Tőzsde cikkek

Nem biztos, hogy hétfőn kinyitnak a görög bankok
Egyre fokozódik a görög dráma, miután még mindig nem sikerült megállapodnia a görögöknek az euró zóna pénzügyminisztereivel. Christine Lagarde, az IMF vezetője közölte, hogy a június 30-i utalás elhalasztására nincs lehetősége Athénnak, így július 1-jével kénytelen lesz csődöt jelenteni.

Megnyugtatta a piacokat a Fed
Janet Yellen tegnap csak azt sugallta, hogy nem valószínű, hogy szeptemberben lesz kamatemelés, hanem inkább az év vége felé. Sőt akár a jövő évre is átcsúszhat ez a lépés a jelenlegi gazdasági kilátásokat nézve.

Vigyázó szemetek a Fed-re vessétek
Tegnap kezdődött a Fed kétnapos kamatdöntő ülése, ma este 8-kor pedig megismerhetjük annak eredményét. A befektetők arra fognak figyelni, hogy a jegybank milyen új információkat hoz nyilvánosságra a kamatpolitikájáról.

Tovább folyik a görög saga
Elkezdett szárnyalni a görög CDS felár, ami nem jó hír. Tegnap 27,6 százalékon zárt az öt éves felár, s valószínű, hogy további jelentős emelkedésnek leszünk szemtanúi, ahogy tovább folytatódik a görög saga.

Már görög csődre készülnek a németek
Továbbra sincs egyezség a görögök és a hitelezők között. Vasárnap 45 percnyi beszélgetés után szakadtak meg a tárgyalások, amelyek csütörtökön folytatódhatnak. A görögök nem túl kompromisszum készek.

Ennek könnyen államcsőd lehet a vége
Tegnap az IMF képviselői besokalltak, felálltak a görög tárgyalóasztaltól, és hazautaztak New Yorkba. Ez hozott kisebb pánikot a piacon, amely inkább csak a DAX indexben látszott. A görög CDS felár nem változott számottevően, 22,5 százalék körül zárta a napot.

Mentik a pénzüket a görögök
Az EKB már 83 milliárd euróra bővítette a görög kereskedelmi bankoknak nyújtott sürgősségi likviditási csatornát, amiből arra lehet következtetni, hogy továbbra is folyamatos a betétkiáramlás a bankokból, vagyis a lakosság továbbra sem bízik a megállapodásban, és inkább bevarrják az eurót a párnacihába - közölte az Erste.

Ma lélegzethez juthatnak a piacok
A feltörekvő piacok átmenetileg fellélegezhetnek, hiszen a kínai „A” részvények még sem kerülnek be egy év múlva az MSCI EMEA indexekbe. Persze az ajtó továbbra is nyitva – közölte az Erste.

Lehúzta a török devizát a bizonytalanság
Csúnyán elbántak tegnap a török részvénypiaccal. A befektetők mindennél jobban gyűlölik a bizonytalanságot, az pedig most épp van elég Törökországban. A török líra 3,4%-kal gyengült a dollárral szemben és a török részvényindex is 5%-ot zuhant. A negatív hangulat pedig az európai kereskedésre is jócskán rányomta bélyegét - közölte az Erste Alapkezelő.

Nem szerzett többséget Orbán példaképe
A török választások tematizálják a mai reggelt. Meglepetés született a parlamenti választásokon. Erdogan pártja (AKP, 258 hely) nem szerzett többséget, így koalícióban tud csak kormányozni. A másik opció, hogy új választások lesznek - közölte reggeli gyorselemzésében az Erste Alapkezelő.
Ma nem fizetnek a görögök az IMF-nek
A görögök végül éltek a lehetőséggel, és egyben fizetik az IMF-nek az 1,6 milliárd eurót június végén. Így a mai több mint 300 millió eurós hitel fizetése is a hó végére csúszott, s rossz esetben újabb három hétig aggódhatunk, hogy mi lesz a „never ending story” vége. Mindenesetre a görög CDS felár kis mértékben növekedett 21,6 százalékra.
Ma estig jelentkezhetnek a Quaestor-károsultak
Június 5-ig - azaz máig - nyújthatják be kárigényüket a Quaestor-kötvényesek, a határidő elmulasztása jogvesztéssel jár. A jogosultnak igazolnia kell az értékpapírszámláján nyilvántartott kötvények mennyiségét, illetve az őt illető követelés összegét.
Hiába volt a piaci optimizmus
Habár a piac optimistán nézett a Juncker-Ciprasz találkozó elé, végül nem született megállapodás. A felek hangsúlyozták, hogy értik egymás álláspontját, de azok nem nagyon közeledtek egymáshoz - áll az Erste szakértői elemzésében.
Újabb lazítás alapkamat változás nélkül
Az MNB új monetáris eszköztárának (a 2 hetes betét helyett a 3 hónapos lesz irányadó, amely új instrumentum) köszönhetően a hozamfelár tovább csökkent, amely forintgyengítő hatású. Vagyis a tegnapi lépés olyan, mintha egy újabb monetáris lazítás történt volna, miközben az alapkamat nem változott.
Vihar előtti csend Európában
Ahogy közeledik a határidő, úgy növekedne (elvileg) a feszültség a piacokon. Ennek ellenére eddig ezt csak a görög CDS felárban látjuk, amely a pénteki 21,7-ről 22,7 százalékra emelkedett tegnap.
Még mindig a görögökön pörög a piac
A hétvégén természetesen nem sikerült megegyezni a hitelezőkkel. Nem tudjuk, hogy van-e valaki, aki ezen meglepődik. Persze a sikertelen tárgyalások után azonnal elmondták, hogy a tárgyalások folytatódnak, és hamarosan itt a megállapodás.
Mégsincs minden rendben Athénnal
Christine Lagarde keményen nyilatkozott a görög helyzetről. Szerinte előfordulhat, hogy a görögök végül kilépnek az eurózónából. Ennek ellenére nem változott a görög kockázati felár, továbbra is 20 százalék körül alakul.
Bent tartanák a németek a görögöket
Tegnap végül megvették az európai és az amerikai piacokat arra a hírre, hogy olyan sikeres volt a szerdai találkozó a görögök és a hitelezők között Brüsszelben, hogy el is kezdték a megállapodás tervezet kidolgozását.
Még egyszer vághat Matolcsy
Igazából mindenki azt találgatja, hogy a magyar alapkamat bemegy-e a lengyel 1,5 százalék alá vagy sem. Vagyis mindenki borítékol még egy június végi 15 bázispontos további csökkentést.
A görögök drámáznak, mi pedig örülhetünk
Miközben a görögök újra drámáznak, hogy hamarosan fizetésképtelenek lesznek (amelyre megvan az esély), itthon boldogsággal tölthet el bennünket az a tudat, hogy Fitch pozitív kilátást adott a magyar államadósságra.
Újra olvadozik a bizalom
Zajlanak a rigai tárgyalások, bizonyos reményekkel. Részletekkel remélhetőleg ma este leszünk gazdagabbak. Miközben több piaci szereplő is optimistábban nyilatkozik az esetleges egyezség kapcsán, a kötvény tulajdonosok a „lábukkal” szavaznak, és a CDS felár a hét eleji 16 százalékról, most újra 24 százalékon áll. Vagyis a bizalom újra olvadozik.
Gáz van: a betéteket is befagyaszthatják a görögök
A görögöknél egyre forróbb a helyzet, a Moody’s már a bankbetétek befagyasztásáról beszélt, Schauble német pénzügyminiszter szerint pedig elképzelhető a görög csőd. A Moody’s szerint a görög bankok tőkekorlátozások bevezetésére és a betétek befagyasztására kényszerülhetnek.
Európa kilőtt, Budapest is próbálkozott
A terv, hogy a nyári kevésbé likvid időszakban kevesebb, míg május, június és szeptember hónapokban több államkötvényt vásárol fel az EKB, erőteljes euró gyengülést eredményezett, amelynek hatására kilőtt a DAX index.
Új terv a görög probléma megoldására
A görög bankok néhány hét múlva kifutnak a fedezetként nyújtható állampapírokból, és így elérheti csúcsát az ELA program. Onnan viszont kiszárad a görög bankok likviditása, ami egyértelműen rossz hír. Jean-Claude Juncker ugyanakkor egy új tervvel állt elő.
Jöhet a harmadik mentőcsomag?
A német gazdasági miniszter egy vasárnapi interjúban felvetette, hogy Athén egy harmadik mentőprogramra is rá fog szorulni, de ezt csak akkor kapja meg, ha végrehajtja a reformokat.
Kötelező lenne a klímastratégia a tőzsdei cégekél
Hatvan intézményi befektető és a legnagyobb amerikai nyugdíjalap azért lobbiznak, hogy a tőzsdei cégeknél kötelező legyen a klímaváltozáshoz kapcsolódó stratégia közzététele.
Furcsa dolgok történnek
Például miközben a dollár gyengül, szétszedik a DAX indexet, amely a csökkenő trendcsatorna felső élét nyaldosta a tegnapi zárásra. Az amerikai piacok is magukra találnak a gyengülő dollár hátán.
Spórolást várnak a görögöktől
Tovább zsugorodik a görög GDP, miközben folytatódik az alkudozás. Egyes hírforrások szerint jelenleg 3 milliárd eurós elsődleges egyenleg az uniós javaslat. Mindeközben az EKB járja a maga útját, és emeli a készenléti keretet (ELA) a görög jegybank felé. Így már 80 milliárd eurónál járunk.
A magyar gazdaság jól teljesít, de a német nem annyira
Bár az első negyedéves magyar GDP adat jobb lett a vártnál, a német GDP elmaradt a várakozásoktól rossz hír a magyar gazdaság számára. Elsősorban a kínai gazdasági lassulás van negatív hatással a német gazdaságra a gépjármű értékesítéseken keresztül.
Bejött a padlássöprés a görögöknek
A görög saga továbbra sem ért véget, amin nem lepődünk meg. Ugyanakkor az álláspontok közeledtek a tegnapi tárgyalásokon, sőt, a görögök kifizették az IMF-nek a 750 millió euró esedékes tőketörlesztést is.
Örömet hozott a brit eredmény
Örültek a piacok a brit választási eredménynek, hiszen végül nem várt többséget szereztek a konzervatívok. Így megint jött egy vételi hullám. Mindeközben a szemek újra Görögországra szegeződnek, hiszen ma újabb egyeztetés lesz.
Közeledik az igazság pillanata
A brit választások eredményei szerint az Egyesült Királyságban a kormányzó tory-k nyertek, így népszavazást tarthatnak, hogy bentmaradjanak-e az Unióban. Közben tovább csúszik fölfelé a görög csődkockázat.
Akár nyárig is elhúzhatják a görög sagát
Lassan továbbkúszik a görög csődkockázat fölfelé. Eközben egyes híresztelések szerint a görög kormánynak sikerült 2,5 milliárd eurót besöpörnie az állami szervektől, amivel akár június közepéig/végéig is kihúzhatják csőd bekövetkezte nélkül.
A kemény nyilatkozatok a mélybe lökték Európát
A DAX index a kemény görög nyilatkozatoknak és az egyre inkább elúszni látszó megállapodásnak köszönhetően nagyot zuhant a nap elején megérintett 50 napos mozgóátlagról.
Amerika felülteljesít és Európában is emelkednek a hozamok
Miközben Amerika továbbra is csúcs közelben, addig Európában hozamemelkedést láthatunk, és a részvényindexek is jóval távolabb vannak a korábbi csúcsoktól, mint az USA-ban. Volt egy előre futás az európai részvényindexekben, amelyet a dollár erősödése tüzelt. A dollár erősödése pedig már jó ideje megállt.
Athén: nem hitel kell
Meglepetésre ismét nagyot csökkent a görög CDS felár. Újra 20 százalék alatt van, egészen pontosan mintegy 200 bázispontos csökkenéssel 19,13 százalékra csökkent pénteken. Mindeközben az ukrán kockázati felár továbbra is 33 százalék körül „tanyázik”.
Ha valaki pénzt akar, előbb el kell végezni a házi feladatot
Tegnap újra a mélybe zuhantak a német árfolyamok, amelyet megint a görögök tánca fűszerezett. Ciprasz szerint kell az a népszavazás, míg Merkel szerint, ha valaki pénzt akar, akkor ahhoz előbb el kell végezni a házi feladatot.
Beadják a derekukat a görögök?
Tegnap megörültek a piacok a görög kompromisszum készség növekedésének, hiszen Ciprasz meneszti az eddigi tárgyaló delegációt, és a pletykák szerint akár referendumra, vagy új választásokra is sor kerülhet.
Nem engedtek a görögöknek a hitelezők
Habár a hitelezők elutasították a görögök javaslatát a részletekben történő hitele lehívásra, ennek ellenére a görög hitelek CDS felára csak kis mértékben, nem számottevően, növekedett. Az emelkedés csak 60 bázispont volt, ami 25,6 százalékot jelent. Ezzel a csőd valószínűsége nem változott jelentősen a piac szerint.
Eljött az igazság pillanata
Ma lesz a rigai csúcstalálkozó a görög ügyben. Tegnap Ciprasz bizakodóan nyilatkozott, míg Merkel szerint nem lesz ma megállapodás. Mindenesetre a piac megnyugodni látszik, a görög kockázati felár 2.505 bázispontra csökkent.
Lapátolják ki a pénzt a bankokból
A görög bankok keretét 75,5 milliárd euróra emelte az EKB. A lakosság lapátolja ki a pénzt a görög bankokból, és az EKB tolja be helyettük. Azaz egy görög csőd esetén a lakosság 75,5 milliárd euróval beljebb, az EKB pedig „kijjebb” van.
Minden a gyorsjelentési szezontól függ
Az amerikai piacon egyelőre az erős dollár miatt félnek a profitok visszaesésétől, ezért a gyorsjelentési szezon végeredménye fontos lehet majd a további mozgás szempontjából.
Már a padlást söprik a görögök
Újabb emelkedési hullámot láthatunk a részvénypiacokon, amely a mai napon folytatódhat. Közben a görögök söprik a padlást. Az összes önkormányzatnak minden fölösleges pénzt be kell utalni a nemzeti bankhoz, hogy az állam fizetni tudja a kötelezettségeit, amiből van szép számmal.
Még egy utolsó lehetőséget kapnak a görögök
Úgy tűnik, hogy a görögöknek még adnak „egy utolsó” lehetőséget, és május 11-ig meghosszabbítják a tárgyalási periódust, mielőtt lekapcsolják a villanyt. Nem tudni azonban, hogy ez a további két és fél hét elég lesz-e valamire.
A nyugdíj fontosabb mint a hitelezők
8 százalékpontot ugrott a görög CDS felár a tegnapi napon arra a megnyilvánulásra, hogy a görögöknek sokkal fontosabb, hogy a nyugdíjakat meg egyéb belföldi dolgokat fizessék, mint a hiteleket.
Jön a további forintosítás
Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint a személyi és a gépjármű hiteleket is le kellene váltani. Ugyanakkor újra lépett az S&P, és a várható csőd előtt még mélyebbre, gyakorlatilag az ultra bóvli kategóriába vágta a görögök adósbesorolását.
Ma kiderül, hogyan teljesít az EKB csodafegyvere
A szokásoktól eltérően az EKB ma tartja ülését. A kamatokban nem várunk változtatást, ugyanakkor a fél háromkor kezdődő sajtótájékoztatón megtudhatjuk, hogyan muzsikál a kötvényvásárlási program.
Nagyon mellélőttek az elemzők
Hatalmas ingadozás jellemzi mostanában a kínai külkereskedelmet. Míg februárban 6 milliárd többletet várt a piac, valójában 60 milliárd lett a szufficit. Most viszont pont fordítva történt. A 3 milliárd lett a pozitív egyenleg, miközben az elemzők 40 milliárdot vártak márciusra.