Mindeközben Janet Yellen újra kiállt az amerikai kamatemelés mellett egy tegnapi beszédében, és a Bézs Könyv szerint is folytatódik a gazdasági fellendülés. Ezek együttesen továbbra is a dollár erősödésének irányába mutatnak az euróval szemben. Persze nagy kérdés, hogy Draghi meglepi-e a piacokat egy esetleg kicsivel nagyobb lazító lépéssel. Mindenesetre az EUR/USD keresztárfolyam már jó ideje az 1,05 körül szambázik, kacsingatva az 1,05 alatti szintek felé.
A mai napon a korrekció folytatódhat mind a BUX mind a DAX indexben. Az előbbinél a 20 napos mozgóátlag lehet a támasz valamivel 23.000 pont fölött, míg a másiknál a 200 napos mozgóátlag fordíthatja majd az árfolyamot 11.085 pont környékén.
USA
A nyitás után délnek vették az irányt a piacok, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás (Dow Jones 0,89%, Nasdaq -0,65%, S&P500 -1,08%). Az ADP novemberi munkaerőpiaci statisztikái kedvezően alakultak, mert a várt 190 ezer helyett 217 ezer új munkahely jött létre a magánszektorban. Ez az adat tovább növeli a kamatemelés valószínűségét.
Tegnap este érkezett az amerikai gazdaság helyzetét értékelő Bézs Könyv, amely szerint október eleje és november közepe között a 12 régióból 9-ben mérsékelten tovább nőtt a gazdasági aktivitás, ráadásul a béremelkedés is stabil volt. Négy körzetben egy új fejlesztésről számoltak be, amely tovább javíthatja a gazdasági aktivitást, mert Atlantában, Minneapolisban, Kansas Cityben, és San Francisco-ban eddig nehezen lehetett munkavállalókat találni alacsonyabb képzettséget igénylő pozíciókra. A Bézs Könyv azért is fontos, mert a Fed ezt is figyelembe veszi a két hét múlva esedékes kamatdöntő ülésen.
A Washingtoni Gazdasági Klub részére tartott beszédében Janet Yellen Fed elnök azt mondta, a következő években a munkaerőpiac és a foglalkoztatottság is tovább nőhet, az infláció pedig tovább közeledhet a jegybank 2%-os céljához. A Fed legutóbbi ülése óta kedvezően alakultak a gazdasági adatok, ennek ellenére a Fed elnök nem tudja egyértelműen azt mondani, hogy két hét múlva kamatot fognak emelni, de a jelenlegi adatok alapján ennek nagy a valószínűsége.
A San Francisco-i Fed elnök, John Williams tegnap úgy fogalmazott, hogy „inkább előbb, mint később” fog kamatot emelni a Fed. A szokásos heti friss segélykérelmeket, ISM szolgáltatóipari indexet, és szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexet publikálnak ma délután.
Nyolc pénzintézet (Bank of America, JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of New York Mellon és a State Streer) hitelminősítését rontotta egy fokozattal tegnap a Standard & Poor’s. A háttérben az áll, hogy a cég szerint a 2008-as válsághoz hasonló esemény újbóli bekövetkezése esetén a kivételes állami támogatások folyósításával már nem számolhatnának.
A Yahoo internetes üzletágának eladása úgy látszik számos befektető fantáziáját megmozgatta, hiszen a lehetséges vevők között már a Verizont, a News Corpot, a Time-ot és a Barry Diller’s nevű céget emlegetik. A Yahoo részvénye a hírre közel 6%-ot emelkedett.
Európa
Tovább folytatódott a tegnapi sorminta. A FTSE 100 index 0,4%-os emelkedése mellett a CAC 40 index 0,2%-ot, a DAX index pedig 0,6%-ot veszített értékéből. A mai EKB ülésen kívül mást nem is érdemes figyelnünk a piacokon. Valószínűleg a szokásos forgatókönyv teljesül, és a délelőtt folyamán kivárásra játszanak a befektetők. A gazdaságélénkítő eszközök bevetésének erőssége a kérdés, mivel a piac már felfokozott várakozásokat táplált a jegybank felé, így kismértékű lazítás esetén kiábrándulnának a befektetők. Az eurózónás szolgáltatóipari menedzser indexeken kívül októberi kiskereskedelmi adat érkezik.
Olaj, arany
A WTI-nek a tegnapi nagy esést követően sikerült 40 dollár fölé visszakapaszkodnia, miután a kiszivárgott hírek szerint a szaúdiak bizonyos feltételek mellett hajlandóak támogatni a kvóták napi 1 millió hordóval való csökkentését. A szaúdiak feltételei között van, hogy több OPEC szereplő, például Omán és Irán is csökkentse a kitermelést, valamint, hogy Irak ne emelje tovább a kihozatalt. Szintén fontos része, hogy néhány nem OPEC termelő, mint Mexikó és Oroszország is önmérsékletet tanúsítson. A piac nagyon szkeptikus a szaúdi javaslat kivitelezhetőségében, és várhatóan tovább eshet az olaj ára.
Az arany többéves mélypontjára, 1.051 dollárra esett unciánként ma reggel. Az arany áresése mögött a Fed elnök tegnapi interjúja áll, mely szerint a Fed készen áll a kamatok emelésére. Ez a hír szinte biztossá teszi a december közepi lépést a piac szereplők szerint. Az arannyal együtt a platina és az ezüst is többéves mélypontot ért el.
Devizák
Az euróval szembeni forintgyengülést tegnap ledolgozta a hazai fizetőeszköz, és 312 forintról 310 forintig esett az árfolyam. A tegnapi mozgás alapján folytatódhat az EUR/HUF csökkenése a 308,5 forintnál található sáv aljáig.
A dollár erősödött tegnap délelőtt az euróval szemben, de napközben irányt váltott az árfolyam, és 1,06-ig emelkedett zárásra az EUR/USD. A ma délutáni EKB kamatdöntő ülésig már nem várunk nagyobb mozgást a devizapárban, ezt követően azonban felerősödhet a volatilitás.
Távol-Kelet
Abszolút vegyes kereskedés jellemezte az ázsiai részvénypiacot. A Shanghai index 1,5%-ot emelkedett, a Nikkei értéke változatlan maradt, míg a Hang Seng index 0,1%-ot csökkent. A piaci alapú Caixin PMI index is csökkenést mutatott, hasonlóan a kínai statisztikai hivatal által publikált hivatalos PMI-hoz. A Caixian index értéke az októberi 52 pontról 51,2 pontra esett. Elsősorban a szolgáltató szektorban következett be visszaesés.
A kínai részvénypiacot változatlanul a pénzügyi cégek húzták fel, részben a további lazításról szóló spekulációk miatt, részben pedig a néhány nappal ezelőtti nagy beszakadás utáni korrekciót láthatunk.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.