Amikor műszaki pályámról közgazdásznak Budapestre kerültem, őket csodáltam. Parasztpárti éveim alatt sok szellemi nagysággal találkozhattam, de azok nem voltak polgárok, sőt. Az első számomra sokat mondó közgazdasági könyvet először Bródytól olvastam. Rácz Jenővel közösen írtak egy nagyszerű szakkönyvet, amelynek fő mondanivalója életem során iránytűm maradt.
Már a szerzőpáros is megkapott. Az idősebb Rácz Jenő a Kisgazdapárt pénzügyminisztere volt, aki a forint bevezetését vezényelte le. Őt már korábban ismertem, ő az úri középosztálynak volt kiváló képviselője. Ezért számomra nem volt társadalmi státusát illetően idegen, hiszen ezt a típust Bibóban ismerhettem. Bródyt azonban a többgenerációs nagypolgár modern képviselőjének, patríciusnak tartottam. Az is volt. Összefogásuk megmutatta, hogy mi lett volna Jalta után a magyar értelmiség kötelessége. Közös könyvük azzal adott életemre szóló iránytűt, hogy megmutatta, adott természeti környezetben a nemzeti vagyon, a nemzeti jövedelem aránya azonos. Hiába hajszoljuk a jövedelmet, ha nem teremtünk hozzá vagyont. Nem csak fizikait, de szellemit is. Az egyik nélkül egyre kevesebbet ér a másik.
Az e szellemiségben létrejött havilapnak pedig különös értéket adott Bródy András. Egyik szellemi nagysága volt annak a közösségnek, amit több évtizeden keresztül Demcsák Mari családjának tekintettünk.
Szerencsére a magyar társadalom ma már számon tarja a nemzet humán nagyjait, például a nemzet színészeit, de még nincsenek ilyen ragon közgazdászai. Ha volna, azt írhatnám, mert nekünk az volt.
Meghalt Bródy András, a nemzet közgazdásza.
Kopátsy Sándor