Agrárkártya

Hibrid hiteltermék a folyószámlahitelként működő, de a forgóeszközhitel funkcióját is ellátó újdonság: az első félév végéig megjelenik a piacon az Agrár Széchenyi Kártya.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Új szereplők jelenhetnek meg a támogatást élvező vállalkozók között: az Agrár Széchenyi Kártya kedvezményes folyószámlahitelt azok a vállalkozások és természetes személyek igényelhetik majd, amelyek megfelelnek a kis- és középvállalkozások jogszabályban meghatározott feltételeinek. A konstrukció az agrárium szereplőit - a mezőgazdasági termelőket, feldolgozókat, az egyes alágazatok gazdálkodóit, a vadászokat, halászokat, erdészeket - hozhatja kedvezőbb helyzetbe.

Folyamatos finanszírozás

Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a Piac & Profitnak elmondta: a kártya elindításakor a gazdálkodók folyószámlahitelt vehetnek fel, s az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány úgy lesz kezességvállaló, hogy az éves díj felét átvállalja az állam. A konstrukció figyelembe veszi, hogy az uniós szabályok szerint más előírások vonatkoznak a mezőgazdasági szereplők támogatására, mint az iparban, a szolgáltatások területén működőkre, s hogy ebben az ágazatban természetes személyek is kaphatnak támogatást. A folyószámlahitel összege minimum 500 ezer, maximum 25 millió forint lehet, a kamattámogatás pedig a teljes futamidőre - három év - értendő, és évi 2 százaléknak felel meg.

A szabad felhasználású hitelből mindazon költségeket állhatják a gazdálkodók, amelyek a folyamatos munka finanszírozásához elengedhetetlenek. Ezek, az agrárium jellegének megfelelően főleg tavasszal, a termelési ciklus elején jelentkeznek: ilyenkor szokás vetőmagot vagy éppen műtrágyát, növényvédő szert vásárolni, s a takarmányért is lehet fizetni a kártyával.

A helyettes államtitkár utalt rá, hogy a hároméves futamidejű konstrukció tartalma más, mint a klasszikus Széchenyi Kártya egy plusz egy éves megoldása, ez egyfajta hibridhiteltermék, amely nem forgóeszköz-, hanem folyószámlahitel, de mindkét funkciót képes ellátni. Végül is két oldalról kap segítséget a mezőgazdaság az államtól, a kártya kamat- és garanciavállalási támogatással működik majd, de 15 milliárd forintos kerettel kedvezményes forgóeszközhitelt is elindít a tárca az MFB-n keresztül.

Kedvezőbb áron

Feldman Zsolt szerint az Agrár Széchenyi Kártyával más hiteltermékekhez képest kedvezőbb áron juthatnak finanszírozáshoz a gazdálkodók, ugyanis a terméket mintegy 10 százalékos kamatszint jellemzi, amelyet csökkent a 2 százalékpontos kamattámogatás, vagyis a ténylegesen fizetendő kamat 8 százalék körül várható. Költségcsökkentő tényező az 50 százalékos kezességdíj-támogatás is. Ilyen olcsón nehéz forráshoz jutni akár más banki hitelek, akár a „baráti szféra" révén.

Az agrárium kártyáiért a KA-VOSZ Zrt. által koordinált, minden megyében jelen lévő, az iparkamarák és a VOSZ által működtetett regisztrációs irodákban kell majd kopogtatni -családi vállalkozások, őstermelők is igényelhetik, ők is hiteljogosultak, a kkv-törvényt nemrégiben éppen ezért módosították -, itt indítják el a hiteligényléseket, s a banki válaszok is oda futnak be. A vidékfejlesztési tárca helyettes államtitkára a természetes személyek segítésének „hátteréről" megjegyezte: úgynevezett könnyített fedezetet is tervez a javukra a minisztérium, mégpedig 15 millió forint értékig, s megjelenik az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása is: az állam megosztja a kockázatviselést a bankkal.

A tárca azt várják, hogy kedvezőbbek lesznek a mezőgazdasági kkv-k finanszírozási költségei, s a kereskedelmi bankok is aktívabban bekapcsolódnak a szektor hitelezésébe. Talán a számlaadó készség is megnő a gazdák körében. A munkahelyek megőrzéséhez, a munkahelyteremtéshez is hozzájárulhat az új konstrukció, amely a tárca tervei szerint az első félév végén megjelenhet a piacon.

Forgóeszközhitelek
■ Elsősorban takarmány vásárlására fordíthatják a forgóeszközhitelt a gazdálkodók, amelyhez várhatóan májusban juthatnak hozzá. A szaktárca 15 milliárd forintot különtett el erre a célra. A gazdálkodók 1–50 millió forint összegben, termeltetők 250 millió forintig vehetik igénybe a forrást. Önerő nem szükséges. A kamat mértéke a jelenlegi piaci viszonyok szerint mintegy 7,8 százalék, a futamidő három év. A hitel célja a mezőgazdasági termelés, elsősorban az állattenyésztés versenyképességének javítása.
■ A kormány 5 milliárd forinttal megemelte az agrárforgóeszköz vis maior hitelprogram keretét, így a korábbi 6 milliárd forinttal együtt most már 11 milliárd forint áll rendelkezésre.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo