Egy könyvbe gyűjtötték hazánk adottságait

Új kiadványt jelentetett meg a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, amelyből Magyarország szinte minden fontosabb adatát megismerhetjük. A könyv segíthet a beruházóknak, hiszen az infrastrukturális adatok mellett számos olyan érdekességet, statisztikát is tartalmaz, ami fontos lehet egy fejlesztés beindításánál.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hol juthatunk hozzá?
Az Országos Területi Helyzetkép és a teljes háttéranyag elérhető az NFGM Területfejlesztési és Építésügyi Szakállamtitkárságának honlapján www.nfgm.gov.hu, valamint a VÁTI Kht. által üzemeltetet Térport honlapon www.terport.hu.
Országos Területi Helyzetkép címmel új kiadványt jelentetett meg a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium háttérintézményével, a VÁTI Kht.-val együttműködésben, hogy tájékoztatást nyújtsanak az infrastruktúra fejlettségéről, a társadalmi helyzetről, illetve ezek országon belüli eltéréseiről - közölte Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium területfejlesztésért és építésügyért felelős szakállamtitkára.

Az új könyv - egy adott beruházásokhoz szükséges adatok nyilvánosságra hozása mellett - az Új Magyarország Fejlesztési Terv lebonyolítását is könnyítheti, hiszen pillanatnyi képet ad a versenyképesség helyzetéről és a gazdasági, illetve társadalmi folyamatokat is követni lehet rajta - hangsúlyozta az államtitkár. A kiadványban így többek közt olyan adatokat is szerepelnek, mint az úthálózat, a levegőszennyezettség, a hulladékkezelés, a csatornarendszer sajátosságai, vagy akár a szolgáltatások helyzete, így az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vevők száma, vagy a rendszeres szociális segélyben részesülők. A könyvben főképp 2006-os adatokkal dolgoztak, a magyarázat szerint azért, mert erre az évre rendelkeznek már teljes körűen ellenőrzött területi statisztikákkal.

Szakemberek számára digitálisan is hozzáférhetőek az adatok

A területi elemzések a NFGM és a VÁTI Kht. által kidolgozott és üzemeltetett Területfejlesztési Megfigyelő és Értékelő Rendszer (T-MER) módszertanán alapulnak, amely egy, a területfejlesztési politika céljait segítő területi monitoring, elemző, értékelő modell. Az informatikai programot idén újította meg a két szervezet. A T-MER elsősorban a területfejlesztési politika Országos Területfejlesztési Koncepcióban meghatározott céljainak, a területfejlesztés tervezési téregységeinek és speciális térségtípusainak folyamatos, rendszerszerű területi értékeléshez járul hozzá.

A program az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) keretein belül valósul meg. A TeIR-hez bárki hozzáférhet, ám a T-MER-t egyelőre csak a fejlesztők, így például a területfejlesztésben résztvevő (regionális, kistérségi stb.) fejlesztési tanácsok, illetve az ezzel foglalkozó szakemberek (pl. a Magyar Tudományos Akadémia munkatársai) használhatják. Fontos tudnivaló azonban, hogy az ebből készül statisztikákat, kimutatásokat a nagyközönség számára is elérhetővé teszik.

Az internetes felületen megjelenő T-MER-nek köszönhetően mintegy 500 adatot lehet megjeleníteni, úgy, hogy közben elemzési időszakot és területi szintet - pl. település, kistérség, megye, régió - is kiválaszthatunk - közölte Barkóci Zsolt, a VÁTI informatikai igazgatója. Az adatokat térképen, vagy akár táblázaton is megkaphatják a szakemberek, így az könnyű áttekintést nyújthat az ország állapotáról. További előny, hogy akár az uniós adatbázisokkal is össze lehet hasonlítani a magyarországi adatokat, így az is megvalósítható, ha valaki Győr-Moson-Sopron megye kukoricatermelését akarja összehasonlítani egy másik uniós területtel - emelte ki Szaló Péter.

A Piac és Profit kérdésére a két szakember elmondta, hogy bár egyelőre a helyi jogszabályok, így például az iparűzési adó mértéke még nem jeleníthető meg, gondolkodnak az ilyen irányú fejlesztésen is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo