Magazin


Magyarország: átszervezés alatt 

Jelentős, szerkezeti átalakításnak nevezett változásokat harangozott be a március elsején ismertetett Széll Kálmán Terv, majd a hat nappal később közzétett, az előző dokumentum „politikai tézisein" alapuló, Magyarország strukturális reformprogramja 2011-2014 címet viselő angol nyelvű publikáció. A bejelentett intézkedések hazai és nemzetközi visszhangja visszafogott optimizmusról tanúskodott: az irányt jónak, a megvalósítást kockázatosnak tartják az elemzők, akik udvariasan fölvetették a konkrétumok hiányát is. Hasonlóan jelentős hatása lenne annak is, ha Magyarország csatlakozna az Euro Plusz-paktumhoz, ám a magyar miniszterelnök ezzel ellentétes döntést hozott. Milyen hatása lehet a következő években a Széll Kálmán Tervbe foglalt tervezett intézkedéseknek, s milyen annak, ha kimaradunk az európai integrációt szorosabbra fogó megállapodásból?

Út a pénzhez 

Első ránézésre a legkisebb cégek méltán bizakodhatnak: az Új Széchenyi Terv eddig megjelent pályázatainak jelentős részéből kiszorulnak a nagyvállalatok, a kisebbek belépési korlátai pedig enyhültek. Újdonságként megjelentek a kombinált források, amelyek a vissza nem térítendő támogatások mellé kedvezményes hiteleket kínálnak a mikroszféra számára. A szakértők egy része üdvözli az újításokat, mások viszont úgy vélik, csupán marketingfogás, a program kevéssé alkalmas a kkv-k versenyképességének javítására, és a pályázati rendszer hibájaként eddig emlegetett strukturális problémák jelentős részében továbbra sincs változás.

Csak pozitívan! 

A versenyképességhez elengedhetetlen, hogy egy cégben a vezetőtől az utolsó alkalmazottig mindenki képességei legjavát nyújtsa. A pozitív pszichológia szerint ennek eléréséhez a dolgozó jóllétére kell hatással lenni. Kutatások bizonyítják, hogy a vállalkozások által vágyott jellemzők - a jó teljesítmény, a kezdeményezőkészség, az elkötelezettség - megléte szoros összefüggésben van ezzel. A munkaadóknak nemcsak a gyengeségek fejlesztésével, hanem az erősségek megerősítésével és a jóllét állapotának megteremtésével is foglalkozniuk kell.

A szkeptikus környezetvédő 

A klímadiskurzus egyik legellentmondásosabb alakja, aki a 2009-es koppenhágai klímacsúcs alatt azzal az agitatív címmel írt glosszát a New York Timesnak: „Ne fáradj a kibocsátáscsökkentéssel!". A 46 éves dán közgazdászprofesszor, Bjorn Lomborg úgy látja, pusztán kibocsátáscsökkentéssel nem vehetjük elejét a globális felmelegedésnek. Szerinte fejlesztenünk kellene, nem az emissziót regulázni és adóztatni: a zöld energiákat olcsóvá tenni, nem a fosszilist drágítani.

Energiajövő Fukusima után 

A fukusimai baleset globálisan és itthon is arra figyelmeztet: az energiabiztonság nem a nagy erőművekben rejlik. De nem is a külföldről érkező erőforrásokban, mint ahogyan azt 2009 januárjában a földgázcsapok elzárása során megtapasztalhattuk. A regionális önellátásra való törekvés és a megújuló energia részesedésének növelése ésszerűnek tűnik, hiszen így természeti katasztrófa esetén sem egész régiók ellátása sérül, s a szállításból adódó energiaveszteség is minimalizálható. Magyarországon azonban még kistelepülési szinten sem létezik energiaautonómia, s a megújuló energiaforrások súlya is csekély. A lakossági és a közületi felhasználásban jelentős problémák vannak az energiahatékonyság terén is - bár az üzleti szektorban némileg javul a helyzet -, s mindezt bonyolítják még a szabályozás tisztázatlanságai, a támogatási rendszer körüli bizonytalanság és a finanszírozás területén fellelhető gondok. A megoldásra egyre kevesebb az idő.

Csodanövények? 

A sebesen gyarapodó népesség és a szűkülő erőforrások ellentéte enyhíthető lenne. Néhány igénytelen, de „sokfunkciós" növény - mint például a kender, a sziksófű, a tengeri uborka vagy a kókusz - kevés ráfordítással képes lenne fedezni az emberiség élelem-, etanol-, ruha-, kozmetikum- és papírigényének nem kis részét. Termesztésük azonban még közel sem folyik tömeges méretekben.

Pályázati tapasztalatok 

Az Új Széchenyi Terv eddig megjelent kiírásaira szép számmal érkeztek a pályázatok, a honlapján megjelent statisztikák szerint viszont május elejéig csak a "Mikrovállalkozások fejlesztése" pályázat kapcsán született eredmény. Néhány pályázatíró céget arra kértünk, hogy ossza meg eddigi tapasztalatait a Piac & Profit olvasóival.

Agrárkártya 

Hibrid hiteltermék a folyószámlahitelként működő, de a forgóeszközhitel funkcióját is ellátó újdonság: az első félév végéig megjelenik a piacon az Agrár Széchenyi Kártya.

Új intézmény, változatlan feladat 

Beruházásösztönzés és exportfejlesztés a fő feladata a gazdasági tárcához tartozó Nemzeti Külgazdasági Hivatalnak, amely idén 3,6 milliárd forinttal gazdálkodhat. A január 1-jén megalakult új központi kormányhivatal elnöke, Dobos Erzsébet a Piac & Profitnak többek között arról is beszélt, hogy - a hivatal támogatása, útmutatása mellett - milyen feladatokkal kell szembenézniük a kis- és középvállalkozásoknak, ha piacuk bővítésére az exportot választják.

Elszálló piac, elszálló álmok 

Az elmúlt egy évben a lakáshitelek mögötti ingatlanfedezetek jogi érvényesíthetőségével kapcsolatos bizonytalanságok miatt a bankok nem szívesen hiteleznek, egyre kevesebb új lakás épül, a használt lakások nehezen értékesíthetők, a bajba jutott adósok száma és tartozása pedig hónapról hónapra nő. Az ingatlanpiac mélypontra jutott. Ugyanakkor a kilakoltatási és árverezési moratórium július elsejei megszűnése után közel ötvenezer hiteles lakhatását kell majd megoldani, amire egyelőre sem az önkormányzatok, sem az állam nincs felkészülve. Május 30-án, hosszas tárgyalások után a kormány és a bankszövetség végre megállapodott, így július elsejével a bankokat és a befektetőket elbizonytalanító közel egyéves moratórium megszűnik.

Bürokráciacsökkentés: lepapírozva 

Hatalmas terhet vehetne le a vállalkozások válláról a bürokrácia csökkentése, eltűnhetnének a párhuzamos adatszolgáltatások, könnyebbé válhat a közbeszerzés, előbb valósulhatnának meg beruházások. Az állam ismét nekilát saját szabályai felülvizsgálatának százmilliárdos megtakarítást remélve.

Köztérnevek: Minek nevezzelek? 

Kosztolányi Dezső bonmot-ja szerint az utcanévtábláknak van a legnagyobb olvasóközönsége, nem mindegy hát, mi kerül rájuk. A mostanában gyakori változások szimbolikus jelentősége mellett azonban nagyon is praktikus következményei vannak az érintett utcák, közterek lakói és az itt bejegyzett cégek számára.

Piac kell, nem pénz! 

Idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben. Nincs forráshiány, állítják a bankok, de a rossz piaci kilátások miatt a kkv-k többsége nem hitelezhető. Ráadásul igény sincs a fejlesztési forrásokra, mert a hitelképes cégek piaca nem bővül. A kereslet szűkült, senki nem mer hosszú távú fejlesztésben gondolkodni. Pedig a kereskedelmi bankok ma már újból bővítenék a kkv-hitelezési üzletágat.

Bioműanyag 

A szeméttelepek kapacitásának negyedét nem komposztálható szintetikus műanyagok tölti meg világszerte. Kiváltásukra kínálkoznak a növényi rostokból készült biopolimer-fajták.

Kormányirányok 

Mozgalmas időszakot él át a gazdaság az új kormány hivatalba lépése óta. Számos törvényt fogadott el a parlament a miniszterelnök és kormánya huszonkilenc pontos akcióterve nyomán, bemutatták az Új Széchenyi Terv vitairatát - amelyhez szeptember közepéig számos vélemény érkezett -, bár általános, érezhető változásokra inkább csak jövőre számíthatunk. Hiszen a 2011. évi adótörvények és a költségvetés parlamenti vitája, majd elfogadása még előttünk van. Így lapunk csupán egy pillanatkép megörökítésére vállalkozik.

Régiók pénzei 

Az új kormányzati elképzeléseknek megfelelően átalakultak az uniós pénzek felett diszponáló regionális fejlesztési tanácsok, melyek a megkezdett projektek befejezésére, munkahelyteremtésre és az azt elősegítő infrastruktúra létrehozására törekszenek.

A részvényesek vagy az állam? 

A kormányok a piacgazdaság rendszerében sem feltétlenül a növekedés maximalizálására hajtanak, hanem az állam fennhatóságának kiterjesztésére és az adminisztráció hatalmának konzerválására. Melyik károsabb: az ilyesfajta „államkapitalizmus" vagy a szabadpiac túlkapásai, melyek határok nélkül rombolnak?

Az elektromos autózás guruja 

Elektromos gépjárműmodellek már voltak, de senkinek sem akaródzott pénzt fektetni akkutöltő hálózat kiépítésébe. Ekkor lépett színre az olajfogyasztást nélkülöző jövőkép híve, Shai Agassi.

Tengernyi segítség 

Az árvízkárosultak támogatása, úgy tűnik, minden szempontból tökéletes CSR-célterület. A vállalatok valódi segítséget nyújthatnak általa, az embereket pedig érdekli a közvetlen környezetükben történt katasztrófa, így megjegyzik a hozzá kapcsolódó pozitív üzeneteket is.

A túristvándi példa 

A modell, egyben a projekt neve: „önfenntartó falu". De mivel Túristvándiban hosszú távon, fenntartható módon tervezik a tevékenységeket, nem is egy projektről, inkább egymásra épülő projektek soráról van szó.

Fair pénzügyek 

Miközben a politika és a média is többnyire a globális válságra fókuszál, vannak, akik szerint a szegénység és a klímaváltozás hosszú távon károsabb következményekkel jár a világra nézve. Néhány alternatív pénzintézet is ezt vallja.

Gazdálkodj óvatosan! 

Mi a jó befektetés? Az örök dilemmára a válság sem adott választ, sőt! Az elmúlt években kiderült, hogy a piacok milyen drámai változásokra képesek egy szempillantás alatt. Ma legfeljebb jónak látszó tipp létezik, tuti hozam nem. Persze vannak biztonságosabb és kevésbé biztonságos módok, de ezek is változnak időről időre. Azért van néhány kőbe vésett - már-már közhelynek tűnő - igazság. Például, hogy minél kockázatosabb egy befektetés, annál nagyobb nyereséggel kecsegtet. Tény az is, hogy tízéves időtávban részvényen sem bukott még senki, és hogy az arany is mindig csillogni fog, bár nem a hirtelen meggazdagodás eszköze.

Döcögős JEREMIE 

Lassan bontakozik ki az innovatív kkv-kat kockázati tőke révén segíteni kívánó, az uniós JEREMIE-forrásokra alapozott program. Eddig a rendelkezésre álló összes tőke 3,6 százalékát fektették be. A négy éve bejelentett projekt keretében tavaly októberben megnevezett pályázatnyertes nyolc alapkezelő közül szeptember végéig mindössze kettő szállt be három-három vállalkozásba.

Cégek ponyván 

Hol reménykedve, hol kényszerűségből lépnek a piacra a cégükből „kivonulni" akaró vállalkozók. A vevők - mert a válság ellenére is akadnak - pályázni kívánnak, vagy éppen növekedni, új piacokra szert tenni.

Platform a sikerért 

Századunk új gazdasági együttműködési formája a klaszter, s ezt egyre több egymással szövetkező vállalkozás, tudományos kutatóhely bizonyítja azáltal is, hogy képesek életben maradni, erősödni a válság időszakában, s ígéretes kooperációkkal gondoskodnak a tudományos eredmények piaci termékké formálásáról.

A kicsik kelendőbbek 

A gépjármű-kereskedelem az a szektor, amely nagyon megszenvedte a válságot. Egy szegmense, a 3,5 tonna alatti kishaszon-gépjárművek piaca azonban, úgy tűnik, kevésbé. De a válság ezt a részpiacot sem hagyta érintetlenül.

Kosarunkba tesz 

A közösségi vásárlás mint új interakció, az elemzők szerint meghatározó hatással lesz a közeljövőben kialakuló új üzleti modellekre. Működésének alapfeltétele, hogy valamennyi érintett nyerjen az üzleten. Igazi „win-win" helyzet, így tökéletesen illeszkedik a fenntartható világrend elvárásaihoz is. A rá épülő üzlet Amerikában már hatalmas sikert ért el, és rövid idő alatt Magyarországon is négy különböző közösségi vásárlásra szakosodott oldal indult el.

Szabad a szoftver 

A nyílt forráskódú szoftverek mostanra üzleti területen is valós alternatívát kínálnak. A bennük rejlő lehetőségek ellenére azonban, ellenállva a szabadság mámorának, az esetleges váltást alaposan meg kell tervezni.

Mi az a fenntartható fejlődés? 

Páratlan társadalmi összefogás volt tapasztalható az "Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferencia körül. Szervezetek, intézmények, kamarák, szövetségek a társadalom legkülönbözőbb szegmenséből azonnal, feltételek és fenntartások nélkül fogadták el a szervezők felkérését a szakmai támogatásra. Szokatlanul sok médium is csatlakozott a rendezvényhez.

Gondolatébresztő jelentés 

A népességnövekedés és az ipari fejlődés gyorsulása, valamint a természeti erőforrások véges volta közötti veszélyes ellentétet először tette egyértelművé a széles nyilvánosság számára harmincnyolc évvel ezelőtt a Meadows-jelentés. A Római Klub megbízásából készült, 1972-ben megjelent tanulmány címe a ma számára is sokat mondó: A növekedés határai.

A Szilícium-völgy „napkirálya” 

Amerika egyik legbőkezűbb zöld pénzembere 500 millió dollárt fektetett be napenergia-technológiákba, nonprofit céllal pedig több száz milliót adományozott környezetvédelmi programoknak.

Megújuló önvédelem 

A brüsszeli direktívák alapján 13 százalék részarány vár Magyarországra a megújuló energiahordozók hasznosítása terén, emellett a szaktárca 10 százalék energiamegtakarítási programot tart vállalhatónak. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium osztályvezetője azonban a fenntartható jövőt is e két energetikai trendre alapozza.

Adósságállomány és gazdasági növekedés 

A matematika nagy találmány! Több egyéb csoda mellett képes az emberi gondolkodást szigorú korlátok között, az előre kijelölt pályán tartani. Ennek mindenütt alapvető jelentősége van, így a gazdaságpolitikában is, ahol elméletben államférfiként cselekvő politikusoknak kellene - a napi politikai csetepaték azonnali haszonszerzésének ördögi köréből kilépve - megtervezni és alakítani az ország közép- és hosszú távú jövőjét.

Olcsó, olcsóbb, még olcsóbb! 

Ez évtől már nem motor-hengerűrtartalom, hanem -teljesítmény alapján sorolnak kategóriába a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piacon. Merész becslések szerint az autósok több mint fele újraköti a biztosítását.

Régi-új ösztönzés 

Munkaadók újítása lehet a munkavállalói pénzügyi részvétel intézményének elterjesztése. A vállalati belső érdekeltségi rendszer e változatától is a versenyképesség javulása várható.

Nálad vagy nálam? 

A személyes megbeszélés megkerülhetetlenül fontos eleme az üzleti életnek. A kérdés csak az, hogyan oldható meg gazdaságosan: a költséges és nemritkán időigényes utazások takarékosabbá tételével vagy a fizikai találkozásnak egy modern telekommunikációs rendszer általi kiváltásával

Védett felhők 

A számítási felhőről szólva biztonsági kérdésekre különösen fontos kitérni, mivel ez a kockázat - a tőle való félelem - lehet az egyetlen olyan tényező, ami megakadályozhatja, hogy a költségtakarékos és rugalmas cloud computing az informatika uralkodójává váljon.

Meghalt a nemzet egyik közgazdásza 

Bródy Andrásra úgy emlékezem, mint közgazdász-korosztályomban az utolsó, akinek már a nagyapja is diplomás értelmiségi volt. Négy olyan közgazdász-kortársam volt, Jánosi Ferenc, Hetényi István, Tardos Márton és ő, akiket olyanokként ismertem meg, mint akikről Thomas Mann Varázshegy című regényében olvastam. Olyan polgárokként, akinek már a nagypapájuk is jómódú értelmiségi volt, és nemcsak a szakmájában volt az, hanem a zenében, irodalomban, történelemben is, aki több nyelven olvasott, beszélt, akárcsak ő.

Profit és életmentés 

Ihatatlan vizet tisztító „szívószál" és maláriát okozó szúnyogcsípések elleni ágyháló. E termékekkel védi a harmadik világbeli szegények életét egy dán cég. Ha a kibocsátásikvóta-piacok szabályait sikerül bővíteni, karbonsemlegesítő projektként is elszámolható lesz az, ami eddig humanitárius adakozásnak számított.

Összefogás a fenntartható fejlődésért 

Páratlan társadalmi összefogás övezte a Piac & Profit által szervezett Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferenciát. Szervezetek, intézmények, kamarák, szövetségek a társadalom legkülönbözőbb szegmenséből azonnal, feltételek és fenntartások nélkül fogadták el a felkérést a kétnapos konferencia szakmai támogatására. Belátták, ez mindannyiunk ügye.

Üzleti Etikai Díjat kapott öt felelős vállalat 

Tizenegyedik alkalommal osztották ki a 2000-ben Demcsák Mária, a Piac & Profit üzleti magazin főszerkesztője és László Ervin professzor, a Budapest Klub elnöke által közösen alapított díjat. Az Üzleti Etikai Díjat a két alapító és a mögöttük álló szervezetek azzal a szándékkal hozták létre, hogy minden évben felhívják a hazai társadalom figyelmét azokra a vállalatokra, amelyek tevékenységükkel, magatartásukkal példát mutatnak a felelős gazdálkodásban, és erősítik a bizalmat a társadalom és az üzleti szféra között. „Meggyőződésünk, hogy a díjazottak példamutató magatartásukkal hatást gyakorolhatnak az üzleti élet többi szereplőjére, elősegítve a hazai üzleti élet fejlődését a társadalmi felelősség, a felelős gazdálkodás, a fenntartható fejlődés előmozdításának irányába"  mondta videoüzenetében László Ervin professzor az Üzleti Etikai Díjak ünnepélyes átadásán, amelyre az Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferencia keretében került sor november 18-án este, Balatonalmádiban, a Hotel Ramadában. Idén a gazdasági szervezetek, kamarák által jelölt 43 hazai székhelyű vállalatból 26-an pályáztak, közülük 11 kisvállalat, 5 multinacionális vállalat, négy nagyvállalat és 6 középvállalat. Közülük a zsűri különdíját ezúttal az a cég nyerte el, amelyik „példamutató felelősségvállalóként" a profitérdekeit háttérbe szorítva, annak terhére is képes volt felelősségteljes tettekre, magatartásra.

Elektronikus sokféleség 

Bár technikailag számos elektronikus fizetési megoldás elérhető, ezek elterjedése Magyarországon meglehetősen lassan halad. Pedig a beszállítóktól a közüzemi szolgáltatókig már mindenhol megoldható a számlák elektronikus kézbesítése és rendezése. Ráadásul a papírmentes fizetési megoldások nemcsak költség- és időmegtakarítást jelentenek, hanem fenntarthatóbb, környezetkímélőbb működést is.

Áthangszerelt LEADER 

Még hatvan-hetvenmilliárd forint pályázati pénz áll a LEADER-közösségek rendelkezésére, kivált, ha termelő tevékenységekre vonatkozó tervezetekkel jelentkeznek az időközben megújuló akciócsoportoknál. A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, V. Németh Zsolt a Piac & Profitnak elmondta: új eljárásrend és új stratégiák hamarosan, új pályázatok áprilisban várhatók.

Robbanékony világbiztonság 

A huszonkétezer nukleáris fegyverből álló globális arzenál ma épp olyan veszélyt jelent, mint a hidegháború idején, vélik a Countdown to Zero című amerikai dokumentumfilm prominens interjúalanyai.

Nem a kkv-k éve 2011 

Egyelőre még várniuk kell a kedvező, munkahelyteremtésre serkentő gazdasági környezetre a mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak. A 2010 második félévétől, majd ez év januárjától hatályos szabályozóváltozások ugyanis 2011-ben inkább többletterhet rónak erre a szektorra. Hatásuk még kedvező esetben is inkább csak semleges, pozitív eredményt ezek révén csak egy szűk kör könyvelhet el.

Nem csak kárelhárítás 

Egyre gyakoribbak az azonnali beavatkozást igénylő ipari és időjárási katasztrófahelyzetek, amelyek jelentős vagyoni, infrastrukturális és ökológia károkat okoznak. A megelőzés és az elhárítás hatékonyabbá tételére a kormány kibővítené a katasztrófavédelmi törvényt, lényegesen szigorítva a gazdasági szereplők felelősségét és kötelezettségeit is.

Biofaszén 

Új eszköz a klímaharcban a biofaszén, amelyet az indiánok ősidők óta használtak az Amazonas földjén, hogy termővé tegyék a talajt. Ugyanis nemcsak a nitrogéndús műtrágyák kiváltására alkalmas, hanem szén-dioxid-megkötő hatású is.

Adományt tessék! 

Nagy közhely, így aztán nagy igazság is, hogy ami valahol szemét, máshol kincs lehet. Erre az alapvetésre épít az adománybolt műfaja. Újrafelhasználás, társadalmi felelősségvállalás, fenntarthatóság, szolidaritás. Vajon miért nem működik ez itthon?
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Jogi kisokos

Mivel büntethető egy cég?

Mivel büntethető egy cég? 

Gyakori vélekedés, hogy a büntetőjogi felelősség és kockázat kizárólag a magánszemélyeket terheli.

Cégblog

Pénzügyi vállalkozásra csaptak le

Pénzügyi vállalkozásra csaptak le  

Megtiltották a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

Klímablog

Már most több hetes várólista van a klímaszerelésre

Már most több hetes várólista van a klímaszerelésre 

Az elmúlt évek nyári hőhullámai sorozatos rekordokat döntöttek, és az előrejelzések szerint az idei nyár sem lesz kivétel.

Infokom

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról 

Az emberek bár egyre többször használják a mesterséges intelligenciát, sokan bizonytalanok az AI-jelenséggel kapcsolatban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo