Nagyot erősödött a forint – de ez már nem tart sokáig

A forint megérkezett a 200 napos mozgóátlaghoz. A 308,5-nél húzódó szintet érintette meg tegnap az árfolyam, ahonnan a délutáni órákban visszapattant 309-ig a kurzus. Az EUR/HUF-ban elég erős a lefelé mutató trend, ezért a 200 napos mozgóátlag törésével a 306,8-as támaszig eshetne a devizapár.

Kép: PP Archív

A munkanélküli segélyért először folyamodók száma újra 40 éves mélypontra esett tegnap az USA-ban, miközben az infláció is magasabb lett a vártnál. Így a dollár lefordult az 1,15 körüli ellenállás szintről, és az EURUSD kereszt elindult dél felé. Míg tegnap az infláció és munkaerő-piac sugallt javulást, addig ma a konjunkturális adatok (Michigani fogyasztói bizalmi index, kapacitás kihasználtság és ipari termelés) hozhatják lázba az dollárral kereskedő befektetőket. Ugyanakkor nem kellene mellékesnek lennie a forintra gyakorolt hatásnak sem, amit egyelőre nem látunk. Hiszen dollár erősödésre gyengülnie kellene a forintnak az euróval szemben, hiszen ebben az esetben a kockázati felárunk és az elvárt kockázati prémiumunk közötti rés zárul, amelynek forint gyengítő hatásúnak kellene lennie.

A DAX és a BUX esetében is emelkedésre számítunk a mai napon, amely a reggeli kezdésénél valószínűleg magasabb érték lesz. Ugyanakkor az USA piacain a Dow és az S&P500 esetében közeledik a 200 napos mozgóátlag, amely hamarosan (pl. a jövő hét folyamán) megálljt parancsolhat az emelkedésnek.

USA

Lendületesen emelkedtek a tegnapi kereskedésben a vezető amerikai indexek, a Dow Jones 200 pont feletti pluszban zárta a napot (Dow Jones 1,28%, Nasdaq 1,82%, S&P500 1,49%). A friss munkanélküli segélykérelmek száma jobban alakult a vártnál. A múlt héten 255 ezren folyamodtak első ízben segélyért, ez a szám pedig 15 ezerrel jobb a vártnál.

Az inflációs adatok enyhe meglepetést okoztak. Az éves alapú szeptemberi maginfláció 1,9%-ra emelkedett 1,8%-ról, miközben a piac stagnálást várt. A havi alapú infláció a várakozásoknak megfelelően 0,2%-os visszaesést mutatott az előző havi -0,1% után. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének októberi előzetes számai, illetve szeptemberi ipari termelési adat érkezik ma a tengerentúlról.

A Citigroup vártnál jobb eredményére 3%-ot emelkedett a részvény. A 18,7 milliárd dolláros bevétel esetén kevesebb, mint 1%-os felülteljesítést láthattunk, azonban az EPS sor 1,28 dollár helyett 1,35 dollár lett. A költségcsökkentő intézkedések és a 11 országból való kivonulás nagyban javította a hatékonyságot, amit jól jelez, hogy a működési költségek 18%-kal csökkentek egy év alatt. A hitelezés terén azonban van lemaradása a már jelentő cégekhez képest, hiszen 5%-os visszaesést könyvelt el a Citigroup ezen a területen.

A Goldman Sachs bevételei 7,12 milliárd dollár helyett 6,86 milliárd dollárt értek el, és az EPS 1 centtel lett kisebb a várt 2,91 dollárnál. A befektetési bank kötvény- deviza és árupiaci üzletága 33%- kal 1,46 milliárd dollárra zsugorodott, míg a részvény üzletág bevételei 9%-kal 1,75 milliárd dollárra emelkedtek.

A Yum Brands frissítette a legalább egy éve nyitva lévő kínai egységek eladásaira vonatkozó előrejelzését. A menedzsment szerint 0 és 4% közötti növekedést láthatnak majd a befektetők a negyedik negyedévben. Az egész évet tekintve pedig kis egyszámjegyű visszaesés várható. A teljes éves EPS növekedésből a dollár erősödés 1-2 százalékpontot vesz el. A Starbucks olasz partnereket keres az országba való belépéshez. A híresztelések szerint karácsonykor már aláírt szerződéseket is láthatunk.

Európa

Újra felfelé vették az irányt az európai indexek. A FTSE 100 index 1,1%-ot, a CAC 40 index 1,4%-ot, míg a DAX index 1,5%-ot emelkedett. A Standard & Poor’s orosz gazdasággal kapcsolatos felülvizsgálata szerint idén 3,6%-kal eshet a GDP a korábban várt 2,6%-os mínusz helyett. A 2016-os teljesítmény pedig 1,9% helyett 0,3% lehet. A háttérben az alacsony olajárak költségvetésre gyakorolt negatív hatása áll.

Olaj, arany

A WTI típusú kőolaj árfolyama lényegében változatlanul 47 dolláron áll, annak ellenére is, hogy jövő héten Oroszország egyeztetni akar az OPEC országokkal az olajkitermelés csökkentéséről. Oroszország már korábban is szerette volna elérni a kitermelési kvóták csökkentését, így nem számít meglepetésnek a mostani törekvésük sem.

Az arany árfolyama a 200 napos mozgóátlagig esett le 1177 dollárig, miután Amerikában a vártnál magasabb lett az infláció és a dollár is erősödésnek indult. Technikailag az MACD erős túlvettséget mutatott már az elmúlt napokban.

Devizák

A dollár erősödéséről szólt a tegnapi kereskedés. Az EUR/USD lepattant az 1,15-ös ellenállásról, és 1,139-ig zuhant, így az előző napi emelkedést teljesen ledolgozta az árfolyam. A tegnapi inflációs adat újabb lökést adott délután az árfolyamnak, a következő támasz 1,13-nál található, amelyet gyorsan visszatesztelhet az árfolyam.

Távol-Kelet

A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot emelkedett. Az ázsiai részvénypiac emelkedése részben a továbbra is pozitív részvénypiaci hangulatnak volt köszönhető, részben pedig annak, hogy a piaci szereplők egyre erősebben bíznak abban, hogy a kínai kormány reformintézkedéseket fog bejelenteni az állami tulajdonú vállaltok esetében.

A kínai jegybank statisztikái szerint az aggregátfinanszírozás 1300 milliárd jüanra (204,8 milliárd dollárra) emelkedett szeptemberben, míg az előzetes adatok még csak 1080 milliárd jüan finanszírozást mutatott. A publikált adat felülmúlta a várakozásokat.

Határidős piacok

Az amerikai határidős piacok a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo