Zöld békának örülnek a cégek

Átadták a legjobb környezeti vagy fenntarthatósági jelentést készítő cégeknek járó díjat, az idei nyertes az ATEL-Csepel vállalatcsoport lett. Itthon még nagyon kevés, mintegy 40-50 cég készít ilyen jelentést - nyugaton már elterjedt ez a szokás.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Közép-Európai Környezeti Jelentési Díjat, más nevén a "Zöld Béka" díjat azért hozták létre, hogy a régió vállalatai fel tudjanak készülni az Európai Unió környezeti vagy fenntarthatósági pályázatain való részvételre - mondta a sajtótájékoztatóval egybekötött átadáson Reininger Róbert, a Deloitte környezetvédelmi tanácsadás üzletágának vezetője. Mint mondta ez egyfajta serkentés is a magyar vállalatoknak, hogy minél többen készítsenek ilyen jellegű jelentéseket. (Tavaly a legjobb jelentést készítő vállalatnak az Audi Hungaria Motor Kft. bizonyult.)

A program ezen szempontok alapján viszonylag sikeresnek mondható, hiszen amíg az elmúlt években jellemzően nyolc-tíz jelentés érkezett a pályázatokat elbíráló zsűrihez, addig az idei év meghozta az igazi áttörést és 25 vállalat tenderezett a címre. Ez részben annak köszönhető Reininger Róbert szerint, hogy a korábbi években volt olyan cég, amely bár készített környezeti vagy fenntarthatósági jelentést, azt nem küldte el a zsűrinek. Kérdésünkre válaszolva az üzletágvezető elmondta, hogy hazánkban jelenleg mintegy negyven-ötven cég készít ilyen jelentést, túlnyomó többségük nagyvállalat. A kicsik a magyarázat szerint azért nem foglalkoznak ezzel, mert "ennek olyan költsége, illetve időigénye van", amit egyelőre csak a nagyok tudnak vállalni.

Szoros volt a verseny

Az idei év az egyik legszorosabb versenyt hozta, a nyertes ATEL-Csepel vállalatcsoport csak kicsivel előzte meg a MOL-t - ezt már Zilahy Gyula zsűritag, a Budapesti Corvinus Egyetem docense közölte az érdeklődőkkel. Pontokat a tartalomra (a szervezet bemutatása, vállalati teljesítmény, vezetői összefoglaló), valamint a formára (hiteles, megbízható információk, összehasonlítható adatok) lehetett kapni, a végső döntés során mindkét tényezőt egyformán vették számításba. Ugyancsak odafigyeltek arra, hogy a pályázók mennyire ecsetelték a jövőbeli terveiket, illetve az is nézték, hogy a korábbi vállalásaikat betartották-e a cégek.

Az idei év egyik újdonsága, hogy a nehézségek ellenére megjelentek az apró cégek, ők általában pár oldalas anyagot készítettek, szemben a nagyok nyolcvan-száz oldalas dokumentumaival.

Ugyancsak újdonság, hogy idén a "Legjobb Új Jelentéskészítő" kategóriában is hirdettek győztest - a nyertes a Colosplast lett. (Korábban nemzetközi módszertan alapján elszámolhatósági rangsort készítettek a Magyarországon működő nagyvállalatokról.)

Nem foglalkozunk az üvegházhatással

A szervezők az örömüknek adtak hangot, hogy a megvizsgált jelentések mindegyike alapvetően megfelelt azoknak a tartalmi követelményeknek, amelyeket a(z EU hasonló díjaira kialakított bírálati szempontokat követő) kritériumrendszerben meghatároztak.

Kevésbé volt azonban örömteli, hogy bár a korábbi évekhez képest megváltoztatták a bírálati szempontokat, így a zsűri a szén-dioxid kibocsátás csökkentését a többi szempontnál magasabb pontszámmal honorálta, a jelentkezők mégsem figyeltek oda erre. Megfelelő hangsúlyt csak két pályázó a MOL és a MVM fektetett az üvegházhatású anyagok kibocsátására, márpedig erre szükség lenne, hiszen Magyarország a 2008-2012 közötti időszakra hat százalékos üvegház-kibocsátáscsökkentést vállalt. (Az Európai Unió hivatalos honlapján tagállamonként, vállalatokra lebontva publikálja az egyes kibocsátók számára allokált kibocsátható széndioxid-mennyiséget, illetve a tényleges (hitelesített) kibocsátási adatokat.)

"A mi felelősségünk is"

Magyarországon van keletje a környezettudatos gondolkodásnak, így ez egyre inkább megjelenik hazánkban - jelentette ki Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter a díjátadó ünnepségen. Szerinte bár tennivaló akad még bőven, az utóbbi években sokat léptünk előre.

Éppen ezért fontosnak tartja a hasonló díjakat, amelyek ráébreszthetik a vállalatokat arra, hogy a fenntartható fejlődés érdekében tenni kell valamit, de legalább ugyanilyen fontos, hogy ne csak a cégek, hanem az egyén is belássa annak fontosságát, hogy a mi felelősségünk is, hogy gyermekeink milyen világban fognak élni.

Pozitív folyamat, hogy a környezettudatos gondolkodás és a versenyképesség a korábbi évektől eltérően mára már össze tud fonódni - közölte a zöldminiszter. Sőt, nemcsak, hogy össze tud, hanem a jó gazdasági szerepléshez ma már nélkülözhetetlen ez a kapcsolat a tárcavezető szerint.

Nyugat-Európából indult
Az első (kizárólag) környezeti jelentések Nyugat-Európában láttak napvilágot egy-másfél évtizede. Azóta mind a jelentések tartalma, mind a készítők köre sokat változott. A tartalmi fejlődést az mutatja, hogy a korábban "csak" környezeti jelentések többsége "fenntarthatósági" jelentéssé érlelődött.

A fenntarthatósági jelentés annyival komplexebb, hogy abban a környezetvédelmi kérdések és értékek mellett sok más, a vállalatok társadalmi felelősségvállalását bemutató szempont is szerepet kap. A fokozódó érdeklődést mind Magyarországon, mind a régió más országaiban a kiadott jelentések számának folyamatos és erőteljes emelkedése jelzi.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo