További napokat vagy heteket nyert Görögország, miután az EKB 2,3 milliárd euróval megemelte a sürgősségi likviditást nyújtó keretet. A 83 milliárd eurós ELA keret egyre nagyobb kockázatot jelent az EKB számára, azonban értelmezhetjük úgy ezt a lépést, hogy a jegybank bízik a hitelezőkkel való megállapodásban.
Brüsszeli források szerint az EKB meg fogja emelni a görög bankokra vonatkozó fedezeti követelményszintet 30%-ról 40%-ra, amennyiben megegyeznek a hitelezőkkel. Az első becslések alapján egy ilyen lépés minimum 12 milliárd eurónyi likviditástól fosztaná meg a bankoka
A németek egyébként mintha kezdenének enyhülékenyebbé válni, és a tegnap késő délutáni nyilatkozatok alapján már valamiféle fokozatos megállapodásba is belemennének, csak végre hadd zárják le a görög helyzetet. A kiszivárogtatott hír a német részvénypiac zárása előtt adott még egy lendületet az árfolyamoknak.
A hozamrally továbbra is tart, és a német 10 éves hozamok tegnap ismét visszatértek 1% fölé, ami abszolút normális érték, csak éppen elszoktunk tőle, hiszen szeptember óta nem volt ilyen „magas” ez az érték. Ezzel együtt is még bőven van tér felfelé. A mai kereskedésben emelkedésre számítunk.
USA
Megérkezett a jó hangulat a tengerentúli börzékre, a nap első felében volt egy intenzívebb emelkedés, így sikerült jelentős többlettel zárni a piacoknak (Dow 1,33%, Nasdaq 1,26%, S&P500 1,19%). A Világbank a korábbi 3%-ról 2,8%-ra csökkentette a 2015-ös globális növekedésre vonatkozó várakozásait. A szervezet azt tanácsolta a Fed-nek, hogy 2016-ig várjon a kamatemeléssel.
A szokásos heti friss munkanélküli segélykérelmeket illetve májusi kiskereskedelmi forgalmi adatokat publikálnak. A Google új versenytársat kaphat, ugyanis a hírek szerint a kínai Baidu már idén piacra dobhat egy önvezető autót.
A Nike 8 évre megnyerte az NBA hivatalos szponzori címét 1 milliárd dollárért. Az Adidas 11 évig ült a trónon, illetve ül még 2017-ig, és ha jók az értesüléseink, akkor 400 millió dollárjába fájt a német cégnek. A Nike így is a kosárcipő piac 90%-át birtokolja, de ezzel a lépéssel megszerzi a globális jogokat a mezek tervezésére, a bemelegítő ruhákra és a felsőkre is.
Európa
Kilőtt a német DAX index tegnap, hiszen 2,4%-os pluszban fejezte be a kereskedést, de a FTSE 100 és a CAC 40 indexnek sincs szégyellnivalója 1,1%-os és 1,7%-os pluszával. A Standard & Poor’s egy fokozattal „CCC+”-ról „CCC”-re minősítette le Görögország adósbesorolását negatív kilátás mellett. Az indoklás szerint a következő 12 hónapban csődbe juthat az ország, ha nem egyezik meg a hitelezőkkel, ezért volt szükség erre a lépésre.
Olaj, arany
A WTI 61,2 dolláron állt ma reggel, ami némi esést jelent a tegnapi záróárakhoz képest, elsősorban annak köszönhetően, hogy Szaúd-Arábia 10,33 millió hordó olajat termelt naponta májusban, ami kis visszaesést jelentett, és ellensúlyozta az USA rekordnagyságú, napi 9,61 millió hordós kitermelését. Az USA kőolajkészlete 6,8 millió hordóval 470 millió hordóra csökkent.
Az arany 1.185 dollárra süllyedt, ami részben annak a hírnek köszönhető, hogy a pénzügyi befektetők látványosan elfordultak az aranytól. Az SPDR Holdings 2012 decembere óta a kezelt arany 48%-át elveszítette, és a múlt héten is 0,2%-os csökkenés volt a vagyonban. Az aranyra egyedül a görög krízis elmélyülése hathat pozitívan, de úgy tűnik egyelőre nincs küszöbön az összeomlás.
Devizák
Folytatódott tegnap a forint erősödése, az EUR/HUF kurzusa 312,1-ig süllyedt zárásra. A következő szint a forintban 310,5-nél található, további erősödés esetén ez jelenti a következő megállót. A dollár határozott gyengüléssel indította a tegnapi kereskedést, az árfolyam 1,138-ig emelkedett, ahonnan egy hirtelen fordulat után 1,131-ig korrigált vissza a kurzus. Ennek ellenére a következő napokban folytatódhat az EUR/USD emelkedése, ellenállás 1,15-nél húzódik.
Az új-zélandi jegybank váratlan kamatcsökkentése után mélyrepülésbe kezdett az NZD/USD devizapár. Az árfolyam ráadásul újabb mélypontra is esett, a 0,70-es szinten 2010 augusztusában járt utoljára a devizakereszt.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,3%-ot, a Hang Seng 0,8%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 0,2%-ot csökkent. A kínai kiskereskedelmi forgalom májusban a várakozásokkal összhangban 10,1%-kal bővült. Az ipari termelés 6,1%-os növekedést tudott felmutatni, kissé felülmúlva a 6,0%-os várakozásokat.
Ausztráliában váratlanul 6,2%-ról 6%-ra csökkent a munkanélküliség, miközben az aktivitási ráta nem változott jelentősen.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq DAX) a negatív tartományban voltak.