Az új könyv - egy adott beruházásokhoz szükséges adatok nyilvánosságra hozása mellett - az Új Magyarország Fejlesztési Terv lebonyolítását is könnyítheti, hiszen pillanatnyi képet ad a versenyképesség helyzetéről és a gazdasági, illetve társadalmi folyamatokat is követni lehet rajta - hangsúlyozta az államtitkár. A kiadványban így többek közt olyan adatokat is szerepelnek, mint az úthálózat, a levegőszennyezettség, a hulladékkezelés, a csatornarendszer sajátosságai, vagy akár a szolgáltatások helyzete, így az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vevők száma, vagy a rendszeres szociális segélyben részesülők. A könyvben főképp 2006-os adatokkal dolgoztak, a magyarázat szerint azért, mert erre az évre rendelkeznek már teljes körűen ellenőrzött területi statisztikákkal.
Szakemberek számára digitálisan is hozzáférhetőek az adatok
A területi elemzések a NFGM és a VÁTI Kht. által kidolgozott és üzemeltetett Területfejlesztési Megfigyelő és Értékelő Rendszer (T-MER) módszertanán alapulnak, amely egy, a területfejlesztési politika céljait segítő területi monitoring, elemző, értékelő modell. Az informatikai programot idén újította meg a két szervezet. A T-MER elsősorban a területfejlesztési politika Országos Területfejlesztési Koncepcióban meghatározott céljainak, a területfejlesztés tervezési téregységeinek és speciális térségtípusainak folyamatos, rendszerszerű területi értékeléshez járul hozzá.
A program az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) keretein belül valósul meg. A TeIR-hez bárki hozzáférhet, ám a T-MER-t egyelőre csak a fejlesztők, így például a területfejlesztésben résztvevő (regionális, kistérségi stb.) fejlesztési tanácsok, illetve az ezzel foglalkozó szakemberek (pl. a Magyar Tudományos Akadémia munkatársai) használhatják. Fontos tudnivaló azonban, hogy az ebből készül statisztikákat, kimutatásokat a nagyközönség számára is elérhetővé teszik.
Az internetes felületen megjelenő T-MER-nek köszönhetően mintegy 500 adatot lehet megjeleníteni, úgy, hogy közben elemzési időszakot és területi szintet - pl. település, kistérség, megye, régió - is kiválaszthatunk - közölte Barkóci Zsolt, a VÁTI informatikai igazgatója. Az adatokat térképen, vagy akár táblázaton is megkaphatják a szakemberek, így az könnyű áttekintést nyújthat az ország állapotáról. További előny, hogy akár az uniós adatbázisokkal is össze lehet hasonlítani a magyarországi adatokat, így az is megvalósítható, ha valaki Győr-Moson-Sopron megye kukoricatermelését akarja összehasonlítani egy másik uniós területtel - emelte ki Szaló Péter.
A Piac és Profit kérdésére a két szakember elmondta, hogy bár egyelőre a helyi jogszabályok, így például az iparűzési adó mértéke még nem jeleníthető meg, gondolkodnak az ilyen irányú fejlesztésen is.