"Magyarországon csak részfeladatokat oldottak meg"

A közigazgatás reformja már az 1990-es években megkezdődött hazánkban, ám csak kicsiket mertünk lépni, így nem meglepő módon csak részeredményeket értünk el - állítja az Állami Számvevőszék elnöke. Éppen ezért komplex megoldást kell találni, ám ez egyelőre várat magára. További probléma, hogy az állam a tudásalapú társadalom kiépítésében is lassan halad, így korábbi büszkeségünk, a sok szabadalom mára már a múlté.

Az utóbbi években az állam szerepe átértékelődött, hiszen változott a mozgatórugó: a miközben a lakosság olcsó és átlátható államot akar, addig a fejlődő technológiának köszönhetően a közigazgatás egyre drágább, kiterjedtebb lett - nyitotta "A közigazgatás átalakítása - A modern állam feladatai" elnevezésű konferencián "Sokba kerül-e az állam - különösen a központi igazgatás?" című előadását Kovács Árpád egyetemi magántanár, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke. Szerinte ez az ellentétes hatás egy emelkedő gazdasági környezetben is nehéz feladatot jelentene, míg a jelenlegi gazdasági válságban szinte megoldhatatlant. Egy előnye azonban mégis van, ugyanis ennek köszönhetően egyre inkább előtérbe kerülnek az innovatív megoldások.

A modernizáció nem feltétlenül pénzelnyelés, hiszen ennek köszönhetően akár középtávon is olcsóbbá válhat a közigazgatás - hangsúlyozta a szakember. Ennek átalakítására az 1990-es évek elejétől már számos határozat született, ám ezek csak kis léptékűek voltak, így nem meglepő módon csak részeredményeket sikerült elérni. A változás mára viszont gyorsulhat, hiszen az uniós pénzek is segítenek: az Államreform Operatív Program és az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program keretén belül sok-sok milliárd forint áll rendelkezésre.

2006 előtt nem volt érdemi lépés az ügyben, hiányoztak az ágazati stratégiák, így nem volt meg a szükséges harmónia, ahogy a meghatározott fejlesztési irányok sem - emelte ki Kovács Árpád. További gond volt, hogy az állam nem adott pénzt az intézkedésekhez, elmaradtak a hatásvizsgálatok, nem volt egyszerűsítés az ügyintézésben, illetve a felelőségi rendszer is folyamatosan változott, nem lehetett tudni, hogy az adott feladatért éppen ki - melyik minisztérium, hatóság - a felelős. 

Az ÁSZ javaslatai szerint éppen ezért többek közt jobban össze kellene hangolni az előkészítő munkálatokat, több monitoring tevékenységet kellene végezni, átláthatóbbá kellene tenni a rendszert, illetve nem csak a részterületre, hanem komplex, az egész területet érintő megoldásokat kell találni - hangsúlyozta a szakember.

Közösen kell az új irányt megtalálni

A jelenlegi válságban a magyarországi helyzeten sokat segítene, ha tudásalapú gazdaságunk lenne, ám ennek kiépítése igen lassan halad, egyelőre óriási a lemaradásunk Európához képest - közölte "A közigazgatás feladatai a versenyképes tudásgazdaság kiépítésében" című előadásában Pulay Gyula, az Állami Számvevőszék Kutató Intézetének főigazgatója. Ezt az állítást statisztikai adatokkal is alátámasztotta: amíg a kkv-k innovációja az EU-n belül 21,6 százalékos, addig itthon mindössze 9,3 százalék. Ez azt mutatja, hogy Magyarországon hiányzik a segítő környezet, tehát például a korai kockázati befektetés - hangsúlyozta a kutató.  

A statisztikák egy korábbi büszkeségünket is romba döntötték, hiszen szellemi tőke terén a szabadalmaknál is óriási a lemaradásunk: az ötödét, tizedét érjük csak el az unióban tapasztalható átlagnak - közölte Pulay Gyula. Ezen akár kormányzati beavatkozással is lehetne javítani, ám az állam igen keveset költ K+F-re (kutatás+fejlesztés). Szerinte azok tudnak igazán sikeresek lenni, akik folyamatosan tanulnak és nem hierarchikus rendszerben működnek. Hálózatokba kell szerveződni, olyanokba, amelyekben az államnak is komoly szerepet kell vállalnia - emelte ki a főigazgató.

Amennyiben sikeres lenne a tudásközpontú stratégia, akkor úgy lehetne bevétel növekedést elérni, hogy közben csökkenést tapasztalunk a kiadási oldalon - mondta Pulay Gyula, hozzátéve, hogy az igazán eredményes cégek ma már nem terméket, hanem megoldást árulnak. Ehhez szükség van egy szemléletváltásra és a más gondolkodású emberek összekapcsolására: egy gyerekeknek szóló gyógyszer kifejlesztésénél például ugyanúgy meg kell hallgatni a gyártót, az orvost és a szülőt is.

Véleményvezér

Illegális nádvágásokkal épül az új NER villa a Balaton partján

Illegális nádvágásokkal épül az új NER villa a Balaton partján 

Szépen gazdagodnak a NER vitézek.
Gazdasági fellendülést hoztak Lengyelországnak az Ukrajnából érkezett menekültek

Gazdasági fellendülést hoztak Lengyelországnak az Ukrajnából érkezett menekültek 

A lengyelek hírét sem hallották az ukrán maffiának.
Lábon lőtte magát Rogán kommunikációs stábja

Lábon lőtte magát Rogán kommunikációs stábja 

Okosabbak maradtak volna, ha csendben maradnak.
Kihalt vasútállomást talált Hadházy Ákos

Kihalt vasútállomást talált Hadházy Ákos 

Kísértetvasútállomás Csisztapusztán.
Az ukránok újra bevetették csodafegyverüket

Az ukránok újra bevetették csodafegyverüket 

Immár sehol nincsenek biztonságban az orosz katonák és hadi eszközök.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo