Tőzsde cikkek
Nem úgy fest, hogy emelkedni fog az olajár
Ma OPEC találkozó lesz a nem OPEC tagállamok képviselőivel Bécsben. Arról fognak beszélgetni, hogyan stabilizálják a kőolaj árfolyamát. Azt már most megmondták az OPEC vezetők, hogy nem vevők semmilyen olyan javaslatra, amely a kitermelésük csökkentését kérné.
Ma kiderül, mit forgat a fejében Matolcsy
Ma kamatdöntő ülése van az MNB-nek. A piac általánosan azt gondolja, hogy semmit nem fog lépni a magyar központi bank, pedig mióta leállt a kamatcsökkentési ciklussal, nagyot változott a világ.
Nem okozott csalódást Kína
Ugyan sokan a várakozásoknál jobb harmadik negyedéves kínai GDP-ről beszélnek (s azonnal hozzá is teszik, hogy biztos kozmetikázott adat), a valóság az, hogy inkább a várakozásoknak megfelelő adatról beszélhetünk. A részvényárfolyamok pedig teljesen normálisan reagáltak.
Nagyot erősödött a forint – de ez már nem tart sokáig
A forint megérkezett a 200 napos mozgóátlaghoz. A 308,5-nél húzódó szintet érintette meg tegnap az árfolyam, ahonnan a délutáni órákban visszapattant 309-ig a kurzus. Az EUR/HUF-ban elég erős a lefelé mutató trend, ezért a 200 napos mozgóátlag törésével a 306,8-as támaszig eshetne a devizapár.
Tovább csúszik a kamatemelés
A tegnap publikált Fed Bézs Könyv szerint a 12 körzetből kettőben (Richmond és Chicago) a gazdasági növekedés lassulása látható, Kansas környékéről pedig a gazdasági aktivitás visszaeséséről adtak számot.
Letörték a bika szarvát tegnap a befektetők
Leszerepelt a JP Morgan gyorsjelentése. A briteknél is egyre távolodik a kamatemelés. Süllyed tovább a WTI, az arany ismét nagyot emelkedett a kínai adatra. Nem hatott a dollárra a jegybanki nyilatkozat. Nincs inflációs nyomás a kínai jegybankon. Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en.
Stabilizálódhat Európa gazdasága
Újabb Fed jegybankár beszélt az idei kamatemelésről. Yves Mersch szerint stabilizálódik az eurózóna gazdasága. 3 éves csúcson az OPEC kitermelése. Csalódott piac, gyengült a dollár.
Mindenki dörzsölhette a markát Kínában
Kínában megőrültek a befektetők (+3%), mert az elmúlt másfél héten (amíg a nemzeti ünnep tartott) agyonköltekezték magukat a kínaiak. Az autópályákon hatalmas dugók alakultak ki elsősorban a fizető kapuknál, és az étteremtulajdonosok is dörzsölhették a markukat. Mindennek ellenére az ázsiai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk.
Tovább halogatják a kamatemelést
A Fed jegyzőkönyvből kiderült, hogy Kína miatt halasztottak a kamatemelésen, pedig nagyon felkészültek a lépésre. Habár továbbra is készen áll a Fed a kamatemelésre a piac egyre nagyobb valószínűséget ad a márciusi kamatemelésre.
Rossz hírek érkeztek
Kemény adatokat láthattunk ma reggel. A német export a várt 0,9 százalékos zsugorodás helyett 5,2 százalékkal csökkent augusztusban. A félreértések elkerülése végett, ebben még nincs benne a VW botrány, és valószínűleg nagyobb a kínai hatás, mint gondolták.
Meglódult az olajár
Nagyot rallyzott az olaj, és ezzel már közelíti a 200 napos mozgóátlagot. Sőt, egy ellenállás is van a közelben, picivel 50 dollár fölött. Az ok a 120 ezer hordóval, azaz mintegy 1 százalék körüli értékkel csökkenő amerikai kitermelés az előző hónapban.
A pénzbőség ígérete
Sosem lesz vége a folytonos jegybanki laza monetáris politikának, legalábbis erről árulkodnak a piaci árazások. A határidős kamatügyletek alapján Amerikában márciusig nem lesz kamatemelés, az EKB esetén egyre többen az eszközvásárlási program kibővítését várják, vagy mennyiség, vagy pedig időtartam tekintetében, és a BoJ esetében is további intézkedésekre számít a piac.
Megtették a hatásukat a rossz hírek
A nagyon gyenge amerikai munkaerőpiaci adatok megtették hatásukat. Szétadták a dollárt, és a részvénypiacokba is beleadtak, majd rádöbbentek, hogy ha emiatt csúszik a kamatemelés, az végül is jó a piacoknak. Így a péntek végére megvették az amerikai indexeket, sőt a DAX is a pozitív tartományban zárt a végén.
Végre magára talált a Mol
Hosszú hetek szenvedését követően tegnap végre magára talált a MOL, és 2,2%-os teljesítményével a BUX legjobban teljesítő tagja volt – írta elemzésében az Erste Market
Ilyen rossz napunk rég volt
Négy éve nem látott rossz negyedévet zártak az európai börzék tegnap. A Stoxx Europe 600 8,8 százalékkal csökkent, míg a DAX 11,7 százalékkal értékelődött le. Ugyanakkor az utóbbi árfolyama stabilizálódni látszik a 9.340 és a 9.750 közötti sávban, amelyből hamarosan fölfelé kellene kitörnie ahhoz, hogy valamiféle fordulatról beszéljünk.
Közeledik a gyorsjelentési szezon
Az Alcoa október 8-án, azaz jövő hét csütörtökön fog jelenteni. A piaci várakozások szerint a harmadik negyedévben az S&P500 cégeinek profitja 2,1 százalékkal emelkedhet negyedév per negyedév alapon, míg éves összehasonlításban 5,5 százalékos csökkenés lehet az eredmény.
Minket nem érint a dízelbotrány?
A Magyarországon készült motorok nem érintettek a botrányban a nemzetgazdasági miniszter szerint, viszont az indirekt hatás akár 0,3-0,6 százalékos is lehet a GDP-re, hiszen az ipari termelés 22,2 százalékát adja az autóipar, miközben az export aránya 10 százalék.
Katalán függetlenség? Inkább nagyobb autonómia
Megvoltak a katalán választások és a függetlenségpártiak vitték el a pálmát. Persze kérdés, ha tényleg egyoldalúan kilépnek, annak milyen hatása lesz egy amúgy egységesülő Európán belül. Sőt, mit mond maga az EU egy ilyen egyoldalú lépésre.
Jól fut a Nike
Jó lett a Nike eredménye. A várt 1,19 dolláros egy részvényre jutó profit helyett 1,34 dollárt láthattunk a kimutatás legeslegalján, mivel nagyon jók lettek a kínai értékesítések (+30%)!
Idő kell az EKB-nak a lendület visszanyerésére
Ha a dolgok mélyére nézünk, akkor azt látjuk, hogy a német megbízhatóság, kiszámíthatóság már régen a múlté, és ez transzformálódik át a cégekre, és épül be azok részvényeinek árába.
Új világ jön holnaptól
Ma van az MNB ülése, ahol nem várható változást az alapkamatban (1,35 százalék), holnaptól pedig új világ jön. A 2 hetes betét helyett a 3 hónapos betét lesz a fő instrumentum a központi banknál, miközben az ÁKK szűkíti a 3 és 12 hónapos diszkontkincstárjegyek kibocsátását.
Nincsenek jó híreink a piacoknak
Az S&P nemcsak megtartott bennünket a bóvli kategóriában, de még a kilátásokat sem változtatta pozitívra a jelenlegi stabilról. Közben ma reggel a Richter bejelentette, hogy a „női viagra”-ként becézett bremelanotide nevű hatóanyagra kötött, korábbi közös fejlesztési terveket felbontotta a Palatin nevű gyógyszercéggel.
A jó hírre szárnyalni kezdett a forint
A Fed nem emelte a kamatot, ami különben a piaci várakozásoknak megfelelő lépés volt. A forint a Fed döntést követően indult látványos erősödésnek az euróval szemben.
Eljött a kamatdöntés napja
A piac egységes, sem az elemzők sem a piaci szereplők, és mi sem várunk kamatemelést. Ha mégis ilyen lépésre szánná el magát a Fed, az nyilván komoly piaci turbulenciákat okozna. Ugyanakkor a szinten tartás hozhatna kis örömöt a piacokra. Ugyanis az látszik, hogy a részvénypiacok félnek a ma esti döntéstől. Persze ebben valószínűleg más félelmek is benne vannak, vagyis valószínű, hogy csak közép-rövid távú örömöt láthatunk majd, ha az emelés elmarad.
Hamarosan eljön az igazság pillanata
Már csak egyet kell aludni, hogy megtudjuk a Fed döntését. A piaci várakozások szerint egy kicsit növekedett a csütörtöki emelés valószínűsége, 32 százalékon áll a néhány nappal ezelőtti 30 százalékkal szemben.
Végre itt a fellendülés?
Megállíthatatlanok a német autógyártók. A Daimler és a BMW is 20 százalék fölötti növekedést ért el az európai értékesítésekben augusztusban. Az idei év legjobb hónapjáról beszélhetünk. A 11,5 százalékos gépkocsi értékesítés bővülés év / év alapon azt sugallja, hogy az európai gazdaság fellendülő fázisban van. Általában az autóértékesítést elég jó konjunktúra indikátornak tekintették a múltban, s ez szerintünk még ma is igaz.
Aggodalmas pillantások a Fed irányába
Lassan, de biztosan közeledik a Fed kamatdöntő ülése. Az elemzők alapvetően kamatemelést várnak, miközben a határidős kamatokkal kereskedő brókerek szerint 70 százalék a valószínűsége annak, hogy nem emel most kamatot a Fed, sőt az októberi kamatemelésnek is csak 40 százalék a valószínűsége., amely decemberre fordul át 60 százalékra.
Hazavágja a nyersanyagpiacot Kína?
Kína gazdaságának lassulása nem új keletű trend, hiszen évek óta tartó folyamat, az elmúlt hetekben azonban igazán aggasztóvá vált, hogy jelenleg az egész globális tőkepiacot leginkább meghatározó erő nemcsak a részvénypiacokat rengette meg, de mélybe taszította a nyersanyagárakat is.
Kiszámíthatóbb gazdaságpolitika kellene
A Moody’s meg fogja vizsgálni a felminősítés lehetőségét Magyarország esetében. Persze ehhez kiszámítható gazdaságpolitika fenntartható növekedéssel, és annak bizonyítéka kell, hogy az államadóság csökkenő pályán van.
Erős lejtmenetbe fordult az emelkedés
Ma reggel ismét középpontban vannak az ázsiai piacok, bár a tegnapi jó hangulatot ma erős lejtmenet váltotta fel. A piacok lefordulásának az oka, hogy vártnál gyengébb makrogazdasági adatokat publikáltak.
Újra emelkedhetünk
Ma már itthon is emelkedésre számíthatunk a piacokon, amelyet a nemzetközi hangulat is fűteni fog. Ázsiában kirobbanó a hangulat a japán és a kínai intézkedések hatására és Európában is emelkedésre áll a zászló a részvénypiacokon.
Tegnap nem figyelt a Nagy testvér
Tegnap a munka ünnepe miatt alacsony forgalmat láthattunk a hazai piacon, hiszen a „nagy testvér” nem tartotta rajtunk figyelő szemeit. Úgy tűnik, hogy miközben folyamatosan félünk Kínától, mégis egyre inkább az egyedi vállalati események mozgatják a piacokat.
Lagymatag nap elé nézünk
Ma ünneplik a munkát az amerikaiak, így ma zárva vannak a tőzsdék is. A magára hagyott nemzetközi piacokon is valószínűleg lagymatag lesz a kereskedés, hát még Budapesten. Mindenesetre a pénteki nagy öntést követően ma megpróbálnak korrigálni az európai piacok.
A forint is örült az EKB üzenetének
Mario Draghi, az EKB elnöke meglepte a piacokat tegnap. A „kiterjesztett” kötvényvásárlás örömöt hozott a piacokra, és az eurót is gyengíttette. Az EKB tegnapi bejelentése összességében erősödést okozott a forint piacán is.
Lazíthat az EKB
Ma EKB ülés, ami akár izgalmakat is hozhat a piacokra. Egyes befektetési házak elemzői már azon spekulálnak, hogy Draghi valamiféle utalást tehet további monetáris lazításra, a gyenge inflációs nyomás (pl. alacsony olajár) és a gyenge BMI adatok miatt.
Véget ért az olajálom
Úgy tűnik, hogy ennyi volt az olaj száguldása. Véget ért a „short covering”, s egyből hatalmasat esett a fekete arany árfolyama. Irán pedig úgy van vele, hogy nem számít, ha olcsó az olaj, de akkor is keresünk végre rajta. Viszonylag hamar újra az OPEC második legnagyobb exportőre akar lenni.
Így nem leszünk az éhező nyugdíjasok országa
Az ázsiai tőzsdék zuhanása viszonylag gyorsan megállt, de az európai tőzsdék sokkal lassabban heverik ki a negatív hatást. Jóllehet az újabb világgazdasági válságtól való félelem elillant, az augusztus 24-ei fekete hétfő ismét rávilágított arra, hogy milyen törékeny a globális gazdaság. Olyannyira, hogy a világ tőlünk távoli pontján, tőlünk teljesen függetlenül történő események akár a mi mindennapi boldogulásunkat is érintik, például a nyugdíjcélú befektetéseinken keresztül.
Megindult felfelé az olajár
Az elmúlt néhány nap legforróbb sztorija az olaj szárnyalása, amelyre nem volt példa az elmúlt 25 évben. Tegnap két hír is fűtötte az olajár emelkedést.
Peking nem nyugtatta meg a piacokat
A kínai kormány nem sok mindenre jutott a hétvégén, szerintük a külpiaci turbulenciák okozzák a problémákat. Persze nem csak a vezető piacokon láthattunk az elmúlt néhány évben nagy emelkedést, hanem Kínában is. Így természetesnek tűnik/tűnt az elmúlt időszak korrekciója, amelyet amúgy a kínai lassulástól való félelem hajtott. Mindenesetre a hétvégi kormányülés eredménye nem nyugtatta meg a piacokat. Persze közben azért a piacmentő alapba további 100 milliárd jüant ( mintegy 16 Mrd dollárt) a brókercégeknek újra be kell dobni.
Megvan az olcsó olaj első áldozata?
Nagyon úgy néz ki, hogy Venezuela személyében megvan az olcsó olaj első áldozata. A dél-amerikai ország ugyanis vészhelyzeti tanácskozást tartana az OPEC országokkal az olaj zuhanásának megállítása érdekében, vagyis lényegében egy rendkívüli OPEC ülést hívna össze, mégpedig a nem OPEC tag Oroszország koordinációjával.
Bármikor beüthet a gikszer
Megérkezett a korrekció a tengerentúlon, közel négy éve nem látott mértékben emelkedtek az indexek. Figyelembe véve a hat napon keresztül tartó esést, már várható volt a felpattanás. A hangulat azonban továbbra is törékeny, ezért fordulatról korai beszélni, bármikor ismét elindulhat a mélyrepülés.
Csak egy kis pánik, vagy válság? Ma kiderül
Pánikból örömmámorba estek a piacok. A hétfői dermesztő zuhanást követően tegnap kilőttek a részvénypiacok, de a lendület nem tartott sokáig és Amerika zárásra vissza is csúszott a negatív tartományba, így a mai nap rendkívül fontosnak ígérkezik.
Meglepő erőt mutat a forint
Hatalmas zuhanások tegnap, ma pedig – ha minden igaz – egy beültető nap jön, emelkedéssel. Persze soha nem lehet tudni, hogy ez csak beültetés vagy egy tényleges fordulat. A forint pedig meglepő erőt mutat a mai kamatdöntés előtt.
Mi ünnepeltünk, a világ tőzsdéi összeomlottak
Kínának köszönhetően az amúgy is terhelt piacon begyorsult a korrekció. Korábban mindenféle ukrán, görög sztorik elfedték a valóságot, de az is látszott mind a német mind a magyar piacon, hogy a jó gyorsjelentéseket arra használta az „okos pénz”, hogy kiszálljon a részvénykitettségből.
Még mindig Kínától félnek a piacok
Továbbra is a kínai félelmek uralják a piacot, ami a német indexen is jól látszik. Közben ugyan a görögöket két fokozattal felminősítette a Fitch, és zajlik a mentőcsomag jóváhagyási procedúra (ma a németeken van a sor), de ezeknek semmi hatása sincsen a piacokra, hiszen ezek a borítékolható eredmények.
Kína: csak egy kis pánik
Kínában tovább növekedett azon városok száma, ahol hó/hó alapon árnövekedést mértek. A fordulat az ingatlanpiacon tavaly novemberben kezdődött 1-2 várossal, mostanra már több mint 30 nagyvárosban emelkednek az árak a 70-ből.
Megállapodtak a hitelezőkkel a görögök
Mind a görög parlament, mind az EMU pénzügyminiszterei elfogadták a görög mentőcsomagot. Néhány ország ratifikációja után életbe is léphet a 3 éves pénzügyi mentőcsomag.
Csúnya meglepetést hozott a mezőgazdaság
Folyamatosan jönnek az EU-ból a növekedési adatok a délelőtt folyamán. A magyar esetben komoly negatív meglepetést láthattunk, hiszen 2,7% lett csak a növekedés a várt 3,2%-kal szemben. A mezőgazdaság húzta vissza a teljesítményt. Mindeközben a cseheknél 4,4% lett a bővülés!