Dzindzisz Sztefan cikkei


Dzindzisz Sztefan cikkei

Ausztria: csak tapasztaltaknak

Ausztria: csak tapasztaltaknak 

Csak az induljon Ausztriába exportálni, akinek már van külkereskedelmi tapasztalata, mivel nem könnyű terep - mondta el a Piac & Profit megkeresésére a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a vállalkozások külpiacra lépését segítő Export Kooperáció.
Hogyan vásárol a magyar?

Hogyan vásárol a magyar? 

A válság hatására átalakul a fogyasztói magatartás, a gazdasági kényszer erősíti a vásárlói tudatosságot, és ennek pozitív társadalmi következményei vannak - hangsúlyozta Törőcsik Mária, a Pécsi Tudományegyetem professzora szerdán a Henkel cég fogyasztói felmérését ismertető sajtótájékoztatón, Budapesten.
Integrált vidékpolitika

Integrált vidékpolitika 

A nemzeti vidékstratégia végrehajtására szolgáló Darányi Ignác Terv elsődleges célja a vidék életminőségének javítása. A januárban bemutatott keretterv a 2013 végéig rendelkezésre álló, még le nem kötött EU-forrásokból biztosított 300 milliárd forintos kerettel indult. Az öt fő intézkedési területre épülő program célja, hogy a hazai termelők fenntartható módon minél több és jobb minőségű, egészséges élelmiszert állítsanak elő, s hogy az agrárium foglalkoztatásban betöltött szerepe dinamikusan erősödjön.
Hogyan lépjük át a határt?

Hogyan lépjük át a határt? 

A magyar gazdaság éves exportja mintegy 15 ezer milliárd forintra rúg, de ennek csak a 18 százalékát adják a kkv-k, és az exportáló vállalkozásoknak mintegy 40 százaléka külföldi tulajdonban van.
Reklám nélkül nem megy

Reklám nélkül nem megy 

Bár a marketingeszközök alkalmazása jelentősen növelheti a külföldi megjelenés sikerességét, kevés kkv használja ki az ebben rejlő lehetőségeket, leginkább a financiális gondok miatt.
Mire figyeljünk, ha külföldre indulunk?

Mire figyeljünk, ha külföldre indulunk? 

Hiába a jó termék és a befogadó piac, marketing nélkül még a legjobb minőségű árut is nehéz értékesíteni külföldön. A lehetőség a kisvállalkozások számára is adott.
Így akarja Orbánék tervét teljesíteni az adóhatóság

Így akarja Orbánék tervét teljesíteni az adóhatóság 

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökhelyettese elmondja, adóhátralékok behajtásával és az ellenőrzések szigorításával teremtenék elő a kormány által kért plusz áfabevételt.  
Amikor jobban megéri kkv-nak lenni...

Amikor jobban megéri kkv-nak lenni... 

Bár sok vállalkozónak a vágyálma, hogy az általa alapított kiscégből egyszer nagyvállalat legyen, az Electro World éppen a fordított utat járta be, hiszen egy multiból lett több kkv. Ennek az okairól és a hazai piac jellemzőiről vallott Polgár Csaba, az Electro World vezérigazgatója.
Mi kell a nagyvállalatoknak?

Mi kell a nagyvállalatoknak? 

Bár minden cégnek más módszerei vannak a beszállítók kiválasztására, az eljárások között mégis sok hasonlóságot találunk. A Piac és Profit három multinacionális céget kérdezett meg, hogy megtudja, hogyan válhatnak a kiscégek a nagyok beszállítóivá.
Mindenki belenyúlna a Bajnai-csomagba

Mindenki belenyúlna a Bajnai-csomagba 

Egészében véve pozitívak a Bajnai-kormány által bejelentett adóváltoztatások, vélik a Piac és Profit onlinenak nyilatkozó szakemberek, hozzátéve, hogy a részleteken tudnának változtatni. A munkaadók szerint a gyors végrehajtás fontosabb, mint a program tökéletes kidolgozása.

Megújuló energia: van még tanulnivalónk 

Magyarország helyzete kedvező, hiszen „mezőgazdaságilag erősek vagyunk", sok olyan növényt tudunk termelni, amelyből energia nyerhető ki. Akadályt jelent viszont a felesleges adminisztrációval terhelt hatósági engedélyeztetés, ami ellen a KvVM „nagy erőfeszítéseket tesz". A Heti Válasz által szervezett ENERGIA-MÁSKÉPP konferencián jártunk.

Egymillió dollárt kérnek számon az NHH-n 

Hiába volt pályázat, hosszas előkészület, nem sikerült negyedik mobilszolgáltatót találni. Amíg a Nemzeti Hírközlési Hatóság szerint nem volt egy olyan pályázat sem, amely minden követelménynek megfelelt volna, addig a jelentkezők állítják: az ő tenderük bizony megállta volna a helyét.

"10 év múlva 5 SIM-kártyája lesz a magyarnak" 

A mobiltenderrel kapcsolatban napvilágot látott információk torzítottak, ezért az abban tükrözött végeredmény sem lehet pontos - véli az egyik pályázó, a MobiNet Kft. vezetője. Bodnár Zsigmond szerint van még hely a hazai mobilpiacon, így az sem elképzelhetetlen, hogy a technológia és a szolgáltatások fejlődésének köszönhetően tíz év múlva már 40-50 millió SIM-kártyát használ a tízmillió magyar.

A válság a sikeresek szemével 

Bátrabb kormányzati fellépést, így a munka terheinek a csökkentését és nem növelését várják a magyar sikervállalatok - derült ki egy keddi háttérbeszélgetésen. A legtöbben visszaesést várnak az idei évtől, ám vannak, akik szerint a válság akár az erőgyűjtésre is kiváló alkalom. A megoldást az innováció jelentheti, ám a hazai cégek továbbra is keveset költenek erre.

"Magyarországon csak részfeladatokat oldottak meg" 

A közigazgatás reformja már az 1990-es években megkezdődött hazánkban, ám csak kicsiket mertünk lépni, így nem meglepő módon csak részeredményeket értünk el - állítja az Állami Számvevőszék elnöke. Éppen ezért komplex megoldást kell találni, ám ez egyelőre várat magára. További probléma, hogy az állam a tudásalapú társadalom kiépítésében is lassan halad, így korábbi büszkeségünk, a sok szabadalom mára már a múlté.

Egy könyvbe gyűjtötték hazánk adottságait 

Új kiadványt jelentetett meg a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, amelyből Magyarország szinte minden fontosabb adatát megismerhetjük. A könyv segíthet a beruházóknak, hiszen az infrastrukturális adatok mellett számos olyan érdekességet, statisztikát is tartalmaz, ami fontos lehet egy fejlesztés beindításánál.

Íme Magyarország követendő példái! 

Hazánkban még gyerekcipőben jár a CSR, azaz a vállalatok társadalmi felelősségvállalása. Jó hír azonban, hogy lassan bár, de évről-évre egyre többen fordulnak ebbe az irányba. A cégek jelentős többsége továbbra is nagyvállalat, de egyre több kkv is szerez érdemeket a CSR területén. Most összegyűjtötték a legjobb példákat.

"Könnyű úgy költeni a pénzt, hogy semmi haszna ne legyen" 

Mind a kormányzat, mind a szakma igen komoly kitörési lehetőséget lát az idegenforgalom fejlesztésében, ám ennek eléréséhez még számos területen kellene fejlődnünk. A legnagyobb problémát a szolgáltatások hiánya jelenti, hiszen önmagában egy fürdővel nem lehet idecsábítani a turistákat.

A valóság, amiről mi még csak álmodunk 

Svédországban az elmúlt 16 évben - miközben jelentős mértékben nőtt a gazdasági teljesítmény - kilenc százalékkal csökkent a széndioxid kibocsátás. A siker egyik kulcsa a biogáz, melynek köszönhetően modernizálták a távfűtést és a közlekedést. Mellékhatásként megoldódott a hulladékkezelés kérdése is, hiszen a szemetet szinte teljes mértékben az energia előállítására használják.

Fizetéscsökkentésben lát perspektívát a kormány 

Inkább a bérek csökkentésére, mintsem elbocsátásokra van szükség - véli Szanyi Tibor, az MSZP gazdasági kabinetfőnöke, aki szerint az adócsökkentés a jelenlegi helyzetben ostobaság lenne. A parlamenti pártok gazdasági kabinetvezetőinek néhány kérdésben eltérő a véleménye, ám többször is ugyanarról beszéltek, amikor a teendőket sorolták.

A magyar gazdák lehetnek a klímaváltozás nyertesei! 

Amennyiben sikerül megvalósítani a tervezett projekteket, akkor hazánk vezető élelmiszertermelő ország, így a felmelegedés győztese lehet - véli az FVM. Már persze, ha megfelelő mennyiségű növényt termelünk, ha azt el tudjuk adni külföldre és továbbra is élénk marad az érdeklődés a bioüzemanyagok iránt. De akkor igen.

Orbán: "hiszek a nyugati világban" 

Át kell alakulnia a nyugati világnak, ha el akarja kerülni a további válságokat, így a politikának ismét a közjót kell szolgálnia a versenyképesség helyett - közölte Orbán Viktor egy szerdai előadásában. Szerinte a kormány kiégett, így nem csoda, hogy mienk a legsérülékenyebb gazdaság.

Hazánk lesz az új energiaszállító nagyhatalom? 

A közép-kelet-európai régió országainak össze kell fognia, különben sosem múlik el az oroszoktól való energiafüggőségünk - hangzott el a Második Regionális Energia Fórumon. Az új rendszerben hazánk - már csak földrajzi elhelyezkedése miatt is - vezető szerepre készül.

Hogyan költünk az interneten? 

Egyre több magyar vásárol az interneten, aminek köszönhetően szépen fejlődik a piac, dinamikusan nő az online áruházak száma. A legnépszerűbb termék továbbra is a könyv, cd, póló hármas, de egyre többen keresnek lakást is a világhálón. A lehetőségek kecsegtetőek, de érdemes vigyázni, mert sok az adathalász.

A kis cégeket egyszerűen visszautasítják 

Az uniós támogatású új gépbeszerzések mintegy tizedét utasítják el, mivel a kérvényt benyújtó vállalkozás nem finanszírozható hitellel. Ezen változtatna a Magyar Lízingszövetség, aki szerint az elutasítottak fele megkaphatná a várva várt eszközt, ha lehetne lízingfinanszírozást használni.

Hol érdemes családot alapítani? 

Vásárlóerőt nézve az európai lista középmezőnyének végén kullog Magyarország, így megkopott a korábbi optimizmus és a becslések szerint leghamarabb 2020-ra érhetjük el az átlagot. Az országon belül is jelentősek a különbségek, az eltérés a húsz százalékot is elérheti.

Meleg ebédtől gyarapszik a gazdaság 

Bár egyre több magyar dolgozó kap meleg étkezési utalványt, az arányokon még bőven lehetne javítani. Egy biztos: nem a dolgozókon múlik, hogy kapnak-e utalványt, mivel a munkavállalók 77 százaléka szerint nagyon fontos volna a napi meleg ebéd. Megadóztatni viszont rossz ötlet.

A milliárdok megvannak, a jelentkezők hiányoznak 

Hazánk lehangoló statisztikákat mutat, ha a hátrányos helyzetűek, így a kismamák, a pályakezdők, az idősek, vagy az alacsony végzettségűek foglalkoztatási adatait nézzük. A Start programok rajtuk segítenek, a szaktárca szerint még több tízmilliárd forint vár arra, hogy valaki igényelje őket.

Élet a légkondicionálókon túl 

Bár sokan inkább a téli fűtésszámlákra panaszkodnak, a klímaberendezések használata gyakran nagyobb költséget okoz a nyári melegben, mint amennyit télen költünk a megfelelő hőmérséklet kialakítására. Márpedig számos módszer van, amivel amellett, hogy kellemesebbé tesszük a klímát, a pénztárcánkat is kíméljük.

A magyarok miatt olcsó a sör 

Sok hazai turista, eltűnő külföldiek, elmaradozó nyereség, lassú fejlesztések - az idei balatoni szezon címszavai. A tó körüli vállalkozásoknak jót tesz a sok kulturális program, ám a szervezésben teljes a fejetlenség, így jelenleg leginkább egymással és nem egymásért küzdenek.

Bemutatták a "jövő" technológiáit 

Hogyan csökkenthetjük az állandóan növekvő energiaéhséget? Milyen új akkumulátorok várhatóak a jövőben? Mi válthatja fel pár éven (évtizeden) belül a benzint? Nem kell villany, mert a tapéta fog világítani? Minden lépésnél változik ruháink színösszetétele? Ezekre és számos más kérdésre is választ kaptunk a BASF bemutatóján.

Lépések a terhek csökkentésére 

Számos területen van mód a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésére, aminek érdekében mind hazánkban, mind az Európai Unióban felmérik a lehetőségeket. Itthon a tervek szerint még több eljárást egyszerűsítenek, illetve elektronizálnak. A minél hatékonyabb beavatkozás érdekében a jogalkotók mindenki véleményére kíváncsiak.

Sok "kicsihez" kerülhet pénz 

Rendkívül sikeres hitelprogram jelent meg január végén, aminek köszönhetően kisvállalkozások juthatnak kedvező feltételek mellett tőkéhez. Az érdekszövetségek szerint ez egy olyan lehetőség, amit vétek lenne kihagyni, hiszen a bankok gyakran nem foglalkoznak a "mindössze" pármilliós igényekkel. Márpedig a fejlődésre szükség van.

Mcdolnald's: húsz év számokban 

Idén érte el a második X-et a gyorsétterem Magyarországon, amely tavaly minden korábbi rekordot megdöntött. 77 millió vendég, 34,6 milliárdos forgalom.

Bioüzemanyagok: vádak és cáfolatok 

Bár az utóbbi időben számos vád érte a bioüzemanyagokat, a Magyar Bioetanol Szövetség szerint ezek a félelmek el fognak múlni és a "zöld" üzemanyagoké lesz a jövő. Éppen ezért azonnali lépéseket sürgetnek, hogy kihasználva Magyarország adottságait, vezető etanolgyártók lehessünk. A politika azonban még kivár.

Export: hogyan, merre? 

Eddig összesen körülbelül hét-nyolcezer magyar vállalat fogott külföldi terjeszkedésbe, a beruházások 80 százalékát mégis a tíz legnagyobb cég adja. Ez az arány várhatóan csökkeni fog, hiszen az utóbbi időben egyre többen gondolják úgy, hogy van keresnivalójuk külföldön. Van is, csak okosan kell terjeszkedni.

37 millió euró vár még gazdára 

A végéhez közeledik a Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP), a kifizetések jól állnak, tennivaló azonban akad még - hangzott el egy szakmai konferencián. A program során gondot okozott az indikátorok használata, de számtalan hibával találkoztak a hatóságok a közbeszerzési dokumentációk során is. Van mit javítani az KEOP-nál.

Hulladékból áramot, akár ingyen is 

Egy, Magyarországon még nem használt kanadai technológia behozatalával a szerves hulladékból a jelenlegi módszereknél jóval hatékonyabban termelhetnének energiát a hazai önkormányzatok - állítja az angolszász országokban már sikerrel bevezetett módszer hazai forgalmazója. Bár a rendszer milliárdokba kerül, ennél jóval olcsóbban, vagy akár ingyen is hozzáférhetnek a helyhatóságok.

"Eljött a cselekvés ideje" 

Bár a magyar lakosság egyre nagyobb figyelmet szentel a klímaváltozásnak, így egyre inkább környezettudatosan gondolkodik, sok még a tennivaló. Ennek megfelelően a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Klíma Programot indít, melynek fő célja a figyelemfelkeltés és a szemléletváltás elindítása.

Hogyan spóroljunk 30 %-ot az energián? 

Sok mindenen kellene változtatni, hogy javuljon a hazai épületek energiahatékonysága, így a szakemberek szerint többek közt nagyobb állami támogatásra lenne szükség, de az is segítene, ha bátrabban lépnénk a megújuló energiák irányába. A lakosság akár egymillió forintos vissza nem térítendő támogatást is szerezhet az ingatlan energiaéhségének csökkentésére.

Környezettudatosan is lehet pénzt keresni 

Zöld Bolygó Alap néven új portfoliót indított az MKB, amely során 15 környezettudatos vállalatba fektethetjük a pénzünket. A környezetvédelem köré egyre komolyabb iparág alakul, a "zöld" cégekre így dinamikus fejlődés a jellemző. Az alap akár abban is a segítségünkre lehet, hogy itthon jobban terjedjen a felelős gondolkodás.

Euró? Érdemes foglalkozni vele! 

Bár azt még senki sem tudja megmondani, hogy mikor vezethetik be az eurót Magyarországon, az előkészületek már megkezdődtek. Gondot okoznak viszont a tőkeszegény cégek, hiszen az átállás nekik is sok pénzbe fog kerülni - igaz ezek a kiadások pár éven belül megtérülnek. Érdemes összefogni és most lépni, mivel később, akár kétszer annyit is költhetünk ugyanarra.

Klímaváltozás: félni és profitot termelni 

Minden negyedik európai vállalat úgy gondolja, hogy idén számolnia kell a szélsőséges időjárás negatív hatásaival, ennek ellenére kevesen tesznek megelőző lépéseket. Akik megteszik, azok jellemzően a nagyok, a kicsik túl drágának tartják az ilyen beruházásokat. A multik közül egyre többen már előre gondolkodnak és nyereséget szeretnének termelni a közelgő "energiaforradalomból".

Tönkremennek az autókereskedések? 

A rossz gazdasági környezet az autókereskedőket is igen érzékenyen érinti, a Magyar Lízingszövetség szerint, ha nem változtatunk semmit, akkor egy-két éven belül sokan csődbe mehetnek. A helyzeten az is segítene, ha a lakosság nem vállalná túl magát, hiszen gyakori probléma, hogy olyan hiteleket vesznek fel, amiket később képtelenek törleszteni.

Biztos, hogy jó szakmát tanul? 

Bár a munkahelyek egyre többet költenek munkatársaik képzésére, máig gyakori probléma az országban a megfelelő szakembergárda megléte. Ennek érdekében az állam több változtatást is bevezetett, ám az alacsony képzettségűeket és az időseket nehéz rávenni a tanulásra. Ennek megváltoztatására például több információval látnák el őket.

Nehéz helyzetben a "zöld" áramot termelők 

Nem megfelelő a szabályozási környezet, kevés a támogatás, így nincs sok az esély arra, hogy jóval több áramot állítsunk elő megújuló energiákból. Az sem segíti a terjedést, hogy már a környező országokban is másfélszer annyit adnak egy biogázból megtermelt "zöld" kilowattóráért. Az egy főre jutó biogáztermelésben pedig tökutolsó hazánk.

"Zöld" jogszabály módosítás várható 

Napirenden van az adózási rendszer zöldítése, ezzel párhuzamosan pedig azt szeretné az állam, ha a cégek nagyobb figyelmet szentelnének a fenntarthatóságra. Ennek érdekében road show-t indítanak és kötelezővé tennék a közbeszerzéseknél a környezetvédelmi szempontokat. A kisebb cégeket a pénzszűke miatt nehéz rábírni erre.

Rend a fejekben? 

A lakosság szemléletváltása. Erre van szükség, ha tenni akarunk a klímaváltozás ellen, ha vissza akarjuk szorítani a feketegazdaságot, ha több szelektív hulladékot akarunk gyűjteni, ha nagyobb felelősséggel akarunk viseltetni a társadalom iránt, ha elektronikusan akarjuk ügyeinket intézni vagy egyszerűen csak gondolunk néha akövetező generációkra.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Hadházy Ákos vasárnap kéktúrázott és borzasztó dolgokra lelt

Hadházy Ákos vasárnap kéktúrázott és borzasztó dolgokra lelt 

A Magyar Természetjáró Szövetség rengeteg uniós pénzt költött. Az építés könnyen ment, a fenntartásról több helyen nem igen lehet beszélni.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo