Trump fenyegetése különben a BMW Mexikóba tervezett gyártókapacitása kapcsán jött szóba. Igaz, ez a kapacitás elsősorban nem az USA piacaira gyártana. Ez persze nem számít, az erő az erő. Így a mai napon az autógyártók vezetésével korrekció lehet a német piacon még akkor is, ha annak örülhetünk, hogy a Nasdaq új csúcsra ment a múlt hét végén, s a grafikonja sem néz ki rosszul. Donald Trump a The Times-nak adott interjújában azt is kifejtette, hogy Nagy-Britannia jól fog tejesíteni, ha kilép az unióból. Trump szerint Németország a domináns az EU-ban, ezért a britek jól döntöttek a kilépéssel. Ráadásul az interjúban elítélte Merkel menekültpolitikáját.
A várt 98,5 pontnál kissé gyengébb, 98,1 pontos értéket vett fel a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes értéke. Donald Trump ígéreteire nagyot emelkedett a fogyasztói bizalom a választások óta, ám úgy tűnik, hogy az embereknek most már egyre inkább konkrét intézkedések is szükségesek a további optimizmushoz.
A mai napon a BUX indexben oldalazásra számítunk, amely kis csökkenésben realizálódhat, míg a DAX index esetében csökkenésre számítunk. Az utóbbi esetében az az érdekes helyzet, hogy miközben a dinamikus indikátor szerint korrekció van, addig a 20 napos mozgóátlagról próbálkozik / próbálkozott a felfelé történő elrugaszkodással. Azaz egy szóval (na jó, egy kicsit többel): jól viselkedik az index - vélekedtek reggeli elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. szakértői.
USA
Szűk sávban mozogtak a vezető részvényindexek a pénteki kereskedés során a tengerentúlon. Az S&P500 0,18%-ot, a Nasdaq 0,48%-ot emelkedett, míg a Dow továbbra is a 20.000-es szint közelében, stagnálással fejezte be a kereskedést. Martin Luther King születésnapját ünneplik ma az Egyesült Államokban, így mind a részvény-, mind a kötvénypiacok zárva tartanak.
Európa
Határozott emelkedéssel fejezték be a hét utolsó kereskedési napját a vezető nyugat-európai indexek (FTSE100 0,62%, DAX 0,94%, CAC40 1,2%).
Olaj, arany
A WTI 52,3 dollár volt ma reggel. Az olaj múlt heti áresése a legnagyobb volt november óta, miközben az OPEC államok a kitermelés stabilizálásán dolgoznak, az USA kitermelői pedig nem növelték a működő fúróberendezések számát. A Baker Hughes által közzétett adatok szerint ez utóbbiak száma 11 hét után először esett: a jelenleg üzemelő berendezések száma 522, ami 7-tel marad el az egy héttel korábbi számtól. A szibériai hideg idő és az orosz olajcégek önkéntes termelésvágásai mintegy napi 150 ezerrel csökkenti Oroszország termelését a becslések szerint. A szakértők szerint az utóbbi tényezőnek van inkább fontosabb szerepe.
Az arany 1.205 dollárig erősödött, ami már a hatodik napja tartó emelkedést jelenti. A hírek szerint elkezdődött egy enyhe spekuláció is az arany áremelkedésével kapcsolatban, ami az ETF-ekbe áramló tőkével érthető tetten leginkább. Ez ugyanis két hónap után először emelkedett a múlt héten, ami a bizalom erősödését mutatja. A piac aggódik az ún. kemény Brexit-től is, amit Theresa May szavai erősítettek a múlt héten.
Devizák
Folytatódott a dollár gyengülése a pénteki kereskedésben az euróval szemben. Az 1,062-es ellenállás áttörésével 1,064-ig kapaszkodott az EUR/USD, de a ma reggeli kereskedésben visszaesett 1,061-ig a devizapár, ennek ellenére a dollár rövidtávú gyengülő trendje töretlen.
A forint egy szűk sávban oldalazott az euróval szemben a 306,5-ös támasz felett a pénteki kereskedésben. Az EUR/HUF devizapár egy csökkenő trendcsatornában mozog, amely a támasz törésével megerősítést nyerne.
Távol-Kelet
Csökkenés jellemezte az ázsiai tőzsdéket. A Shanghai index 0,5%-ot a Hang Seng index 0,9%-ot a Nikkei index pedig 1,0%-ot csökkent. Kimondottan nagyot, 5%-ot zuhant a kínai shenzeni tőzsdeindex, mely főleg technológiai vállalatokat tömörít. A részvénypiaci esés helyi idő szerint a délutáni órákban hirtelen következett be, több tucat részvény is a napi maximumnak számító 10%-kal csökkent. Japánban a novemberi gépipari megrendelések 10,4%-kal növekedtek a tavalyi év azonos időszakához képest, ami felülmúlta a 8,1%-os várakozásokat. A jen tovább folytatta erősödését a dollárral szemben, ez pedig lefelé húzta a japán tőzsdét.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.