Erdogan pártjának, az AKP-nek sikerült abszolút többséget szereznie az előrehozott választásokon, azaz nem kell harmadszorra nekifutni a szavazásnak. Az előzetes felmérések szerint a pártnak csupán 40-42%-nyi szavazatott kellett volna megszereznie, ehhez képest 49,4%-ot értek el, ami az 550 fős parlamentben 316 széknek felel meg. A török részvénypiac 5% körüli pluszban nyitott a hírre.
A bizonytalanság megszűnésének örülhetnek a befektetők, miközben a nemzetközi piacokat is egyre inkább az egyedi események mozgatják. Ilyen például a BUX is, ahol az OTP a sikeres aukció után nagyot emelkedett napon belül, de ezzel egy ellenállás szinthez érkezett az árfolyam, amelyet valószínűleg nem lesz könnyű áttörni. Sőt, várhatóan lefordul erről a szintről, legalábbis elsőre.
A Richter meglepően nagyot esett. Igazából nem igazán kellett volna már a 4.780 forintos szint alá bemennie, de még belefér, ha azt nézzük, hogy a 20 napos mozgóállag 4 649 forintnál van, és a szeptember eleje óta tartó emelkedő trend által létrehozott csatornából sem esett ki eddig. Mindenesetre rövidtávon limitált lefelé a mozgástere. A 4.650 pont környékét már nem kellene áttörnie, ha csakugyan olyan jó papír mint gondoljuk.
A DAX és a BUX esetében is csökkenésre számítunk a mai napon, annak ellenére is, hogy a ma publikált Commerzbank eredmény (adó előtt) jobb lett a várakozásoknak.
USA
A kezdeti emelkedés után alábbhagyott az indexek lendülete a tengerentúlon, megjelentek az eladók, és az utolsó két órában meredeken esetek a piacok. A gyenge pénteki zárás ellenére az október rendkívül jól sikerült a piacoknak, ugyanis 2011 októbere óta a legjobb havi teljesítményt könyvelhették el a piacok (Dow -0,52%, Nasdaq -0,4%, S&P500 -0,5%).
A szeptemberi személyi kiadások és fogyasztások adat csalódást okozott pénteken, a várt 0,2% helyett 0,1%-os növekedést publikáltak. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index októberi végleges számainak nem örülhetett a piac, a 92,5 pontos várakozás helyett 90 pontra esett a mutató az előző havi 92,1 pontról.
A Chicagói beszerzési menedzser index azonban a várt 49,5 pont helyett 56,2 pontra emelkedett az előző hónapban. A GE francia bankját az értesülések szerint három pénzügyi befektető venné meg, amivel tovább folytatódhatna a cégnél immáron 126 milliárd dollárnál tartó eszköz kiárusítás.
Európa
Vegyes mozgásokat produkáltak az európai indexek pénteken. A FTSE 100 index 0,5%-kal esett, míg a CAC 40 index 0,2%-kal, a DAX index pedig 0,5%-kal emelkedett. A német konzervatív CDU és a CSU vezetői úgy látszik megegyeztek a menekültkérdésben, így Angela Merkelnek nem kell félnie a koalíció felbomlásától. Az egyik intézkedés, hogy a menekültek számára tranzit zónákat hoznak létre, ahonnan a belépésre nem jogosultakat hazaküldik.
A négy legnagyobb görög bank 14,4 milliárd eurónyi feltőkésítésre szorul az EKB szerint, ami a piaci várakozásokkal megegyező összeg. A bankoknak a tőkeemelési terveket november 6-áig kell bemutatni az EKB-nak. A délelőtt folyamán európai beszerzési menedzser indexek hada fog záporozni.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 46,3 dollárig esett, miután a ma reggeli kínai ipari termelési adat szerint harmadik hónapja esik a termelés. A kínai hivatalos PMI index 49,8 pont lett, ami továbbra is csökkenést jelez. A piac ezenfelül a kínálat növekedése miatt is aggódik, mivel Iránnal jól haladnak a tárgyalások, így szinte bizonyos, hogy Irán az év elején napi mintegy 500 ezer hordó többletkínálattal lép ismét a nemzetközi piacra.
Az arany 1.141 dollárig esett ma reggel. A múlt héten jelentős csökkenés volt a legnagyobb arany ETF fizikai állományában, ami törést jelent az elmúlt hat héthez képest, amikor is főleg a fedezeti alapok folyamatosan nettó vételi pozíciókat nyitottak az aranyban. A fedezeti alapok már szeptember óta inkább pozitívak a nemesfémmel kapcsolatban: a korábbi nettó eladási pozíciók már ekkor átlendültek vételibe, és azóta jelentősen, 17-szeresére nőtt az állomány. A befektetők szerint tartósan alacsonyan maradhatnak a kamatszintek a világban, ami kedvező lehet az arany befektetések számára.
Devizák
Pénteken a 310-es szinten billegett a forint az euróval szemben. Napközben 309,2-ig is leszúrt az árfolyam, de zárásra sikerült visszaerősödnie a hazai fizetőeszköznek. A reggeli kereskedésben egyértelmű forintgyengülés látható, a 20 napos mozgóátlag 310,7-es szintjéig emelkedett az árfolyam.
Pénteken felszúrt az EUR/USD devizakereszt 1,107-ig, végül azonban sikerült az 1,10-es támasz alatt zárnia a kereskedést. A hajnali órákban viszont újra gyengül a dollár, rövidtávon elérheti az árfolyam az 1,11-es ellenállást, ahol a 200 napos mozgóátlag is húzódik.
A török választási eredmények megmozgatták a líra árfolyamát. Az euróval szemben már másfél hónapja erősödik a török fizetőeszköz, a pénteki 3,187-es zárást követően az éjszakai kereskedésben 3,095-ig süllyedt az árfolyam, de nagy volatilitás látható a devizapárban.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,1%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot a Shanghai index pedig 1,3%-ot esett ma reggel. A kínai kormány a 2016 és 2020 közötti 5 éves időszakra a gazdasági növekedés további lassulásával számol. Előrejelzésük szerint évi 6,5-7%-kal növekedhet majd a kínai gazdaság, ami megfelel a nemzetközi intézmények és elemzőházak előrejelzésének.
A kínai PMI a statisztikai hivatal adatai alapján októberben változatlanul 49,8 pont lett, elmaradva az 50 pontos várakozástól. A ma reggel közzétett Caixin PMI viszont enyhe pozitív meglepetést mutatott. Az index értéke 48,3 pont lett, felülmúlva a 47,2 pontos szeptemberi értéket és a várt 47,6 pontot is, azonban még így is a gazdasági zsugorodást jelző 50 pont alatt van.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.