Magazin
Szabad energiák
Nemcsak az energiával, hanem annak költségeivel is lehet ma már takarékoskodni. A kkv-knak egyre több a lehetőségük arra, hogy éljenek az áram- és a gázpiacot szabályozó törvényekkel, és megkeressék a kedvezőbb feltételeket kínáló szolgáltatót. Mindkét szektorban akadnak társaságok, amelyek elébe mennek a szabadpiacra igyekvő vállalkozásoknak.
A tömegtermék alkonya?
Az e-kereskedelemben végtelenül gazdag a választék, ami a piac fragmentálódásához vezet. A The Long Tail: Why the Future of Business is Selling Less of More szerzője, Chris Anderson szerint azok fognak prosperálni, akik a fogyasztók ízléséhez, igényeihez szabott ajánlatokat nyújtanak, és segítenek őket eligazítani az észvesztő bőségben. A könyvcím szerint sokkal több termékből adnak majd el kevesebbet.
Képzési pénzek
Akár hatszázmillió forintos uniós támogatásra is pályázhatnak azok a nagyvállalatok, amelyek vállalják, hogy a válság következtében szükségessé váló elbocsátások helyett a munkavégzés alóli részleges felmentéssel párhuzamosan képzést adnak a munkavállalóiknak. A kkv-k számára is létezik hasonló kiírás korábbról, amely jó, ám nehéz pályázat.
Vidék a ligetben
Kezdenek megérkezni azok a támogatások a falvakba, kisvárosokba, amelyek életben tarthatják, erősíthetik a vidék lakosságának vállalkozásait, lakhatóbbá formálják a településeket. Igaz, a válság is beleszól a dolgokba.
Felértékelődő lízing
Fellélegezhetnek a beruházó, lakásépítő vállalkozások: a főleg a válság miatt nyakukon maradt új otthonok iránt megnőhet a kereslet a lízinget felértékelő áfaszabályok változása miatt.
Biztonságra szövetkezve
Képes túlélni a válságot a Békés megyei gazdák szövetkezése, s ebben az állam is, a bank is partner. A kétszáz fős tagság rendre visszaforgatja, fejlesztésre költi a közösen elért hasznot.
Emberi kényszerek
Eddig kiszerveztek, most visszaszerveznek, békeidőben ellazsálták, napjainkban sürgősen lépnek a vállalkozások a munkahelyek védelme érdekében, és most már a részmunkaidő meg a távmunka is az eszköztárukba került.
Pénzes védelem
Megmenekült százötvenezer ember állása? A statisztika szerint igen. Sok ez, vagy kevés? Miskolcnyi emberről van szó akkor, amikor az egy éve tartó válság leglátványosabb velejárója a bezárt üzem, iroda, üzlet, s a munkaközvetítőkben napról napra tovább duzzadnak a sorok. Egy hét és félmilliárd forintos kerettel kezdte, ma már egy húszmilliárdos - sorrendben a negyedik - csomagnál tart a kormányzat: a jól pályázó vállalkozások havi apanázst kaphatnak, hogy ne kelljen elküldeniük dolgozóikat.
Költségoptimalizáló klaszter
A klaszter lehet az az eszköz, amely egyszerre kínál előremenekülést, fejlődést, ön- és piacvédelmet a vállalkozásoknak, miközben abban is segít - a VOSZ Közép-magyarországi Regionális Szervezete szerint -, hogy fájdalommentesen visszavonulhassanak a versenyt nem bírók.
Garancia a túlélésért
A Magyar Fejlesztési Bank Zrt. nyár eleje óta garanciavállalással is segíti a kis- és középvállalkozások fejlődését. A nyolcvanszázalékos garanciát a válság által sújtott és ezért jelentős kockázatnak kitett, de életképes élelmiszer-feldolgozók, valamint a termelőtevékenységet folytató egyéb vállalkozások garancia formájában igényelhetik az éven túli lejáratú, a kereskedelmi bankoktól vagy takarékszövetkezetektől felvett forgóeszközhitel mellé.
Bérelt átláthatóság
Az ERP bevezetése nem kis beruházást igényel, s erről a mostani nehéz gazdasági helyzetben nem könnyű döntést hozni. Egyre többen belátják viszont, hogy vállalatirányítási rendszerre bizony szükség van még akkor is, ha az aktuális büdzsébe nem fér bele a megvásárlása. Alternatívát jelenthet, hogy a válság miatt is bővülő bérelhető informatikai szolgáltatások között számos cég kínál hosztolt megoldást.
Sok kishal = nagyhal
Már 17 akkreditált klaszter működik Magyarországon, miután legutóbb a Dél-alföldi Biomassza Hasznosítási Klaszter is elnyerte az akkreditált címet. A tanúsított tömörülések száma folyamatosan nő. A hazai együttműködések fejlődéséhez jelentős mértékben hozzájárulnak azok az uniós támogatások, amelyek a ROP, valamint a GOP keretében nyerhetőek. A cél, hogy néhány éven belül ezekből az üzleti összefogásokból kialakuljon a különböző ágazatokban a húzóerő, ami jelentősen javíthatja az ország nemzetközi versenyképességét. Az induló és fejlődő klaszterek támogatását célzó újabb ROP-pályázatok az ősz folyamán nyíltak meg.
Háló a jövőben
A világháló uralmáért kisebb-nagyobb cégek vívnak vérre menő küzdelmet, hiszen a net - mint az információ legfőbb forrása és szakértők szerint hamarosan a legalapvetőbb kommunikációs platform - fölötti hatalom beláthatatlan lehetőségeket rejt. Egyelőre még kérdéses, hogy hatalmas, csak a rendszer segítségével kezelhető könyvtárra vagy inkább óriási házibulira hasonlít-e majd a jövő internete.
Gépek egymás közt
A bangladesi farmer a mobiltelefonja segítségével kereskedik az értéktőzsdén, a kukásautó csak akkor érkezik, ha a kuka jelezte a központnak, hogy megtelt, a balesetet szenvedett gépjármű maga értesíti a mentőket, hogy utasai bajba kerültek, és az sem lehetetlen, hogy a bekapcsolva felejtett vasalót távolról „kihúzzák" a konnektorból. A különböző eszközökbe épített SIM kártya számos költségcsökkentő, biztonságot növelő és a hatékonyságot fokozó szolgáltatás előtt nyit utat.
A jó befektetés titka
Úgy tűnik, rosszul jártak azok a befektetők, akik a válság okán pánikszerűen kimenekültek a különböző befektetési alapokból. Az elmúlt fél évben ugyanis egyes alapok jelentős hozamokat értek el, különösen azok, amelyek kifejezetten kockázatos papírokba fektettek. Az elmúlt másfél év újból bebizonyította, hogy a befektetési alapok hosszú távú megtakarítási formák.
Fenntartható mobilkor
Az IKT szektor a teljes globális szén-dioxid-kibocsátás két százalékáért felelős, ugyanannyiért, mint a légi közlekedés. Bár ennek csupán egy szeletét adja a mobilkommunikációs iparág, a térerő előállításához szükséges hatalmas energiaszükséglet jelentősen hozzájárul a meglepő adathoz. A 21. század azonban ugyanannyira a kommunikáció korszaka, mint a klímaváltozás megfékezéséé. Éppen ezért a legnagyobb mobilszolgáltatók és telefongyártók folyamatosan keresik az alacsony energiafelhasználású működés lehetőségeit.
Telefon mint pénztárca
A mobil napjainkban már nem csak telefonálásra jó. Például lehet vele fizetni is. SMS-küldéssel, amikor a vételárat a számlafizetéskor rendezzük, vagy bankszámláról, fizetési utasítás meghagyásával. Előbbi népszerűsége nagyobb, utóbbi elterjedését a szolgáltatások körének bővülésétől várják.
Válságedzés
Bár sajnos egyelőre kevesen hajlandóak beismerni, még a legrátermettebb vezetőnek is szüksége van időnként segítségre. A mostani mozgalmas üzleti klíma nemcsak a cégek anyagi helyzetére gyakorol az eddig megszokottnál jóval nagyobb nyomást, de még a legjobb a vezető számára is különösen nagy pszichológiai megterhelést jelent.
Felelős profit
Az Üzleti Etikai Díj alapításának tizedik évfordulóján az alapítók tanácskozásra hívták az elismerést elnyert cégek vezetőit, a témát fontosnak tartó közéleti, tudományos szereplőket, a felelős vállalati magatartás fontosságát értő szakembereket, hogy megvitassák, mit jelent a felelősség ma, a globális válságok idején, s mit kíván az egyes embertől és a gazdaság szereplőitől. Este pedig ünnepélyes keretek között került sor a 2009. évi díjak átadására.
Válságtúlélő vidékpolitika
Az agrárium szerencséje, hogy nem csökken lényegesen a fogyasztás. A válság túléléséhez azonban jól jönne az ésszerűbb uniós tejpolitika, a hatékony vidéki munkahelyteremtés s az is, hogy felértékelődjön a helyben termelés és felhasználás.
Zöldmezősből zöld
Négy és félszeresére növelte termelését az elmúlt két évtizedben, és bizonyára nem kis szerepe volt az idén húszéves, szarvasi székhelyű Gallicoopnak abban, hogy a hazai pulykahús-fogyasztás ugyanilyen mértékben nőtt. Az 1989-ben egy többségi külföldi tulajdonú vegyesvállalat által zöldmezős beruházással létrehozott cég ma már környezetkímélő zöldberuházásokat végez, nyolcvanöt százaléka magyar kézben van, és termékeinek egyharmadát külföldi piacokon értékesíti.
Adóparadicsomi állapotok
Már készül az új, módosított rendezési terv is, a napjaink válságával egyszerre született komlóskai adóparadicsom ötlete megmenti a kis falut, de a vállalkozásokat is, melyeknek újabb hulláma érkezhet meg a Zemplén kellős közepére.
Jancsó Miklós: "Baromi nagy szerencse kell az élethez"
Jancsó Miklós nyolcvannyolc évesen is az egyik legfiatalabb elme az országban, aki egymás után falja a könyveket, és figyeli a világ eseményeit. A februári filmszemlére elkészül harmincadik nagyjátékfilmjével, Az igazság oda van cíművel, amely Mátyás királyról szól.
Róna Péter: A valóság visszaszól
Manapság politikai állásfoglalással egyenértékű az aktuális állami költségvetés elvetése vagy védelme, és nem csak a politikai szférában. Róna Péter közgazdásszal a büdzsé apropóján beszélgettünk, megpróbálva lehántani róla a rárakódott politikai rétegeket. A téma nem pusztán a fiskális politika volt, hanem a magyar reálgazdaság állapota és folyamatai.
Rugalmas biztonság
A válság miatt nem csak Magyarországon nőtt jelentősen a munkanélküliek száma. Ahogyan nálunk, Európában és az Egyesült Államokban is a legtöbb cég kénytelen volt leépíteni, átszervezni. A rugalmas foglalkoztatási rend bevezetése viszont több helyütt is fékezte a negatív folyamatokat. De vajon hosszú távon is megoldást jelenthet-e?
Naprakész önvédelem
Hazánkban készülnek, de nem nekünk azok a napelemeket előállító gyárak, amelyeknek a termékei a Távol-Keletről áruként érkezhetnek vissza hozzánk. Ahhoz, hogy lehessen saját üzemünk és jóval több „megújuló" áramunk, elengedhetetlen lenne az állam szerepvállalása.
A közös tudás
A tudásalapú iparágakban tevékenykedő vállalatoknál a kétezres években kialakult egy új szervezeti forma: a tudásteremtő közösség. Ez egymással informális kapcsolatban álló emberek csoportja, akiket a szakértelem és a közös szakterület iránti szenvedély kapcsol össze. A tudásteremtő közösségekben szabadon és kreatívan áramlik a tapasztalat, az ismeret, ami új szemléletet eredményez a problémamegoldásban. Gyorsulhat a fejlesztések közjóvá válása, s ez a fenntartható technológiák gyorsabb elterjedését is segítheti.
Kapitalizmus kontra demokrácia
Kapitalizmus: Szeretem! című új filmjében Michael Moore a bankok és nagyvállalatok mentésére használt adófizetői dollárok nyomába ered. A dolgozó kisember pártját fogó filmes a Wall Street-i elit és a Bush-adminisztráció összeesküvésének állítja be a 700 milliárd dolláros mentőcsomagot. Szerinte pánikkeltéssel rászedték a kongresszus tagjait.
Hatékony fegyver
A válsághelyzethez a faktorcégeknek is igazodniuk kell, de amikor a bankok nem adnak hitelt, a faktorálás mint finanszírozási megoldás még mindig jó eséllyel jöhet szóba. Különösen érdemes ezt a megoldást választaniuk azoknak, akik exportálnak, vagy exportálni szeretnének.
Ki a jó?
Senkit nem vigasztal, hogy ha másokat is hasonló bajok érnek, mint őt magát. De tanulni mindig lehet, és érdemes is: a közelmúltban készült két külföldi tanulmány felmérései és megállapításai igazak a magyar kis- és középvállalkozásokra és a hazai bankrendszerre is, következtetései és javaslatai pedig épp ezért megszívlelendők.
Könnyített feltételek
Szigorúbbak vagy ellenkezőleg, könnyebben teljesíthetők válság idején a pályázati feltételek, a hitelbírálati szempontok? A szigorúság maradt, de a támogatási, illetve banki kritériumok igyekeznek alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez.
Pannónia kincsei
Szakrális turisztikai útvonalakat, termelőberendezéseket vagy éppen a népi iparművész vendégházának napkollektorait fejleszti uniós pénzekből a Pannónia Kincse LEADER Egyesület. Ezt az üzletet a helyi takarékszövetkezetek sem vetik meg.
Vállalkozói szemmel
A 2010-es költségvetésről kérdeztük a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét és az Országos Kereskedelmi Szövetséget. Mindkét szervezet képviselője - bár más-más okból - elsősorban az adórendszerrel kapcsolatos aggályainak adott hangot. A MGYOSZ realisztikus optimizmussal várja a következő évet, az OKSZ jóval pesszimistább.
Európa leszakadhat
Bár Európa 2006-ban első helyen állt a tudományos publikációk tekintetében, a benyújtott szabadalmak számában és a kutatás-fejlesztésre fordított kiadásokban pedig Amerika után a második volt, örömre még sincs okunk. Az Európai Unió, bár számos területen kiválóan teljesít, egyik dinamikusan fejlődő szektorban sem áll az élen. Minden téren jelen van, de csak egy kicsit.
Mit is akarsz?
Nehéz úgy jövőt tervezni, ha csak azt tudjuk, mi volt a múltban. A fogyasztók utáni rohanás helyett minden pillanatban az ügyfél elvárásainak megfelelő termék vagy szolgáltatás kialakításához és fenntartásához azt is tudni kell, hogy az jövőre vagy az után mit vár majd. Éppen ezzel foglalkoznak a trendkutatások, melyek eredményei segítenek megismerni az üzlet legfontosabb emberének, a vevőnek a várható igényeit.
Ügyfelek, mindenekelőtt
A vevők a legrosszabb gazdasági időszakban is a legfontosabbak maradnak, érvel a CRM-rendszerek bevezetése mellett a legtöbb magyar és nemzetközi szoftvercég. A vállalati ügyfélkapcsolatokat menedzselő szoftver nem bonyolult, és ami talán még fontosabb: tökéletesen illeszkedik a vállalatirányításhoz kapcsolódó más rendszerekhez.
Számvetés és jövőkép
Magyarországon párját ritkító szokatlan párbeszéd, az eredmények kölcsönös elismerése és a problémákkal való közös szembenézés jellemezte a Piac & Profit által megrendezett nyolcadik E-Magyarország, e-kormányzat konferenciát Siófokon. Sikeres e-kormányzat, de problémás e-gazdaság és aggasztó jelek az e-demokráciában. A kormány és az üzleti szektor párbeszédének talán ez volt legfontosabb következtetése.
E-gészségünkre!
Az egészségügyi kiadások egyre nagyobb szeletét emésztik fel az országok költségvetésének. A megtakarítás egyik sokat emlegetett módja a prevenció, amelyben az informatikai és kommunikációs eszközök szerepe az elkövetkező években várhatóan ugrásszerűen megnő. A telemedicina a születést megelőző időszaktól az időskorig alkalmazható, javítható vele az életminőség és az egészségügyi szolgáltatások színvonala, miközben csökkennek az egészségügyi kiadások.
Influenzabiztos tárgyalás
A válság miatt szinte minden cég kénytelen volt jelentősen húzni a költségeiből, aminek egyik igen kézenfekvő módja videokonferenciára cserélni a költséges és időigényes utazással járó személyes tárgyalást. Ráadásul ez bérelhető szolgáltatásként is igénybe vehető, s akkor beruházási költséggel sem kell számolni. Mindemellett ez a megoldás még környezet- és - ebben az influenzás időszakban főként - emberbarátnak is tekinthető.
Felhívás a felelős, etikus magatartásra
Az Üzleti Etikai Díj jubileumi ünnepségén rendezett tanácskozás résztvevőinek felhívása a hazai vállalatok vezetői számára.
Tizedszerre ünnepeltünk
Jubileumi Üzleti Etikai Díjátadó Gála volt az idei. Tizedik éve rendezi meg a Piac & Profit üzleti magazin az üzleti élet egyik rangos eseményét, az Üzleti Etikai Díj átadását. A díjat 2000-ben a Budapest Klub elnöke, László Ervin professzor és a Piac & Profit üzleti magazin főszerkesztője, Demcsák Mária által alapította. Idén az Üzleti Etikus jelző öt hazai bejegyzésű cég dicsőségtáblájára kerül. Ők is, mint elődeik, a díjjal rendelkező 32 vállalat, méltóak az „etikus üzleti szereplő" jelzőjének viselésére.
Az én egyszerű álmom
A nyolcadik E-Magyarország, e-kormányzat konferenciánk üdvözlése kapcsán elmondom végre, amit nagyon régen el szerettem volna mondani. Csak mindig attól féltem, hogy a „spanyolviaszt feltalálók" pózában találom magam, netalántán azt hiszem, hogy csak én álmodtam meg, nekem jutott eszembe egy evidencia. Egy ordító evidencia. Röstellem leírni is, annyira egyszerű, és még sincs, pedig a Piac & Profitban is nem egy neves közgazdász és üzletember beszélt a hiányáról.
Mobil párbeszéd
Az e-kormányzati fejlesztések ellenére mind a mai napig jelentős időbe telik a hivatali ügyintézés, az információszerzés például az önkormányzatoknál, okmányirodákban. Van, aki a munkaidejéből csíp le, más a szabadsága terhére áll sorban. Ez csökkenti a magyar gazdaság termelőképességét, az állampolgárokban pedig negatív képet fest a közigazgatásról és szerveiről. A mindenki zsebében ott lapuló mobiltelefon választ adhat mindkét kihívásra.
Titokzatos nonprofitok
A hazánkban hivatalosan működő több mint 60 ezer nonprofit szervezet harmada-negyede nem működik, kvázi fantomizálódott. A szektor bevétele így is közelíti az ezermilliárd forintot, és hetven-nyolcvanezer embert foglalkoztat főállásban. Vajon mit csinálnak ezek a szervezetek, miből és hogyan gazdálkodnak, mennyire átlátható a tevékenységük, mekkora a kezükben lévő vagyon, és mire költik el pénzüket?
A digitális írástudásért
A digitális írástudás terjesztése, a digitális szakadék áthidalása két olyan, mára égetően sürgőssé vált probléma, amelynek megoldása elengedhetetlen bizonyos társadalmi rétegek végletes leszakadásának megelőzéséhez, de hazánk versenyképességének megtartásához is. A kormányzati erőfeszítések mellett az információs és kommunikációs technológiai szektorban működő cégeknek és szervezeteknek is felelőssége - és érdeke is - a hazai információs társadalom fejlesztése.
Esélyegyenlőség mindenhol
Van egy állami intézmény, amelynek a működésében kivételesen hangsúlyos szerepet kap az elfogadás, a tolerancia, az egymásra figyelés, és nem pusztán a szlogenek szintjén. A Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. esélyegyenlőségi célkitűzései túlmutatnak a vállalat falain, olykor átlépnek a társadalmi felelősségvállalás területére. Az állami szférában úttörő szerepet vállaló szervezet vezetői hisznek az egyenlő lehetőségek társadalomjobbító szerepében.
Napimádó feltaláló
A harsányi Tóth Miklós megkezdheti első üzemének és világra szóló műszaki-szellemi alkotásának valóra váltását. Uniós forrásból megvalósuló házi áramgyárait részletekben is megvehetik majd azok, akik takarékosan, környezetbarát módon akarnak élni.
Kárpátalján belevágnak
Többszereplős projektekkel vehettek és vehetnek részt magyar-szlovák-román és ukrán pályázók jelentős uniós támogatásokat felhasználva olyan tervek megvalósításában, melyekkel csökkenthetők az EU-s határok mentén a társadalmi, gazdasági különbségek.