Hosszú még az út

Magyarországon a családi házaknak a legrosszabb az energetikai állapota, ha ezen sikerülne javítani, akkor 10 százaléknyi energiát spórolhatna az ország. Ezzel együtt a környezetért is tennénk, hiszen a lakossági szektorban van a legnagyobb CO2-kibocsátás-csökkentési potenciál. A felelős gondolkodás azonban máig hiányzik.

Az Európai Bizottság január 23-án Brüsszelben, az Európai Parlament rendkívüli plenáris ülésén mutatta be éghajlatváltozással kapcsolatos jogszabálycsomag-tervezetét. Az elképzelések szerint 2020-ig húsz százalékkal kell csökkenteni a szövetség területén belül az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, ezzel párhuzamosan pedig ugyancsak 20-20 százalékkal javítani kell energiahatékonyságot, illetve a megújuló energiák felhasználási arányát. Az akkori bejelentés szerint már most el kell kezdeni a munkát annak érdekében, hogy 2050-re felére csökkenhessen a globális kibocsátás. 

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szinte azonnal üdvözölte a Bizottság döntését, Fodor Gábor pedig megerősítette Magyarország elkötelezettségét az éghajlatváltozás elleni globális küzdelemben. Ennek egyik lépéseként a szakminisztérium "Szén-dioxid kibocsátás-csökkentési lehetőségek és költségek a magyarországi lakossági szektorban" címmel készített egy tanulmányt, hogy felmérje melyek azok a területek, ahol viszonylag rövid időn belül is eredményeket tudunk elérni. 

Családi házak a legrosszabb állapotban

Az anyag első, és talán legfontosabb megállapítása, hogy az egész országot tekintve a lakossági szektorban van a legnagyobb CO2-kibocsátás-csökkentési potenciál. Ezzel egyetértett Fritz Péter épületgépész, a Magyar Ingatlanszövetség és az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal korábbi energetikai szakértője, aki lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy ez a szektor adja az össznemzeti energiafelhasználás negyven százalékát. Ennek felét a fűtési energia teszi ki, így kiemelt figyelmet igényelnek azok az épületek, amelyek nem távfűtéssel működnek, hiszen az energiahatékonyság és a CO2 kibocsátás szempontjából ezek leggyengébbek, ráadásul jóval költségesebbek a távfűtésnél.

A legnagyobb problémát - ebben Fritz Péter és a KVVM is egyetért - a családi házak okozzák, amelyek az összlakásállomány mintegy 55 százalékát teszik ki. Mivel ezeknek mindössze az öt százaléka jó minőségű, így a lakásállomány felénél van szükség energetikai felújításra, a régi tüzelőberendezések (köztük a kémény) cseréjére, de legalább ugyanilyen fontos lenne a tüzelőanyag megváltoztatása is - állítja Fritz Péter. Szerinte, ha mindez megváltozna, akkor országos szinten tíz százalékkal lehetne csökkenteni az energiafelhasználást, ami a széndioxid-kibocsátáson is megmutatkozna.

Ezekre a felújításokra a tanulmány szerint is szükség van, hiszen a jelentésben szereplő CO2-csökkentési intézkedések listája a kiválasztott típusú épületek hőgazdálkodásának javítását, magas hatékonyságú és alacsony karbonfelhasználású fűtési megoldások bevezetését, fűtésszabályozás és egyedi mérés bevezetését, a vízmelegítő berendezések felváltását kombinált fűtési és vízmelegítési megoldásokkal, víztakarékos szerelvények felszerelését, továbbá az elektromos eszközök és világítótestek hatékonyabbra cserélését is tartalmazza. A kisebb energiafelhasználás a magyar energia-importigényt is mérsékelné a tanulmány szerint, így növekedne az ország energiabiztonsága, a gazdaságilag is megtérülő beruházások pedig 2025-re mintegy évi 6 millió tonna szén-dioxid kibocsátás csökkenést eredményezhetnének.

Amit mi tehetünk

Mindez azonban mit sem ér, ha nem változik a lakosság hozzáállása a témához, nem kezdenek el felelősen gondolkodni - jelentette ki a szakember. Példaként említette, hogy csak a készenléti energiával - tehát amikor az elektronikai berendezéseket használat után nem húzzuk ki az áramból - annyit pazarlunk, ami egy erőmű éves kapacitását is kiteszi. Márpedig az erőművek fosszilis tüzelőanyagokkal működnek, így ezen a területen jelentős CO2 kibocsátást lehetne spórolni - magyarázta Fritz Péter.

Ugyancsak nagyon fontos, hogy energiahatékony berendezéseket (pl. hűtő, mosógép, bojler) vásároljunk otthonunkba, mivel régebben sokkal kevesebb elektronikus szerkezet volt a lakásokban, így bár csökkenti egyelőre nem tudjuk az energiafelhasználást, a gazdaságosabb gépeknek köszönhetően szinten tartani igen.

Fritz Péter kiemelte a légkondicionálók szerepét, példaként említve, hogy néhány éve Kaliforniában éppen nekik köszönhetően omlott össze az áramellátás. A globális felmelegedés hatásainak köszönhetően a klímaberendezések egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, itthon is mindig arról olvasni, hogy újabb rekordot döntöttek az értékesítők. Márpedig a légkondicionálók szerepét ki lehet váltani a szakember szerint: megfelelő árnyékolással, szellőztetéssel és növényzettel ugyanolyan hatást tudunk elérni, mint egy klímaberendezéssel. Példaként említette, hogy ha olyan fát telepítünk, ami nyáron a lobjaival eltakarja a napot, télen pedig lombhullatás után odaengedi a fényt, akkor máris sokat tettünk azért, hogy elviselhetőbbé váljon az időjárás. (A klímaváltozás fékentartásának költségei kigazdálkodhatók, ha a világ országai 2030-ig lemondanak mindössze egy évnyi GDP-növekedésről.)

Amit a kormány tehet(ne)

A gondot a felelős gondolkodás hiányán kívül az okozza, hogy az állam nem megfelelő módon segíti az ingatlantulajdonosok ilyen irányú terveit, hiszen a nemsokára megjelenő pályázatokon maximum 15 százalékos, illetve 265 ezer forintos támogatást nyújtanak - állította Fritz Péter. Ez több okból sem megfelelő: korábban harminc százalékos volt a támogatás mértéke, amit szinte pillanatok alatt elkapkodtak, a 15 százalék viszont nem fogja ösztönözni az ingatlantulajdonosokat.

Ennél is nagyobb gondot okoz azonban, hogy a 15 százalékos támogatás alacsonyabb az áfa mértékénél, így olcsóbban jön ki a felújítás, ha valaki nem az állami támogatást, hanem feketemunkásokat vesz fel. Éppen ezért Fritz Péter szerint a támogatást mértékét legalább annyira meg kellene emelni, hogy az elérje az áfa mértékét, így jobban megérje legálisan dolgoztatni.

Bár 2006 szeptembere óta csak olyan épületet lehet építeni, amely megfelel a modern kor energetikai elvárásainak, illetve a nagyobb felújításoknál is van egy ilyen kritérium, a szakember szerint állandó jelenség, hogy bár úgy tervezik az ingatlant, a munkálatok során mégsem eszerint alakítják ki. Ennek meggátolására szigorúbb és gyakoribb ellenőrzésekben reménykedik a szakember. Ebben van is remény, hiszen a kormány nemrég jelentette be, hogy növelik a felügyelőmérnökök számát, így régiónként 6, tehát összesen 42 tevékenykedne.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo