Szeptemberben ez a szám még mélyponton, 62,5 százalék alatt tartózkodott, de még messze van a 66 százaléktól, ami a válság előtt volt jellemző szám. Az alulfoglakoztatottság tovább csökkent 9,9 százalékról 9,7-re, de még itt is van tere a javulásnak, hogy elérhesse a válság előtti 8 százalékos szintet. Ezekre az adatokra a dollárnak erősödnie kellett volna, hiszen növelik a kamatemelés valószínűségét, de nem így történt.
Itthon a Moody’s hozta a papírformát. Nemcsak, hogy nem változtatott, de még csak nem is vizsgálta a hitel besorolásunkat. Legközelebb nyár elején lehet számítni esetlegesen felminősítésre, és akkor a valószínűsége is nagyobb lehet a pozitív döntésnek. A pénteki OTP gyorsjelentés után léptek a nagy házak. A többség nem változtatott a célárfolyamon (JP Morgan, Credit Suisse, Morgan Stanley) míg a Goldman 7.000 forintról 6.700 forintra csökkentette a célárfolyamát neutrális ajánlással. A többiek esetében a célárfolyamok 6.500 és 7.500 forint között szóródnak. Sokan az eredményre fókuszáltak, ami kissé rosszabb lett a vártnál. Az Erste szektor elemzője szerint a várakozások, amelyek fényesek, kicsit túl optimistáknak tűnnek, ezért egyelőre nem változtat a célárfolyamon, ami alatta marad a fenti értékeknek. (2017-re 15 százalék feletti ROE, leányok pozitív-nullában lehetnek idén, a kockázati költség pedig drasztikusan, mintegy 1/3-dal csökken).
USA
Enyhe emelkedéssel nyitottak pénteken a vezető tengerentúli indexek, és a jó hangulat a nap végéig megmaradt, így pluszban zárták a börzék a napot (Dow Jones 0,37%, S&P500 0,33%, Nasdaq 0,2%).
Pénteken érkeztek a februári munkaerőpiaci adatok. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 240 ezer fővel bővült, ami 52 ezerrel lett jobb a várakozásoknál. A gyenge januári adatot is felfelé módosították: 151 ezerről 172 ezerre. Az aktivitási ráta 0,2 százalékponttal 62,9%-ra emelkedett, ez 9 hónapos csúcsot jelent. A munkanélküliségi ráta 4,9% lett, ami megfelel a piaci konszenzusnak. Az átlagos órabérek 2,2%-kal bővültek éves alapon, ami 0,3%-kal gyengébb a várakozásoknál.
Európa
Emelkedéssel zárták a hetet az európai piacok. A DAX 0,7%-ot, a CAC 40 index 0,9%-ot, a FTSE 100 pedig 1,1%-ot emelkedett. A német pénzügyminiszter szerint nem lenne értelme a Brexitnek, mivel így az unió belső piacát nem vehetnék igénybe az EU költségvetésbe való befizetés nélkül. Schauble szerint a precedens méregként hatna a brit gazdaságra és az európai kontinensre is. A Fitch megerősítette Portugália „BB+” besorolását, de a kilátásokat pozitívről stabilra módosította.
Olaj, arany
A WTI 36,5 dollárra emelkedett, tehát tovább folytatódott a múlt héten elindult emelkedés a piacon. Most a csökkenő olaj fúrótorony szám okozott pozitív meglepetést: a Baker Hughes adatai szerint 8- cal 392-re csökkent az aktuális fúrószám. A csúcson 2000 felett volt ez az érték és napi 100 kutat fejeztek be. A piac spekulál a március 20-i OPEC ülésre is, ahol újabb tagállamok szállhatnak be a termelés befagyasztási megállapodásba.
Az arany 1.265 dollárra emelkedett. A piac jelentős árbefolyásoló hírt nem kapott. A kínai események voltak érdekesek a hétvégén: a kínai vezetők a kiskereskedelmi szektort szeretnék erősíteni, ami kedvező lehet az aranyvásárlásokra is. Az ország 6,5-7,0%-os GDP növekedési célkitűzést adott a jövőre nézve. A pénteki USA munkanélküliségi adat nagyon erős volt, ennek ellenére az arany kurzusa nem csökkent.
Devizák
A várakozásoknál kedvezőbb munkaerőpiaci adatok ellenére a dollár tovább gyengült az euróval szemben a pénteki kereskedésben. Az árfolyam 1,104-ig kapaszkodott napon belül, ahol a 200 napos mozgóátlag megfordította a kurzust, és zárásra 1,10-ig korrigált, de az EUR/USD devizapár még így is emelkedéssel zárta a kereskedést.
Szinte egész héten oldalazott az EUR/HUF devizapár, pénteken azonban látványosan erősödött a forint. A többi régiós deviza is jól teljesített, így általánosan jó hangulat volt a devizapiacokon. Pénteken elesett a 309-es támasz, a következő szint pedig 307 forintnál húzódik.
Távol-Kelet
Vegyes teljesítményt mutatnak az ázsiai piacok. A Nikkei 0,3%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng index minimális mínusszal zárta a kereskedést. A kínai állami alap pénteken intervenciót hajtott végre a kínai részvénypiacon, melynek keretében elsősorban a bankrészvényeket vásárolták, ami hozzájárult a pozitív részvénypiaci teljesítményhez.
Az idei évre 6,5-7% közötti GDP növekedési célt határoztak meg Kínában, ami ugyan további lassulást jelent, de összhangban van a piaci várakozásokkal. A növekedés érdekében magasabb költségvetési hiánnyal kalkulálnak, ami GDP arányosan a 3%-ot is elérheti a tavalyi 2,3%-ot követően.
A kínai állami fejlesztéseknél továbbra is központi szerepe lesz az infrastruktúra fejlesztéseknek, például reptérépítéseknek, melyből 50-et terveznek a következő 4 évben. Ma elsősorban a kínai kispapírok árfolyama teljesített jól, miután a hétvégi kongresszuson nem kapott hangsúlyt az IPO-k támogatása. Ez enyhítette a likviditással kapcsolatos félelmeket, ugyanis az új tőzsdei bevezetések elsősorban a kispapírok eladását okozták a szűkülő likviditás miatt.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.