Tőzsde cikkek
Egyre nagyobb a baj Kínában
Szánkázik az olaj, esik Kína, miközben folyamatosan értékelődik le a jüan. A decemberi zárás óta a kínai fizetőeszköz cirka 1,6 százalékkal értékelődött le a dollárral szemben, ráadásul a mozgások igencsak hevesek voltak.
Itt az újabb feszültségforrás
Észak-Korea a saját bevallása szerint hidrogénbombát robbantott. Valamilyen robbantás volt, de az kérdéses, hogy ilyen bombát (amelyet az oroszoknak is csak jóval később sikerült kifejleszteniük, mint az amerikaiaknak) tényleg sikerült-e az északi-koreai államnak létrehoznia.
Indult már jobban is az év
A tegnapi hatalmas esést követően a DAX megpróbálkozik az emelkedéssel. Hasonlóval próbálkozik a BUX is, amely viszonylag jól tartotta magát a tegnapi negatív nemzetközi hangulatban. A DAX az elmúlt két évben komolyabb csökkenéssel kezdte az évet. Tavaly az első három napban több mint 5 százalékot csökkent, hogy aztán áprilisig egy komoly, több mint 20 százalékos rallyt produkáljon.
Nagy maflással indíthatjuk az új évet
Erőteljes eséssel indítják a részvénypiacok az évet. Ezt rá lehet fogni a gyenge kínai PMI adatra, vagy éppen arra, hogy év végén az alapkezelők felmanipulálták az indexeket, s most magukra hagyták őket.
Ne legyünk túlzóan optimisták
2016-ban sem fogunk unatkozni a piacokon – figyelmeztetnek a Fidelity International globális alapjainak portfólió menedzserei. A szakemberek óvtak a túlzott optimizmustól, azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a gondosan előkészített befektetések jó hozammal járhatnak.
Egy évtizede nem volt ilyen olcsó az olaj
Tovább szenvednek a nyersanyagok, leginkább a kőolajat tartják továbbra is nyomás alatt az eladók. A Brent árfolyama 11 éve nem látott mélységbe esett, de az amerikai könnyűolaj is 7 éves minimumra került pénteken.
Komoly zuhanás elé nézünk
Véget ért a jó hangulat a tengerentúlon és három emelkedő napot követően elindult a korrekció. A tegnapi esés már túlmutat egy egyszerű profitrealizáláson, mert a nyersanyagok további zuhanásának köszönhetően az alapanyag- és energiaszektor cégei komoly zuhanásba kezdtek.
Itt van a nagy nap
Eljött ez a nap is. Este 8 órakor a Fed döntéshozók nagy valószínűséggel 25 bázisponttal 0,5 százalékra emelik az alapkamatot, amely 7 éve a 0,25 százalékos szinten van.
Matolcsyn a világ szeme
Kamatdöntő ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa. Arra számítunk, hogy marad az 1,35%-os alapkamat. A jegybank további nem-konvencionális eszközöket is bejelenthet.
Hatalmas esésen vagyunk túl
A nemzetközi piacok hatalmasat estek pénteken. A DAX esetében eltört a támaszszint 10.500-10.600 pontnál. Nagyon látványosan gyengült múlt héten a forint is az euróval szemben.
Klímahazugságok gyanújával perelhetik a nagyvállalatokat
Még nem emeltek vádat, de ha megtörténik, az alighanem precedensértékű lehet: ezután tőzsdei cég nem mismásolhatja el, hogy tisztázza negyedéves vagy éves jelentéseiben azt, hogy tevékenysége milyen veszélyeket jelent a klímaváltozás szempontjából. Lehetséges, hogy a dohányipar 90-es évekbeli, dollármilliárdos kártérítéseket eredményező jogi hercehurcájához hasonló perek zúdulhatnak a fosszilis szektor szereplőire. Dohányfüst után jöhet az erőműfüst-botrány.
Sok hetes mélyponton a forint
Tegnap tovább gyengült a forint. Egyrészt látszik, hogy van egy egységes régiós gyengülés, de azért az figyelemre méltó, hogy amikor a török líra gyengül, akkor azzal gyengül a forint, ha pedig éppen a román lej, akkor pedig azzal mozog együtt a magyar fizetőeszköz.
Rezeg a léc
A DAX index már tegnap is beszaladt a 10.500 és 10.600 pont közötti résbe, ma pedig szinte ennek az alján nyitott az index. Sőt, be is töltötte a rést. A forint bezuhant tegnap, 316nál is többet kellett adni egy euróért.
Van esély a Mikulásrally-ra
Nagyot esett tegnap a DAX így újra 10.600 pont környékén kóricál. Ezzel különben egyre közelebb kerül a korrekció vége, és ha a fent említett szint (rés 10.500 és 10.600 pont között) nem esik el, akkor akár egy komolyabb mikulásrally is kialakulhat.
Olcsóbb benzint hozhat a karácsony
Az olaj piacának ez a statisztika a pénteki nem várt OPEC döntés mellett biztosan nem kedvezett. A WTI már 37,7 dollárnál jár, ami után már csak a 2008-as válság során látott 32,4 dolláros mélypont található fogózkodóként.
Megfeküdt az olajár
Meglepte a piacokat az OPEC. Ahelyett hogy csökkentette vagy a várakozásoknak megfelelően szinten tartotta volna a kvótát, 1,5 millió hordóval megemelte a jelenlegi napi 31,5 millió hordó kitermelés értékre.
Most jön a keserű pirula
Rendesen odacsapták a piacokat, pedig Draghi csak picivel jelentett be kevesebbet, mint amit a piac várt. Nemcsak az keltett csalódást, hogy nem a jelenlegi 60 milliárd eurós programot emelte meg, hanem „csak” fél évvel megtoldotta a kötvényvásárlási programot, amit ráadásul akár még meg is toldhat, ha a vizsgálódási horizonton nem látja azt az EKB, hogy a 2 százalékos inflációs cél elérhető.
Ma mindenki Európára figyel
Eljött ez a nap is. Minden szem az EKB-ra szegeződik. A piac határozott, legalább 10 bázispontos betéti rátacsökkentést és az eszközvásárlási program valamiféle kiterjesztését várja.
Már a holnapot várja a piac
A világ a holnapi EKB ülésre és a két hét múlva esedékes Fed ülésre koncentrál. Ha a várt 10 bázispontnál nagyobb mértékben csökkentenék a betéti rátát a holnapi ülésen, akkor a piac valószínűleg örülne, és az euró is tovább gyengülne a dollárral szemben.
Már jüanban is eladósodhatunk
Átsúlyozták az MSCI indexet, és a jüan is bekerült az IMF SDR kosarába. Ráadásul ötödik valutaként a harmadik legnagyobb súllyal fog rendelkezni, de csak 2016 októberétől.
Putyin befűthet Törökországnak
Vlagyimir Putyin befűthet Törökországnak, ha a meglobogtatott gazdasági szankciókat (Török Áramlat és az Akkuyu atomerőmű építésének befagyasztása, illetve a turisztikai együttműködés megszakítása) véghez viszik.
Brókercégeknél razziáztak
Kínában a hatóságok számos brókercéget megszálltak, ami nem tett jót a Shanghai indexnek, amely több mint 5 százalékot zuhant. Így ez nem is terjedt át más piacokra, de az elmúlt napok emelkedéseit követően csökkenésre számítunk, mind a DAX, mind a BUX index esetében.
Ma a pulykákra koncentrálnak Amerikában
Szegény pulykák, szomorú nap ez nekik! Ugyanakkor az amerikaiak boldogan ünnepelnek, így ma irány nélkül maradnak a börzék a tegnapi rallyt követően.
Jobban csökkenhet a bankadó
Ettől féltünk! Már mint attól, hogy a nem túl rendezett támadások miatt, előbb vagy utóbb a nagyhatalmak közül valaki vagy valakik véletlenül megtámadják egymást. Attól féltünk, hogy ebben az esetben a konfliktus kiszélesedik, s akár beláthatatlan következményekkel jár.
Egyre több brit lépne ki az EU-ból
Harmadik negyedéves GDP adat érkezik ma a tengerentúlról. Egyre több brit lépne ki az EU-ból. Emelkedik az az olaj a szaúdi spekulációra, változatlan az arany ára. Nagyot gyengült tegnap a forint. Hétfőn dönt az IMF a kínai jüanról. További emelkedésre számítunk ma a BÉT-en.
Indul minden idők legnagyobb gyógyszeripari felvásárlása
A valaha volt legnagyobb gyógyszeripari felvásárlást jelentheti be a Pfizer. Mario Draghi próbálja nyugtatni a piacokat. Esik a WTI a venezuelai megnyilatkozásra, nyomás alatt az arany. A felminősítés elmaradása nem okozott mélyrepülést a forintnak. Minimális emelkedésre számítunk ma a BÉT-en.
A decemberi kamatemelés már nem okozhat meglepést
Félárasítja magát a Nike Karácsonyra. Tovább őrölnek a malmok Görögországban. Ismét nyomás alatt az olaj ára, az arany korrigált. A Fitch döntés mozgathatja ma a forintot. Újabb stimulus Kínában. Szinten maradó árakra számítunk a mai kereskedésben.
Ezerrel jön a kamatemelés
A Fed jegyzőkönyvből kiderült, hogy ezerrel jön a kamatemelés. Persze a dollár erre már nem erősödött tovább, sőt, gyengült. Úgy tűnik, hogy elmegy 1,085-ig, ahol a 20 napos mozgóátlag éppen tartózkodik, és egy technikai szint is van.
Nem látni az alagút végét
Több kisebb jelentőségű hír van ma reggel. Ilyen a görög bankok feltőkésítése, vagy éppen a franciák részéről a belső határok ellenőrzésére vonatkozó javaslat. Persze az utóbbinak, ha keresztülmegy, lehetnek komoly negatív következményei.
Egyre növekednek a kockázatok
Növekednek a kockázatok, ami nem tesz jót a tőzsdéknek. Az újabb párizsi merénylet sokkolta az embereket. Többen is lemondták a párizsi rendezvényeket szinte azonnal. Vagyis a hatás, még ha kisebb mértékben is, hasonló a 9.11-hez. Persze az emberek immunitása, a mindennapi élet szempontjából, azóta növekedett. Az amúgy sem kedvező hangulat közepette pedig újra délfelé kacsinthatnak a piacok.
Erre nem számítottunk az OTP-től
Ma reggel egy OTP gyorsjelentéssel lehettünk boldogabbak. Persze azért meglepődtünk a román akción, amely prudens céltartalékolással 25,5 milliárdos költséget hozott a devizahitelek átváltásán. Ez akkor igaz, ha mindenki él az OTP által felkínált lehetőséggel.
A menekültek miatt fékeződhet a német gazdaság
Nemzetközi szinten továbbra is kivárás jellemzi a piacot, így a mai napon mind a BUX-ban, mind a DAX-ban oldalazó mozgásra számítunk. A német kormány független gazdasági tanácsadó cége a menekültválság költségei miatt úgy érzi, hogy idén a német gazdaság 1,8% helyett csak 1,7%-kal bővül majd.
Év vége felé jöhet az erősödés
Egyre inkább kivárós a hangulat a piacokon, ami a mai napon is folytatódhat. A DAX a 200 napos mozgóátlag alatt konszolidál, és az MACD indikátor alapján kissé túlvettnek is tűnik. Ugyanakkor a gyengülő euró vagy erősödő dollár jót tesz az indexnek, hiszen a cégek többsége globális játékos, azaz az eredményük a dollárerősödéssel / euró gyengüléssel várhatóan javulni fog. Vagyis fundamentális alapon inkább felfelé, míg technikailag inkább lefelé mutat a nyíl. Így nem árt óvatosnak lenni. Különben egy átmeneti gyengülést követően, amely hetekig eltarthat, komoly erősödés jöhet év vége felé vagy a jövő év elején, ugyanis az elmúlt egy évben inkább a stagnálás volt a jellemző. (persze méretes föl-le mozgásokkal).
Csak egy jó kis pletyka kell
Elég volt egy szaftos pletyka a piacoknak, és mindjárt átszabták az irányt. A Reuters EKB jegybankárokra hivatkozva azt állítja, hogy a következő kamatdöntő ülésen a betéti rátát nem 10, hanem 20 bázisponttal vághatja a testület, miután a 10 bázispontos vágást már elkönyvelte a piac, ergo érdemi hatása jóval kisebb lenne a lépésnek.
Van minek örülnünk
Az eddigi stabilról pozitívra javította Magyarország adósbesorolásához tartozó kilátását a Moody's. A jelenlegi besorolásunk továbbra is Ba1, ami még nem befektetésre ajánlott kategória.
A kis cégeknek is lenne helye a tőzsdén
A legtöbb kisvállalkozás vezetője nem gondolkodik a tőzsdére lépésben, részben mert visszariasztják őket a magas elvárások, részben mert úgy gondolják, hogy nyílt forgalomban csak a nagyvállalatoknak érdemes próbálkozniuk. Tóth Attila a BÉT vezérigazgató-helyettese ezzel szemben úgy nyilatkozott a Piac & Profitnak, hogy a tőzsdére lépés sok kkv-nak lehetne reális forrásszerzési lehetőség.
Hasít a Mol, robog a Facebook
Ma reggel egy MOL gyorsjelentéssel lettünk gazdagabbak. Az amortizációval módosított üzemi eredmény rekord értékre, 198,7 milliárd forintra ugrott, ami a nagyon erős finomítói szegmens teljesítményének köszönhető. A Facebook tovább robog felfelé, a szerdai gyorsjelentés után a tegnapi kereskedésben 4,6%-ot értékelődött fel a részvény árfolyama.
Viszik a pénzüket az amerikaiak
Janet Yellen tegnap gyakorlatilag azt mondta, hogy decemberben jön a kamatemelés. Így nem meglepő, hogy most már a piac is 60 százalékot ad a kamatemelésre a Fed fund futures-ek alapján.
Alapvetően jó a hangulat a piacokon
Egy nagyszerű Richter eredménnyel lettünk ma reggel gazdagabbak, de a befektetők kedvezően fogadhatják a tegnap bejelentett új jegybanki hitelezési programot is.
Holnap itthon is indul a jelentési szezon
Holnap megkezdődik idehaza is a gyorsjelentési szezon. Hajnalban a Richter, este pedig a Magyar Telekom számaival lehetünk boldogabbak. Mind a két esetben csökkenésre számíthatunk.
Nem lesz kormányváltás Törökországban
Sikeresek voltak a választások Törökországban, ahol a 2002 óta hatalmon levő Erdogan államfő nevével fémjelzett párt végül többséget szerzett. Így csökken a politikai bizonytalanság, és ez a török líra árfolyamában is meglátszik, amely ma reggel több mint 3 százalék pluszban van a dollár ellenében.
Búcsút intett az állam az OTP-nek
Az OTP tartotta izgalomban tegnap a befektetőket. Az állam által eladásra kínált 14,092 millió darab részvény aukciója sikerrel zárult, az elfogadott árajánlatok 5.222 és 5.950 forint között szóródtak, az átlagárfolyam pedig 5.322 forint lett.
Ma szabadul meg az OTP-től az állam
Az OTP-vel kapcsolatos tegnapi bejelentés tarja izgalomban a befektetőket: 14,09 millió darab, piaci árfolyamon közel 80 milliárd forintnyi OTP részvényt értékesítenek, amely a teljes mennyiség több mint 5 százaléka.
Újra itt a nagy nap
Megint várhatunk a Fed döntésére, s az utána publikált kommentárra. Sőt a kommentárra fogunk leginkább fókuszálni, hiszen várhatóan nem változtat a nyíltpiaci bizottság az alapkamaton.
Egyelőre nem megy csődbe az USA
A Wall Street Journal információi szerint már közel a megállapodás a Fehér Ház és a republikánusok között az adósságplafon megemeléséről, így nem megy „csődbe” az USA költségvetése decemberben. Ha tető alá hozzák a megállapodást, akkor 2017 végéig nincs okunk az aggodalomra.
Kimaradtunk a jóból
A pénteki nemzeti ünnep miatt egy rendkívüli jó hangulatú kereskedésről maradt le a magyar részvénypiac, amit remélhetőleg, ma a hosszú hétvége után igyekszünk majd bepótolni.
Így lehet tényleg pénzt keresni a tőzsdén
Ha hosszú távon akarunk sikereket elérni a részvénypiacon, akkor az optimális ki- és beszállási pont állandó keresése helyett a folyamatos jelenlét az eredményesebb stratégia – vallják a K&H Alapkezelő szakemberei.
Mindenki az EKB-t lesi ma
Ma minden szem az EKB-ra szegeződik, hiszen 13:45-kor kamatdöntő ülésre kerül sor. Itt még nagy meglepetésre nem számítunk. A tűzijáték majd a 14:30-kor kezdődő sajtótájékoztatón indulhat, hiszen a piac egyre inkább a további lazítás irányába hajszolná a tanácsot.