Csodanövények?

A sebesen gyarapodó népesség és a szűkülő erőforrások ellentéte enyhíthető lenne. Néhány igénytelen, de „sokfunkciós" növény - mint például a kender, a sziksófű, a tengeri uborka vagy a kókusz - kevés ráfordítással képes lenne fedezni az emberiség élelem-, etanol-, ruha-, kozmetikum- és papírigényének nem kis részét. Termesztésük azonban még közel sem folyik tömeges méretekben.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KENDER: Újra felfedezve

Az eperfák családjába tartozó „ipari kender" és a marihuána egyaránt Cannabis sativa néven ismeretes, de a két fajtának több száz variációja létezik. Az elmúlt másfél évtizedben harmincegyre bővült azon fejlett országok száma, ahol újraindult a kendertermesztés, így az EU területén is, ahol uniós támogatást lehet kapni rá. Főbb termelő országok: Anglia, Ausztrália, Ausztria, Chile, Franciaország (8000 hektár), Kanada (5440 hektár), Kína, Németország, Oroszország, Olaszország, Spanyolország, Uruguay.

Legalább huszonötezer-féle terméket lehet előállítani a kenderből. A történelem folyamán ágyneműket, hajóvitorlákat, hajóköteleket gyártottak belőle. A gépek kenőanyagát, a festékeket, gyantákat, lakkokat régen kenderolaj és lenmag ötvözetéből készítették. Ősidők óta ugyancsak kenderből készült a papír, vagyis nem kellett fák tömegét kivágni hozzá. Építkezésekhez deszkákat, oszlopokat, táblákat készítenek kenderből. Hosszú rostjai teherbíróbbak, ugyanakkor könyebbek, mint a fáké. A kendertégla önmagában nem elég erős, hogy szerkezeti elemként kiváltsa a betont, ezért mésszel vegyítve szigetelőhuzatként használják. Préselése időigényes és emberi közreműködést igénylő munkafolyamat, az ehhez szükséges berendezések ritkák, bár újabban feltaláltak egy eszközt, ami gépesíti a termelést. Fatörmelékből azonban akkora dömping van, hogy sokkal olcsóbb ezt használni papíralapanyagként, de a papíripari multik sem akarnak újfajta berendezésekbe invesztálni. Arra a kérdésre, hogy a kenderpapír drágább-e a faalapúnál, a Living Tree Paper Company válasza: „Igen is, meg nem is." Drágább, mint az olcsó fapapír, de egy árszinten van az újrahasznosított papírral. Csak éppen a létrejötte nem igényelt fakivágást. Kenderből jelenleg elsősorban papírpénzt és cigarettapapírt állítanak elő, továbbá minőségi papírárut. Az előbb említett gyárban például olyan márkák gyártatnak árcédulákat, levélpapírokat, brosúrákat, amelyek zöld renoméjukat akarják erősíteni.

A ruhaiparból az '50-es évektől kezdve az olcsóbb mesterséges anyagok szorították ki a kenderrostot. Ritka példa a Star Dog divatcég, amely kenderruhákat árul, a gyártás során keletkező maradékokból pedig a Green Field Paper Co. présel papírt.
Nyomós érvek a kender mellett
■ Sűrűbben nő, mint a többi növényfaj, négyszer nagyobb terméshozamot produkál, mint a fa.
■ A fa 10-20 év alatt nő meg, a kender négy hónap után aratásra kész. Ha a kenderrel kiváltjuk a fakitermelés jelentős részét, az erdők megőrzésével hatékonyabban léphetünk fel a klímaváltozás elleni küzdelemben.
■ A FAO szerint optimális körülmények között hektáronként 2 tonna, más forrás szerint 6,6-16,6 tonna száraz rostot ad.
■ 3-4 tonna szárított kenderből 2-3 tonna ipari használatra alkalmas rostot lehet nyerni.
■ Alacsony lignintartalma miatt (ez a sejtfalak közti szerves ragasztóanyag) sokkal kevesebb kemikáliával kell megdolgozni, mint a fát. Nincs szükség a fehérítésére sem klórvegyületekkel, ami az ipari szennyvíz részeként szennyezi a folyókat.
■ A kenderpapír többször hasznosítható újra, mint a faalapú.
■ Ellenáll a kártevőknek, ezért nem igényel növényvédő szert, mint a gyapot, amelynél 10 százalékkal nagyobb a rosthozama, s amelyre az ilyen kemikáliák 50 százalékát permetezik világszerte. Egyes gazdák bizonyos arányban kendert ültetnek, hogy biofarmmá nyilváníttassák birtokukat.
■ A betakarítás végeztével üres termőföldet hagy maga után, míg az agrárnövények testének 42 százaléka hulladékként végzi a talajra hullva.
Számokban
■ A globális kendertermelés 1961-ben 272 ezer tonna volt, 1997-re 69 ezer tonnára csökkent. A legtöbb országban csak a '90-as évek második felétől kezdték újból engedélyezni a termesztését.
■ A terméshozam országonként eltérő, 3,5-12,5 száraztonna/hektár, Európában 2001-ben 6 tonna volt az átlag.
■ 2003-as adatok szerint az összes kendermag 95 százalékát az EU területén értékesítették takarmányként.
■ Az európai kenderrost 80 százalékából cigarettapapír, szigetelőréteg, autóalkatrész lesz.
■ Holdanként több pénzt lehet vele keresni, mint a szójával (250-300 dollár, illetve 100-200 dollár).
SZIKSÓFŰ: Sós vizű agrárium

Az öt legkeresettebb élelmiszernövény (búza, kukorica, rizs, krumpli, szója) mindegyike kizárólag édesvízzel termeszthető, a tengervíz néhány nap alatt elpusztítja őket. Napjainkban, amikor egyre ritkább kincs az édesvíz - amelynek 80 százalékát amúgy is az agrárium használja el -, és a takarmánytermelés kifárasztotta a termőföldek 46 százalékát, nagy szükség van a sós vizzel öntözhető élelmiszernövényekre, élelemként és takarmányként is. Ilyen növény a Salicornia - magyarul sziksófű, ballagófű -, ami meglehetősen ismeretlen faj ahhoz képest, hogy mi minden előnyt tartogat. Pedig a környezettudatos Marlon Brando a '70-es évek vége óta úton-útfélen propagálta mint az emberiség nagy problémáinak megoldását.

Olcsó etanol
Egy hektárnyi sziksófűből mintegy 850–945 liter bioüzemanyag állítható elő. A Global Seawater ipari használatra már előállt a Salicornia szilárd és folyékony változatával. A nonprofit társaság alapítója, Carl Hodges szerint cége a nyersolajnál 30 százalékkal olcsóbban tud Salicornia-alapú bioetanolt előállítani. A NASA is érdeklődést mutat a halofita, vagyis sót hasznosító növények etanolként történő hasznosítása iránt. Az intézmény kalkulációja szerint, ha az észak-afrikai Szahara sivataggal egyenlő nagyságú területet bevetnének ilyen fajtákkal, az megoldaná a globális népesség energiaigényének 90 százalékát, és az autók kipufogójából kevésbé szennyező emisszió jutna a légkörbe.
Több mint száz fajtája ismeretes a világ különböző tájain, hazánk sós helyein is előfordul, de főleg a tengerpart menti mocsarakban terem. A gyenge tápanyagú, sivatagi talajban és hőségben is megmarad, vagyis nem foglal el értékes termőföldet az édesvizes növényfajták elől. Jelenleg 5000 hektárnyi mexikói ültetvényen termeli a bioetanol-piacra Carl Hodges ökológus vezetésével - Brando is tőle értesült a növény létezéséről - egy nonprofit cég, a Global Seawater - írja a Biomass Magazine. A körzetben gyapottermelők szipolyozták ki a talajt, és a talajvíz eltűnt. A cég az üres víztározókat is használja projektjéhez. A szakember 35 millió dollárért kalapozik a projektjéhez. Abu Dhabi sejkje 3,6 millió dollárért őt bízta meg, hogy építsen sós vizű, üvegházas növényfarmokat a város mellett. (A tudós 1999-ben az észak-afrikai Eritreában a kormány megrendelésére létesített hal-, rák- és Salicornia-farmot a Vörös-tenger vizével 101 hektáron. Az ország így rákexportőrré vált, de a politikai felfordulás miatt a telepet 2003-ban bezárták.)

A Salicornia tengeri spárgaként emlegetett fajtája nyersen vagy párolva fogyasztható, de vajba is keverik. Por formában rendszerint szóda, üveg, szappan és papír előállításához használják. A növény a szén-dioxidot is magába szívja a légkörből. Fehérjében gazdag magvaiból olajat lehet nyerni (a növény súlyának 30 százalékával megegyező mennyiségben), a többi része takarmányként használható, vagy tüzelőanyagként, füstje pedig kevésbé szennyező, mint a széné és a fáé.

A hagyományos mezőgazdaságnak nagy költségtétele az öntözés, ám olcsóbb bevezetni a tengervizet a sivatagba a közelből, mint mély kutakból felpumpálni az édesvizet. Száznapos öntözés után a Salicornia betakarítható, négyzetméterenként 1,7 kilogramm (illetve 0,2 kilogramm olajmag), ami a szójáéval nagyjából megegyező hozam.

Zöldellő sivatagok

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint 200 millió hektár új termőföldre lenne szükség a meglévők mellett, hogy a következő három évtizedben a növekvő létszámú emberiséget el tudjuk látni élelemmel a (szub)trópusi övezetben. De ott csak 93 millió áll rendelkezésre, többségük pedig esőserdő, amit meg kellene őrizni. Dacára annak, hogy egyes akadémiai kutatóintézetek a '70-es évek óta dolgoznak a sós vizű növénytermesztésen, alkalmazása a gazdasági gyakorlatban még mindig kezdetleges stádiumban van. A sós környezethez alkalmazkodó - halofita - növények közül tizenöt fajta képes kellő mértékben terméshozamot nyújtani. Egyelőre csak viszonylag kis mennyiségben termesztik ezeket Kaliforniában, Mexikóban, Szaúd-Arábiában, Egyiptomban, Pakisztánban és Indiánban. De ahogyan az édesvíz-ellátottság mind több régióban ér majd el kritikusan alacsony szintet, a globális élelmiszerlánc rá lesz kényszerülve, hogy kihasználja ezt a lehetőséget. Erőforrás van bőven: bolygónk 97 százalékát óceánok borítják, a szárazföldet 43 százalékban sivatagok teszik ki. Geológusok szerint e sivatagok 15 százalékában - mintegy 130 millió hektáron - megfelelőek a körülmények a Salicornia termesztésére.

Sokoldalú akvafarm
Carl Hodges akvafarmkoncepciója a megcsapolt tengervíztől a kibocsátási kvótáig ível:
■ mesterséges csatornán bevezetik a tengervizet
■ először garnélarák- és haltenyésztő tavakba juttatják
■ innen továbbfolyatják a vizet a szomszédos Salicornia-farmokra
■ a fennmaradó vizet mesterséges mangroveligetekbe öntik, ezeket a kiotói egyezmény értelmében szén-dioxid-megkötő ökológiai egységként számolnák el, és kibocsátási kvótát kapnának érte, ami aztán eladható.
A koncepció előnyei:
■ az emelkedő tengerszint ellensúlyozása
■ a fogyatkozó édesvízkészletek kímélése
■ a fokozódó élelem- és etanoligény kielégítése
■ sivatagos területek termőfölddé alakítása.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo