A válság a sikeresek szemével

Bátrabb kormányzati fellépést, így a munka terheinek a csökkentését és nem növelését várják a magyar sikervállalatok - derült ki egy keddi háttérbeszélgetésen. A legtöbben visszaesést várnak az idei évtől, ám vannak, akik szerint a válság akár az erőgyűjtésre is kiváló alkalom. A megoldást az innováció jelentheti, ám a hazai cégek továbbra is keveset költenek erre.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A válság első hulláma direkt módon nem hatott az OTP-re, ám a szélvihar széle a bankcsoportot is elérte - közölte Schenk Tamás, az OTP üzletpolitikai igazgatója. Szerinte a pénzügyi szektor igen nehéz időket él át, hiszen egyre nehezebb a tőkéhez jutás, ám a saját pozíciójukat stabilnak nevezte. A legfontosabb feladat, hogy mind a cég, mind az ország pozitív képet fessen magáról, hogy a korábban megrendült bizalom minél hamarabb helyreállhasson - hangsúlyozta a szakember.

Az úgynevezett bankmentő csomaggal kapcsolatban elmondta, hogy a fő kérdés az, milyen feltételek mellett jutnak pénzhez. "Egyik bank sem tud annál jobb feltételekkel hitelt nyújtani, mint ahogy azt ő kapja" - emelte ki, majd hozzátette, hogy jelenleg még tárgyalnak a csomagról, így részleteket nem tud közölni.

Függés a beszállítóktól

Az Electrolux Lehet Hűtőgépgyár Kft. tavaly 150 országban összesen 40 millió terméket értékesített, a cég exportátlaga így továbbra is 90 százalék körüli - közölte Takács János vezérigazgató. A jelenlegi válság a vezető szerint annyira fogja érinteni őket, amennyire Európát: a vásárlóerő csökkenését már ők is érzik, hiszen ennek következtében egyre több vásárló halasztja el a vásárlást, vagy vesz olcsóbb terméket.

Az Electrolux számára a legnagyobb gondot az jelenti, hogy a beszállítóik közül sok a kkv, akik jóval kevésbé vannak felkészülve egy hosszan tartó recesszióra - emelte ki Takács János. Éppen ezért a vállalat megpróbál segíteni a partnerein, így például győzködik őket, hogy több lábon álljanak és ne csak egy cégtől - jelen esetben az Electroluxtól - függjenek. Ugyancsak tanácsolják nekik, hogy lépjék át az országhatárt és váljanak regionális vállalatokká, hiszen ez is a talpon maradást segíti. Segítség lehet az is, hogy azokat a kkv-kat, amelyeket lehet, a K+F-be (kutatás+fejlesztés) is bevonják, így is erősítve pozíciójukat. Fontos azonban, hogy pénzügyi segítséget egyik partnernek sem nyújtanak - hangsúlyozta a vezérigazgató.

Erősíthet is a válság

Bár már-már elhasznált szavak, mégis igaz, hogy a válságban a lehetőséget kell meglátni - közölte Mosonyi György, a MOL vezérigazgatója. Szerinte a mostani időszak az erőgyűjtésé, ennek megfelelően a magyar energiavállalat is - miközben a saját forrásaira épít - csökkenti a költségeit. Reményeik szerint - többek közt néhány beruházás elhalasztásával - több milliárd forintot is sikerül ily módon spórolni.

Amennyiben ez sikerül, akkor akár megerősödve is kijöhet a cég a válságból - hangsúlyozta Mosonyi György, hozzátéve, hogy számításai szerint az év végére már látni lehet majd a fellendülés jeleit. 

Van, akinek a gyenge forint a jó

Egyelőre nem látni, hogy a válság elmúlna, így félő, hogy a Philips sem fog ugyanolyan jól teljesíteni, mint a korábbi években - közölte Benedikt Laux, a cég regionális igazgatója. Ennek megfelelően, ahogy egész Európában, a fehérvári gyárban is vissza kellett fogni a termelést. Az idei kilátásoknál fontos szempont a Philipsnek az is, hogy a legnagyobb piacon, azaz Németországban mennyire fogják vissza költekezéseiket az emberek.

A szebb jövőre garancia nincs, de reménykedni lehet - foglalta össze 2009-es prognózisát Csikós János, a Philips beszállítójaként is működő Mediagnost Kft vezérigazgatója. Az orvosi technológiában érdekelt vállalat vezetője szerint az optimizmus annak is köszönhető, hogy ezt az iparágat a többinél jobban el fogja kerülni a recesszió.

A lényeg a folyamatos fejlesztés, az, hogy továbbra is a legmodernebb technológiát tudják árulni - hangsúlyozta Csikós János. A főleg exportban érdekelt cég számára a legnagyobb kiadást a munkaköltség és az erős forint jelenti: "a tavalyi nyár nagyon nehéz volt, míg a mostani gyenge forint valamelyest könnyít a helyzeten."

Visszaeső kereslet

A válság érzékenyen érintette a Flextronics Internationalt, hiszen érezhetően visszaestek a rendelések - mondta a háttérbeszélgetés során Hetényi Márk, a cég kormánykapcsolati igazgatója. Ahogy mondta, egyelőre a kivárásra játszanak, hiszen "felvevőpiacot nem tudunk generálni".

Bár az idei jubileumi év, hiszen éppen száz éve indult meg a gépkocsik sorozatgyártása, illetve száz éve alapították a Suzukit, egyelőre nem indul túl fényesen 2009 - közölte Urbán László, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgató-helyettese. A céget a pénzügyi válság kirobbanása nem érintette, hiszen a rendelésállomány akkor nem csökkent, ez a fordulat "csak" novemberben következett el.

Ennek következtében csökkentett üzemmódban dolgoznak és a leépítések is elkerülhetetlenek, amit február közepéig meg is lépnek - mondta Urbán László. A jövővel kapcsolatban viszont optimista volt a szakember, hiszen állítása szerint, azok, akik mégsem most vettek autót, csak elhalasztották a döntést, nem vetették el véglegesen. "Márpedig amikor megindul a fellendülés, akkor a Suzuki jó helyzetben lesz, hiszen olcsó, környezetbarát autókat árul, amire valószínűleg továbbra is lesz kereslet."

Sokaknak volt jó éve a 2008-as

A TriGránit Fejlesztési Zrt. tíz éves történetének legjobb évét zárta tavaly, hiszen számos bérleti és egyéb szerződést sikerült tető alá hozni - közölte Lőrincze Péter, a vállalkozás alelnöke. Állítása szerint a piacon az idei évre már több beruházást elhalasztottak, ám mivel a kereslet továbbra is megvan, ezeket a munkákat - ha valamivel később is, de - el fogják végezni.

Itthon továbbra is a plázaépítésben látja a legnagyobb lehetőségeket Lőrincze Péter, miközben itt is nehézséget jelent, hogy nehéz forráshoz jutni. A jól megtervezett projektek viszont megmaradnak - állítja a szakember.

Ugyancsak fennállása legjobb évét zárta az informatikai piacon érdekelt, 140 embert foglalkoztató Montana Zrt. - jelentette be Vadász Pál elnök-vezérigazgató. Az idei év is jól indult a számukra, így bár messzemenő következtetéseket nem mert levonni a szakember, mindenesetre derűlátóan tekintenek a jövőre.

Az optimizmus alapja a folyamatos fejlesztés: a cég ugyanis magához mérten igen sokat költ az innovációra. Ezáltal sikerült olyan európai projektekbe is bejutniuk, ahol "sok pénz mozog", így míg a vetélytársak közül sokan elbocsátásokra kényszerültek, ők további embereket vettek fel. Gondot okoz viszont a szakemberhiány, hiszen Vadász Pál szerint a végzős informatikusok "fél lábbal már Norvégiában, vagy Angliában vannak".

Változás kell

A szállodaipar számára a 2006-os utcai zavargásokkal kezdődött a válság, hiszen amíg addig nagy profitot tudtak termelni, azóta csak a költségek nőnek - mondta Marcus van der Wal, a háttérbeszélgetésnek otthont adó Kempinski Hotel Corvinus vezérigazgatója. Szerinte az idei a változás éve lesz, hiszen a jelenlegi helyzetben csak az új ötletek, új megoldások segíthetnek.

Egyetértett a megújulás szükségességével Nagy Károly, a Zsigmond Király Főiskola tanszékvezetője is, aki szerint elsősorban a gondolkodásmódon kell változtatni: "az ország számára az jelenthet kiutat, ha a felsőoktatásban használt tananyagot még jobban összehangolják a piaci igényekkel."

Csak adónövelést ne!

A jelenlegi helyzetben a reformok elkerülhetetlenek, hiszen a gazdasági visszaesés csökkentésére, a vállalkozások versenyképességének növelésére, illetve a kereslet élénkítésére mindenképpen szüksége van az országnak - hangsúlyozta Fekete István, a háttérbeszélgetést szervező Joint Venture Szövetség elnöke. Éppen ezért szerinte adócsökkentésre van szükség, amibe - a munkahelyek megtartása érdekében - beletartozna az élőmunka terheinek visszafogása is. "Jelenleg kevesen adóznak sokat, márpedig az ideális az lenne, ha sokan, kevesebbet adóznának" - emelte ki a vezető.

Állítása szerint a darwini elv továbbra is él, miszerint nem a legerősebb, hanem a leginkább alkalmazkodni képes marad életben. "Ebben segíthet az állam is, például új exportországok fellelésével, hiszen továbbra is vannak olyan területek, ahová nem gyűrűződött be a válság és magas maradt a kereslet. A kisvállalkozásoknak azonban nincs erejük feltérképezni ezeket, így az állam a megfelelő információk átadásával is segítheti őket" - mondta Fekete István.

Túl sok a beszéd és túl kevés a tett - közölte a témában Mosonyi György. A MOL vezér ezért továbbra is pesszimista, mint mondta, egyelőre nem látja a változást: "a gazdaság sikeres, a politika viszont sikertelen".

Nem volt ennyire borúlátó Lőrincze Péter, aki szerint már látszik a változás a politikusok hozzáállásán. Nagy gond viszont továbbra is, hogy csak kis lépéseket mernek megtenni, márpedig a tartós változáshoz átfogóbb megoldásokra lenne szükség. Ugyancsak a bátorság hiányát emelte ki Takács János, aki szerint adót kell csökkenteni, hogy a befektetők szemében felvehessük a versenyt a régió országaival is.

A kormány szóhasználata szerint adóátrendezést lehet várni, ám félő, hogy ezalatt adóemelést értenek, ami igencsak letörné a magyar versenyképességet - hangsúlyozta Hetényi Márk. Ezzel egyetértett Lőrincze Péter is, aki szerint ez a lépés tragédiával lenne egyenlő.

Ugyancsak mélyíti a válságot, hogy az uniós forrásokat csak fejlesztésre lehet felvenni, pedig sokkal inkább válságmenedzselésre lenne szükség - állította Urbán László. Szerinte ezen változtatni kellene, így sokkal hasznosabb lenne, ha ezeket a pénzeket például kamattámogatásra is fel lehetne használni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo