A "vitát" az robbantotta ki, hogy múlt héten a Magyarországi Akkreditált Munkaadók Országos Szövetségének bemutató konferenciáján Fonai László elnök állította, hogy utcára kerülhet több ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló, mert a szaktárca megváltoztatta a foglalkoztatók finanszírozásának formáját. Akkori mondataiban utalt arra, hogy több rehabilitációs foglalkoztatás területén dolgozó munkáltató a csőd szélére került, mivel ebben az évben még nem kaptak támogatást, sőt sokuknak még finanszírozási szerződése sincs a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal.
A Piac és Profitnak ezzel kapcsolatban Balogh Tibor, a Védett Szervezetek Országos Szövetségének (VSZOSZ) elnöke elmondta, hogy jelenleg nincsen meg a reális veszélye az utcára kerülésnek, a szervezetek többsége már megkötötte a szerződéseket, ráadásul a pénzek egy része is megérkezett már.
Vagy mégsem?
A támogatási formát többféleképpen vehetik fel a szervezetek, költségkompenzációban 53 részesülhet. Tudomásom szerint a költségkompenzációban részesülő cégek egyike sem rendelkezik a mai napon (2008. március 14.) érvényes szerződéssel - állította Fonai László, hozzátéve, hogy a finanszírozásuk kizárólag érvényes szerződés birtokában történhet, így a valóság az, hogy pénzt idén közülük még senki sem kapott.
Annak alátámasztására, hogy gond van a finanszírozással a vezető tíz megváltozott munkaképességűekkel foglalkozó szervezettől kért és kapott információkat, így a Relabor kft., a Fexton kft., az Uwyta kht., a Rána nonprofit kft., a Lux-Tex kft., a Chaco kft., a Motex kft., a Memfo kft., a Ke-Ko Média Kft. és a Texin kft. állítja, hogy:
- aláírt szeződések nincsenek
- támogatást ez évben még nem kaptak
- több szervezet támogatási igényét 10-20 % körüli összeggel lefaragta a Minisztérium
- van olyan szervezet, amely hivatalos értesítést sem kapott erre az évre vonatkozóan
Ezzel Fonai szerint a legegyszerűbb módon bizonyítható az eladósodás, így mivel ez az 53 szervezet több ezer embert foglalkoztat, kitart állítása mellett, hogy sok ezer munkahely van veszélyben.
A kérdéses szerződéseket minden érintettnek kiküldték, innentől a foglalkoztatókon múlik mikor kapják meg a forrásokat - közölte érdeklődésünkre Mayer László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium foglalkoztatási főosztály, támogatási osztályának vezetője. Elmondása szerint, amennyiben a szervezetek hiánytalanul visszaküldik a szerződéseket, néhány napon belül megkaphatják a pénzt. "Így ha valaki a hét elején visszaküldi a dokumentumokat, a hét végén akár már rendelkezhet is az összeggel" - állítja Mayer László. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az élő szerződések értelmében március 31-ig kell az érintett szervezeteknek megkapniuk a támogatást, így a szakminisztérium nem sértette meg sem a korábbi szerződéseket, sem a jogszabályokat.
Együttműködne a két szervezet
A pályázati rendszer átalakításával egy időben alapvetően átalakultak a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztatók érdekei, úgy tűnik, hogy ezek az "érdekkülönbségek", eltérések egy szervezetben nem kezelhetők - közölte Fonai Lázsló. Állítása szerint a sikertelenség miatt ítélték szükségesnek a MAÉSZ megalakítását, hogy így szélesebb körben tudják folytatni a párbeszédet a kormánnyal.
Mindezek mellett Fonai László kiemelte, hogy a legharmonikusabb együttműködésre törekednek a VSZOSZ-szel: "Balogh úr kiválóan képviselte a védett szervezetek érdekeit, és elismerem a VSZOSZ hosszú éveken át végzett érdekvédelmi tevékenységét is."
Az együttműködés fontosságát Balogh Tibor is kiemelte, aki szerint a véleménykülönbségek ellenére szükség van arra, hogy a két szervezet együtt dolgozzon, mivel érdekeik közösek.