"Eljött a cselekvés ideje"

Bár a magyar lakosság egyre nagyobb figyelmet szentel a klímaváltozásnak, így egyre inkább környezettudatosan gondolkodik, sok még a tennivaló. Ennek megfelelően a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Klíma Programot indít, melynek fő célja a figyelemfelkeltés és a szemléletváltás elindítása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fontos kérdés, hogy a fiatalok milyen értékrendet tesznek magukévá, így mennyire foglalkoznak a környezettudatossággal, a felelősségvállalással - jelentette ki Fodor Gábor, környezetvédelmi és vízügyi miniszter egy mai sajtótájékoztatón. Szerinte a klímaváltozás iránti felelős gondolkodás lehet az a közös pont, amit akár politikai hovatartozástól függetlenül is mindenki magáévá tehet.

Az utóbbi időszak felméréseiből kiderül, hogy a magyarok hallottak már az éghajlatváltozásról és az azzal kapcsolatos problémákról, ám azt is világosan kilátszik, hogy kétharmaduk nem tartja elegendőnek a politikai és a gazdasági élet hozzáállását a témához - folytatta mondanivalója a zöldminiszter.  Éppen ezért szerinte "eljött a cselekvés ideje", hogy a környezettudatos gondolkodást mindenkiben elültessék.

A lakosság szemléletváltására azért is szükség van, mert a hazánkban elfogyasztott energia 38 százalékát a lakosság használja fel, elsősorban épületek fűtéséhez és melegvíz előállításához. Márpedig az ingatlanokhoz kapcsolódó energiafelhasználás csökkentésével egyszerre lehet kisebb a fűtés- és villanyszámla, miközben csökken a klímaváltozásért leginkább felelős CO2 és egyéb károsanyag-kibocsátás. (Magyarországon a családi házaknak a legrosszabb az energetikai állapota, ha ezen sikerülne javítani, akkor 10 százaléknyi energiát spórolhatna az ország.)

A lakosság más téren is tehet a klímaváltozás negatív hatásai ellen: ha víz és energiatakarékos háztartási gépeket vásárolunk, ha szelektíven gyűjtjük a szemetet, vagy papírzacskót használunk a műanyag helyet, máris tettünk valamit az emberiség jövőjéért - jelentette ki Fodor Gábor. (Száz italos kartondobozból mindössze nyolcat hasznosítunk újra, a cél az lenne, hogy 2020-ra elérjük a 20 százalékot.)

Figyelemfelkeltés és szemléletváltás

Ebben a felfogásban indította el a minisztérium a Klíma Programot. A több mint egyhónapos akció során leginkább a figyelemfelkeltés és a szemléletváltás elérése a KvVM célja, ennek érdekében hat vidéki nagyvárosban (Miskolc, Szeged, Debrecen, Pécs, Zalaegerszeg, Nyíregyháza) tartanak úgynevezett klímanapokat, ahol többek közt filmvetítéssel, programok ismertetésével, klímasátorral és gyerekprogramokkal várják az érdeklődőket.

A tervek között szerepel az is, hogy minden évben annyi facsemetét ültessenek el, ahány csecsemő születik akkor. Az első ilyen eseményt a Klíma Program apropójából tartják meg Tardon, közel százezer fa elültetésével.

A program során átfogó reklámkampány is indul: óriásplakátokon, a sajtóban, valamint televíziós és rádiószpotokban adnak tanácsokat a nagyközönségnek a vízzel, a hulladékkal, az energiával és a levegővel kapcsolatban. (A globális klímahatásoknál akár 30-40 százalékkal is nagyobb hőemelkedésre lehet számítani a Kárpát-medencében.)

A gazdasági szereplőket is bevonnák

A KvVM elismert gazdasági szereplőkből álló Klímatanácsadó Testületet hozna létre, melynek fő feladata az lenne, hogy elősegítse a klímaváltozás elleni harc hatékony megvalósítását - jelentette ki Fodor Gábor. Emellett a testület - a minisztériummal közösen - ajánlásokat fogalmazna meg a környezettudatos vállalatirányítás terén. (Hogyan lehet környezettudatos egy cég? Mennyire figyelnek erre a hazai vállalatok? Innen megtudhatja!)

Ugyancsak célja a zöldminisztériumnak, hogy rávegyék a 100 legnagyobb hazai céget, hogy úgynevezett cselekvési tervet készítsenek. Ennek kellene tartalmaznia, hogy milyen klímabarát, környezettudatos működést képzelnek el, illetve ezt mikor valósítják meg.

Szemléletformálás bulizás közben

A zene és a környezetvédelem összekapcsolható fogalmak, ezt már többen, így Bono, Sting és több reggae sztár is bizonyította - közölte Bognár Attila, a sajtótájékoztatónak helyszínt adó A38 Hajó programigazgatója. Ennek fényében indították el a "Proteck & Protest" című programsorozatot, mely során olyan zenészeket hívnak, akik korábban már többször felemelték a hangjukat a környezettudatos gondolkodás mellett.

Bognár Attila elmondása szerint nem csak a programokkal, hanem több más módon is védik a környezetüket: ők voltak az elsők, akik nem "vadplakátoltak" a városban, hanem inkább az internetet használják programjaik népszerűsítésére. Ha mégis készítenek prospektusukat, akkor pedig odafigyelnek, hogy újrahasznosított papírt használjanak.

Ha ismert, közkedvelt intézmények, zenészek, színészek, művészek karolják fel a klímavédelem ügyét, azzal sok olyan embert is segítenek meggyőzni ennek fontosságáról, akiket a politikusok sosem tudnának megszólítani - közölte ezzel kapcsolatban Fodor Gábor. (Napirenden van az adózási rendszer zöldítése, ezzel párhuzamosan pedig azt szeretné az állam, ha a cégek nagyobb figyelmet szentelnének a fenntarthatóságra.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo