Utcára kerülhet több ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló, mert a szaktárca megváltoztatta a foglalkoztatók finanszírozásának formáját - közölte tegnap Fonai László, a Magyarországi Akkreditált Munkaadók Országos Szövetségének (MAÉSZ) elnöke. A vezető szerint több rehabilitációs foglalkoztatás területén dolgozó munkáltató a csőd szélére került, mivel ebben az évben még nem kaptak támogatást, sőt sokuknak még finanszírozási szerződése sincs a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal.
Ezzel nem értett egyet Balogh Zoltán, a Védett Szervezetek Országos Szövetségének (VSZOSZ) elnöke, aki a Piac és Profitnak nyilatkozva elmondta, hogy jelenleg nincsen meg a reális veszélye az utcára kerülésnek, ráadásul már a kérdéses szerződéseket is megköthették a szervezetek. A megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató munkaadók érdekképviseleti szervezetének vezetője szerint annyiban igaza volt a nyilatkozatnak, hogy a szakminisztérium tényleg lassan utalja a pénzeket, ám ezek a társaságok többségénél megérkeztek. "Két héttel ezelőtt magam is gondolkodtam hasonló kijelentésen" - közölte ezzel kapcsolatban Balogh Zoltán.
Bár egyre több lehetőség, lehetne jobb a helyzet
Jelenleg mintegy kétezer akkreditált szervezet foglalkoztathat megváltozott munkaképességű munkavállalót, ők folyamatosan keresik az ilyen típusú munkaerőt - közölte érdeklődésünkre a VSZOSZ vezér. Állítása szerint ez jóval több, mint amennyiben reménykedtek, ám még így is van tennivaló, hiszen bár egyre többen találnak maguknak állást, továbbra is kevés az ilyen jellegű munkahely. (Félszáz megváltozott munkaképességű embernek tudnak majd munkát biztosítani egy angyalföldi foglalkoztatóban.)
A növekvő érdeklődés okát az állami támogatásokban látja a vezető: egy száz százalékban leszázalékolt személy foglalkoztatása esetén a helyi munkaügyi központ ugyanis a teljes bruttó bért megtéríti. (Minél kevésbé van leszázalékolva valaki, annál kisebb támogatást kaphat a munkadó a fizetésére.)
Erősíteni a párbeszédet
Fonai László azt is kifogásolta, hogy jelenleg nincs kommunikáció a szaktárca és a szervezetek között. Ezt részben elismerte, részben cáfolta Balogh Zoltán, aki állítja, hogy a VSZOSZ korábban több eredményes tárgyalást is folytatott a minisztériummal, így szerinte ennek is köszönhető, hogy az érintettek megkapták a kérdéses támogatást.
Ennek megfelelően bár hatékonynak tartja ezeket a megbeszéléseket, az érintettek körét ki kellene terjeszteni: "ki tudja, lehet, hogy éppen egy kisebb biatorbágyi szervezetnek van olyan javaslata, amit érdemes lenne átgondolni."