A jó hangulathoz Janet Yellen, a Fed elnökének beszéde is hozzájárul, aki a nagy recesszió tanulságairól, és a „nagy-nyomású gazdaság” előnyeiről beszélt. A gyenge kereslettel nagy kínálat áll szemben, így fel kell tenni azt a kérdést, hogy erős aggregált kereslettel és szűk munkaerőpiaccal átmenetileg nagy árnyomást alakítanak ki a gazdaságban, és így sikerülhet a kínálati árnyomást megfordítani. Vagyis átmenetileg magasabb inflációs környezetet próbálna kialakítani a Fed, ami azt jelentheti, hogy megvárják amíg túlfut az infláció a 2%-os célon (a munkaerőpiac pedig még tovább szűkülne), és utána kezdenék erőteljesebben a kamatemelést.
Közben itthon zajlik az élet. Aki a fellendülő alternatív (nem csak megújuló) energia businessből akar részesedni, még ma utoljára jegyezhet ALTEO részvényt. Ha pedig a fellendülőben levő ingatlan businesst akarja meglovagolni, már ma is, és még 10 napig jegyezhet Duna House részvényt. S persze akár mindkét lehetőséget meg lehet lovagolni. Összességében a mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében emelkedést várunk a jó nemzetközi piaci hangulatnak köszönhetően.
USA
Jó hangulatban indult a kereskedés pénteken a tengerentúlon, de a kezdeti lelkesedés gyorsan alábbhagyott. Zárásig lefelé csurogtak az indexek, és végül hajszálnyival nulla felett sikerült zárniuk (Dow Jones 0,22%, S&P500 0,02%, Nasdaq 0,02%).
A pénteki kereskedést több makrogazdasági adat is tarkította. A szeptemberi kiskereskedelmi forgalom nem okozott meglepetést, a havi alapú 0,6%-os bővülés a vártnak megfelelő. A gépjármű- és energiaáraktól tisztított mutató 0,3%-kal emelkedett, ami szintén egybevág a konszenzussal. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének októberi előzetes értéke 87,9 pontra süllyedt, ez pedig lényegesen rosszabb a várt 91,8 pontnál.
Pénteken számos bank jelentett. A Citigroup nettó profit és bevétel terén is felülmúlta a várakozásokat, a kötvénykereskedésből származó árbevétel 35%-kal emelkedett tavalyhoz képest. A részvényenkénti nettó profit 1,24 dollárra esett vissza a tavalyi 1,35 dollár után, de még így is bőven felülmúlta az 1,15 dolláros elemzői konszenzust. A bevétel 5%-kal 17,8 milliárd dollárra esett, a piaci konszenzus 17,3 milliárd dollár volt. A nettó kamatmarzs 2,86% volt, ami megegyezik a második negyedéves értékkel. A működési költségek 2%-kal 10,4 milliárd dollárra csökkentek negyedéves alapon. A kötvénykereskedési üzletág árbevétele 3,47 milliárd dollárra emelkedett (35%-kal), miközben az elemzők 2,95 milliárd dollárt vártak. A részvénypiaci üzletág 23%-kal 663 millió dollárra esett, alulmúlva a befektetők 786 millió dolláros várakozását. A Tier1 tőke-megfelelési mutató 0,1 százalékponttal 12,6%-ra emelkedett. A részvény 0,3%-kal emelkedett.
Árbevétel és profitsoron is várt feletti számokat közölt a JP Morgan. A tisztított nettó profit 1,59 dollár volt részvényenként felülmúlva az 1,39 dolláros piaci várakozást. Az árbevétel 8%-kal emelkedett 25,51 milliárd dollárra, a piaci várakozás 24 milliárd dollár volt. A nettó kamatmarzs 2,24% volt az előző negyedévben, amely némileg alacsonyabb a 2,26%-os várakozásnál. A menedzsment egyébként azt mondta, hogy a negyedik negyedévben némileg magasabb lehet a marzs. A költségek 5,9%-kal 14,5 milliárd dollárra estek, de még így is magasabb a piac 14,1 milliárd dolláros várakozásánál. A kötvénykereskedésből származó árbevétel 4,33 milliárd dollárra emelkedett, ami 1 milliárd dollárral jobb a várakozásoknál. A részvénykereskedési üzletág 1,41 milliárd dolláros bevételt realizált a várt 1,35 milliárd dollárral szemben. A pozitív nyitás után 0,3%-os mínuszban zártak a részvények.
Minimálisan lett jobb a Wells Fargo eredménye a piaci várakozásoknál. A 22,3 milliárd dolláros árbevétel 0,1 milliárd dollárral, az 1,03 dolláros tisztított részvényenkénti profit 1,01 dollárral múlta felül az elemzőket. Egy csalás miatt a napokban mondott le a társaság vezérigazgatója, a botrány ellenére azonban a banknak 62,4 milliárd dollárral 957,5 milliárd dollárra sikerült növelnie a hitelállományát. A kockázati költségek (805 millió dollár) az előző negyedévhez képest 25%-kal csökkentek, tavalyhoz képest pedig 15%-kal nőttek. A részvények 0,1%-kal estek zárásra.
Európa
Emelkedéssel zárták a múlt hetet az európai részvénypiacok. A DAX 1,6%-ot, a CAC40 1,5%-ot a FTSE100 pedig 0,5%-ot emelkedett. Németország a jelenlegi 1,2%-os szintről 2%-ra növelné a katonai célú kiadásokat. Ezt a NATO egyébként is előírja a tagországok számára, bár ezt az európai országok egy jelentős része nem tartja be. A kiadások növelését akár egy fiskális élénkítésnek is felfoghatjuk, aminek szükségessége mellett már régóta érvelnek. A Fitch a korábbi negatívról stabilra javította az orosz állam hosszútávú hitelminősítésének kilátását, miközben a minősítést változatlanul „BBB-„ besoroláson tartotta.
Ma publikálják az eurózónára vonatkozó végleges szeptemberi inflációs adatot, amiből kiderülhet, hogy miért gyorsult 0,4%-ra az infláció. Az elemzői várakozások szerint az olaj és üzemanyagárak emelkedése okozta az infláció gyorsulását.
Olaj, arany
A WTI pár centtel 50 dollár fölött volt ma reggel. A piac továbbra is a nyersolaj túlkínálattal foglalkozik leginkább, ami három évtizedes csúcsot ért el. A 474 millió hordó nyersolaj készlet az Egyesült Államokban az EIA 1982 óta közzétett statisztikája szerint a legmagasabb október első heti értéke. A Baker Hughes által publikált fúróberendezés szám (432 darab) már hetedik hete emelkedik, ami a jövőben növekvő kínálatot jelez előre. A hétvégi líbiai puccs egyelőre nem hatott az arab ország kitermelésére, ami napi 560 ezer hordóra nőtt a hírek szerint az előző heti napi 540 ezer hordóról. A piaci becslések szerint tovább nőhet a líbiai kihozatal, bár a hétvégi események akár meg is fordíthatják a kitermelés emelkedését.
Az arany 1.255 dollár volt ma reggel, ami az elmúlt három hét esése után felfelé korrekciót jelent. A piac gyakorlatilag biztosra veszi a decemberi kamatemelést annak ellenére, hogy Janet Yellen beszéde nem adott támogatást az emelésnek. Az amerikai gazdasági növekedés továbbra is stabil, az ipari termelési adat és az inflációs adat a héten további iránymutató lehet ebben. A dollár erősödése némileg visszaveheti az aranyat.
Devizák
A csütörtöki korrekció után a pénteki kereskedésben ismét erősödött a dollár az euróval szemben. Sem a makrogazdasági adatok, sem Janet Yellen beszéde nem változtatta meg az irányt, zárásra 1,096-ig esett az EUR/USD devizapár. Továbbra is az 1,095-ös szint jelent támaszt. A forintban nem volt érdemleges mozgás pénteken, mérsékelten gyengült tovább a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. A ma reggeli kereskedésben már a 306,3-nál található 20 napos mozgóátlagig emelkedett az árfolyam.
Távol-Kelet
Vegyes irány jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 0,4%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,7%- ot, a Shanghai index pedig 0,1%-ot csökkent. Még ebben a hónapban tőzsdére mehet a kínai ZTO Express logisztikai cég. A társaság 1,5 milliárd dollárnyi tőkét vonna be az amerikai részvénypiacon keresztül. Ez lenne a legnagyobb kínai IPO az amerikai tőzsdén az Alibaba bevezetése óta. A logisztikai cég elsősorban az e-kereskedelmi szereplők, például az Alibaba számára végez fuvarozási szolgáltatásokat.
A végleges adatok alapján a japán ipari termelés augusztusban 4,5%-kal bővült a tavalyi év azonos időszakához képest, ami enyhe meglepetés az előzetes 4,6%-os növekedéshez képest.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.