Újra egészséges szinten áll a MOL finomítói marzsa. novemberben 6,7 dollárra emelkedett hordónként az októberi siralmas 3,5 dolláros szintről. Ezzel a jó harmadik negyedéves átlagot közelítette, hiszen akkor 6,8 dollár volt az irányadó érték. Ez azt sugallja, hogy a negyedik negyedév sem lesz olyan gyenge, ami jó hír, és a részvényárfolyamának pozitívan kellene reagálnia a tegnapelőtti csökkenést követően. A BUX indexben emelkedést várunk a nap végére, míg a DAX esetében további szánkázást várunk lefelé.
USA
Jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon, az indexek 1% körüli pluszban zárták a kereskedést, az S&P500 index közel egyhavi csúcson zárt (Dow Jones 0,95%, Nasdaq 0,93%, S&P500 1,09%).
Charles Evans, a chicagói Fed elnöke tegnap azt mondta, hogy szerinte korai lenne még a kamatemelés, a Fednek meg kellene bizonyosodnia arról, hogy az infláció tényleg emelkedő pályára került. A jegybankár szavaira azonban nem volt érdemi reakció.
Az ISM feldolgozóipari index az októberi 50,1 pontról 48,6 pontra esett vissza novemberben, miközben az elemzők emelkedésre számítottak. A mutató 2009. júliusi mélységbe esett vissza. Ma érkezik a Bézs könyv, és Janet Yellen is beszél egy rendezvényen a gazdasági kilátásokról. Ezen kívül ma délután publikálják az ADP foglalkoztatottsági adatokat és az ISM New York indexet.
Megpattant a Yahoo árfolyama tegnap arra a Wall Street Journal híresztelésre, miszerint a cég vezetése a szerdától péntekig tartó ülésen megvitatja 32 milliárd dollár értékű Alibaba részesedés leválasztását, illetve az alap tevékenységhez köthető üzletrész eladását. A 31,8 milliárd dolláros piaci kapitalizációból az Alibaba részesedés 31 milliárd dollárt tesz ki, a cég készpénz állománya 5,9 milliárd dollár, továbbá a Yahoo Japan értéke 8,5 milliárd dollár körül alakul. Ha a két ázsiai operáció kiszervezésénél 30%-os diszkontot alkalmazunk (várható adóhatás és egyéb költségek), akkor azt látjuk, hogy 33,5 milliárdos érték jön ki, ami alapján az alaptevékenység értéke negatív.
Marck Zuckerberg részvényeinek 99%-át egy jótékonysági szervezetnek adományozza, aminek értéke jelen pillanatban 45 milliárd dollár. A következő 3 évben évente akár 1 milliárd dollárral hízhat ez az összeg. A Zuckerberg tulajdonában lévő, a szavazatok 54%-át biztosító „B” típusú részvényeket nem érinti a tranzakció. A Cyber Monday során közel 3 milliárd dollárt költöttek a vásárlók, ami 12%-kal több mint tavaly ilyenkor. A vásárlások során a fogyasztók 49%-a már mobiltelefonon keresztül nézelődött.
Az IDC szerint a tablet eladások 8%-kal eshetnek 2015-ben 211,3 millió darabra a tavalyi évhez képest. A laptop tablet hibridek esetében azonban 75%-os növekedést tapasztalnak idén, míg jövőre megduplázódhat ezen eszközök eladása.
Európa
A tegnapelőtt látottak megfordultak, és most a FTSE 100 index tudott emelkedni, 0,6%-kal, míg a CAC 40 index 0,9%-ot, a DAX index 1,1%-ot esett. A délelőtt folyamán érkezik a novemberi eurózónás inflációs adat, amitől év/év alapon 0,2%-os emelkedést vár a piac a legutóbbi 0,1% után.
Olaj, arany
A WTI 41,6 dollárra süllyedt ma reggel. A piac a heti OPEC ülésre figyel, mellyel kapcsolatban az a várakozás, hogy az OPEC tagállamok nem változtatnak a kvótákon és marad a piaci túlkínálat. Az USA heti kínálati és készletadatai a várakozások szerint csökkenést mutatnak: a piac konszenzus 800 ezer hordó csökkenés az olajkészletekben az elmúlt héthez képest. Ez persze továbbra is azt jelenti, hogy közel 100 millió hordóval nagyobb az USA nyersolaj készlete, mint a sokévi átlag. Várhatóan a kitermelés is napi néhány tízezer hordó mértékű csökkenést mutat az előző héthez viszonyítva.
Az olaj mellett az aranyon is némi eladói nyomás volt, a nemesfém kurzusa 1.067 dollárra esett unciánként. A dollárerősödés megállása volt a fő oka a korábbi emelkedésnek, ez azonban most ismét fordulni látszik, és a dollár erősödik annak ellenére, hogy tegnap megjelent az egyik Fed kormányzó részéről olyan álláspont, hogy elhamarkodott lenne a kamatok decemberi emelése az Egyesült Államokban. A Fed december közepén (15-16) ül össze és dönt arról, hogy 2006 óta először emelhetnek-e az irányadó kamatokon. Előtte még Janet Yellen-nek lesz kongresszusi meghallgatása, ami irányadó lehet a témában. Az ETF-ekben lévő arany mennyisége már kilenc napja csökken, az összesített adat szerint ez jelenleg 1.489,75 metrikus tonna.
Devizák
A forint erősödése nem tartott sokáig, tegnap délután hirtelen irányt váltott az EUR/HUF kurzusa és 312 forint fölé emelkedett az árfolyam. A régióban elromlott a hangulat, ez okozhatta a forint gyengülését is, ráadásul 312,5-nél található egy ellenállás, amelynek áttörésével ismét megnyílna a tér a sáv tetejéig, amely 316 forintnál húzódik.
A dollár korrigált tegnap az euróval szemben, az árfolyam emelkedése a nap végéig kitartott és 1,063-ig kapaszkodott az EUR/USD kurzusa. A hetek óta tartó dollárerősödés után egy-egy emelkedő nap nem meglepő, esetleg a 20 napos mozgóátlagot (1,068-nál) is visszatesztelheti a devizapár, de a hét második fele nagyobb mozgást hozhat a Yellen beszédek, illetve a munkaerő-piaci adatok miatt.
Távol-Kelet
Menetelt a kínai részvénypiac, míg a többi ázsiai részvényindex kismértékben csökkent. A Nikkei 0,4%-ot esett, miközben a Hang Seng 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 1,7%-ot emelkedett. A kínai részvénypiacokat tovább hajtotta az újabb lazítással kapcsolatos spekuláció, aminek hatására elsősorban a nagy pénzügyi vállalatok tudtak árfolyam emelkedéssel reagálni.
A BoJ alelnöke szerint bizonytalan a 2017. áprilisi ÁFA emelés hatása. A legutóbbi adóemelés alkalmával a kiskereskedelemben erős turbulencia keletkezett, 2 százalékpontos ÁFA emelés is hónapokra megváltoztatta a kiskereskedelem szerkezetét, ez pedig akár a jegybank inflációs céljára is hatással lehet.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.