Hazánk lesz az új energiaszállító nagyhatalom?

A közép-kelet-európai régió országainak össze kell fognia, különben sosem múlik el az oroszoktól való energiafüggőségünk - hangzott el a Második Regionális Energia Fórumon. Az új rendszerben hazánk - már csak földrajzi elhelyezkedése miatt is - vezető szerepre készül.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Regionális szintű együttműködés kell ahhoz, hogy a közép-kelet-európai térség hasznosítani tudja a méretgazdaságból származó előnyöket, hatékony technológiákat tudjon kifejleszteni, több pénzt tudjon megmozgatni, ezáltal pedig választ adjon az legégetőbb energetikai kérdésekre - ez a fő üzenete a "Globális kihívások - regionális válaszok" elnevezésű Második Regionális Energia Fórumnak. Az eseményt október hatodikán és hetedikén a Mol és a GE Energy támogatásával Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Romániába, Szlovákia, Ukrajna és az Európai Unió Amerikai Kereskedelmi Kamarái (AmCham) közösen szervezik Budapesten.

Az együttműködés két éve Varsóban kezdődött, ahol a résztvevők megállapították, hogy a régió országai inkább a gazdaság átalakítására helyezik a fő hangsúlyt, háttérbe szorítva ezzel az energia kérdéskörét - közölte Leslaw Kuzaj, a General Electric (GE) közép-európai vezetője. Szerinte az országok vezetőinek párbeszédéből máig hiányzik az energiafelhasználás, márpedig "bizonyos kérdésekre csak együttműködve lehet választ adni." Ilyen kérdések például, hogy milyen energiát használjunk, hogyan tudjuk csökkenteni a függőséget Oroszországtól, illetve hogyan fokozzuk az energiatermelésünket. "A mentalitás lassan bár, de változik, így van esély az közös munkára" - fogalmazott Leslaw Kuzaj.

Az, hogy mind több energiára van szükségünk nem egyedi jelenség, a világ szinte minden pontján felteszik a kérdést a hogyan továbbra, ám a pénzügyi válság közepén a szokottnál is nagyobb figyelmet kell szentelni a kérdésnek - hangsúlyozta Rod Christie, a GE Energy cégnek a közép-kelet-európai országokért, Oroszországért és a FÁK országokért felelős igazgatója. Szerinte a technológia adott, azt kellene eldönteni, hogy ki, milyen irányba mozduljon el, melyik ország fejlessze a nukleáris energiát, melyik a megújulót. Ha sikerül ezeket összhangba hozni, akkor Christie szerint máris sokat tettünk az energiakérdés megnyugtató lezárása felé. (Akár biogázzal is kiváltható lehetne a drága orosz földgáz - hangzott el egy szegedi megbeszélésen.)

A függőség közös

A témában három fontos témakör van: a források elérése, a globális felmelegedés, illetve az ellátás biztonsága - közölte Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója. Az utóbbiról szólva szakember megemlítette, hogy már kezdeményezték a régiós földgáz hálózatokat egyesítő, Új Európa Vezeték Rendszer (NETS) létrehozását, amely a tervezett 27 ezer kilométerével a leghosszabb lenne egész Európában. Ennek megvalósításához azonban új szabályozási környezet kell, hiszen jelenleg mind a nyolc érintett országban különböző tarifarendszert használnak, amiket mindenképpen harmonizálni kell - emelte ki Mosonyi György. Szerinte a politikai egyetértés mára már megvan az ügyben, így optimistán várja a fejleményeket.

Ezzel egyetértett Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója, aki szerint azonban ez nem elég, így többek közt a vállalkozásoknak és a civil szervezeteknek is részt kell venni a munkában. "Az együttműködés minden szinten kötelező, hiszen ebben a régióban sokkal sürgősebb választ találni az energiakérdésre, mint az unió fejlettebb részén, ahol kevésbé függenek Oroszországtól. Keleten a függőség közös, még a nagy energiaforrásokkal rendelkező lengyelek is rá vannak szorulva keleti szomszédjukra."

Barta Judit kiemelte, hogy ha energiakérdésben gondolkodunk, akkor nemcsak az energiafüggőségről kell beszélnünk, hanem arról is, hogy tudnánk megfelelni a háromszor húsz százalékos uniós elvárásoknak is.

Vezető szerep hazánknak

Magyarország vezető szerepre törekszik az energiatranzitban, amiben segítség lehet az ország földrajzi elhelyezkedése - közölte Puch László, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára. Elmondása szerint hazánk érdeke az, hogy mind a Nabucco, mind a Déli Áramlat megépüljön, de a kormány határozottan kiáll a NETS ötlete mellett is.

Puch központi kérdésnek nevezte, hogy megalakuljon a regionális áramtőzsde, amely szabályozni tudná az árampiacot. Ennek érdekében a magyar rendszerirányító Mavir már megkezdte az előkészületeket, a remények szerint az évtized végére már jobban is együtt tud működni a magyar, a román és az osztrák piac.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo