Kitől kapjuk a vizet jövőre?

Bár a vízellátás biztosítása kötelező önkormányzati feladat, a közműcégek állami tulajdonban vannak, amelyeket az új vagyontörvény alapján akár száz százalékban is privatizálhatnak - ezen változtatna most kétszáz helyhatóság.

Esztergom már két és fél éve dolgozik azon, hogy a vízmű-társaságok térítésmentesen önkormányzati tulajdonba kerülhessenek - kezdte beszédét Knapp János Pál, a település alpolgármestere, a témában tartott sajtótájékoztatón. Konkrét terv idén májusra alakult ki, ekkor kerestek meg mintegy hatszáz helyhatóságot, hogy csatlakozzanak az indítványhoz. Ezt mintegy kétszázan meg is tették, a legaktívabb régió az észak-dunántúli volt, ahonnan a városvezető elmondása szerint mintegy kilencven százalékos volt az érdeklődés.

Az önkormányzatok felhívását ennek megfelelően ma átadták Kecsmár Ilonának, a Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetőjének, aki bár konkrét ígéretet nem tett, reményét fejezte ki, hogy a problémára minél hamarabb megoldást találnak. (A hazai cégek odafigyelnek a vízgazdálkodásukra, problémát inkább a kistelepüléseken működő vízszolgáltatók nem megfelelő működése okoz.)

Félő, hogy profitorientált lesz a vízszolgáltatás

A felhívásra azért volt szükség az alkotók szerint, mert az új állami vagyontörvény nem írja elő, hogy a tartós többségi állami tulajdoni hányad meglegyen e cégeknél. Ez pedig azt jelenti, hogy a stratégiai jelentőségű regionális vízműcégek akár száz százaléka privatizálható, és a társaságok profitérdekelt befektetők kezébe kerülhetnek.

Márpedig az elmúlt időszakban rohamosan emelkedő, állami vagy önkormányzati ár-megállapítási körbe tartozó víz- és csatornadíjak megfékezésére a legjobb mód az lenne, ha a kormány és az önkormányzatok megállapodnának a regionális vízműszolgáltatók közös irányításában, az átalakításuk konkrét módjában - állítják a helyhatóságok. (Nemrég elkészült Biharkeresztes és Ártánd új szennyvíztisztító telepe és szennyvízcsatorna-hálózata.)

Egy ezrelék is elég

A vízközműcégek irányításánál két járható út van: az egyik, hogy regionális rendszerben működtetik azokat, a másik, hogy mindenki maga végzi el ezt a feladatot - jelentette ki Székely Antal, Oroszlány alpolgármestere. Állítása szerint mindkét rendszer drága, ezért valahol a kettő között kellene megtalálni az arany középutat.

Az is jó megoldás, ha a helyhatóságok csak egy részt kapnának a vízműtársaságok részvényeiből, akár úgy is, hogy lakosságarányban részesednének a tulajdonból - állította Székely Antal. Így amellett, hogy a kutak állami tulajdonban maradnának, az önkormányzatoknak is lenne beleszólásuk, hiszen "akár néhány ezreléknyi rész is elég ahhoz, hogy érvényesíteni tudják érdekeiket". Márpedig mivel a vezetékes ivóvízzel való ellátás, a szennyvizek elvezetése és tisztítása kötelező önkormányzati feladat, erre mindenképpen szükség van az alpolgármester szerint.

A változtatásnak törvényi akadálya nincsen, így csak a kormány jó szándékán múlik, hogy mikor, és hogyan lép az ügyben - zárta a sajtótájékoztatót Knapp János Pál. (Az egészséges ivóvízzel való ellátás megoldása a legfontosabb célja annak a programnak, amely 3 megyét, 41 települést és mintegy 108 000 lakost érint. )

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo