Az országban mintegy nyolcvanezer nyugdíjas egyéni vállalkozó dolgozik, rajtuk kívül mintegy 90-100 ezren vállalkoznak különböző társaságokban - nyilatkozta a Piac és Profitnak Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke. Elmondása szerint az időskorúak főleg szolgáltatóként jelennek meg a munkaerőpiacon, közülük nem ritka, hogy valaki akár 70-80 évesen is dolgozzon.
Őket számos hátrány éri a vezető szerint, így problémákat okoz, hogy gyakran nem tudnak főállást felvenni, hanem csak kiegészítő tevékenységet végző vállalkozóként dolgozhatnak. Mivel többségében szolgáltatásokat végeznek - például fodrászok, autószerelők -, ezért ugyancsak rontja a helyzetüket az ország gazdasági állapota, ahol általános jelenség, hogy egyre kisebb a lakosság fizetőképessége. (Nagyságrendekkel magasabb a nyugdíjcélú megtakarítási hajlandóság a negyven felettiek körében, az önkéntes nyugdíjpénztári tagságot vizsgálva több mint négyszer nagyobb ennek a korcsoportnak az aránya a huszonévesekhez képest.)
"Ki merte ezt komolyan gondolni?"
Ebben helyzetben érthetetlen, hogy a kormány tovább nehezíti a helyzetüket, így ahelyett, hogy támogatnák azokat, akik öregkorukban is önfenntartók maradnának, ráadásként plusz terheket is rónak rájuk - közölte Szűcs György. Példaként említette, hogy egy januári változtatásnak köszönhetően a nyugdíjas egyéni vállalkozók több mint kétszer annyi egészségügyi hozzájárulást fizetnek, mint amennyit egy főfoglalkozású után a munkáltató. A nyugdíjasoknak ugyanis havonta 4350 forintot kell ilyen címen befizetniük, az iparosoknak és a főfoglalkozásúaknak viszont "csak" 1960 forint ugyanez a teher.
Ez az eljárás teljes mértékben tisztességtelen, ki tudja hogyan kerülhetett ez egyáltalán a szövegbe, ki merte ezt komolyan gondolni? - sorolta kérdéseit az IPOSZ elnöke. "Főleg abban a helyzetben érthetetlen az eljárás, amikor a nyugdíjas egyéni vállalkozó kiegészítő tevékenységként végzi munkáját és nyugdíjasként jár számára az egészségügyi ellátás".
Konvergencia és online ügyintézés
Ugyancsak rontott a helyzeten a konvergenciaprogram, melynek köszönhetően tovább nőttek a nyugdíjas vállalkozók terhei, néhányuknál ugyanis előfordul, hogy az szja változásoknak köszönhetően több adót kell az APEH felé leróniuk - állítja Szűcs György. De nem segített az sem, hogy a kormány bevezette az ügyfélkapu rendszert. Az időskorúaknak általában ugyanis olyan kicsi a forgalmuk, hogy elegendő volt, hogy az adóbevallásokat egy családtag papíron elvégezze.
Az online módszereket ők nem ismerik, ráadásul az sem várható el tőlük, hogy 70-80 évesen kezdjenek el ezzel foglalkozni, számítógépet vásárolni - jelentette ki ezzel kapcsolatban az IPOSZ vezér. Szerinte így várhatóan tanácsadókat, könyvelőket kell alkalmazniuk a nyugdíjasoknak, ami ismételten plusz költségeket jelent.
Pozitívum pedig ezekkel szemben nincsen, a kormány az utóbbi időszakban egyáltalán nem csökkentette a terheket - hangsúlyozta Szűcs György. Elmondása szerint külföldön mindenki inkább támogatja az időskorúk vállalkozásait, ezért is érthetetlen, miért döntött a magyar kormány a terhek növelése mellett. (Tönkreteszi vállalkozásait a főváros? Itt bővebben is olvashat erről!)