Tegnap indult be az Új Magyarország Lakásfelújítási Program pályázati dömpingje, melynek keretében a panelházak felújítására is lehet tenderezni. A panelprogram folytatására több pénz jut, hiszen amíg a kormány az elmúlt hat évben 34,4 milliárdot költött erre a célra, addig 2008-tól minden évben tízmilliárd forint áll rendelkezésre. A 2001-ben indult program keretében eddig 190 ezer lakás felújításának támogatásáról született döntés.
Az ilyen jellegű programokra nagy szükség van, hiszen a városi magasházak gyenge technikai tulajdonságokkal rendelkeznek, aminek köszönhetően igen energiapazarlóak - nyilatkozta a Piac és Profitnak dr. Sztranyák József, a Magyar Ingatlan Tanács - Magyar Ingatlan Szakmai Szervezetek Országos Szövetségének (MIT) elnöke. A paneleket elmondása szerint három részre lehet osztani, mivel teljesen más energetikai tulajdonságokkal rendelkeznek az 1972 előtt, a '72 és '82 között, illetve az ez után épültek.
A három kategóriából csak az utóbbiak felelnek meg a modern kor körülményeinek, ezek a panelek 20-22 százalékát teszik ki - egészítette ki Sztranyák József mondandóját Keresztély Dezső, a Magyar Ingatlan-gazdálkodók Szövetségének (MIGSz) elnöke. Ennek megfelelően mintegy hétszázezer panellakás felújítására lenne szükség a szakemberek szerint, ami az összlakásállomány mintegy egynegyede. (Rossz a támogatási rendszer, nem használjuk ki az adottságainkat, így nem csoda, hogy a hazai épületek hatalmas mennyiségű energiát fogyasztanak.)
Új prioritások
Az idei program során kiemelt figyelmet szentelnek a tűzvédelemre, így ezentúl a pályázathoz kötelezően be kell kérni a tűzoltóságok szakvéleményét, ha a felújításkor az épületen belül és kívül utólagos hőszigetelést, a gépészeti rendszerek felújítását, a fűtött és fűtetlen terek elválasztását szolgáló nyílászárók beépítését végzik el. Ez Keresztély Dezső szerint igen fontos döntés volt, mivel sok helyen még most is gyakran ütköznek akadályokba a tűzoltók: állandó gondot okoznak például a lakók által beépített vasrácsok, amin igen nehézkes az átjutás. Ugyancsak problémás a panelekre jellemző PVC padló, amely bár önmagában nem gyúlékony, tűz esetén nagyon erős mérgező gázokat ereszt ki.
Az idei program tartalmazza, hogy "a panelfelújítási támogatás feltétele a távfűtés korszerűsítése". Ez talán a legfontosabb, hiszen itt lehet a legnagyobb költségcsökkentést elérni - állítja a MIGSz elnöke. Elmondása szerint a nyílászárók cseréjével akár 15 százalékos megtakarítás sem lehetetlen, amit a távfűtés modernizálásával akár 40-45 százalékra is fel lehet emelni. Fontos azonban, hogy először mindig a nyílászárókat cseréljék, mivel anélkül mit sem érnek a távfűtési munkálatok - adott jó tanácsot Keresztély Dezső.
Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy gyakran megy el sok pénz arra, hogy minden lakásba egyedi mérőt szerelnek be. Ez szerinte nem a legjobb megoldás, mivel nagy torzítások alakulhatnak ki: "ugyanakkora fogyasztás mellett mást mér a szerkezet abban a lakásban, ahol gyakran szellőztetnek és megint mást ahol ritkábban." Egy másik példa: "ha az adott lakás körül mindenhol fűtenek, akkor elképzelhető, hogy a tulajdonos nem fog, így az ő fűtésköltségét tulajdonképpen a szomszédai fizetik, ami állandó vitákhoz vezethet a házon belül."
Gondok az önrésszel
2008-tól kezdve minden évben tízmilliárdot költ az állam a programra, ám mivel a pályázat során ez csak a felújítási összeg egyharmadát teszi ki (a másik két harmadot a helyi önkormányzat és a lakástulajdonos fizeti), összességében harmincmilliárdot költhetünk erre a célra. Ugyancsak változás, hogy százezer forinttal megnőtt a lakásonként felhasználható állami támogatási összege, amely így már ötszázezer forintot tesz ki. Az állami támogatás mértéke bőven elegendő, mivel a korábbi években egyszer sem vitték el a kisebb összegeket sem, problémát inkább az okozhat, hogy a lakóközösségeknek, önkormányzatoknak mennyire lesz pénzük a felújításra - közölte Keresztély Dezső.
Az idén új szabályként megjelent az, hogy a tulajdonosok kiválthatják az önkormányzati részt, ám hogy ezt mennyire fogják kihasználni már más kérdés Sztranyák József szerint. "Tömegesen biztos nem, hiszen a jómódúak amint tehették, elköltöztek a panelekből, ahol így zömmel a kisebb keresettel rendelkezők maradtak. Annyiban azonban mindenképpen előnyös a módosítás, hogy az elmúlt években nemegyszer előfordult, hogy egy épületet azért nem sikerült éveken keresztül felújítani, mert a helyhatóságnak egyszerűen nem volt rá pénze - kedvező esetben most el lehet kezdeni a munkálatokat." (A várakozáson felül jól teljesítő évkezdetet erőteljesebb tavaszi visszaesés és nyári pangás követte a lakáspiacon.)
A panel, mint élhető lakásforma
A felújítás után az épületek kapnak egy úgynevezett energiatanúsítványt, amely tartalmaz minden fontos adatot az ingatlanról, így például azt, hogy hol gyenge gépészetileg, milyen energetikai tulajdonságokkal rendelkezik - közölte a MIGSz elnöke. Ez szerinte igen nagy előnyt jelenthet az építészetben nem jártas vevőknek, mivel jelentősen csökkenhet annak az esélye, hogy becsapják a vásárláskor. A modernizációval az ott lakók akkor is jól járnak ha el akarnak költözni, mivel az ingatlan ára akár egymillió forinttal is megemelkedhet Keresztély Dezső szerint.
A felújítás után egy igen vonzó, lakható épület jöhet létre, amelyben külföldön például remekül megvannak - állítja Sztranyák József. Szerinte a pályakezdő fiataloknak, akiknek nem telik nagyobb, modernebb lakásra, tökéletes a kezdéshez az új kor igényeinek megfelelő panel. (Még mindig többségben vannak azok a területek, ahol a panel a lakáspiac mostohagyereke, és leginkább a kényszerű megoldást jelenti, míg máshol nagyon is élénk a forgalom, így jó befektetést jelent a panel.)
A pályázattal kapcsolatos összes információ letölthető innen.