Az EUR/USD kereszt a hírre délnek vette az irányt, és 1,0750-ig meg sem állt. Ha ezt a szintet sikerülne áttörni, akkor a következő megálló 1,0500-nél lehetne, ahol újra egyre többen kiabálnák az éterbe a paritás szót. A tengerentúlon az erős dollár mellett a Fed decemberi kamatvágásának egyre nagyobb valószínűsége (68%) láttán 1%-os mínuszba húzták az indexeket.
A hazai piacon továbbra is szárnyal a Richter. A tegnapi 3%-os plusz és az 5.020 forintos záróár hajszállal maradt el a 2006-ban tapasztalt 5.079 forintos történelmi csúcstól. Hosszú távon megvizsgálva a grafikont a következő technikai szintek 6.500 és 7.500 forintnál lehetnek.
USA
Kéz a kézben 1%-ot estek az amerikai indexek tegnap Amerikában a decemberi kamatemelési várakozások megugrása miatt. Marisa Mayer Yahoo-nál töltött eddigi pályafutása nem mondható túl sikeresnek. A hírek szerint a McKinsey & Co tanácsadó céget raknák a vezetőasszony mögé, hogy együtt döntsenek a beruházásokról és az eladandó eszközökről. A vállalat egyelőre nem erősítette meg a híreszteléseket. A Cisco és az Ericsson tegnapi bejelentése alapján a megköttetett stratégiai megállapodás alapján 1 milliárd dollárral több bevételt érhetnek el a cégek 2018-ra.
Európa
A DAX 1,6%-ot, a CAC40 1,5%-ot, a FTSE 100 pedig 0,9%-ot csökkent tegnap. Az európai piacok a nap jelentős részében viszonylag stabilan, kis mínuszban tartották magukat, azonban az amerikai piacnyitást követően elromlott a hangulat, és méretesebb esés alakult ki.
A Reuters információi szerint a korábbinál nagyobb mértékű lazítást tervezhet az EKB. Mario Draghi múltkor még arról beszélt, hogy a decemberi kamatemelés során 10 bázisponttal csökkenthetik az irányadó betéti rátát. Az új hírek azonban már ennél nagyobb, 20 bázispontos csökkentésről szólnak, amit azzal indokolnak, hogy a piac 10 bps vágást már beárazott, így a kívánt hatás elérése érdekében ennél nagyobb mértékű lépésre van szükség.
Tovább zajlanak az egyeztetések Görögországgal a mentőrészlet következő, 2 milliárd eurós hitelrészletének folyósítása előtt. Az Eurócsoport elismeri a reformokat, amit Görögország végrehajtott, de továbbiakat követelnek a folyósítás érdekében. A mostani egyeztetések elsősorban a bankszabályozásról szólnak. A nyilatkozatok alapján heteken belül sor kerülhet a megállapodásra.
Olaj, arany
A WTI 44,1 dolláron stagnált ma reggel. A hét legfontosabb híre az amerikai készletadatok publikálása lesz: a várakozások szerint már hetedik hete nő az amerikai nyersolajkészlet. A múlt heti adat esetében 1,28 millió hordó emelkedést vár a piac. Az amerikai finomító kihasználtság a várakozások szerint 0,5%-kal nőtt a héten. Fontos további hír, hogy az EIA szerint 2020-ig nem fog nőni az OPEC-en kívüli olajtermelés, ami jelentősen elmarad a 2010-2015 közötti időszak drasztikus kínálatbővülésével szemben.
Az arany 1.092 dolláron állt ma reggel. Az SPDR Gold a legnagyobb ETF, mely aranyba fektet. Az ebben az ETF-ben lévő fizikai arany mennyisége 2008 óta a legalacsonyabb szintre, 666,1 metrikus tonnára esett. A hír mutatja, hogy a pénzügyi befektetők továbbra is elfordulnak az aranytól, ami további gyengülésre adhat okot. Az arany árának felfutásában a pénzügyi befektetőknek volt fontos szerepük.
Devizák
A Moody’s péntek este publikált hitelminősítésében pozitívra javította a magyar államadóság besorolását, amire tegnap a forint enyhén pozitívan reagált. Bár napközben még 315-ön is járt az EURHUF jegyzése, ez a nap végére 314 alá csökkent, és ma is innen indulhat a kereskedés a devizapárral.
Az EURUSD jegyzésében nem volt érdemi változás annak ellenére sem, hogy kiszivárgott, hogy az EKB decemberben akár 20 bázisponttal is csökkentheti a betéti rátát. Az EURUSD jegyzése stabilan 1,074-en áll. Tovább folytatódott a jen gyengülése a dollárral szemben. Az USDJPY árfolyama 123,3-ig emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot emelkedet, miközben a kínai részvényindexek csökkentek. A Hang Seng index 1,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,1%-ot csökkent. Az októberi adatok alapján az infláció mindössze 1,3% volt Kínában, ami elmaradt a múlt havi 1,6%- tól és a várt 1,5%-tól is. Az alacsony infláció miatt a jegybanknak lehetősége van további lazító intézkedésekre.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.