Tőzsde cikkek


Mégsincs minden rendben Athénnal

Mégsincs minden rendben Athénnal 

Christine Lagarde keményen nyilatkozott a görög helyzetről. Szerinte előfordulhat, hogy a görögök végül kilépnek az eurózónából. Ennek ellenére nem változott a görög kockázati felár, továbbra is 20 százalék körül alakul.
Bent tartanák a németek a görögöket

Bent tartanák a németek a görögöket 

Tegnap végül megvették az európai és az amerikai piacokat arra a hírre, hogy olyan sikeres volt a szerdai találkozó a görögök és a hitelezők között Brüsszelben, hogy el is kezdték a megállapodás tervezet kidolgozását.
Még egyszer vághat Matolcsy

Még egyszer vághat Matolcsy 

Igazából mindenki azt találgatja, hogy a magyar alapkamat bemegy-e a lengyel 1,5 százalék alá vagy sem. Vagyis mindenki borítékol még egy június végi 15 bázispontos további csökkentést.
A görögök drámáznak, mi pedig örülhetünk

A görögök drámáznak, mi pedig örülhetünk 

Miközben a görögök újra drámáznak, hogy hamarosan fizetésképtelenek lesznek (amelyre megvan az esély), itthon boldogsággal tölthet el bennünket az a tudat, hogy Fitch pozitív kilátást adott a magyar államadósságra.
Újra olvadozik a bizalom

Újra olvadozik a bizalom 

Zajlanak a rigai tárgyalások, bizonyos reményekkel. Részletekkel remélhetőleg ma este leszünk gazdagabbak. Miközben több piaci szereplő is optimistábban nyilatkozik az esetleges egyezség kapcsán, a kötvény tulajdonosok a „lábukkal” szavaznak, és a CDS felár a hét eleji 16 százalékról, most újra 24 százalékon áll. Vagyis a bizalom újra olvadozik.
Gáz van: a betéteket is befagyaszthatják a görögök

Gáz van: a betéteket is befagyaszthatják a görögök 

A görögöknél egyre forróbb a helyzet, a Moody’s már a bankbetétek befagyasztásáról beszélt, Schauble német pénzügyminiszter szerint pedig elképzelhető a görög csőd. A Moody’s szerint a görög bankok tőkekorlátozások bevezetésére és a betétek befagyasztására kényszerülhetnek.
Európa kilőtt, Budapest is próbálkozott

Európa kilőtt, Budapest is próbálkozott 

A terv, hogy a nyári kevésbé likvid időszakban kevesebb, míg május, június és szeptember hónapokban több államkötvényt vásárol fel az EKB, erőteljes euró gyengülést eredményezett, amelynek hatására kilőtt a DAX index.
Új terv a görög probléma megoldására

Új terv a görög probléma megoldására 

A görög bankok néhány hét múlva kifutnak a fedezetként nyújtható állampapírokból, és így elérheti csúcsát az ELA program. Onnan viszont kiszárad a görög bankok likviditása, ami egyértelműen rossz hír. Jean-Claude Juncker ugyanakkor egy új tervvel állt elő.
Jöhet a harmadik mentőcsomag?

Jöhet a harmadik mentőcsomag? 

A német gazdasági miniszter egy vasárnapi interjúban felvetette, hogy Athén egy harmadik mentőprogramra is rá fog szorulni, de ezt csak akkor kapja meg, ha végrehajtja a reformokat.
Kötelező lenne a klímastratégia a tőzsdei cégekél

Kötelező lenne a klímastratégia a tőzsdei cégekél 

Hatvan intézményi befektető és a legnagyobb amerikai nyugdíjalap azért lobbiznak, hogy a tőzsdei cégeknél kötelező legyen a klímaváltozáshoz kapcsolódó stratégia közzététele.

Furcsa dolgok történnek 

Például miközben a dollár gyengül, szétszedik a DAX indexet, amely a csökkenő trendcsatorna felső élét nyaldosta a tegnapi zárásra. Az amerikai piacok is magukra találnak a gyengülő dollár hátán.

Spórolást várnak a görögöktől 

Tovább zsugorodik a görög GDP, miközben folytatódik az alkudozás. Egyes hírforrások szerint jelenleg 3 milliárd eurós elsődleges egyenleg az uniós javaslat. Mindeközben az EKB járja a maga útját, és emeli a készenléti keretet (ELA) a görög jegybank felé. Így már 80 milliárd eurónál járunk.

A magyar gazdaság jól teljesít, de a német nem annyira 

Bár az első negyedéves magyar GDP adat jobb lett a vártnál, a német GDP elmaradt a várakozásoktól rossz hír a magyar gazdaság számára. Elsősorban a kínai gazdasági lassulás van negatív hatással a német gazdaságra a gépjármű értékesítéseken keresztül.

Bejött a padlássöprés a görögöknek 

A görög saga továbbra sem ért véget, amin nem lepődünk meg. Ugyanakkor az álláspontok közeledtek a tegnapi tárgyalásokon, sőt, a görögök kifizették az IMF-nek a 750 millió euró esedékes tőketörlesztést is.

Örömet hozott a brit eredmény 

Örültek a piacok a brit választási eredménynek, hiszen végül nem várt többséget szereztek a konzervatívok. Így megint jött egy vételi hullám. Mindeközben a szemek újra Görögországra szegeződnek, hiszen ma újabb egyeztetés lesz.

Közeledik az igazság pillanata 

A brit választások eredményei szerint az Egyesült Királyságban a kormányzó tory-k nyertek, így népszavazást tarthatnak, hogy bentmaradjanak-e az Unióban. Közben tovább csúszik fölfelé a görög csődkockázat.

Akár nyárig is elhúzhatják a görög sagát 

Lassan továbbkúszik a görög csődkockázat fölfelé. Eközben egyes híresztelések szerint a görög kormánynak sikerült 2,5 milliárd eurót besöpörnie az állami szervektől, amivel akár június közepéig/végéig is kihúzhatják csőd bekövetkezte nélkül.

A kemény nyilatkozatok a mélybe lökték Európát 

A DAX index a kemény görög nyilatkozatoknak és az egyre inkább elúszni látszó megállapodásnak köszönhetően nagyot zuhant a nap elején megérintett 50 napos mozgóátlagról.

Amerika felülteljesít és Európában is emelkednek a hozamok 

Miközben Amerika továbbra is csúcs közelben, addig Európában hozamemelkedést láthatunk, és a részvényindexek is jóval távolabb vannak a korábbi csúcsoktól, mint az USA-ban. Volt egy előre futás az európai részvényindexekben, amelyet a dollár erősödése tüzelt. A dollár erősödése pedig már jó ideje megállt.

Athén: nem hitel kell 

Meglepetésre ismét nagyot csökkent a görög CDS felár. Újra 20 százalék alatt van, egészen pontosan mintegy 200 bázispontos csökkenéssel 19,13 százalékra csökkent pénteken. Mindeközben az ukrán kockázati felár továbbra is 33 százalék körül „tanyázik”.

Ha valaki pénzt akar, előbb el kell végezni a házi feladatot 

Tegnap újra a mélybe zuhantak a német árfolyamok, amelyet megint a görögök tánca fűszerezett. Ciprasz szerint kell az a népszavazás, míg Merkel szerint, ha valaki pénzt akar, akkor ahhoz előbb el kell végezni a házi feladatot.

Beadják a derekukat a görögök? 

Tegnap megörültek a piacok a görög kompromisszum készség növekedésének, hiszen Ciprasz meneszti az eddigi tárgyaló delegációt, és a pletykák szerint akár referendumra, vagy új választásokra is sor kerülhet.

Nem engedtek a görögöknek a hitelezők 

Habár a hitelezők elutasították a görögök javaslatát a részletekben történő hitele lehívásra, ennek ellenére a görög hitelek CDS felára csak kis mértékben, nem számottevően, növekedett. Az emelkedés csak 60 bázispont volt, ami 25,6 százalékot jelent. Ezzel a csőd valószínűsége nem változott jelentősen a piac szerint.

Eljött az igazság pillanata 

Ma lesz a rigai csúcstalálkozó a görög ügyben. Tegnap Ciprasz bizakodóan nyilatkozott, míg Merkel szerint nem lesz ma megállapodás. Mindenesetre a piac megnyugodni látszik, a görög kockázati felár 2.505 bázispontra csökkent.

Lapátolják ki a pénzt a bankokból 

A görög bankok keretét 75,5 milliárd euróra emelte az EKB. A lakosság lapátolja ki a pénzt a görög bankokból, és az EKB tolja be helyettük. Azaz egy görög csőd esetén a lakosság 75,5 milliárd euróval beljebb, az EKB pedig „kijjebb” van.

Minden a gyorsjelentési szezontól függ 

Az amerikai piacon egyelőre az erős dollár miatt félnek a profitok visszaesésétől, ezért a gyorsjelentési szezon végeredménye fontos lehet majd a további mozgás szempontjából.

Már a padlást söprik a görögök 

Újabb emelkedési hullámot láthatunk a részvénypiacokon, amely a mai napon folytatódhat. Közben a görögök söprik a padlást. Az összes önkormányzatnak minden fölösleges pénzt be kell utalni a nemzeti bankhoz, hogy az állam fizetni tudja a kötelezettségeit, amiből van szép számmal.

Még egy utolsó lehetőséget kapnak a görögök 

Úgy tűnik, hogy a görögöknek még adnak „egy utolsó” lehetőséget, és május 11-ig meghosszabbítják a tárgyalási periódust, mielőtt lekapcsolják a villanyt. Nem tudni azonban, hogy ez a további két és fél hét elég lesz-e valamire.

A nyugdíj fontosabb mint a hitelezők 

8 százalékpontot ugrott a görög CDS felár a tegnapi napon arra a megnyilvánulásra, hogy a görögöknek sokkal fontosabb, hogy a nyugdíjakat meg egyéb belföldi dolgokat fizessék, mint a hiteleket.

Jön a további forintosítás 

Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint a személyi és a gépjármű hiteleket is le kellene váltani. Ugyanakkor újra lépett az S&P, és a várható csőd előtt még mélyebbre, gyakorlatilag az ultra bóvli kategóriába vágta a görögök adósbesorolását.

Ma kiderül, hogyan teljesít az EKB csodafegyvere 

A szokásoktól eltérően az EKB ma tartja ülését. A kamatokban nem várunk változtatást, ugyanakkor a fél háromkor kezdődő sajtótájékoztatón megtudhatjuk, hogyan muzsikál a kötvényvásárlási program.

Nagyon mellélőttek az elemzők 

Hatalmas ingadozás jellemzi mostanában a kínai külkereskedelmet. Míg februárban 6 milliárd többletet várt a piac, valójában 60 milliárd lett a szufficit. Most viszont pont fordítva történt. A 3 milliárd lett a pozitív egyenleg, miközben az elemzők 40 milliárdot vártak márciusra.

Reformok nélkül a görögök mehetnek a levesbe 

Görögország a tegnapi kötvényaukcióból befolyt összegből kifizette az IMF-nek az esedékes 460 millió eurós törlesztőrészletet. Hátradőlni még nem lehet, ugyanis áprilisban 2,4 milliárd eurónyi kincstárjegy jár le, és 1,7 milliárd eurót kell kifizetnie a kormánynak bérekre és nyugdíjra.

Nyáron jöhet a kamatemelés 

Tegnap publikálta a Fed a legutóbbi ülés jegyzőkönyvét, amelyből kiderül, hogy a többség idénre, azon belül is már nyárra gondolja a kamatemelést. Ugyanakkor a tagok 10 százaléka szerint 2016-ban jöhet az első kamatemelés az USA-ban.

Indul a gyorsjelentési szezon 

A mai nappal elindul a gyorsjelentési szezon az USA-ban. A hagyomány szerint az Alcoa eredménye a szezonnyitó, még akkor is, ha már nem Dow Jones (de S&P500) tag.

Fogy a levegő a görögök körül 

Fogy a görög kormány pénze – és ezzel együtt a mozgástere is, lényegében minden napra jut egy nyilatkozat, amiben görög politikusok igyekeznek bizonygatni, hogy képesek fizetési kötelezettségeiket teljesíteni.

Mégis fizetnek a görögök 

A görögök mégis meggondolták magukat, és fizetni fogják az esedékes törlesztéseket az elkövetkező héten is, annak ellenére, hogy korábban azzal fenyegetőztek, hogy leállítják az ilyen irányú fizetéseket.

Kókadoznak a piacok 

Kókadoznak a piacok az első negyedéves zárást és jelentős rally-t követően. A DAX egyre inkább mutatja a fáradtság jeleit. A rövid indikátorok jelzésére egyre kisebb rally-k alakulnak ki, ami azt sugallja, hogy akár komolyabb korrekció is jöhet. Mindenesetre szinte a „semmiből” nagyobb csökkenés is kinézhet a mai napon.

Közeledik az igazság pillanata 

A mai napon megszülethet az egyezség a nagyhatalmak és Irán között. Ez pedig azt jelentené, hogy néhány hónapon belül (júliusra) akár egymillió hordó napi kitermeléssel piacra jöhetne a perzsa állam.

Új fejezet a görög drámában 

Új fejezet a görög drámában, 48 dollárig süllyedt a WTI, 1.200 dollár alatt az arany, erősödéssel kezdte a hetet a dollár, további csökkenés jöhet ma a tőzsdén.

Ma átmeneti lehet az emelkedés 

Tegnap a nap elején még nagyobb csökkenést láthattunk a nemzetközi piacokon, amelyet némi hezitálás után emelkedés követett. Azt gondoljuk, hogy ez egy átmeneti emelkedés, amit vételi pozíciók zárására, a hevesebb vérmérsékletűeknek pedig eladási pozíciók nyitására lehet felhasználni.

Csökkenhet a telefonadó 

Varga Mihály tegnap azt mondta egy konferencián, hogy felülvizsgálnák a távközlési szektorra kivetett különadókat, ami a piac szerint adócsökkentést jelenthet. A miniszter egyelőre részleteket nem említett. Az adócsökkentés mindenképpen pozitív lenne, de azért óvatosan kezelendő.

A tegnapi döntés kellett a forintnak 

Tegnap megint fontos magyar eseménnyel lehettünk gazdagabbak. Kiderült, hogy az MNB-nek nincs ínyére a kamatcsökkentés. A vártnál kisebb mértékű, 15 bázispontos vágást jelentettek be, de a nagyobb meglepetést az hozta, hogy puhítottak az inflációs célon. Így már akkor sem kell kamatot csökkenteniük, ha 2 év távlatában az inflációt „csak” két százalékon látják, miközben a cél a 3 százalék. Ez kellett a forintnak. A felhívásra el is ment keringőzni, és hét éves emelkedő trendvonalat tört át egy pillanat alatt, nem kicsit, hanem nagyon! Ha a mai napon a vonal alatt marad, akkor készülhetünk az olcsóbb nyaralásra, 290 forintos euróval.

Marad a bizonytalanság 

Úgy tűnik, hogy Merkel és Ciprasz találkozója kimerült a formaságokban, azaz semmilyen előrelépés nem történt. Merkel azt hangsúlyozta, hogy nem ő dönt. Így továbbra is marad a görög bizonytalanság.

Nagyon jó hír a felminősítésünk 

Egyértelműen a legfontosabb magyar vonatkozású esemény az S&P felminősítés volt. A hitelminősítő a kilátások változtatása helyett meglepetésre lépett, és egy fokozattal, BB-ről BB+-ra emelete a magyar államadósságra vonatkozó minősítését.

Ma kiderülhet, hogy fel vagy le megyünk 

A Standard & Poor’s hitelminősítő ma este felülvizsgálja Magyarország besorolását. Előfordulhat, hogy a hitelminősítő most még nem változtat a besoroláson, de az ahhoz tartozó kilátást módosíthatja. Adósbesorolásunk jelenleg BB, stabil kilátással, ami két fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória alatt. A piac idén egy későbbi időpontban mindenképpen felminősítésre számít.

Kardcsörgetés mellett jöhet korrekció 

Azon túlmenően, hogy mind az oroszok, mind a NATO csörgeti a kardot (ami aggodalommal tölthet el bennünket), illetve Schauble arról beszél, hogy a görögök gyakorlatilag kiírták magukat az EU-ból, szinte már nem is tűnik hírnek, hogy ma a Fed véleményével leszünk gazdagabbak.

Ma lehiggadhatnak a piacok 

Tegnap újabb csúcsot láttunk a német piacon. A DAX annak ellenére száguldott, hogy a dollár korrigált a várakozásoknál gyengébb amerikai adatok hatására. Valószínűleg az is segített, a mennyiségi lazítás mellett, hogy az olaj ára újra mélyrepülésbe kezdett.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Csúnyán lemaradtak a magyar cégek, pedig ez fontos lett volna

Csúnyán lemaradtak a magyar cégek, pedig ez fontos lett volna 

A Jobsgarden kutatása szerint a cégek 62 százaléka tervez foglalkozni a mesterséges intelligenciával a közeljövőben.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

Jó hír jött a lakáshitelt keresőknek: ez változott májustól

Jó hír jött a lakáshitelt keresőknek: ez változott májustól 

Májustól az MBH Banknál is tudnak akár 10 százalék önerővel lakáshitelt igényelni azok, akik megfelelnek a feltételeknek.

Infokom

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél?

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél? 

Szinte követhetetlen tempóban fejlődnek a vállalati szolgáltatásokat támogató IT-rendszerek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo