Környezettudatosan is lehet pénzt keresni

Zöld Bolygó Alap néven új portfoliót indított az MKB, amely során 15 környezettudatos vállalatba fektethetjük a pénzünket. A környezetvédelem köré egyre komolyabb iparág alakul, a "zöld" cégekre így dinamikus fejlődés a jellemző. Az alap akár abban is a segítségünkre lehet, hogy itthon jobban terjedjen a felelős gondolkodás.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A környezetvédelem és az üzlet mára már összekapcsolható fogalmakká váltak, hiszen az utóbbi időszakban annyira megnőtt például az energia, vagy az élelem ára, hogy megéri a "zöld" alapokba fektetni - jelentette ki Balogh Imre, az MKB Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese, amikor bemutatta cége új, tőkevédett befektetési alapját. Tájékoztatása szerint a Zöld Bolygó névre keresztelt portfolió során a pénzintézet három kontinens 15 környezettudatos vállalatának teljesítményéből kínál részesedést az érdeklődő befektetőknek.  

A kialakítás során a társadalmi felelősségvállalás, a környezettudatosság, a fenntartható növekedés és persze nem utolsó sorban a hozam volt a négy legfontosabb kulcselem - közölte Balogh Imre. A vezérigazgató-helyettes szerint itthon is szükség lenne a környezettudatos gondolkodásra a befektetők, cégek részéről, hiszen - amellett, hogy ezzel teszünk valamit a Föld jövőjéért - a szektorban hatalmas növekedési potenciál van, amire "érdemes odafigyelni".

"Várakozásaink szerint az egyes szektorokban működő környezettudatos vállalatok teljesítménye kiegyensúlyozottabb és hosszútávon meghaladja a környezetvédelemre kevésbé fókuszáló versenytársaik teljesítményét azáltal, hogy alacsonyabb működési költséggel üzemelnek, avagy versenyképesebbek, mivel szolgáltatásaikkal, termékeikkel alacsonyabb működési költséget eredményeznek ügyfeleiknél" - magyarázta miért éri meg a portfolióba fektetni Bereczki Zsuzsanna, az MKB Bank Pénz- és Tőkepiaci Igazgatóságának ügyvezető igazgatója. (A zöld részvényekbe a Greenpeace szerint is megéri befektetni.)

Erre és a többi hazai pénzintézet által már korábban elindított zöld portfoliókra nagy szükség van, hiszen bár egyre inkább terjedőben van a környezettudatosság, a befektetőket egyelőre inkább a minél magasabb hozam érdekli, mintsem a fenntarthatóság - közölte érdeklődésünkre Kapusy Pál, a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület ügyvezető igazgatója. Ezzel véleménye szerint fontos lépést tettünk a szemléletformálás irányába, hiszen így nemcsak a bankok és a befektetők fordítanak nagyobb figyelmet a környezet védelmére, hanem a fogyasztók is. (Külföldön nem ritka az sem, hogy egy portfoliót úgy állítsanak össze, hogy abban csak az elismerten társadalmi felelősségvállalást végző cégek szerepeljenek.)

Három év, akár 60 százalékos hozam

A Zöld Bolygó Alap tőkevédelmet biztosít a befektetett tőkére a hároméves futamidő végén, azaz a befektetett pénzünket mindenképpen visszakapjuk - közölte Bereczki Zsuzsanna. Elmondása szerint jó esetben akár 60 százalékos (évi 16,96%) hozam is elérhető 2011-ig, ez a szám természetesen a 15 elemű részvénykosár átlagos teljesítményétől függ. Az alap tízezer forintos befektetési egységként jegyezhető, a minimálisan befektethető összeg pedig százezer forint.

A portfoliót többek között a konzervatív és mérsékelten kockázatkedvelő befektetőknek, a 3 éves befektetési időtávban és zölden gondolkodóknak ajánlja a pénzintézet, illetve azoknak, akik a kockázatmentes hozamoknál magasabbat szeretnének, de extra kockázatot nem szívesen vállalnak.

A 15 cég egyharmada az agrár és bioüzemanyag szektorban, 20-20 százalék az integrált villamos iparban, illetve a vízenergia és víztisztítás területén tevékenykedik, míg két-két cég a nap és szélenergiában érdekelt.

A Zöld Bolygó Alap mától nyolc héten át május 30-ig jegyezhető és 2011 június 6-án szűnik meg. (Napirenden van az adózási rendszer zöldítése, ezzel párhuzamosan pedig azt szeretné az állam, ha a cégek nagyobb figyelmet szentelnének a fenntarthatóságra.)

A 15 cég
Agrár és bioüzemanyag szektor: Monsanto Company - Amerikai Egyesült Államok, Potash Corporation - Kanada, Archer Daniels Midland Company - Amerikai Egyesült Államok, The Mosaic Company - Amerikai Egyesült Államok, Syngenta International AG - Svájc

Integrált villamos ipar: Iberdrola SA - Spanyolország, Suez SA - Franciaország, Scottish & Southern Energy - Nagy-Britannia

Napenergia-hasznosítás: First Solar Inc. - Amerikai Egyesült Államok, Renewable Energy Corporation ASA - Norvégia

Vízenergia és víztisztítás: United Utilities - Nagy-Britannia, Veolia Environnement - Franciaország, Kurita Water Industries Ltd. - Japán

Szélenergia-hasznosítás: Vestas Wind Systems A/S - Dánia, Gamesa - Spanyolország

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo