Nem okozott csalódást Kína

Ugyan sokan a várakozásoknál jobb harmadik negyedéves kínai GDP-ről beszélnek (s azonnal hozzá is teszik, hogy biztos kozmetikázott adat), a valóság az, hogy inkább a várakozásoknak megfelelő adatról beszélhetünk. A részvényárfolyamok pedig teljesen normálisan reagáltak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A részvényárfolyamok teljesen normálisan reagáltak, hiszen egy ellenállási szinthez érkeztek pénteken, és innen lefordult az árfolyam. Szerintünk érdemes figyelni a kínai részvényindexet, hiszen a fejlett és fejlődő piaci félelmek elsősorban Kínának köszönhetőek (na meg az amerikai kamatemelési félelmeknek). Ha a Shanghai index 3.500 pont fölé emelkedne, az valószínűleg komolyabb hatást okozna a fejlett piacokon is. Persze egyelőre erőt kell gyűjteni az áttöréshez.

A DAX index a pozitív tartományban nyitott, amelyet a Deutsche Bank-tól (+1,9%) érkező jó hírek is segítettek. Átalakítják a menedzsmentet, hogy többet ne fordulhasson elő olyan pereskedési és büntetési hullám, mint amit az elmúlt időszakban láthattunk. Persze a hatás csak limitált, hiszen a papír DAX indexbeli súlya alapján az indexet cirka egy-tized százalékkal húzza fel. Szóval a jó hírek ellenére enyhe csökkenésre számítunk a mai napon a német indexben, és itthon is az eladók lehetnek nyeregben.

Kép:PP archív

Nemzetközi hírek

USA
- Nem volt túl izgalmas a pénteki kereskedés a tengerentúlon. A nap első felében főként oldalaztak az indexek, záráshoz közeledve azonban megjelentek a vevők, és így sikerült mérsékelt emelkedéssel befejezni a kereskedést (Dow 0,43%, Nasdaq 0,35%, S&P500 0,45%). - A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének októberre vonatkozó előzetes értéke a várt 89 pontnál lényegesen jobb lett, a mutató 92,1 pontra emelkedett. - A szeptemberi ipari termelés gyengén sikerült, de meglepetést nem okozott, a vártnak megfelelően 0,2%-kal esett vissza a mutató az előző hónapban. - Vegyes gyorsjelentést láthattunk pénteken a GE-től. A bevételek éves alapon kicsivel több, mint 1%- ot estek, ezzel elérve a 31,68 milliárd dollárt. Az egy részvényre jutó tisztított eredmény 29 cent lett, aminél 3 centtel rosszabbat várt a piac. A megrendelések alakulása ugyanakkor nem túl rózsás, hiszen a harmadik negyedévben 26%-ot estek. A cégnél látott nagy eszköz- és divízió értékesítések lezárásának hatása a következő negyedévekben fog jelentkezni.
Európa
- Pluszban zártak pénteken az európai tőzsdék. A DAX index 0,4%-ot, a CAC 40 és a FTSE 100 index 0,6%-ot emelkedett. - Egyre komolyabb nyomás nehezedik az EKB-ra a Citigroup szerint, hogy módosítson a jelenleg futó eszközvásárlási programján az alacsony inflációs mutató miatt. A piac többsége ezt az álláspontot képviseli, azonban az időzítés kérdéskörében már nagy az egyet nem értés. Ewald Nowotny, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint azonban a 2016. szeptemberi program kifutása előtt erre nem kell sort keríteni. - A görög parlament szombaton elfogadta a nemzetközi hitelezők által megkövetelt új megszorító csomagot, mely tartalmaz nyugdíjcsökkentést. Ennek köszönhetően 2022-ig 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt.
Olaj, arany
- A WTI 47 dollár alatt volt ma reggel, bár korábban némi emelkedés volt megfigyelhető. A piac a mai 6,9%-os kínai GDP növekedési adatra figyel, ami ugyan némileg jobb lett, mint a várakozás, mégis a pénzügyi krízis óta a leggyengébb adat. Érdekes módon sokan megkérdőjelezik az adat hitelességét, mivel a kínai statisztikai hivatal nem számít megbízhatónak. Az árakra negatívan hatott, hogy Szaúd- Arábia olajkészletei 2002 óta a legmagasabb szintre kerültek: jelenleg 327 millió hordó nyersolajat tárolnak a királyság területén. - Az arany 1.172 dollárra esett. A kínai adat kicsit növelte a Fed kamatemelés esélyét, legalábbis a Fed funds-ra kötött határidős szerződések már 32%-os esélyt adnak erre szemben a múlt pénteki 27%- kal. Az arany ármozgásában továbbra is Fed politikának van a legfontosabb szerepe.
Devizák
- Az EUR/HUF már csütörtökön megérintette a 308,5 forintnál található 200 napos mozgóátlagot, ahonnan visszapattant a pénteki kereskedésben. Zárásra 310,5-ig kapaszkodott vissza az árfolyam, de ma reggel már ismét erősödik a forint. A csökkenő trend egyelőre sértetlen, a 308,5 forintos támasz törésével a 306,8-as lokális mélypontig nyílna tér lefelé. - A dollár a hét második felében kezdett ismét erősödni az euróval szemben. Az 1,15-ös szint megérintése után az árfolyam elindult lefelé, és a pénteken zárásra 1,133-ig esett. Az EKB csütörtökön esedékes kamatdöntő ülésére, majd az azt követő sajtótájékoztatóra fognak figyelni a befektetők, addig nem számítunk komolyabb mozgásokra az EUR/USD devizapárban.
Távol-Kelet
- Hiába lett a vártnál minimálisan jobb a kínai GDP adat, az ázsiai részvénypiacok nem tudtak ebből profitálni. A Shanghai index 0,2%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Nikkei 225 pedig 0,9%-ot csökkent. - A ma hajnalban megjelent adatok alapján a kínai GDP a harmadik negyedévben 6,9%-kal bővült, ezzel kismértékben, de felülmúlta a 6,8%-os elemezői várakozásokat. Azonban így is a hivatalos 7%- os növekedési cél alá esett a bővülés üteme. A várakozásokat meghaladó növekedés ellenére is az elmúlt hat év leggyengébb GDP adatát láthattuk. A szolgáltató szektor 8,4%-os emelkedést mutatott, ami pozitív irányú szerkezetváltásra utal, és így már a GDP több mint felét ez a szektor adja. - A szeptemberi adatok alapján a kínai kiskereskedelmi forgalom 10,9%-kal bővült, a várakozás 10,8% volt. Az ipari termelés ugyanakkor némi csalódást okozott, az 5,7%-os növekedés elmaradt a 6,0%-os várakozástól.
Határidős piacok
- Alapvetően negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo