Mindenki belenyúlna a Bajnai-csomagba

Egészében véve pozitívak a Bajnai-kormány által bejelentett adóváltoztatások, vélik a Piac és Profit onlinenak nyilatkozó szakemberek, hozzátéve, hogy a részleteken tudnának változtatni. A munkaadók szerint a gyors végrehajtás fontosabb, mint a program tökéletes kidolgozása.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Fontosabb a végrehajtás, mint a tökéletesség
A munkaadók támogatják a kormány válságkezelő programját, és annak következetes végrehajtását tartják szükségesnek - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, a munkaadók szóvivője az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén. A munkaadói oldal a kormány programját komplexnek minősíti, az államháztartás egyensúlyának helyreállítását csak ezekkel a bátor és határozott lépésekkel lehet megvalósítani - mondta Rolek Ferenc. Szerinte a program kevésbé bátor a gazdasági növekedés ösztönzésében, a most ismert lépések ugyanis csak adóátrendezést tartalmaznak, az adócsökkentés pedig szerény mértékű. Mindezek ellenére "a válságkezelő program gyors végrehajtása fontosabb, mint a program tökéletes kidolgozása".

Az áfa változásai nem biztos, hogy a kívánt eredményt érik el, hiszen a 25 százalékos túl magas, míg a 18 százalékosnak egyelőre nem világos milyen hatása lesz, elképzelhető, hogy semmilyen - vélte lapunknak adott interjújában Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egykori elnöke. Szerinte a tb járulék csökkentése is lehetne nagyobb a bejelentettnél, hiszen így nem biztos, hogy bármi megváltozik, de mindenesetre ez egy „jelzésértékű lépés".

A kkv-k számára akár enyhén pozitív is lehet a változás, ám ez az elmozdulás olyan pici, hogy „szabad szemmel nem is látható". A szakember szerint legalább az állami oldalról nem romlik a helyzet - szemben a válság okozta negatívumokkal -, ami mindenképpen pozitívum.

Bod Péter Ákos szerint azonban még így is sok minden hiányzik a kormány terveiből, így például a munka vonzóbbá tétele, a szociális segélyek iskolába járáshoz kötése, vagy a munkanélküli segélyek felülvizsgálata. Erre azért is van szükség, mert a társadalom is egyre nehezebben viseli, ha az „álszegényekhez" jutnak el a máshol nélkülözhetetlen pénzek.

Mivel az ország adóterhelése nem nő, el lehet mondani, hogy egészében véve pozitívak a változások, részleteiben azonban nem mindig - közölte Bod Péter Ákos, aki szerint mivel láttunk már sokkal rosszabb lépéseket is az elmúlt években, ezért dicsérni is lehet az új irányt.

Elfogadni a szükséges rosszat

A kormány által bejelentett lépések közül a közszféra, a nyugdíj és a szociális rendszer átalakítása mindenképpen fájó, ám elkerülhetetlen lépés - nyilatkozta a Piac és Profit onlinenak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Szerinte a magyar gazdaság már nem bírja tovább ennyi szociális teherrel a vállán, így már korábban meg kellett volna ezt lépnie a kormánynak, mivel így elkerülhetőek lettek volna a mostani „drámai hatások". Ezzel kapcsolatban a szakember kijelentette: nem szociális juttatásból kell megélni, hanem megtermelt jövedelemből.

Az adórendszer átalakításával kapcsolatban örömét fejezte ki, hogy a tételes egészségügyi hozzájárulást kivezetik a rendszerből, ahogy üdvözölte az élőmunka terheinek csökkenését is, bár hozzátette, hogy ez akár nagyobb léptékű is lehetett volna. Dávid Ferenc „érdekes és jó javaslatnak" nevezte az összbruttósítást - tehát, hogy jövőre a bruttó bérhez hozzáadnák a munkaadó által befizetett járulékokat is -, de kiegészítené azzal, hogy mindez a minimálbérre is vonatkozzon, mivel így „pillanatokon belül be lehetne vonni 1,5 millió embert az adórendszerbe."

Mivel a költségvetés szempontjait is figyelembe kell venni, ezért elfogadható az áfa emelése, amit a VOSZ tudomásul vesz - közölte a főtitkár. A 18 százalékos áfakulcsot azonban nem támogatja, mivel „nem szerencsés a szociális irányultságot a forgalmi adórendszeren belül kezelni". Így, ha már differenciálni kell, akkor belföldi turizmust és a kereskedelmi vendéglátást kell bevonni a 18 százalékos kedvezményes áfakulcsba - vélte a szakember.

Az alkohol és a cigaretta jövedéki adójának emelését meg lehet érteni, mivel az államnak figyelembe kell venni az egészségügyi szempontokat és támogatnia kell az ezekről való leszokást, ám az üzemanyagnál nem szabadna emelni - jelentette ki Dávid Ferenc. Szerinte az áfa - üzemanyagokat is érintő - 5 százalékos emelése éppen elég a fuvarozóknak, akiket a jövedéki adó emelése versenyképtelenné tehet.

Mi lesz az étkezési jegyekkel?
Az Étkezési Utalvány Forgalmazók Egyesülése (EUFE) örömmel fogadta a hírt, hogy a pénzügyminiszter hétfői kijelentését követően, miszerint megvizsgálják a természetbeni juttatások kedvezményrendszerét, az Országos Érdekegyeztető Tanács április 24-ei ülésén a kormány olyan módosító indítványokat terjesztett elő, amelyekkel visszavonja a Parlament által tárgyalt adótörvény csomagból a természetbeni juttatásokra, köztük az étkezési utalványok megadóztatására vonatkozó paragrafusokat – áll a szervezet közleményében. Az EUFE szerint az étkezési és üdülési utalványok jelentős szerepet játszanak az emberek mindennapjaiban és meghatározóak nemcsak a vendéglátói szektor, hanem az egész gazdaság fejlődésében. Az EUFE álláspontja szerint az utalványok meggondolatlan adóztatása nemcsak nem váltaná be a hozzá fűzött költségvetési bevételi reményeket, hanem kifejezetten negatív hatást gyakorolna a vendéglátóiparra, közel 20 ezer munkahely kerülne veszélybe, a változtatás legnagyobb vesztesei pedig egyértelműen a munkavállalók lennének.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo