Ráadásul ez így van már egy jó pár hete, és valószínűleg hosszabb ideig így is marad. Ugyanis itthon az alapkamat valószínűleg sokáig a jelenlegi szinten marad, ráadásul a rövid hozamok még egy darabig nyomás alatt lesznek, miközben az Egyesült Államokban egyre közelebb kerül a kamatemelés lehetősége. Vagyis az olló még tovább is nyílhat, amely még inkább „olcsósítja” a dollárt az aktuális árhoz képest. Ennek pedig az a következménye, hogy megnövekszik a dollár iránti kereslet, amelynek köszönhetően valószínűleg forintgyengülést láthatunk.
A mai napon ráadásul újabb fontos információkkal, számos munkaerőpiaci adattal lesezünk gazdagabbak. Ha pedig jó számokat látunk, akkor növekedni fog a mielőbbi, akár szeptemberi kamatemelés valószínűsége, amely további dollárerősödést és valószínűleg részvénypiaci gyengélkedést hoz magával., legalábbis ami az USA piacait illeti. Ennek tükrében a mai napon a DAX és a BUX index esetében is oldalazásra számítunk, amelyet a kora délutáni munkaerőpiaci adatok akár komolyabban is befolyásolhatnak – hívták fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. szakértői.
USA
A vezető amerikai részvényindexek eséssel indították a napot, de a kereskedés második felébben megérkezett a felmentő sereg, így sikerült némi pluszban zárniuk a piacoknak (Dow Jones 0,1%, S&P500 0%, Nasdaq 0,27%). Loretta Mester a cleveland-i Fed elnöke a következőt mondta: Ha az infláció emelkedő pályán mozog és közelíti a célszintet, illetve a munkaerőpiac a teljes foglalkoztatottságot közelíti, akkor nagyon úgy tűnik, hogy az alacsony kamatlábak fokozatos emelése elkerülhetetlen.
Az ISM által publikált feldolgozóipari index csalódást okozott a befektetőknek, augusztusban 49,4 pontra esett vissza az index, a várt 52 pont helyett. A Wal-Mart közel 2%-os emelkedéssel fejezte be a kereskedést, miután bejelentette, hogy 7.000 fős leépítésre készül az irodai dolgozói közül. A következő kamatdöntő ülés előtti legfontosabb makroadatot publikálják ma délután. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztattak számának alakulása és a munkanélküliségi ráta érkezik.
Európa
Jellemzően csökkentek tegnap az európai részvényindexek. A DAX 0,55%-ot, a FTSE100 0,52%-ot csökkent, míg a CAC40 gyakorlatilag stagnált. Egységesen 65 éves nyugdíjkorhatárt vezetnek be Csehországban, míg a korábbi 2011-es nyugdíjreform egy folyamatosan emelkedő nyugdíjkorhatárt határozott meg. Az IMF szóvivője szerint már nagyon közel állnak ahhoz, hogy lezárják Ukrajna 17,5 milliárd dolláros segélycsomagjának legújabb felülvizsgálatát. Hétvégén G20 találkozót tartanak Kínában, melyen az európai vezetők közül Angela Merkel, Francois Hollande, Theresa May és Matteo Renzi is részt vesz.
Olaj, arany
A WTI 43,5 dollár volt ma reggel, ami némileg felette van a tegnapi záró értékeknek. A WTI február óta a legnagyobb 4 napos esésen van túl, ami után következett ez a korrekció. Az amerikai nyersolaj készletek továbbra is három évtizedes csúcson vannak, miközben az orosz energia miniszter, Alexander Novak szerint nincs szükség a termelés befagyasztására 50 dollár körül Brent ár esetén. Az OPEC tagállamok szeptember végén ülnek össze Algírban, ahol dönthetnek a kérdésről.
Az arany 1.310 dolláron stagnált. A piac a mai USA munkaerőpiaci számokra figyel. A várakozások szerint 180 ezer új munkahely jött létre az Egyesült Államokban, ha ennél erősebb szám lát napvilágot, az szinte biztosan arra készteti a Fed-et, hogy emelje irányadó kamatait. Az erős dollár szintén nem tesz jót az arany megítélésének, mivel önmagában növeli más devizákban a nemesfém értékét.
Devizák
A vártnál gyengébb feldolgozóipari adat nem tetszett a befektetőknek, megjelenése után hirtelen nagyot gyengült a dollár. Valójában már tegnapelőtt visszapattant az EUR/USD az 1,112-nél található 200 napos mozgóátlagról, és tegnap délután nagyot gyengült a tengerentúli fizetőeszköz 1,119-ig.
A forint tegnap is megismételte a szerdai napot, vagyis az árfolyam felszúrt a 310,2-nél látható 30 napos mozgóátlagig, ahonnan 309,4-ig esett vissza zárásra. Reggel ismét gyengülni próbál a forint, talán a mai kereskedésben sikerül a devizapárnak áttörnie a mozgóátlagot.
Távol-Kelet
Mérsékelt elmozdulások jellemezték az ázsiai részvénykereskedést. A Nikkei 0,1%-ot, a Shanghai index 0,2%-ot csökkent, a Hang Seng index viszont 0,4%-ot emelkedett. 14 hónapos csúcsra emelkedett az eladott lakások száma Hongkongban, bár az átlagos tranzakció méret csökkent. A Nomura elemzése szerint hamarosan 10%-os csökkenés is jöhet az ingatlanárakban a közelgő kamatemelés és a hamarosan elkészülő új ingatlanprojektek miatt.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.