Az elmúlt 15 évben jelentősen csökkent az önkormányzatok autonómiája, amit jól mutat az is, hogy amíg a rendszerváltás után a szja ötven százaléka maradt a helyhatóságoknál, addig most csak nyolc százalék - kezdte a "Mit várnak az önkormányzatok, mit várunk az önkormányzatoktól" című előadását Molnár Gyula, a legnagyobb önkormányzati szövetség, a TÖOSZ (Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének) elnöke. A mai rendszerben inkább normatív támogatást nyújt a kormány, ezzel viszont az a probléma, hogy előre meghatározzák mire lehet elkölteni. Így amellett, hogy megkurtítják az önkormányzatok önállóságát, további problémát okoz az is, hogy ezek a támogatások gyakran nem elegendőek, ezért a helyhatóságoknak sokszor a saját bevételeikből kell kipótolniuk azt.
Könnyítést az hozhatna, ha központi szinten meghatároznának egy önkormányzati minimumot, tehát azt, hogy például az egészségügy, vagy oktatás terén mik az alapvető szolgáltatások, amelyet minden helyhatóságnak el kell látni - jelentette ki Molnár Gyula,aki véleménye szerint létrejöhetne a könnyebb finanszírozhatóság, ami a mai helyzetben elkerülhetetlen lépés.
Kevesebb önkormányzat és képviselő kellene
Pozitívan értékelte viszont Molnár Gyula, hogy megkezdődött az önkormányzati rendszer reformja, ezzel kapcsolatban pedig az együttműködés a helyhatóságok, az állam és szakma között. Véleménye szerint a megújulás egyik eleme lehetne, ha csökkentenék az önkormányzatok számát, mivel a jelenleg több mint háromezer helyhatóság túl sok, így elveszítik a súlyukat. Ugyancsak fontos lépés lenne, ha sikerülne elérni, hogy kevesebb képviselőt válasszanak a testületekbe, ám ezzel még nem érne véget a reform, hiszen a TÖOSZ vezető megváltoztatná a jegyzők hatáskörét, ezzel párhuzamosan pedig erősebb státuszt adna a polgármestereknek.
Az önkormányzatok informatikai fejlesztésével kapcsolatban Molnár szerint először azt kellene meghatároznia a helyhatóságoknak, hogy mely szolgáltatások azok, amelyekkel meg lehet könnyíteni a lakosság életét. Példaként említette, hogy egy önkormányzat először építésügyi hatósági ügyeket tette elektronikusan elérhetővé, ám ez nem talált túl jó fogadtatásra, így mindenképpen olyan szolgáltatásokat kell megnyitni a lakosság előtt, amire annak ténylegesen igénye van. Véleménye szerint itt még komoly tartalékok vannak kihasználatlanul, ezért sok még a teendő. Könnyíthetné a helyzetet, ha létrejönne egy egységes, szabványos rendszer, hiszen az nem jó megoldás, hogy minden településen, minden igénylésnél más-más megoldást kell használni, pedig személyit, útlevelet, jogosítványt ugyanúgy kell intézni vidéken is, mint a fővárosban - hangoztatta a TÖOSZ elnöke.