Idén az első három hónapban mindössze 491 milliárd forintnyi euro- és forinthitelt helyeztek ki a bankok a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint, ami kevesebb, mint a fele a 2007-es - egyébként kiugróan magas - több mint egymilliárd forintnak, de a 2010. első negyedévi hiteleknek is csupán a 65 százaléka. Legnagyobb mértékben a beruházási hitelek estek.
Szunnyadó kereslet
Sokan úgy vélték, idén már elindulnak a fejlesztések, hiszen számos iparág van, ahol nem halogatható évekig a modernizáció. Nem így történt. Bár az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 2011-re 2,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést vár, jövőre pedig 2,8 százalékos pluszt jósoltak, a londoni intézet szerint ez elsődlegesen továbbra is az exportnak köszönhető. A gyenge belső kereslet pedig bizonytalanná teszi a kkv-kat. A cégek nem gondolkodnak fejlesztésben.
- Csak az exportőrök, illetve beszállítóik mutatóiban látszik némi javulás, de ezek a cégek is legfeljebb a 2008-as vagy az előtti árbevételi szinthez közelítenek, igény a kapacitásbővítésre tehát legfeljebb akkor jelentkezik, ha új technológiára van szükségük. Jó hír talán, hogy a válságban tönkrement versenytárs piacára most belépők körében is előfordult már fejlesztésihitel-igény. A rövid lejáratú forgóeszközhitelek iránt élénkül a kereslet, de vevőfinanszírozás esetén inkább a faktorra helyeződött a hangsúly - mondja Biczó Anikó, az Erste Bank kis- és középvállalati üzletágának az igazgatója.
Az igény hiányával magyarázza a gyenge statisztikát dr. Tamás Gábor, az UniCredit Bank vállalati üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója is.
- Bár a hitelezési mutatók romlanak, a helyzet ma mégis nagyon más, mint két évvel ezelőtt volt. A bankrendszer az igényeket jóval meghaladó mértékben rendelkezik forrásokkal, keressük a kihelyezési lehetőségeket, de a kkv-k nagy része nem hitelképes. A pozitív perspektíváknak ma még csak az első jelei mutatkoznak, a fejlesztési tervek is egyelőre csak papíron formálódnak. A szegmens szereplőinek árbevétele többnyire csökkent, a piacai szűkültek, sok cég veszteségessé vált, a jövedelmezőség pedig hagyományosan alacsony maradt - sorolja a szakember, és hozzáteszi: a cégek többsége nem is mer fejlesztésben gondolkodni.
A pénzintézetek többsége a válság előtt, alatt és ma is finanszírozná azt a céget, amelyiknek rendben van a tevékenysége, megfelelő az adósminősítése, van jövőképe, és látja, hogy a pénzt, amit kért, miből fogja előteremteni, és visszafizetni. Az ördög azonban a részletekben rejlik: a válságot eddig túlélt kkv-k mutatói sem javultak igazán, a hitelezhető cégek száma körülbelül a felére zsugorodhatott.
- A 2009-es mérlegek alapján még finanszírozható vállalatok jelentős részéről is kiderülhet, hogy már nem azok- mondja az Erste munkatársa. - Jó hír, hogy az elmúl öt hónapban már nem romlottak a számok, de a belső fogyasztás stagnálása aggodalomra ad okot. Ha az elkövetkező évben sem lendül fel a hazai kereslet, a válságot túléltek közül is sokan kihullnak a rostán.
Drágább lett a pénz
A hitelezés visszaesése tehát nem a bankok szándékainak, hanem a piacok és a gazdaság állapotának a tükre. Tamás Gábor szerint a rossz eredményben nincs szerepe a bankadónak. Emiatt ugyanis rövid távon a pénzintézetek nem fogják vissza a kihelyezéseiket, aktívan keresik az új partneri kapcsolatokat. Persze hosszabb távon, ha a jövedelmezőségi mutatók romlanak, vagy végső esetben tőkeemelésre kényszerülnek, a pluszelvonásnak is lehet fékező hatása.
Elrettentheti a cégeket a válság hatására bedőlt hitelek nagy aránya is. A források nem lettek olcsóbbak, és szigorodtak a kért biztosítékok is. A korábban is viszonylag konzervatív politikát folytató bankoknál a devizahitel kamata futamidőtől függően 100-200 bázisponttal, a forinthitelé a kockázati prémium növekedéséből fakadóan 50-100 bázisponttal lett magasabb. A kamatfelár is mindenhol nőtt. Rövid lejáratú forinthiteleket ma BUBOR+2-6 százalékért adják, a középlejáratúakért minimum BUBOR+4 százalékot kell fizetni. A végső ár az ügyfél minősítésétől, a tervszámok megalapozottságától és a partneri kapcsolat egészének jövedelmezőségétől függ.
A - részben a Bázel II, részben a bankok óvatosság miatt - megszigorított fedezeti követelmények is drágítják a hiteleket. Általánossá vált a hitelszerződések közokiratba foglalása, a készletfinanszírozás helyett pedig hosszú távú, elsősorban ingatlanfedezetet kérnek a bankok. A tulajdonosoknak nagyobb súllyal kell a hitel mögé állniuk, és a készfizető kezességvállalás is elvárás lett, miután a múltbeli működési számok alapján nem egyértelmű, hogy teljesülnek-e a jövőre vonatkozó tervek. A bankok a hiteligény alátámasztásához minden esetben hosszú távú szerződéseket kérnek, ilyet viszont ma senki sem ír alá szívesen. A bizonytalan piac miatt a potenciális vevő is nehezen szánja rá magát a többéves elköteleződésre.
- Ma a tulajdonosoknak minden téren nagyobb kockázatot kell vállalniuk. A pénzintézetek nem finanszírozzák azokat a beruházásokat, amelyekbe a vállalkozó nem tesz elegendő saját tőkét - szögezi le Biczó Anikó, aki szerint ma mindennél fontosabb a bank számára a cég transzparens működése, aminek a tükre a szakszerűen és felelősen kialakított mérleg. A cég valós pénzügyi erejét kell, hogy mutassa a beszámoló, különösen, ha külső finanszírozóra van szükség. A bank szemszögéből a cég tevékenysége pont annyira sikeres, mint amennyire azt a mérleg alátámasztja.
Sokakat elrettenthet a hitelfelvételtől az is, hogy tavaly közel 40 százalékkal emelkedett a hitelgarancia ára, miután a bedőlések révén a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. komoly veszteséget halmozott fel. A veszteségek részbeni ellensúlyozása miatt 20 százalékkal nőttek a díjak, és módosították a kalkulációs eljárást is, amely ugyancsak 20 százalékkal növelte a hitelfelvevő költségét. Ráadásul a 2011-es költségvetési törvény alapján április elseje óta a Garantiqa már nem állhat a beruházási hitelek mögé. Bár a kormány kidolgozta az új konstrukciót, az államilag támogatott garanciaprogram egyelőre nem lépett életbe.
Támogatás, de kinek?
Kereslet azonban a támogatott kamatozású hitelekre sincs, pedig bőségesen rendelkezésre állnak ilyen (MFB-, EIB- vagy EBRD-refinanszírozású) fejlesztési források, amelyeknek költsége egyáltalán nem emelkedett, sőt olcsóbbak, mint a rövid hitelek, hívja fel a figyelmet Tamás Gábor . A fejlesztések legkedvezőbb forrásösszetételének összeállítását a bankok aktív tanácsadással is segítik, hiszen a jó bonitású ügyfelekért ismét éles a verseny. A konstrukciók többsége azonban beruházásokhoz kapcsolódik, így a piac hiánya még a körülbelül 30 százalékkal olcsóbb termékektől is eltántorítja a cégeket.
Indikátora lehet a hazai kkv-k közérzetének az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) fejlesztési támogatásaira mutatkozó kereslet is. A tömeges pályázásból következhetne, hogy a cégeknek van tőkeerejük fejleszteni, és látnak piacot, amely majd kitermeli a beruházás árát, csak éppen nem tudnak megfelelni a megszigorodott banki követelményeknek. Ugyanakkor a támogatásnak is van ára. Pénzbe kerül a tanácsadóknak fizetett jutalék, elő kell teremteni az önrészt - a támogatásintenzitás, úgy tűnik, csökken -, és vannak pályázatok, amelyekhez az állam bankgaranciát is előír.
Mivel a bankok ma már nem szívesen adnak pénzt azoknak a cégeknek, amelyek a saját vagyonukból nem akarnak, vagy nem tudnak kockázatni, az ÚSZT vissza nem térítendő forrásaihoz szükséges önerőt sem fogják finanszírozni. A most meghirdetett pályázatokban tehát saját forrás nélkül már nem lehet részt venni.
Előnyben a lízing
Idén az első negyedévben a lízingcégek új kihelyezései 6,5 százalékkal nőttek 2010 azonos időszakához képest. A piac több gép és berendezés beruházását finanszírozta, de az ügyfelek sajáterő-mértékének növekedése miatt összességében csökkent a finanszírozott összeg. A hitelezők tapasztalataihoz hasonlóan a Magyar Lízingszövetség adatai szerint is elsősorban az exportra termelő vállalatok vásárlóereje nő, a belföldön értékesítők helyzete nem javult számottevően. Ez is magyarázza, hogy az euró alapú finanszírozás most népszerűbb, mint a forintos, de a svájci frank alapú lízing teljesen eltűnt a piacról. „A kis- és középvállalatoknak eszközfinanszírozási igény esetén érdemes lízingben gondolkodniuk. A finanszírozási ajánlathoz a kereskedőknél hozzáférnek, és a konstrukcióval egyidejűleg számos, az eszközhöz tapadó szolgáltatást is vásárolhatnak, kezdve a biztosítástól a pénzügyi tanácsadáson át az importfinanszírozásig külföldi beszerzés esetén" - mondja Kozma Gábor, a Lombard Lízing Csoport hálózati igazgatója, aki szerint a lízingcégek és a bankok versenye nem a kondíciókról, hanem a szolgáltatásokról szól. Speciális igényekre a lízingcég képzett szakembereket küld házhoz, a szerződésmódosítási igények futamidő közben online lebonyolíthatók, és ha az ügyfél cserélni kívánja a már lízingelt eszközét, az újabbra finanszírozási támogatást kap, például visszlízinggel sajáterő-finanszírozás formájában. A gyorsabb elbírálás és a könnyebben teljesíthető kockázati feltételek - a fedezet maga az eszköz - szintén a lízing mellett szólnak. A lízing-leányvállalattal rendelkező kereskedelmi bankok is igyekeznek ügyfeleiket ide terelni, így a piac további növekedésére lehet számítani.