"10 év múlva 5 SIM-kártyája lesz a magyarnak"

A mobiltenderrel kapcsolatban napvilágot látott információk torzítottak, ezért az abban tükrözött végeredmény sem lehet pontos - véli az egyik pályázó, a MobiNet Kft. vezetője. Bodnár Zsigmond szerint van még hely a hazai mobilpiacon, így az sem elképzelhetetlen, hogy a technológia és a szolgáltatások fejlődésének köszönhetően tíz év múlva már 40-50 millió SIM-kártyát használ a tízmillió magyar.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés


Bodnár Zsigmond
Az elmúlt napokban számos hír jelent meg arról, hogy ki lesz a negyedik mobilszolgáltató, ki az, aki beléphet a Pannon, a Vodafone és a T-Mobile mellé. Az ügyben a végleges szót a Nemzeti Hírközlési Hatóság mondja ki, ám a kiszivárogtatott információk szerint a DreamCom érezheti nyeregben magát, valamivel megelőzve a Mobinetet. Nem sokkal később megszólalt a Pannon is, mely közölte: ha igazak a megjelentett adatok, akkor a pályázók számításaiban súlyos hiba van, hiszen ekkora összegből, ekkora lefedettséget kihozni lehetetlen. Már ha igazak az adatok.

A megjelentett információk torzak, csak részben fedik az igazságot - közölte érdeklődésünkre Bodnár Zsigmond, a MobiNet Kft. ügyvezetője, aki a pályázat feltételei miatt, ha akarná sem mondhatná el a valóságos adatokat. Szerinte nem lehet tudni, hogy ki állhat a nyilvánosságra hozatal mögött, ám "ez gyanítható, ha megnézzük kiről állítják, hogy nyerésre áll. Nem tudni, hogy ki közölte a sajtóval a téves információkat, de valószínűsíthetően az, aki ily módon akarja valaki győzelmét bebiztosítani" - véli a szakember, aki korábban a T-Mobile-nál és a Vodafone-nál is megfordult.

Bodnár Zsigmond szerint annyiban igaza van a Pannonnak, hogy a megjelent hírek szerinti 75 százalékos lakossági lefedettséget 3G technológiával 48 milliárd forintból elérni lehetetlenség. "Az országot ennyire behálózni, ha csak 3G-s rendszerben gondolkodunk, valóban mintegy 150 milliárdba kerül, ám ha nem tisztán, hanem például a második generáció csúcsát jelentő EDGE-el együtt nézzük, akkor kevesebb, mint 100 milliárd forintból már kihozható a beruházás" - közölte az igazgató.

A csak 3G-s lefedettségnek egyébként sincs meg egyelőre a piaci háttere, egyelőre több lábon kell megállni - véli Bodnár Zsigmond, hozzátéve, hogy mintegy öt éven belül már ez sem elképzelhetetlen. Sőt, hamarosan jön a negyedik generáció (az un. LTE, Long Term Evolution, tükörfordításban "hosszútávú fejlődés") is. Ennek megjelenése leginkább attól függ, hogy a készülékek mikortól lesznek képesek alkalmazni ezt a technológiát, melynek első fecskéi már megjelentek - közölte a MobiNet igazgatója.

Kihasználatlan lehetőségek a mobilpiacon

Bár Magyarországon tízmillió lakosra tizenkétmillió SIM-kártya jut, Bodnár szerint van még hely a piacon, hiszen amellett, hogy egy új modellt jelentetnének meg, a verseny élénkítésével az ügyfelek is jól járnának. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a mobil (SIM kártyák) alkalmazási köre is folyamatosan szélesedik.

Bár a piac jelenleg beállni látszik, évente így is van hárommillió előfizető, aki nem csak a készülékét, hanem a SIM kártyáját is lecseréli - mondta a szakember. Természetesen nem csak "ügyféllopáson" gondolkodnak, hanem a piac további bővítésén is. "A szolgáltatók az elmúlt 15 évben rendre alulbecsülték a jövőt, kisebb növekedést jósolva a ténylegesnél. A mobilpenetráció az elkövetkező 5-10 évben olyan mértékben megnőhet, hogy nem elképzelhetetlen akár a 40-50 millió SIM-kártya sem" - közölte meglepő prognózisát Bodnár Zsigmond.

A fejlődés nem elsősorban a telefonos piacra értendő. A szakember példaként említette az otthoni riasztórendszert, amely a legtöbbször szintén SIM-kártyával működik: "sokan nem is tudják, hogy az otthoni riasztás információit már ma is mobil adatátvitelen keresztül közvetítik a szolgáltatók központjaiba. Ez ráadásul csak egy példa a rengeteg M2M  (machine-to-machine), vagyis a gépek közötti kommunikáció alkalmazási lehetőségeiből."

Az elkövetkező években a technológia fejlődése is segítheti a leendő mobilszolgáltatót. Ilyen lehet például a digitális fényképezőgépekbe épített SIM-kártya, amellyel közvetlenül a gépből küldhetnénk a fényképeket. Bodnár szerint ennek van jövője, hiszen sokan továbbra is inkább a maradnak a hagyományos módszernél és nem telefonjukkal, hanem fényképezőgépükkel készítenek képeket. "Ez esetben pedig kényelmesebb lenne két gombnyomással egy szerverre másolni, vagy elküldeni a képet valakinek, mint felmásolni az otthoni számítógépre/mobilra és onnan továbbküldeni azt" - véli a MobiNet vezér. Ez természetesen már nem jelentene személyenként havi több ezres többletbevételt a szolgáltatónak, ám "havi pár száz forint is jó pénz, csak sok legyen belőle".

Véleményvezér

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo