Matolcsyn a világ szeme

Kamatdöntő ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa. Arra számítunk, hogy marad az 1,35%-os alapkamat. A jegybank további nem-konvencionális eszközöket is bejelenthet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Ma MNB ülés. Míg abban bizonyosak vagyunk, hogy a jegybank nagy valószínűséggel nem változtat az 1,35 százalékos alapkamaton, addig abban bizonytalanok vagyunk, hogy a mai napon (egy nappal a Fed döntés előtt) jön-e bejelentés a következő nem konvencionális lazító lépés tekintetében. Sokkal érdekesebbek lehetnek az inflációs és növekedési előrejelzések, illetve az erre a hónapra ígért nem konvencionális lazító intézkedések. Mindenesetre a hosszú oldali kötvényhozamok leszorítása a cél, amelynek nem kellene a forint árfolyamára hatnia. Így még bejelentés esetén is inkább forintesődésre fogadnánk, persze azzal a kitétellel, hogy nem valami drasztikus lépés van a tarsolyban.

A forint piacán a mai MNB kamatdöntésére figyelnek a befektetők. A forint tegnap minimális erősödéssel fejezte be a kereskedést, de napközben 316-ig is leszúrt a kurzus, ahonnan 317,2-ig korrigált zárásra. Érdemes szem előtt tartani, hogy a múlt hét során sokat gyengült a forint az euróval szemben, a további lazító intézkedések pedig folytatódó forintgyengülést okozhatnak, amely nem kedvező az államadósság ráta szempontjából.

Közben a piac kissé kifáradt a Fed kamatemelésére való hangolódás közben, s így ma valamiféle korrekciót próbál felmutatni. Ez rá is fér, hiszen az elmúlt két hétben csúnya eséseket láthattunk. Ugyanakkor még inkább odébb, a hét végére, jövő hét elejére tennénk a piaci fordulatot. A mai napon mind a BUX, mind a DAX esetében emelkedésre számítunk.

USA

Nyugodt kereskedés volt a tengerentúlon tegnap, és a múlt pénteki mélyrepülés után egészen zárásig mérsékelt optimizmus uralkodott a börzéken (Dow Jones 0,6%, Nasdaq 0,38%, S&P500 0,48%). Tegnap nem érkezett fontosabb makrogazdasági adat a tengerentúlon, ma délután azonban fogyasztói árindex, New Yorki feldolgozóipari beszerzési menedzser index és NAHB házárindex érkezik.

Az Apple 2%-ot esett a Morgan Stanley elemzésére, miszerint 2016-ban 6%-kal eshetnek az iPhone értékesítések. Decemberre a korábban várt 79 milliós eladás helyett 74 milliót, márciusra pedig 63 millió helyett 52 milliót prognosztizált Katy Huberty. Ennek ellenére a 143 dolláros célár és az óvatos felülsúlyozásról szóló ajánlás megmaradt.

A Disney esetében a Star Wars nyitó hétvégén 200-300 millió dolláros bevételre számít a piac. A film teljes bevétele pedig a 2 milliárd dolláros összeget is elérheti. Az egyéb jogokból pedig 10%-ot kap meg a cég. A Pfizer 7%-kal 30 centre emelte a korábbi 28 centes negyedéves osztalék kifizetését, amit március 2-án kapnak meg a részvényesek.

A Boeing 20%-kal 1,09 dollárra emelte a negyedéves osztalék kifizetés mértékét, és további 14 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot is bejelentett. Az osztalékot március 4-én kapják meg a befektetők.

Európa

Tegnap is az eladók voltak túlsúlyban az európai piacokon. A FTSE 100 index 1,3%-ot, a CAC 40 index 1,7%-ot, míg a DAX index 2,0%-ot esett. Mario Draghi szerint a bejelentett intézkedések hatására picivel 2% alatt alakulhat majd az eurózóna inflációs adata a középtávú céllal összhangban. A monetáris politikai eszköztárat kész növelni a jegybank, hogy elérje az árstabilitást a valutaövezetben. A mai napon brit novemberi inflációs adat, termelői árindex és kiskereskedelmi statisztika is érkezik a német ZEW fogyasztói bizalmi index mellett.

Olaj, arany

A WTI típusú kőolaj árfolyama tegnap még 35 dollár alá is benézett, és ezzel súrolta a 2009 év eleji mélypontokat. Innen azonban egy technikai jellegű felpattanás következett, és ma reggel 36,2 dolláron állt a WTI jegyzése. Az olaj fundamentumai változatlanul borús képet festenek, azonban technikailag erős támaszokat közelítettünk meg. Irán nem csak olajkitermelőként igyekszik vissza a világpiacra, hanem a petrolkémia területén is erőteljes fejlesztéseket tervez. 70 milliárd dolláros beruházással megtripláznák a kapacitásokat 2025- re, 60 millió tonnáról 180 millió tonnára növelve a volument. Az arany az egyhetes mélypontjáról ma reggel felpattant 1.063 dollárig, de még ezzel együtt is 6 éves minimum környékén jár az árfolyam.

Devizák

A devizapiacon nem voltak tegnap látványos elmozdulások. A dollár piacán már érezhető, hogy a Fed kamatdöntő ülésére várnak a befektetők, mert az EUR/USD devizapár az 1,103-nál húzódó 200 napos mozgóátlag alatt oldalazott. Az utóbbi napokban már többször nekifutott a devizapár az ellenállásnak, a Fed ülés előtt azonban kicsi a valószínűsége a további komolyabb mozgásnak.

Távol-Kelet

Alulteljesítő volt Japán az oldalazó ázsiai piacon. A Nikkei 1,7%-ot, a Shanghai index 0,3%-ot gyengült, míg a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett. Az elmúlt évek gazdasági irányvonalát vinné tovább az új kínai 5 éves terv is, ami 2016-tal veszi kezdetét. Ebben kiemelt szerepet kap, hogy a gazdaságot fokozatosan belső fogyasztás vezéreltté alakítják át, tovább támogatják az urbanizációt, nagyobb figyelmet fordítanak a környezetvédelemre és strukturális reformokat hajtanak végre az állami óriásvállalatoknál. Csupa olyan cél, mely már eddig is ismert volt. A növekedéssel kapcsolatban sem jelent meg új üzenet, a szerkezeti váltásért cserébe elfogadhatónak tartják a növekedési ütem lassulását.

A BoJ egyre jobban meg van győződve a gazdaság javulásáról, ami csökkenti a további jegybanki lazítás esélyét. Ez a jen erősödését váltotta ki, ami viszont nem kedvez az exportorientált vállatoknak, melyek gyenge teljesítménye lehúzta a japán részvénypiacot. Elsősorban a tőkeberuházások terén vél kedvező jeleket felfedezni a jegybank. Az EBRD jóváhagyta Kína felvételi kérelmét. Részesedése jelképes, 0,1% lesz.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo