Mindenki belenyúlna a Bajnai-csomagba

Egészében véve pozitívak a Bajnai-kormány által bejelentett adóváltoztatások, vélik a Piac és Profit onlinenak nyilatkozó szakemberek, hozzátéve, hogy a részleteken tudnának változtatni. A munkaadók szerint a gyors végrehajtás fontosabb, mint a program tökéletes kidolgozása.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fontosabb a végrehajtás, mint a tökéletesség
A munkaadók támogatják a kormány válságkezelő programját, és annak következetes végrehajtását tartják szükségesnek - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, a munkaadók szóvivője az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén. A munkaadói oldal a kormány programját komplexnek minősíti, az államháztartás egyensúlyának helyreállítását csak ezekkel a bátor és határozott lépésekkel lehet megvalósítani - mondta Rolek Ferenc. Szerinte a program kevésbé bátor a gazdasági növekedés ösztönzésében, a most ismert lépések ugyanis csak adóátrendezést tartalmaznak, az adócsökkentés pedig szerény mértékű. Mindezek ellenére "a válságkezelő program gyors végrehajtása fontosabb, mint a program tökéletes kidolgozása".

Az áfa változásai nem biztos, hogy a kívánt eredményt érik el, hiszen a 25 százalékos túl magas, míg a 18 százalékosnak egyelőre nem világos milyen hatása lesz, elképzelhető, hogy semmilyen - vélte lapunknak adott interjújában Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egykori elnöke. Szerinte a tb járulék csökkentése is lehetne nagyobb a bejelentettnél, hiszen így nem biztos, hogy bármi megváltozik, de mindenesetre ez egy „jelzésértékű lépés".

A kkv-k számára akár enyhén pozitív is lehet a változás, ám ez az elmozdulás olyan pici, hogy „szabad szemmel nem is látható". A szakember szerint legalább az állami oldalról nem romlik a helyzet - szemben a válság okozta negatívumokkal -, ami mindenképpen pozitívum.

Bod Péter Ákos szerint azonban még így is sok minden hiányzik a kormány terveiből, így például a munka vonzóbbá tétele, a szociális segélyek iskolába járáshoz kötése, vagy a munkanélküli segélyek felülvizsgálata. Erre azért is van szükség, mert a társadalom is egyre nehezebben viseli, ha az „álszegényekhez" jutnak el a máshol nélkülözhetetlen pénzek.

Mivel az ország adóterhelése nem nő, el lehet mondani, hogy egészében véve pozitívak a változások, részleteiben azonban nem mindig - közölte Bod Péter Ákos, aki szerint mivel láttunk már sokkal rosszabb lépéseket is az elmúlt években, ezért dicsérni is lehet az új irányt.

Elfogadni a szükséges rosszat

A kormány által bejelentett lépések közül a közszféra, a nyugdíj és a szociális rendszer átalakítása mindenképpen fájó, ám elkerülhetetlen lépés - nyilatkozta a Piac és Profit onlinenak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Szerinte a magyar gazdaság már nem bírja tovább ennyi szociális teherrel a vállán, így már korábban meg kellett volna ezt lépnie a kormánynak, mivel így elkerülhetőek lettek volna a mostani „drámai hatások". Ezzel kapcsolatban a szakember kijelentette: nem szociális juttatásból kell megélni, hanem megtermelt jövedelemből.

Az adórendszer átalakításával kapcsolatban örömét fejezte ki, hogy a tételes egészségügyi hozzájárulást kivezetik a rendszerből, ahogy üdvözölte az élőmunka terheinek csökkenését is, bár hozzátette, hogy ez akár nagyobb léptékű is lehetett volna. Dávid Ferenc „érdekes és jó javaslatnak" nevezte az összbruttósítást - tehát, hogy jövőre a bruttó bérhez hozzáadnák a munkaadó által befizetett járulékokat is -, de kiegészítené azzal, hogy mindez a minimálbérre is vonatkozzon, mivel így „pillanatokon belül be lehetne vonni 1,5 millió embert az adórendszerbe."

Mivel a költségvetés szempontjait is figyelembe kell venni, ezért elfogadható az áfa emelése, amit a VOSZ tudomásul vesz - közölte a főtitkár. A 18 százalékos áfakulcsot azonban nem támogatja, mivel „nem szerencsés a szociális irányultságot a forgalmi adórendszeren belül kezelni". Így, ha már differenciálni kell, akkor belföldi turizmust és a kereskedelmi vendéglátást kell bevonni a 18 százalékos kedvezményes áfakulcsba - vélte a szakember.

Az alkohol és a cigaretta jövedéki adójának emelését meg lehet érteni, mivel az államnak figyelembe kell venni az egészségügyi szempontokat és támogatnia kell az ezekről való leszokást, ám az üzemanyagnál nem szabadna emelni - jelentette ki Dávid Ferenc. Szerinte az áfa - üzemanyagokat is érintő - 5 százalékos emelése éppen elég a fuvarozóknak, akiket a jövedéki adó emelése versenyképtelenné tehet.

Mi lesz az étkezési jegyekkel?
Az Étkezési Utalvány Forgalmazók Egyesülése (EUFE) örömmel fogadta a hírt, hogy a pénzügyminiszter hétfői kijelentését követően, miszerint megvizsgálják a természetbeni juttatások kedvezményrendszerét, az Országos Érdekegyeztető Tanács április 24-ei ülésén a kormány olyan módosító indítványokat terjesztett elő, amelyekkel visszavonja a Parlament által tárgyalt adótörvény csomagból a természetbeni juttatásokra, köztük az étkezési utalványok megadóztatására vonatkozó paragrafusokat – áll a szervezet közleményében. Az EUFE szerint az étkezési és üdülési utalványok jelentős szerepet játszanak az emberek mindennapjaiban és meghatározóak nemcsak a vendéglátói szektor, hanem az egész gazdaság fejlődésében. Az EUFE álláspontja szerint az utalványok meggondolatlan adóztatása nemcsak nem váltaná be a hozzá fűzött költségvetési bevételi reményeket, hanem kifejezetten negatív hatást gyakorolna a vendéglátóiparra, közel 20 ezer munkahely kerülne veszélybe, a változtatás legnagyobb vesztesei pedig egyértelműen a munkavállalók lennének.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo