Tőzsde cikkek
Ma nyugat felé pislogunk
A mai napon szemünket a német üzleti bizalmi index-re és Jackson Hole-ra vetjük. Hiszen az előbbi fontos mérőszáma Európa első számú gazdaságának, míg a második esetben fontos információk jelenhetnek meg a Fed jövőbeli monetáris politikájáról, meg úgy általában a monetáris politikai eszköztár jövőbeli keretrendszeréről.
Elmarad a világvége Olaszországban?
Bedőlnek az olasz bankok és viszik magukkal az eurózónát, olvashattuk az elmúlt hetek egyik legrémisztőbb európai gazdasági hírét. Az itáliai pénzintézetek egyelőre vették az akadályokat, a Fidelity International szakemberei azonban a középtávú hatásokat is vizsgálják.
Brutálisan jól megy a Facebooknak
A Facebook tegnapi teljesítményére nehéz szavakat találni még akkor is, ha a zárás után látott 10%- os plusz a végén 4,5%-ra olvadt. A bevételek 63%-kal 6,4 milliárd dollárra emelkedtek, ami 400 millió dollárral jobb a vártnál.
Sorry, csaltunk
Bocsánatot kért a demokrata párt Bernie Sanders-tól, hogy manipulálták az adatokat Clinton javára. Mindeközben a Sanders „hívők” tüntettek. A hír csak ennyi, de annál jobban lehet emiatt aggódni.
Az nekünk a Pokémon Go, mint a befektetőknek a Nintendo
A Nintendo legalább akkora lelkesedést váltanak ki a befektetők körében, mint maga a játék a Pokémon-rajongóknál. A Saxo Bank szakértői szerint viszont túlértékelt, a tapasztalatok pedig máshol is hasznosak lehetnek.
A Pokémon Go lenyomta a Sonyt
A Pokémon Go, a Nintendo új, kiterjesztett valóságra épülő játéka alig két hét alatt totálisan felforgatta a világot. A gyártó cég értéke szárnyal, mára lehagyta Japán legismertebb cégét a Sonyt.
Nem hatotta meg Amerikát a Brexit
Nem nagyon hatotta meg Amerikát a Brexit, legalábbis ez olvasható ki a bézs könyvből. Az amerikai gazdaság alapvetően továbbra is moderált fellendülésben van, miközben egyre égetőbb a szakképzett munkaerő hiánya. Ugyanakkor néhány régióban ugyan aggódnak a Berxit miatt, de voltak olyanok is akik inkább a befektetések aktiválódására számítanak az európai bizonytalanság miatt.
10 magyar a leginspirálóbb cégek között a londoni tőzsdén
Tíz magyar cég is felkerült a London Stock Exchange Group által összeállított az „1000 leginspirálóbb európai cég” listájára.
Egyre több politikus hagyja el a süllyedő hajót
Egyre több brit politikus hagyja el a süllyedő hajót. Múlt héten Boris Johnson jelentette be, hogy nem indul a miniszterelnökségért, tegnap pedig Nigel Farage mondott le a pártelnökségről. Ezzel pedig immáron a második vezető Brexit párti politikus vonult a háttérbe. Ebből is látszik, hogy mennyire kellemetlen feladat lesz a britek kiléptetése az EU-ból.
Meredek zuhanás a tőzsdéken, visszaeső beruházások - ezt hozza rögtön a Brexit
Meredek zuhanás várható a tőzsdéken a Brexit miatt, egyes elemzők szerint a forint még jól is kijöhet a dologból. Uniós forrásvesztéstől egyelőre nem kell tartani, az üzleti hangulat drámai romlása miatt azonban a beruházások mind Nagy-Britanniában, mind Európában jelentősen visszaeshetnek. A közvetett hatások miatt a magyar gazdasági is sérülhet.
Mégis mintha inkább maradnának a britek
A fogadások alapján enyhén, mintegy 0,5 százalékponttal növekedett a bennmaradás esélye a briteknél. Így most a maradás valószínűsége 63,6 százalék, miközben a kilépés 36,4 százalékon áll. Az opciók 74 százalékos valószínűséget indikálnak a bennmaradásra, míg az elemzők 57,6 százalékot. A poll-ok esetén 45 százalék az elhagyók és 43 százalék a maradók aránya, miközben 13 százalék még nem tudja mit tesz.
Tőzsde? Igen, Önnek is
A tőzsdéről sem az üzletemberek, sem a befektetők többségének nem a kis- és középvállalatok jutnak eszükbe. Ezen szeretne változtatni a Budapesti Értéktőzsde csapata. Már az idei évtől, de 2017-től még erőteljesebben konzultálnak, tanácsot adnak és felkészítenek annak érdekében, hogy a kisebb, növekedésorientált vállalatok számára is a forrásbevonás valós alternatívájává válhasson a részvénykibocsátás.
A kontroll a legfontosabb stratégia
Megjelent a júniusi Piac & Profit! Benne az egyik legnagyobb hazai egészségpénztár, a nyolcmilliárd forint forgalmú Patika tulajdonosa, Lukács Marianna beszél arról, hogy milyen ma Magyarországon vállalkozónak lenni. Természetesen az új cafeteria-szabályok mellett sem megyünk el szó nélkül!
Honnan lesz pénz a nagy ugráshoz?
Az NHP és a Jeremie-program kifutásával sem maradnak forrás nélkül a beruházni kívánó magyar cégek. Minden eddiginél több uniós forrás érkezik hazánkba, a kockázati befektetők sem tűnnek el, és a tőzsdén is érdemes körülnéznie a magyar kkv-knak – mondták el a szakértők a Piac & Profit által rendezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Most megtudhatja, jól fekteti-e be a pénzét
A behaviorista közgazdaságtan tudósai sokat foglalkoztak azokkal a beidegződésekkel és hiedelmekkel, amelyek tudatosan vagy tudat alatt befolyásolják befektetési döntéseinket. Íme a szennyes lista arról, milyen tévhitek alapján döntünk rosszul.
Ilyen 26 éve nem történt a magyar gazdaságban
Tegnap a magyar költségvetési egyenleg pozitívan sokkolt bennünket. A jó adóbevételeknek és a kevesebb uniós beruházáshoz köthető kifizetésnek köszönhetően (7 éves EU ciklus vége, s még a következő ciklus kifizetései nem kezdődtek el) az első öt havi egyenleg majdnem zéró, amire emlékeink szerint nem volt példa az elmúlt 26 évben – hívták fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. szakemberei.
Könnyebben léphetnek tőzsdére a kkv-k
A tőkepiaci törvény módosításának egyik legfontosabb elemeként mostantól nagyobb eséllyel léphetnek tőzsdére a kkv-k, ami a kkv-k tőkebevonását és láthatóságuk növelését is elősegítheti, a banki hitelek mellett pedig fontos finanszírozási alternatívája lehet az uniós pályázatoknak is 2020 után.
Klímaszakértő is ülhet az olajmulti vezetésében
Az Exxon Mobil éves közgyűlésén a részvényesek megszavazták, hogy akár külső klímaszakértőket is jelölhessenek a kisebbségi tulajdonosok a vállalat igazgatótanácsába. Ez már félsiker, de persze nincs garancia arra, hogy be is választják.
Valamit sejtenek a befektetők
A BUX-ot tegnap csúnyán lekötötték a záróban, úgyhogy a záró szakaszban a szokásos napi forgalom cirka háromszorosa, 16 milliárd forintnyi részvény fordult meg a parketten.
Maradnak a szankciók Oroszország ellen
Jean-Claude Juncker kijelentette, hogy Oroszország elleni EU-s szankciók meghosszabbításra kerülnek júliusban az Ukrajnával szembeni magatartás miatt. Az orosz elnök szóvivője ennek ellenére nagy reményeket fűz Juncker szentpétervári látogatásához.
Árgus szemekkel figyeljük, mit lép most Matolcsy
Itthon várható a további 15 bázispontos kamatcsökkentés, és az is lehet, hogy ezzel befejeződik a kamatcsökkentési ciklus. Így árgus szemekkel figyeljük az MNB monetáris tanácsának közleményét.
Warren Buffet meghúzta az Apple-t
Warrent Buffett bevásárolt az Apple részvényekből, 9,8 millió darabot vett, ami amúgy 0,2 százalék, azaz nem hatalmas mennyiség. Viszont arra jó, hogy a befektetők ráugorjanak a részvényre, és 3,7 százalékot húzzanak rajta. Az, hogy a részvény megfordult a 90 dollár körüli szintről, azt sugallja, hogy visszateszteli a 20 napos mozgóátlagot 97 dollár körül.
Hatalmasat zuhantak a németek
Tegnap hatalmasat esett a Bayer, ami a DAX mintegy 10 százalékát adja így magával rántotta a német indexet. Nagyjából annyit veszített értékéből, amennyit a Monsato, a Bayer esetleges felvásárlási célpontja emelkedett arra a hírre, hogy a német gyógyszeróriás vizsgálja a cég felvásárlásának lehetőségét.
Kiugró növekedés a BÉT-en jegyzett informatikai vállalatcsoportnál
A 4iG cégcsoport fennállásának legkiemelkedőbb teljesítményét nyújtotta 2015-ben. Az informatikai vállalat árbevétele 26,4 százalékkal nőtt, és megközelítette a 16,5 milliárd forintot. A kamatok, az adózás és az értékcsökkenés leírása előtti eredménye (EBITDA) pedig 927 millió forint lett, ami 2014-hez képest 53,8 százalékos növekedést jelent.
Még az idén kamatot emelhet a FED
A jegybankárok pedig már többször kijelentették, hogy folyamatosan figyelik az adatokat, és az utóbbi időben számos mutató elég gyengére sikeredett. Elég csak a legutóbbi GDP adatra gondolni, amely a növekedés lassulásáról árulkodott.
Már látszik az alagút vége?
Az ázsiai indexek csökkentek a kínai növekedés lassulása miatti aggodalmak miatt, és a tengerentúli befektetők sem úsznak a boldogságtól, hamarosan fordulat köszönthet a piacokra.
Füstbe mentek Putyin tervei
Megbukott a dohai találkozó Szaúd-Arábia kikötése miatt, nevezetesen hogy az irániak is tegyenek vállalást. Vagyis az OPEC-en belül bukott meg az OPEC – és nem OPEC olajtermelők megállapodása.
Így fektesse be a pénzét Warren Buffett szerint
Warren Buffet a világ egyik leggazdagabb embere, aki befektetéseivel kiérdemelte az "omahai bölcs" becenevet. Mire kell ügyelni szerinte, amikor megtakarított pénzünket próbáljuk fialtatni? Íme egy csokor az aranyköpéseiből.
Mi örülnénk ennek az adatnak, de a kínaiak nem
Megjött a kínai GDP adat. 6,7 százalék lett az első negyedévben a GDP növekedés, ami a vártnak megfelelő, de 0,1 százalékpontos lassulás a tavalyi negyedik negyedévhez képest.
A vártnál jobb hír jött a tengerentúlról
A Bézs könyv szerint az amerikai gazdaság tovább bővül, sőt 11 körzetben (a 12-ből) a bérek jelentősebben emelkedtek. A munkaerőhiányra utal, hogy már a képzetlen munkaerő költsége is komolyabb emelkedést tudott felmutatni.
Nagyot száguldott az olaj
Az olaj nagyot száguldott, mert az oroszok és a szaúdiak állítólag megegyeztek az olajtermelés befagyasztásáról. Az irániak átmenetileg kimaradhatnak a befagyasztásból, amíg elérik a napi 4 millió hordó kitermelést.
Marad a bizonytalanság
Kijött az Alcoa eredménye, amely elmaradt a várttól. A nagyobb probléma, hogy az alumínium iránti keresletbővülésre vonatkozó korábbi 9 százalékos várakozás már a múlté. Most már csak 6-8 százalék közötti bővülést várnak idénre.
Indul az amerikai gyorsjelentési szezon
Ma startol az amerikai gyorsjelentési szezon az Alcoa gyorsjelentésével, amelyet piaczárás után ismerhetünk meg. A korábbi 28 centről 2 centre eshetett a negyedévben az egy részvényre jutó eredmény.
Lehetne egy picit örülni
Tegnap napvilágot látott, hogy a kínai devizatartalékok csökkenése kis megtorpanást mutat, hiszen váratlanul 3212 milliárd dollárra emelkedett márciusban a februári 3202 milliárdról. A piac mindeközben néhány milliárd dolláros csökkenést várt. Ugyanakkor ez nem nagyon hatott a piacokra, a DAX is elfáradt napközben, és elég csúnya vége lett a kereskedésnek.
Összeomolhat a bankrendszer?
Az évek óta egyre kedvezőtlenebb a kamatkörnyezet oda vezetett, hogy a befektetők magas kockázatú eszközökbe fektetnek. Ilyenek a vészhelyzetben részvénnyé konvertálható kötvények, az az CoCo-k. A bankok megüthetik a bokájukat ezekkel.
Sok újdonság nem került napvilágra
Van egy Fed jegyzőkönyvünk, amiből sok újdonságot nem lehet leszűrni. Továbbra is az látszik, hogy adatfüggően és várhatóan lassan fognak kamatot emelni. Az eurózónában pedig a kereskedelmi beszerzési menedzser index lett gyengébb a korábbinál, miközben Németországban javulás volt látható.
Rég várt jó hír jött Kínából
Egy éve nem látott szintre emelkedett a kínai kompozit beszerzési menedzser index, és ezzel fölfelé át is vitte az 50 pontos lélektani szintet. Vagyis újra expanziót jelez az index. Ennek lehetne örülni, de a piacok azért óvatosak.
Tovább zuhanhat az olajár
Esik az olaj, mert a szaúdiak csak akkor lépnek, ha az irániak is hajlandóak lépni. Ők viszont nem igazán akarnak lépni, hiszen csak most jöttek vissza a piacra, és inkább felfuttatni akarnak. Így egyre valószínűbb, hogy nem lesz április 17-én egyezség Katarban.
Erősek lettek a magyar adatok
A költségvetés hiánya messze a 2,4 százalékos célszint alatt teljesült. Mivel 1,9% lett az érték, ezért kérdéses, hogy a 2017-re korábban tervezett 1,7 százalékos hiánycél esetleg alacsonyabb lesz, hiszen három év alatt nullszaldós költségvetést szeretne a kormány elérni. A fentiek fényében talán nem meglepő, hogy az államadósság végül a GDP 75,3 százaléka alatt volt az év végén.
Mindenkit leköröz az új Tesla
A Tesla megkezdte a Model 3 előértékesítését. Az ár 10 millió forint körül fog alakulni, miközben a jármű hatótávolsága 350 km lesz. Mindeközben a Nissan is előlépett, hiszen hasonló árért 250 km-es hatótávot kínál a Leaf-ek esetében, míg a BMW i3-asa 160 km-t tud.
Olajat talált a Mol Pakisztánban
A MOL tegnap bejelentette, hogy találatot ért el Pakisztánban. Ennek örülünk, de a MOL partnere, és egyben a mező operátora, a Mari Petroleum, már korábban közzétette a hírt. A hatás limitált, hiszen a MOL-ra eső rész nagyjából napi 0,5 százalékkal növelheti meg a cég szénhidrogén termelését, és a profit most egyébként is alapvetően a finomításban van, így a hírnek nincs jelentős hatása.
Arcul csapta az olajmultit a tőzsdefelügyelet
Nem feltétlenül elégségesek az Exxon Mobil azon közlései, amik üzleti tevékenysége klímaváltozásból eredő kockázatairól szólnak. Az amerikai tőzsdefelügyelet arra kötelezte a céget, hogy szavaztassa meg részvényeseivel, szükségük van-e részletesebb ismertetésre. A vállalat vezetése erre önmagától nem volt hajlandó.
Örömhírt kaptak a piacok
Janet Yellen aggódik a világgazdasági kilátások miatt. Ráadásul az alacsony kamatráták szerte a világban óvatossá teszik a Fed-et a további kamatemelések kapcsán. Ez pedig örömöt hozott a Wall Street-re, s az idei csúcsára küldte az árfolyamokat.
Nyugit hozott a nyuszi
Nyugodtan telt a hosszú hétvége. Bár az ázsiai piacok többsége nyitva volt és hétfőn már az amerikai tőzsde is kinyitott, alapvetően csak visszafogott mozgás volt látható a részvénypiacokon.
Szünet jön a piacokon
Március 25-én, pénteken a Budapesti Értéktőzsde zárva tart, kiadványunk március 29-én, kedden jelenik meg legközelebb. Holnap a fél világ zárva van, New Yorktól Londonig, s a kontinensre áthajózva itt is szinte minden tőzsdét zárva találunk.
Nem állt meg a jegybank
A tegnapi alapkamat csökkentés és „overnight” betéti ráta negatív tartományba csúsztatása után, ma még azt is elmondta, hogy az egyhetes hitel kamatfelárát 25-ról 15 bázispontra módosítja, míg a többlet tartalékok elhelyezése után már a bankoknak kell fizetni 5 bázispontot.
Nem okozott húsvéti meglepetést az Apple
A várakozásoknak megfelelően kisebb iPhone-t és iPad Pro-t dob a piacra az Apple. Az iPhone SE 399 dolláros ára a vállalat valaha volt legolcsóbb telefonja. Az előrendelések március 24-től adhatók le, amit május végéig 110 országban ki is szállítanak. Új szíjakat kap az Apple Watch, és 50 dollárral csökkentik az árát, így már 299 dollárért hozzá is juthatnak a felhasználók. Ez számunkra nem teljesen arról árulkodik, hogy olyan jól fogynának az okosórák, mint ahogy azt a vállalat állítja.
A kormány miatt maradtunk bóvliban
Az elemzők várakozásainak megfelelően az S&P nem változtatott Magyarország hitelminősítésén, mert továbbra is kiszámíthatatlan a gazdaságpolitika, és komoly kockázatok vannak a rendszerben.