Dzindzisz Sztefan cikkei


Dzindzisz Sztefan cikkei

Túl az egónkon és lustaságunkon

Túl az egónkon és lustaságunkon 

A lakosság szemléletváltása. Erre van szükség, ha tenni akarunk a klímaváltozás ellen, ha vissza akarjuk szorítani a feketegazdaságot, ha több szelektív hulladékot akarunk gyűjteni, ha nagyobb felelősséggel akarunk viseltetni a társadalom iránt, ha elektronikusan akarjuk ügyeinket intézni stb.
"Tönkreteszi nyugdíjasait az állam"

"Tönkreteszi nyugdíjasait az állam" 

Egy januári változtatásnak köszönhetően a nyugdíjas egyéni vállalkozók több mint kétszer annyi egészségügyi hozzájárulást fizetnek, mint amennyit egy iparos, vagy egy főfoglalkozású után a munkáltató. Az IPOSZ szerint a kormány nem törődik a nyugdíjas vállalkozókkal, csak a terheiket növeli folyamatosan.
Biomassza: így is lehet

Biomassza: így is lehet 

Az ország energiaéhségét jelentősen csökkenthetné, ha több figyelmet szentelnénk a biomasszának - állítják a szakemberek. Fontos azonban, hogy a beruházások tervezői hosszú távon gondolkodjanak, hiszen a kezdeti lökést segítő pályázati támogatás nem adható az idők végezetéig. Egy 2006-os felmérés szerint a magyar lakosság 59 százaléka támogatja a biomassza energia célú alkalmazását.
"Nem kell aggódni, érkezik a pénz!"

"Nem kell aggódni, érkezik a pénz!" 

Bár a VSZOSZ vezetője lapunknak cáfolta, hogy finanszírozási gondok miatt több ezer megváltozott munkaképességű kerülhet az utcára, a MAÉSZ elnöke kitart állítása mellett. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium mindenkit megnyugtat: ha az érintett szervezetek visszaküldik a már kiküldött szerződéseket, pár napon belül megérkeznek a pénzek. A költségvetéseket viszont lefaragta a szakminisztérium.
Mégsem kerülnek több ezren az utcára?

Mégsem kerülnek több ezren az utcára? 

Nincs reális esélye annak, hogy pénzhiány miatt több ezer embert kirúgnak az állásából - állítja a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató munkaadók érdekképviseleti szervezetének elnöke egy tegnapi kijelentésre reagálva. Az állam és a szervezetek közötti párbeszéden viszont lehetne javítani.
Hosszú még az út

Hosszú még az út 

Magyarországon a családi házaknak a legrosszabb az energetikai állapota, ha ezen sikerülne javítani, akkor 10 százaléknyi energiát spórolhatna az ország. Ezzel együtt a környezetért is tennénk, hiszen a lakossági szektorban van a legnagyobb CO2-kibocsátás-csökkentési potenciál. A felelős gondolkodás azonban máig hiányzik.
Az építésügyet is elérte a reform

Az építésügyet is elérte a reform 

Új intézkedésekkel igyekszik gyorsítani a kiemelt építési beruházásokat az ÖTM. Az elképzelések között szerepel, hogy csökkentenék a bürokráciát, visszaszorítanák a feketegazdaságot, illetve több építőmunkást képeznének. A lépésekre szükség van, de nem mindegy, hogyan visszük végig a reformot.
A jövő és a pénz közötti présben

A jövő és a pénz közötti présben 

Fizetni, fizetni, fizetni... manapság egyre gyakrabban találkozunk ezzel a szóval, miközben reálértéken csökken a fizetés és nincs olyan számla, amely ne mutatna nagyobb összeget, mint egy évvel korábban. Most már a tanulásért is fizetni kell. Megéri?
A környezetért és a pénztárcánkért

A környezetért és a pénztárcánkért 

Két hónap alatt 200 kilógrammnyi műanyag palack gyűlt össze egy káposztásmegyeri panelban, miután egy közösségi kézi prés szereltek az épületbe. A szerkezet rendkívül népszerű, így szelektív gyűjtéssel a lakóközösség jelentős összeget spórolhat a szemétszállítási díjból. Az FKF-el azonban még meg kell állapodni.
Tönkreteszi vállalkozásait a főváros?

Tönkreteszi vállalkozásait a főváros? 

Hét szervezet és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara is felemelte a hangját egy decemberi fővárosi rendelettel szemben, amely véleményük szerint igazságtalanul megnöveli a vállalkozások terheit. Az úgynevezett behajtási rendeletnek köszönhetően nőni fognak a lakossági árak is, hiszen a cégek várhatóan a budapestiekre hárítják a többletterheket.

Újabb lökést kap a felelősségvállalás 

Állandó bizottság alakult annak érdekében, hogy mérni tudja a hazai cégek CSR tevékenységét. A korábban kidolgozott ajánlásokat minden érintettnek elküldik, remélve, hogy egyre többen jönnek rá: a társadalmi felelősségvállalás nem PR tevékenység, ezzel tényleg tenni tudnak a közért, és nem utolsó sorban a cégért magáért.

Hatóságok gép és jogismeret nélkül 

Megreformálta a kormány az építésügyet, a területre rá is fért az újítás, hiszen máig előfordul olyan hatóság, amelyiknek még számítógépe sincs.

Próbáljon szerencsét külföldön! 

Sok segítséget kaphatnak a hazai kkv-k, ha külföldi piacra szeretnének lépni, a támogatások egy része ráadásul ingyenes. A legnagyobb lehetőségeket jelenleg a Balkán nyújtja, ám gyorsan kell lépni, mivel a görög és a török vállalkozások is erőteljesen érdeklődnek.

Figyelmetlenség hátráltatja a fejlődést 

Ismét beindul a pályázati dömping, a domináló uniós tenderek mellett megjelennek a hazai vállalkozásfejlesztő pályázatok is. Az eredményesség érdekében sok kkv fordul pályázatíró cégekhez, de könnyítést jelenthet a kedvezőbb feltételeket nyújtó új rendszer is.

Nem mindent szeretünk szelektálni 

Száz italos kartondobozból mindössze nyolcat hasznosítunk újra, a cél az lenne, hogy 2020-ra elérjük a 20 százalékot. Több gyűjtőhely és nagyobb lakossági részvétel kellene.

Panelprogram: kinek van erre pénze? 

Mintegy hétszázezer panel vár a felújításra, erre a célra az idén tízmilliárd forintnyi állami támogatás jut. Szinte kizárt azonban, hogy a teljes összeget fel tudjuk használni, mivel a panelekben jellemzően kisebb keresetűek élnek, akiknek problémát okozhat az önrész előteremtése.

"Tettekre van szükség, nem beszédre" 

Néhány esetben szigorítani, néhány esetben pedig enyhíteni kellene a jogszabályokon, hogy hazánk teljesítse a kibocsátásra vonatkozó uniós elvárásokat. Mindez azonban mit sem ér a Greenpeace szerint, ha nem változik a politikai környezet, azaz a beszéd helyét nem veszi át a cselekvés.

Mikortól tankolhatunk gabonát? 

Egymás "tényeit" cáfolják a bioüzemanyagok mellett és ellen felszólalók; végleges döntés még nincs az ügyben. A támogatók szerint megfelelő szabályozással elkerülhetőek a félelmek, az ellenzők viszont állítják: a másik oldal csak a zsebére gondol.

Pazarlásban nagyok vagyunk! 

Rossz a támogatási rendszer, nem használjuk ki az adottságainkat, így nem csoda, hogy a hazai épületek hatalmas mennyiségű energiát fogyasztanak.

"Zöld" adótanácsokat kapott a kormány 

A fő cél, hogy a környezetet súlyosan szennyező, egészségkárosító tevékenységet folyatók fizessék meg az általuk okozott károk társadalmi kiadásait.

Ki törődik a Földdel? 

Hogyan lehet környezettudatos egy cég? Mennyire figyelnek erre a hazai vállalatok? Kapusy Pállal, a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (KÖVET) vezetőjével beszélgettünk.

Voltak azért pozitívumok is... 

Megnyíltak az EU pénzcsapjai, megmarad az iparűzési adó, elkezdtünk nemzetközileg is versenyképes poliszokat építeni - ezt a három kiemelkedő esemény foglaljuk most össze olvasóinknak.

150 magyar cég sorsáról döntöttek 

A Coface átveszi a Mehib rövid lejáratú hitelbiztosítási portfólióját, így létrejött Magyarország eddigi legnagyobb hitelbiztosítási állomány átruházási szerződése.

Milyen laptopot vegyünk? 

A vásárlók között legkeresettebb 150-250 ezer forint között kapható hordozható számítógépek alsó harmadában kis merevlemezzel, kevés memóriával, de wifivel és webkamerával megtámogatott laptopokat vehetünk. Az ár növekedésével nő a merevlemez, a memória, a processzor mérete és teljesítménye, a kategória tetején pedig a videókártya is minőségi.

Merész terveket szövöget Miskolc 

Az északi városban nanotechnológiai központot hoznának létre a pólusprogram segítségével, a tervek igen ambíciózusak, így kis szerencse is kell a megvalósuláshoz. A szakértő szkeptikus, szerinte a kormány hozzáállásán mindenképpen változtatni kellene a siker érdekében.

Kitől kapjuk a vizet jövőre? 

Bár a vízellátás biztosítása kötelező önkormányzati feladat, a közműcégek állami tulajdonban vannak, amelyeket az új vagyontörvény alapján akár száz százalékban is privatizálhatnak - ezen változtatna most kétszáz helyhatóság.

Rossz helyen van Magyarország 

A globális klímahatásoknál akár 30-40 százalékkal is nagyobb hőemelkedésre lehet számítani a Kárpát-medencében. Amennyiben nem teszünk semmit, az évszázad végére akár 250 százalékkal nőhet a forró napok száma.

Biogáz: merre tovább? 

A biogáz ipar mellett kiáll a magyar kormány, több pályázat is támogatja az ez irányú fejlesztéseket, ám a kitűzött céloktól még messze vagyunk.

Egyre önállóbban tervezzük utazásainkat 

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az utazási szokások, mára az üdülők nagy része már az interneten foglalja le szállását.

Luxuskörnyezet 50 milliótól 

Új, emelt szintű szolgáltatásokat nyújt a Citibank a kiemelt lakossági és kisvállalati ügyfeleinek - jelentették be a pénzintézet képviselői.

Szeretünk bringázni, de nem merünk 

A szemléletmód okozza a kerékpározás legnagyobb problémáját, jelenleg "harc folyik az utakon". A szakértők szerint, ha ezen sikerülne változtatni, akkor indulhatna meg a bringázás igazi térhódítása. Addig is építünk 2000 kilóméter kerékpárutat 56 milliárdból a következő hét évben.

Zöld békának örülnek a cégek 

Átadták a legjobb környezeti vagy fenntarthatósági jelentést készítő cégeknek járó díjat, az idei nyertes az ATEL-Csepel vállalatcsoport lett. Itthon még nagyon kevés, mintegy 40-50 cég készít ilyen jelentést - nyugaton már elterjedt ez a szokás.

Mi lesz veled, Hortobágy? 

Összefogtak a Hortobágy jövőjéért, a cél, hogy nagyobb lobbyerővel fellépve, több - egymást kiegészítő - támogatást nyerjenek a térségbe. Bár a fő vonal a turizmus marad, elképzelhető, hogy a biogazdálkodás lesz a meghatározó fejlődési irány.

"Néha fel kell áldozni a jólétet" 

A területfejlesztési koncepció területén az Európai Unió új menetrendet határozott meg az irányelvek teljesítésére - nyitotta "A regionalizmus új távlatairól, az önkormányzatok fejlesztési lehetőségeiről a korszerű, informatikai alapú szolgáltatások általánossá válásáról" című előadását Szaló Péter, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára.

EU: analfabéták a hazai cégek 

Új korszakot élünk, amelyben a kontinensek, illetve az országok közötti verseny már nem erőforrás, hanem tudásalapú - jelentette ki Herczog Edit, EU parlamenti képviselő "Az Európai Unió az információs és tudás-alapú társadalom megteremtéséért" című előadásán. Éppen ezért egy információs társadalom kialakítására van szükség, ami az Európai Uniónak is deklarált célja.

Átalakulóban a térségi hálózatok 

Abban minden szakember egyetértett, hogy szükség van a térségi tanácsadó hálózat megreformálására; a kormány elképzelései szerint márciustól élhet az új rendszer.

"Van, akinek gond bekapcsolni a számítógépet" 

Ameddig a lakosság megfelelő oktatás hiányában nem tudja használni az e-rendszereket, addig nincs sok értelme azok kiépítésének.

Első kérdés: mi kell a lakosságnak? 

Az e-megoldások terjedésével jelentősen könyebbé válhatna a lakosság élete, jelenleg az is problémát okoz, hogy nincs egységes rendszer, mindenhol más megoldást alkalmaznak.

Mi kell a vidék versenyképességéhez? 

Jobb elérhetőség, humánerőforrás-fejlesztés és kevesebb elvándorlás kell ahhoz, hogy a vidéki nagyvárosaink nemzetközileg is versenyképesek legyenek.

6600 milliárdot mutyizunk el 

A GDP mintegy 15-20 százalékát teheti ki Magyarországon a feketekereskedelem, ami ellen szigorúbb ellenőrzésekkel és nagyobb bírsággal lépnének fel az érintett szervezetek. Legalább ugyanilyen fontos lenne, ha csökkennének a vállalkozások terhei, illetve ha sikerülne megváltoztatni a gondolkodásmódot, hogy ne mindig a legkönnyebb utat válasszuk.

Gyurcsány: keserves az út 

Szigorúbb ellenőrzésekkel és szankciókkal fehérítené a gazdaságot a kormányfő, aki szerint érezhetőek az utóbbi időkben meghozott döntések hatásai.

Kell-e vasút mindenkinek? 

Amíg a GKM további szárnyvonalakat szüntetne meg, addig a szakemberek élesen bírálnak, mondván épp a hátrányos térségeket sújtják a változások.

Tessék pályázni! 

A következő években sok százmilliárdból fejlesztjük a kis és középvállalatok versenyképességét, a sikerhez a gazdaság kifehérítése és még több információ kellene.

Bioetanol: fényes jövő, vagy öngyilkosság? 

A Magyar Bioetanol Szövetség szerint a bioetanolt mintha csak Magyarországra találták volna ki, a természetvédők szerint az öngyilkosságba rohannánk.

"Elegem van és pénz akarok!" 

Sok tekintetben máshogy élünk, mint uniós társaink, ami részben annak is köszönhető, hogy lényegesen kevesebbet költhetünk magunkra - egyelőre.

Nem szórjuk a pénzt a neten 

Hazánk is elérte a nagy BUMM, egyre többet költünk az interneten, ám a kicsi piac miatt ez sosem lesz meghatározó vásárlási forma.

Jól gazdálkodnak a magyar cégek 

A hazai cégek odafigyelnek a vízgazdálkodásukra, problémát inkább a kistelepüléseken működő vízszolgáltatók nem megfelelő működése okoz.

Magyarok építik a kínaiak csatornáit? 

A hazai környezetvédelmi iparban dolgozó kkv-k külföldi megjelenését támogatja a januárban létrehozott Kexport - most az eredményeket összegezték.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo