Jól gazdálkodnak a magyar cégek

A hazai cégek odafigyelnek a vízgazdálkodásukra, problémát inkább a kistelepüléseken működő vízszolgáltatók nem megfelelő működése okoz.

"A szennyvízben található ipari szennyezőanyagok nulla kibocsátásáért" címmel fogadott el tizenegy ország (Albánia, Csehország, Horvátország, Kirgizisztán, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szerbia, Tadzsikisztán, Törökország) szakminisztere közös nyilatkozatot a nemrégiben véget ért "Vízgazdálkodás az iparban" 2. UNIDO technológiai előretekintés csúcstalálkozón.

A résztvevő országok miniszterei és a küldöttségek vezetői megvitatták a fenntartható vízellátás és vízminőség jövőjét a közép-kelet-európai régióban és a FÁK államokban, így az érintett felek számára a nyilatkozat a vízfelhasználás hatékonyságát és a vízminőséget kiemelten kezelő technológiai fejlesztések támogatására vonatkozó ajánlásokat fogalmaz meg.

Az esemény során több - hazai, külföldi - cég mutatta be az általuk használt környezetvédelmi technológiát, hogy a már kidolgozott módszert példaként használhassák mások is. A több mint kétszáz résztvevő részvételével zajlott találkozón 25 nemzetközi előadó is tartott a témában beszédet, illetve fogalmazott meg új ajánlásokat.

A konferencia nem titkolt célja volt az is, hogy a régióban erősítse és fenntartsa a versenyképességet és az innovációt befogadó technológiai előretekintés megkerülhetetlen fontosságát.

A csúcstalálkozón elhangzott, hogy mindenképpen szükség van ilyen irányú lépésekre, mivel a világ vízkészleteinek mindössze három százaléka édesvíz. Erre nincs pozitív hatással az, hogy évről-évre nő az ipari fogyasztás, így a legnagyobb vízfogyasztók egyikeként az ipar felelősége, hogy ésszerűen használja a meglévő vízkészleteket, ennek érdekében növelje a vízfelhasználás hatékonyságát, csökkentse a vízszennyezést és optimalizálja az újrafelhasználást és a víz visszaforgatását. 

"Aki részt akar venni a piaci versenyben, odafigyel a vízfogyasztásra"

"A magyarországi vállalatok vízkibocsátásával nincs alapvető probléma, ami annak is köszönhető, hogy az itthoni szabályozás során mindig is mintának tekintették az uniós előírásokat" - közölte a Piac és Profit érdeklődésére Dr. Horváth Lászlóné, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Vízellátási osztályának vezetője. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a vállalatokra vonatkozó magyar előírások nemcsak, hogy megütik az EU-s mércét, hanem sok esetben szigorúbbak is azoknál. Erre a felszíni és felszín alatti vizeink védelme miatt van szükség, hiszen a közüzemi vízellátás céljára elsősorban a felszín alatti vizeket vesszük igénybe, ezekre pedig oda kell figyelni, mert jelentős a sérülékeny vízbázisok aránya. "Ahhoz pedig, hogy az ivóvízellátás céljára igénybe vehető vizek minősége továbbra is kiváló maradjon, szigorú szabályozásra van szükség" - magyarázta az osztályvezető.

"További pozitívum, hogy a cégek időben felismerték annak fontosságát, hogy aki részt akar venni a piaci versenyben, annak oda kell odafigyelnie mind a vízfogyasztásra is, mind pedig a kibocsátásokra" - emelte ki Horváth Lászlóné.

Itthon a kevés fogyasztás okoz gondot

"Magyarországon jelenleg bőséges a vízkészlet, a gondot inkább a túl alacsony fogyasztás, illetve a nem eléggé felkészült vízszolgáltatók okozzák" - közölte az osztályvezető. Elmondta, hogy a nyolcvanas években még dupla annyi vizet fogyasztottunk, így az akkori négymillió köbméter víz/nap mennyiség mára kétmillió alá csökkent, aminek megfelelően esett a főváros vízigénye is: amíg húsz éve csúcsidőben még közel napi 1,4 millió köbméter víz fogyott el, addig napjainkban ez már "csak" öt-hétszázezer köbméter.

"A fogyasztás visszaesését elsősorban nem a környezettudatos gondolkodás elterjedésében kell keresni, hanem az árakban: a rendszerváltás előtt olyan olcsó volt a víz, hogy sokan szinte nem is tudták, hogy külön fizetni kell érte, de a kilencvenes években csökkent az állami támogatás súlya, így elindult egy folyamat, aminek köszönhetően jelentősen emelkedtek a díjak" - magyarázta az osztályvezető. Ennek köszönhetően a vállalatok ugyanúgy, ahogy az átlagpolgárok, rá voltak kényszerítve a fogyasztás csökkentésére.

Ez a folyamat tehát odáig ment, hogy mára már fele annyi vizet fogyasztunk, mint húsz éve, így manapság egy átlag magyar lakossági fogyasztó száz-száztíz liter vizet használ naponta. Ez bizonyos értelemben alacsonynak is mondható, hiszen például Németországban 130-140 liter az egy főre eső napi átlagfogyasztás.

Az alacsony vízfogyasztás azonban nemcsak pozitívumokat tartalmaz, hiszen a magyarországi rendszert sokkal nagyobb kapacitásra építették, ami azért gond, mert a lecsökkent vízfogyasztás mellett megnőtt a víz tartózkodási ideje a vízellátó rendszer elemeiben (hálózat, tárolómedencék). "Márpedig a víznek minél hamarabb el kell érnie a kiszolgálótól a fogyasztóig" - magyarázza Horváth Lászlóné. Ennek oka, hogy a víz egy élő rendszer, a csőhálózatok pedig biológiai reaktorként működnek, melyben túl hosszú tartózkodási idő esetén az eredetileg jó minőségű ivóvíz akár meg is romolhat. A másodlagos vízszennyeződésnek nevezett probléma a lehetőséghez mérten kézben van tartva a közegészségügyi szervek és az üzemeltetők részéről, félő azonban, hogy ez a jelenség problémát fog okozni a következő években. Az Unió előírásai szerint egyébként az ivóvíz megfelelő minőségét a fogyasztói csapnál kell biztosítani.

A közüzemi vízellátás hidrogeológiai eredetű vízminőségi problémáinak megoldására egy 250 milliárd forint költségigényű Ivóvízminőség-javító Program végrehajtása van folyamatban.

Van, ahol szükség van a szigorúbb szabályozásra

Gondot okoz az is, hogy túlságosan szétaprózódottak az üzemeltetők, így a víziközmű üzemeltető szervezetek egy része nincs eléggé felkészülve a törvényi és egyéb jogszabályi előírásoknak megfelelő vízszolgáltatásra. Ez természetesen főleg a kistelepüléseket érinti, ami miatt az osztályvezető szigorúbban szabályozná azt, ki szolgáltathat vizet, hogy mindenki ugyanolyan jó minőségű vizet fogyaszthasson, illetve biztonságos vízellátásban részesülhessen.

A problémát az is okozza, hogy manapság szinte egy cégbejegyzés elegendő ahhoz, hogy bárkiből vízszolgáltató váljon. "A megoldás érdekében a szaktárca dolgozik a víziközmű szolgáltatás szabályozási környezetének továbbfejlesztésén, a víziközművekről és a víziközmű szolgáltatásról szóló törvény előkészítése folyamatban van" - emelte ki az osztályvezető.

A hazai vízminőséggel ennek megfelelően leginkább a kistelepüléseken van gond, annak ellenére, hogy a lakások 93-94 százaléka be van kötve a helyi közüzemi vízműbe. "A lakosság maradék négy-öt százaléka a közüzemi hálózaton elhelyezett közkifolyókon keresztül juthat maximum 150 méteren belül ivóvízhez" - közölte Horváth Lászlóné. Ezen túl több százezer - elsősorban a tanyavilágban, kisebb-nagyobb külterületi lakott helyeken élő - állampolgár számára egyelőre nem biztosított az egészséges ivóvízellátás lehetősége. Annak érdekében, hogy az ellátásért felelős önkormányzatokat segíteni tudják a megoldás keresésében, a szakminisztérium jövőre felméri az ellátási hiányosságokat. (Korábban a lakosság véleményét is kikérték, hogy segítsen a vízgazdálkodási problémák feltárásában)

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo