Mivel számos alap csak most fektethet be Magyarországon (két minősítőnél is befektetői kategóriában vagyunk most már) ezért a hozamok moderált mértékben tovább csökkenhetnek, amelyek pozitív hatással vannak a vállalatok szabad pénzáramának nettó jelenértékére. Ugyanakkor az Erste megközelítésében most a kockázati prémium is csökkent. Más szavakkal: a részvények értéke növekszik a lépés hatására, ha más tényezőket változatlanul hagyunk. A ma reggeli cirka 10 bázispontos, azaz 0,1 százalékpontos hozzam csökkenést figyelembe véve a 10 éves állampapír esetében, plusz a kockázati prémium csökkenésével is számolva a piac fair értéke 6-7 százalékkal növekedett péntekhez képest. Így az amúgy is pozitív nemzetközi hangulatban (a pénteki esést követően), emelkedésre számítunk a BUX index esetében a mai napon. Ugyanakkor középtávon ennek a pozitív fejleménynek be kellene árazódnia, ami azt jelenti, hogy a magyar indexnek a korábbi csúcs közelébe, 30.000 pont környékére kellene emelkednie az elkövetkező hónapokban – vélekedetek az Erste Befektetési Zrt. szakértői.
USA
Gyengén teljesítettek pénteken a vezető tengerentúli indexek. Bár a nap második felében javult a hangulat, így sem sikerült pluszban zárniuk a börzéknek (Dow Jones -0,49%, S&P500 -0,38%, Nasdaq -0,1%). A Dow Jones komponensei közül az Intel (3%) teljesített a legjobban, az árfolyam a harmadik negyedéves árbevétel várakozás megemelését követően kezdett el emelkedni.
A Johnson&Johnson bejelentette, hogy 4,3 milliárd dollárért megvásárolja az Abbott Laboratories optikai leányvállalatát. A J&J enyhe eséssel zárta a kereskedést. Az augusztusi inflációs adat kellemes meglepetést okozott, a várt 1% helyett ugyanis 1,1% volt az áremelkedés mértéke az előző évhez képest. A maginfláció 2,3%-os értéke szintén 0,1 százalékponttal volt magasabb a piaci konszenzusnál. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének szeptemberi előzetes értéke 89,8 pont volt, ami gyengébb, mint a 90,6 pontos várakozás.
Európa
Csökkenés jellemezte pénteken az európai részvénypiacokat. A DAX 1,5%-ot, a CAC40 0,9%-ot, a FTSE100 pedig 0,3%-ot csökkent. A DAX komponensek közül különösen a Deutsche Bank teljesített rosszul, melynek árfolyama több mint 8%-ot csökkent a hatalmas amerikai bírság lehetőségére.
A berlini tartományi választáson nagyot esett Merkel pártjának, a CDU-nak a népszerűsége és ezzel megbukott az SPD és a CDU alkotta nagykoalíció is. A további kormányzáshoz még egy koalíciós partnerre szükségük van, amit valószínűleg a zöldekkel sikerül majd megkötniük. A választás az AfD előretörését hozta.
Az S&P a BB+ besorolást megtartva az eddigi negatívról stabilra javította az orosz államadóság kilátását. Hétvégén választásokat tartottak Oroszországban. Az exitpoll eredmények alapján változatlanul a jelenlegi 4 párt alakíthat majd koalíciót. A német jegybank elnöke szerint célszerűbb lenne az EKB-tól különválasztani a bankfelügyeletet annak érdekében, hogy a célok ne sérüljenek. Weidmann példának említette, hogy az összefonódás miatt nehéz lenne szankcionálni vagy likvidálni egy bankot, miközben az EKB annak a fő hitelezője.
Olaj, arany
A WTI 43,8 dollár volt ma reggel, miután a piacon erősödött a spekuláció, hogy az OPEC és Oroszország szeptember végi ülésén sikerül megállapodni a termelés befagyasztásáról. Más vélemények szerint ez a döntés nem fog jelentős befolyást gyakorolni az olajpiacra, mivel az augusztusi termelési szintek magasak, és ha erre még többlettermelés érkezik Nigériából és Líbiából, az visszavetheti az olaj árfolyamát. A piac mindenesetre vásárolni kezdte az olajat és az eladási pozíciók egy részét is zárták a fedezeti alapok.
Az arany 1.316 dollárra emelkedett. A piac nem hisz abban, hogy a héten kamatemelés lehet az Egyesült Államokból, míg decemberre ennek az esélye 50% körül van. A fedezeti alapok mindenesetre már hónapok óta csökkentik arany pozíciójukat. Az ezüst is jelentős áremelkedésen van túl, a piac szerint követheti az arany útját, ha év végével emelkednek a kamatok.
Devizák
Jót tett a forintnak a pénteki felminősítés, a bejelentést követően hirtelen féléves csúcsra erősödött a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. A hetet már 308 alatt kezdte a forint, a felminősítésnek még lehetnek további pozitív hatásai, a következő támasz 306,8-nál található az EUR/HUF devizapárban.
A dollár nagyot erősödött pénteken az euró ellenében, a vártnál kedvezőbb inflációs adat mozdította meg az árfolyamot. A 1,12-es támaszt sikerült leküzdenie az árfolyamnak, így az elmúlt napokban kialakult sávból is kitört a devizapár. Péntek estére már megközelítette a 200 napos mozgóátlagot az árfolyam, és 1,115-nél zárta a kereskedést. A következő szintek 1,112 és 1,107-nél találhatók az EUR/USD-ban, de a héten esedékes Fed ülésig már nem biztos, hogy lesznek nagyobb mozgások a devizapárban.
Távol-Kelet
Emelkedéssel tértek vissza az ázsiai piacok a hosszú hétvégét követően. A Nikkei még zárva volt, a Hang Seng 0,9%-ot a Shanghai index pedig 0,5%-ot emelkedett. Műszaki hibák nehezítették a kereskedést az ausztrál tőzsdén, ezért a piac később nyitott és korábban be is kellett zárni a kereskedési rendszer hibája miatt. A kínai kormány ma 30 milliárd jüan, átszámítva 4,5 milliárd dollár értékű infrastruktúra fejlesztésről döntött.
6 éve nem látott ütemben emelkedtek a kínai ingatlanárak. Az új építésű lakások árai 64 városban emelkedtek a vizsgált 70-ből szeptemberben, míg júliusban csak 51 városban mértek áremelkedést. Egyetlen hónap alap 1,2%-kal nőttek az ingatlanárak, hasonlóra 2010 januárja óta nem volt példa. Shanghaiban 4,4%-kal, Pekingben pedig 3,6%-kal nőttek az ingatlanárak egy hónap alatt, mindkettő rekordnak számít. Vélemények szerint szigorúbb hitelszabályozásra vagy több építési területre lenne szükség az ingatlanárak megfékezése érdekében.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.