A környezettudatosság első lépcsője, hogy a cégek ismerjék a környezetvédelmi előírásokat, jogszabályokat és nem utolsó sorban tartsák is be azokat - közölte a Piac és Profit érdeklődésére Kapusy Pál, a KÖVET ügyvezető igazgatója. Ennek hiánya elmondása szerint inkább a kiscégekre jellemző, akiknek nincs kapacitásuk arra, hogy külön, a környezetvédelemre specializálódott embert vegyenek fel. Jobb esetben egy ezzel foglalkozó céget kérnek fel az ilyen jellegű feladatok elvégzésére, előfordul azonban az is, hogy a kiscégek egyáltalán nem törődnek a környezettudatossággal - vélekedik az egyesületi vezető. (Félmilliárd forintból épített biogáz fejlesztő és szennyvíztisztító telepet a Dreher, ezáltal tíz százalékkal csökken mind a CO2 kibocsátása, mind az energiafelhasználása.)
Márpedig az ilyen irányba való elmozdulás nem mindig jelent nagy költséget a vállalat számára, hiszen néha egyszerű átszervezéssel is komoly eredményeket lehet elérni - magyarázta Kapusy Pál. Hogy ezeket a jó példákat összegyűjtsék és a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tegyék, létrehozták a www.ablakonbedobottpenz.hu weboldalt, ahol az utóbbi hat év során 56 szervezet 262 beruházását, vagy beruházást nem igénylő környezettudatos fejlesztését gyűjtötték össze, amik összesen 14,7 milliárd forint megtakarítást hoztak.
Ilyen megtakarítás lehet az például, ha az adott cég áttér a szelektív hulladékgyűjtésre, mivel amíg korábban minden szemét elviteléért fizetni kellett, addig a szelektív gyűjtés eredményeképp akár értékesíteni is lehet a hulladékot. Költség nélkül is lehet javítani a vállalat környezettudatosságán, hiszen "ha az irodában optimalizáljuk a légkondicionálót, vagy figyelünk arra, hogy a mellékhelyiségekben csak akkor legyen felkapcsolva a villany, ha az valóban szükséges, akkor máris jelentős összeget takaríthatnak meg a kisebb cégek."
Ugyancsak teszünk valamit a Föld jövőjéért, ha újrahasznosított papírt használunk, vagy például két oldalra nyomtatunk, amivel anyagcsökkenést érhetünk el, tehát csökkentjük a vállalat költségeit is. Éppen ezért érdemes az egész gyártási folyamatot áttekinteni Kapusy Pál szerint, mivel ha tüzetesen vizsgálódunk, szinte biztosan találunk olyan pontot, ahol lehet javítani a vállalat gazdaságosságán. (Az energiaárak növekedése és a környezettudatosság miatt változás lesz az ingatlanok piacán. A passzív épületek elterjedése várható.)
Morális felismerés kell
Itthon főleg a nagyobb vállalatok fordítanak figyelmet a környezettudatos irányításra, azt azonban, hogy összesen hányan törődnek ezzel, nehéz megállapítani - állítja a KÖVET vezetője. Abban sem teljesen tiszta a helyzet, hogy mi számít környezettudatos irányításnak, hiszen hiába tesz sokat egy olajiparban dolgozó cég a környezetért, a tevékenységéből adódóan sokan nem nevezik környezettudatosnak.
A hazai multik elkötelezettségénél az is fontos szereppel bír, hogy a külföldi anyacég mennyire elkötelezett ebbe az irányba és mennyire követeli meg a leányvállalataitól az ez irányú fejlődést. Még fontosabb azonban Kapusy Pál szerint, hogy ne a kényszer, hanem a morális felismerés hozza meg a fordulatot, mivel így sokkal jobb eredményeket lehet elérni. (Van olyan pozitív példa is, amikor a hazai leányvállalat néhány területen többet tesz, mint az anyacég: a székesfehérvári Denso például 2004-ben elnyerte az EU legjobb környezetvédelmi menedzsmentjének járó díjat.)
A hazai nagyvállalatok környezettudatosságáról képet ad, hogy hányan teszik nyilvánossá az üzleti mellett a környezeti és társadalmi hatásaikat és tevékenységüket az ún. fenntarthatósági jelentések formájában. Ilyet hazánkban mintegy 15-20 cég készít rendszeresen, összesen pedig 51 vállalat foglalkozott ezzel valaha. (Novemberben átadták a legjobb környezeti vagy fenntarthatósági jelentést készítő hazai cégeknek járó díjat.)
Messze a Nyugattól...
Bár az utóbbi években hazánkban is észlelhető, hogy a cégek egyre inkább elmozdulnak ebbe az irányba, Nyugat-Európától még le vagyunk maradva - állítja Kapusy Pál. Az unióban a skandináv országok, Németország és Nagy-Britannia államai a leginkább elkötelezettek: amíg Németországban például több ezer cég rendelkezik az ISO 14001-nél szigorúbb elvárásokat tartalmazó EMAS (Eco-Management and Audit Scheme/Környezeti Vezetési és Hitelesítési Rendszer) tanúsítvánnyal, addig idehaza csak néhány szervezet.
A lemaradásban az is szerepet játszhat, hogy a politikai elit részéről nincs meg sem a példamutatás, sem az elkötelezettség a környezeti kérdések iránt - közölte az ügyvezető igazgató. Példaként említette, hogy bár 2004-ben elkészült egy úgynevezett "zöld közbeszerzésről" szóló ajánlás, mely a környezetvédelmi kérdéseket szem előtt tartó közbeszerzési elveket fogalmazott meg, abból gyakorlatilag semmi nem valósult meg. (A globális felmelegedés hatásait csak a környezettechnikai eszközök és a megújuló energiák tömeges használata mérsékelheti. E felismerés - valamint az elmúlt években megháromszorozódó olajárak - hatására egyre több környezettudatos, valamint alternatív energiát előállító és értékesítő vállalat jön létre.)