Három hónap alatt több, mint egymilliárd forintnyi hitelösszeget folyósított a MiFiN Zrt. az Új Magyarország Mikrohitel Program keretében - jelentette be a témában tartott sajtótájékoztatón Antal Gergely, a MiFiN Zrt. vezérigazgatója. Elmondása szerint január vége óta 250 kisvállalkozó élt sikerrel a lehetőséggel, ám jelen pillanatban is mintegy 100-150 cég 500 millió forintos igénye van elbírálás alatt, ezért az összeg "napról-napra" változik. A hitel összege 500 ezer forinttól maximum 6 millió forintig terjedhet, míg a program finanszírozására 2007-13 között összesen 80 milliárd forint áll rendelkezésre.
A beérkezett igényeket néhány nap, maximum két hét alatt elbírálják, 6,5 százalékos a hitelkamat, ezen kívül semmilyen kezelési költséget nem kell fizetni, ráadásul még a kezdő vállalkozók is felvehetik - sorolta a program előnyeit Antal Gergely. A hitelfelvevők negyede az iparban, 26 százaléka a szolgáltatások piacán, 34 százaléka a kereskedelemben, míg 13 százalék az idegenforgalomban tevékenykedik. A vállalkozók 30-30 százaléka nő, illetve kezdő vállalkozó. (A vállalati hitelezésben várhatóan gyorsabban, a lakosság esetében lassabban emelkednek majd a felvett kölcsönök kamatai.)
Nagy potenciál a szektorban
A magyar gazdaság szempontjából igen fontos területet jelentenek a mikrovállalkozások, mivel ők adják a legtöbb munkahelyet, ők vannak a legtöbben és gyakran van olyan életképes elképzelésük, amit pénz hiányában képtelenek megvalósítani - közölte Király Zsolt, a Garantiqa - Hitelgarancia Zrt. értékesítési és marketing igazgatója.
A cége és a MiFiN között nemrég létrejött megállapodásnak köszönhetően a HG által nyújtott kezesség díja a garantált összeg mindössze 0,5 százaléka, amiért a HG a hitel plusz járulékok 80 százalékára nyújt garanciát. Emellett továbbra is igényelhető az UNIO Garanciaszövetkezet által nyújtott garancia, amely szintén 0,5 százalékos garanciadíj-fizetést jelent. (Megújította a bankok munkáját megkönnyítő Előzetes Információ Kérés (EIK) nevű szoftverét a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.)
A Balatonnál lecsaptak a lehetőségre
Nagy lehetőség ez a kisvállalkozásoknak, ennek megfelelően igen nagy az érdeklődés, főleg most, hogy nemrég megkezdődött a nyári szezon a Balatonnál - jelentette ki Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) ügyvezető elnöke. Elmondása szerint a pályázat korai szakászában még sok "gyermekbetegséggel" találkoztak: sokan ajándéknak gondolták a pénzeket, olyannak, amire nem kell fedezetet nyújtani, illetve nem kell visszafizetni. Ez azonban már elmúlt, a korában elutasítottak közül sokan próbálkoztak újra, ezúttal nagyobb sikerrel - közölte az ügyvezető elnök.
A KISOSZ tagjai főleg szálláshelybővítésre, illetve konyhatechnológiára kérnek támogatást, ez utóbbira azért, mert szigorodtak az előírások - állította Antalffy Gábor, hozzátéve, hogy sok vállalkozó töri a fejét a fejlesztéseken, így ha segítséget szeretnének kérni ehhez a tenderhez, akkor nyugodtan forduljanak az irodáikhoz. (A jenalapú hitelezés tavaly tört be hazánkba. Először az autófinanszírozás területén jelent meg, majd 2007 második felében az ingatlanfedezetes jelzálog-hitelpiacra szivárgott be.)
Őrültségek nélküli ajándék
Ez a konstrukció főleg azoknak a vidéki vállalkozóknak lesz nagy segítség, akik idáig nem, vagy csak igen nagy nehézségek árán jutottak támogatáshoz - állította Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke. Pozitívumnak nevezte, hogy "nincsenek olyan őrültségek a programban", mint a 15 százalékos forgalomnövekedési cél, vagy az a kritérium, hogy legalább egy éve működnie kell a vállalkozásnak.
Ez egy ajándék a kisvállalkozóknak - jelentette ki Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke. Elmondása szerint idáig szinte mindig a multik voltak előnyben a pályázatokon, ezért öröm látni, hogy a kicsik is kapnak egy lehetőséget. Egy lehetőséget, amire nagy szükség van, hiszen fontos, hogy a hazai cégek ne kerüljenek versenyhátrányba a külföldi vetélytársaikkal szemben - hangoztatta a társelnök.
Ugyancsak fontos a program abból a szempontból, hogy a magyar vállalkozásoknak állandó gondot okoz a hitelképesség, így 72 százalékuknak nincsen banki kapcsolata, ezért az Új Magyarország Mikrohitel Program segíthet nekik abban, hogy ne tűnjenek el a süllyesztőben - emelte ki Vadász György. (Kezd visszatérni az élet a magas kockázatú - és így magas hozamú - cégadósságok piacára, amelyet tavaly nyár óta megbénított a nemzetközi pénzügyi válság.)