Hazánk lesz az új energiaszállító nagyhatalom?

A közép-kelet-európai régió országainak össze kell fognia, különben sosem múlik el az oroszoktól való energiafüggőségünk - hangzott el a Második Regionális Energia Fórumon. Az új rendszerben hazánk - már csak földrajzi elhelyezkedése miatt is - vezető szerepre készül.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Regionális szintű együttműködés kell ahhoz, hogy a közép-kelet-európai térség hasznosítani tudja a méretgazdaságból származó előnyöket, hatékony technológiákat tudjon kifejleszteni, több pénzt tudjon megmozgatni, ezáltal pedig választ adjon az legégetőbb energetikai kérdésekre - ez a fő üzenete a "Globális kihívások - regionális válaszok" elnevezésű Második Regionális Energia Fórumnak. Az eseményt október hatodikán és hetedikén a Mol és a GE Energy támogatásával Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Romániába, Szlovákia, Ukrajna és az Európai Unió Amerikai Kereskedelmi Kamarái (AmCham) közösen szervezik Budapesten.

Az együttműködés két éve Varsóban kezdődött, ahol a résztvevők megállapították, hogy a régió országai inkább a gazdaság átalakítására helyezik a fő hangsúlyt, háttérbe szorítva ezzel az energia kérdéskörét - közölte Leslaw Kuzaj, a General Electric (GE) közép-európai vezetője. Szerinte az országok vezetőinek párbeszédéből máig hiányzik az energiafelhasználás, márpedig "bizonyos kérdésekre csak együttműködve lehet választ adni." Ilyen kérdések például, hogy milyen energiát használjunk, hogyan tudjuk csökkenteni a függőséget Oroszországtól, illetve hogyan fokozzuk az energiatermelésünket. "A mentalitás lassan bár, de változik, így van esély az közös munkára" - fogalmazott Leslaw Kuzaj.

Az, hogy mind több energiára van szükségünk nem egyedi jelenség, a világ szinte minden pontján felteszik a kérdést a hogyan továbbra, ám a pénzügyi válság közepén a szokottnál is nagyobb figyelmet kell szentelni a kérdésnek - hangsúlyozta Rod Christie, a GE Energy cégnek a közép-kelet-európai országokért, Oroszországért és a FÁK országokért felelős igazgatója. Szerinte a technológia adott, azt kellene eldönteni, hogy ki, milyen irányba mozduljon el, melyik ország fejlessze a nukleáris energiát, melyik a megújulót. Ha sikerül ezeket összhangba hozni, akkor Christie szerint máris sokat tettünk az energiakérdés megnyugtató lezárása felé. (Akár biogázzal is kiváltható lehetne a drága orosz földgáz - hangzott el egy szegedi megbeszélésen.)

A függőség közös

A témában három fontos témakör van: a források elérése, a globális felmelegedés, illetve az ellátás biztonsága - közölte Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója. Az utóbbiról szólva szakember megemlítette, hogy már kezdeményezték a régiós földgáz hálózatokat egyesítő, Új Európa Vezeték Rendszer (NETS) létrehozását, amely a tervezett 27 ezer kilométerével a leghosszabb lenne egész Európában. Ennek megvalósításához azonban új szabályozási környezet kell, hiszen jelenleg mind a nyolc érintett országban különböző tarifarendszert használnak, amiket mindenképpen harmonizálni kell - emelte ki Mosonyi György. Szerinte a politikai egyetértés mára már megvan az ügyben, így optimistán várja a fejleményeket.

Ezzel egyetértett Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója, aki szerint azonban ez nem elég, így többek közt a vállalkozásoknak és a civil szervezeteknek is részt kell venni a munkában. "Az együttműködés minden szinten kötelező, hiszen ebben a régióban sokkal sürgősebb választ találni az energiakérdésre, mint az unió fejlettebb részén, ahol kevésbé függenek Oroszországtól. Keleten a függőség közös, még a nagy energiaforrásokkal rendelkező lengyelek is rá vannak szorulva keleti szomszédjukra."

Barta Judit kiemelte, hogy ha energiakérdésben gondolkodunk, akkor nemcsak az energiafüggőségről kell beszélnünk, hanem arról is, hogy tudnánk megfelelni a háromszor húsz százalékos uniós elvárásoknak is.

Vezető szerep hazánknak

Magyarország vezető szerepre törekszik az energiatranzitban, amiben segítség lehet az ország földrajzi elhelyezkedése - közölte Puch László, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára. Elmondása szerint hazánk érdeke az, hogy mind a Nabucco, mind a Déli Áramlat megépüljön, de a kormány határozottan kiáll a NETS ötlete mellett is.

Puch központi kérdésnek nevezte, hogy megalakuljon a regionális áramtőzsde, amely szabályozni tudná az árampiacot. Ennek érdekében a magyar rendszerirányító Mavir már megkezdte az előkészületeket, a remények szerint az évtized végére már jobban is együtt tud működni a magyar, a román és az osztrák piac.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo