Az Audi kilenc milliárd eurót fektetett be Magyarországon, a Mercedes három milliárdot. Ezek a nagyvállalati beruházások az EU-tól fognak függeni, ezért azok a tagországok, melyek összefognak és eurót használnak fizetőeszközként, azoké a jövő, azok az országok pedig, "amelyek nem akarnak összefogni, nem fognak részesülni ebből a mannából", kezdte mondandóját Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. "Magyarországnak el kell döntenie, a következő húsz évben akar-e részesülni ebből a mannából vagy sem".
Érvényüket vesztett minták
Vértes szerint "nagyon megkérdőjelezhető" döntés a buszgyártás felélesztése Magyarországon, mivel már a skandináv országok is lemondtak ilyen irányú ambícióikról, "elengedték a buszgyártást". A közgazdász szerint tudomásul kell venni, hogy a kínaiak úgyis olcsóbban gyártanak és hatalmas mennyiségben. Az Ikarusz sikeréhez is az kellett, hogy évente 10 000 darab buszt vett meg a Szovjetunió. Vértes szerint inkábbb a gyógyászati eszközök gyártását és K+F-jét lenne érdemes támogatni. A "Medicor romjain nagy fejlesztések történtek, inkubátorokban világszínvonalúak vagyunk."
Vértes kételyének adott hangot azt illetően is, hogy a konferencia nyitóbeszédében Pomázi Gyula helyettesállamtitkár azt mondta, az Irinyi-tervvel a kormány az ipar 24-30 százalékos növelését kívánja elérni. "Nagy tévedés 30 százalékra növelni az ipar arányát", szögezte le Vértes. Ha már a korszerű gazdaságban az ipar arányos, értelmes részhányadáról van szó, az EU is csak 20-23 százalékot emleget. "A modern ipar az valójában ipar és szolgáltatás együtt." Az Apple és egy sor más cég eladja a termékét, de utána a szoftverfrissítésekből vagy az ügyfélnek nyújtott különféle pluszszolgáltatásból tartja el magát és termel profitot. Budapesten például 60 000 ember dolgozik shared service centerekben.
Vértes a következőképpen foglalta össze azokat a trendeket, melyekkel minden cégnek számolnia kell:
- A társadalom tagjai ma 20-21 évvel tovább élnek egészségesen, mint őseik. A nyugdíjkorhatárt előbb-utóbb hetven évre fogják emelni a világ legtöbb országában. A jövőre, 2018-ban megszülető gyermekek már átlagosan 6 hónappal tovább fognak élni.
- A fejlődő világban egyre kevesebb gyerek születik, vagyis a nyugdíjrendszer kifizetéseit kisebb számú aktív munkavállalónak a járulékaiból kell előteremtenie az államnak.
- A termékcsere felgyorsul.
- Az állam annak segít, aki bizonyított már.
- A nagy szervezetek iránti bizalom egyre inkább mérséklődik a világban.
- Információtúladagolás/túlterhelés. A hatékony cégnél jó csapatot kell összehozni, hogy érvényesüljön a munkamegosztás. Mindenki specializálódott valamiben, követi egy-egy szakterület szakirodalmát, fejlődését. Tanulság: "Becsüld meg a kulcsembereidet."
- A projekt álljon meg a saját lábán. "Ebben a közepes cégek jók", mondta Vértes.
- Mindig legyen finanszírozási tartalék.
- Termékre alapozott cégstratégia, gyors és rugalmas végrehajtással.
- Ha 10 kísérletből 3 profitot hoz, akkor már jól vagy.
- Tanulj a vevőidtől és a versenytársaidtól.
- Az elégedett vevők sok új vevőt hoznak, "legalábbis a nők".
Vértes András látott már olyan vállalkozót, aki azt mondta neki: "Egymilliárd alatt kell lennem, hogy ne látszódjak". Miért? Mert nem akarja megzavarni egy nagyobb versenytársát, nem akar túl nagy figyelmet vonni magára, nem akar feltűnni a radaron. Az is gyakran előfordul, hogy a növekedés lehetősége meglenne, de a cég nem bírja "tőkével, vezetéssel és munkaerővel."
Mindehhez elengedhetetlen a digitális üzletvitel. Jagodics szerint "a digitális átállás utolsó óráit éljük. Ha valaki nem áll át, a hátrányt nem lehet behozni".
Vak rohanás
Az ideális növekedés olyan, mint egy jól megtervezett hegymászás. Vannak benne "akklimatizálódási pontok, ahol megpihen az ember. Ezek kellene ahhoz, hogy a szervezet hozzászokjon a körülményekhez", mondta Jagodics. Mindig az első 8-9 hónap kritikus. Nagy a munkatársi ellenállás, a vezető túlzott kontrollja fullasztja őket vagy a túlzott elvárások. Ha olyan iparágban tűz ki növekedési célt a cégvezető, ami hanyatlik, az rosszul sülhet el. Ha nem adekvát a cselekvési terv, a cash flow tervezés, az erőforrás tervezése, akkor szétcsúszhatnak a dolgok. "A pénzügyes ötszáz milliónál még kézben tudja tartani az egészet, egymilliárdnál már nem", vélekedik Jagodics. "Ebből lesz a vak rohanás." A GKI megvizsgálta, hogy hány cég van Magyarországon, mely készen állna arra, hogy a tőzsdére lépjen. A 390 000 működő vállalkozásból mindössze 203 tőzsdeképes, ez jött ki a vizsgálatukban. De Vértes szerint "50-100 között lehet a valós szám".
- Gyorsan monetizálható termék/szolgáltatás az alapja, hatékonyan a piacra vitel.
- Skálázható innovációs modell.
- Nem zavarja a főtevékenységet.
- Limitált financiális kockázat.
- Projekt-alapú, legyen eleje, vége, felelőse, költségkerete.
- Vállalkozói és innovációs attitűdöt honosít meg.
- Innovatív brand.