Ennek ellenére a dollár nem erősödött, sőt, inkább gyengült. Pedig a gyorsjelentések is viszonylag jól alakultak, hiszen a GM, a Visa és az Amazon is felülteljesítette a várakozásokat, miközben a McDonald’s eredménye gyengébb lett. Az Amazon részvényeit szét is tépték a zárás utáni kereskedésben.
Mindeközben a BASF kiábrándító eredményt tett közzé, amely elmaradt a várakozásoktól, és csak a funkcionális műanyag szegmensben tudott a tavalyinál jobb üzemi eredményt felmutatni. Különben nem indult jól a német gyorsjelentési szezon, hiszen az eddig jelentett négy cég esetében az eredmények majdnem 2 százalékponttal elmaradnak a várakozásoktól. Persze így is 15 százalék az eredménybővülés, ami a tegnap jelentő BMW-nek köszönhető. Viszont hiába volt 40 százalékos profitbővülés (elsősorban a kínai piacnak köszönhetően), a részvényt így is elintézték. Ez pedig nem jó jel a folytatásra nézve. Így a DAX esetében a mai napon is csökkenésre számítunk.
A BUX esetében a nyár közepi uborkaszezonon látszik, hiszen tegnap „egy nagyon izmos” 1,8 milliárd forintos forgalmat tudott felmutatni a BÉT részvénypiaca. Így elsősorban a nemzetközi hangulat lehet hatással a piacra. Ez pedig a BUX esetében is csökkenést vetít előre.
USA
Az amerikai indexek árfolyama fél százalékkal csökkent. Továbbra sem járnak elegen a McDonald’s-ba, legalábbis erről árulkodik a cég gyorsjelentése. A legalább egy éve nyitva lévő üzletek forgalma globálisan 0,7%-kal (várakozás -0,4%), az amerikai piac esetén pedig 2,0%-kal (várakozás -1,5%) esett. Ennek is betudható, hogy a bevételek 9,5%-kal 6,5 milliárd dollárra mérséklődtek. A profit az egy évvel ezelőtti 1,4 dollárról 1,26 dollárra csökkent, a piac 1,23 dolláros értékkel számolt.
A General Motors befektetői egy fokozattal feljebb kapcsoltak, hiszen a gyorsjelentés számaira több mint 6%-ot emelkedett a papír. A bevételek 4%-kal 38,2 milliárd dollárra estek, ami 2,4 milliárddal kisebb, mint amit a piac várt. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk, hogy a devizahatás 2,2 milliárd dollárral erodálta a bevételeket. A globális eladások 2,7%-kal estek vissza, Kína 1,4%-kal, Dél-Amerika pedig 27,3%-kal év/év alapon, miközben Észak-Amerika 3,7%-kal nőtt. Az európai régió ebben a negyedévben már nem termelt veszteséget. Az előbbi tényező mellett a kínai és az amerikai operatív marzs is emelkedett, így az 1,08 dolláros EPS prognózist 21 centtel múlta felül a cég.
Közel 8%-kal értékelődtek fel a Visa részvényei tegnap zárás után. A kártyatársaság 11,5%-kal 3,52 milliárd dollárra emelkedett, míg az egy részvényre jutó eredmény 54 centről 69 centre ugrott. A becslések 3,36 milliárd dolláros árbevétellel és 59 centes egy részvényre jutó profittal számoltak.
Meglepte a befektetőket az Amazon. A bevételek 3,5%-kal teljesítették túl a piaci számokat, míg az EPS sor a várt 14 centes veszteség helyett 19 centes nyereséget könyvelt el. A cloud szolgáltatások felfutása és a javuló hatékonyság közül utóbbi a következő negyedévben a felfutó beruházások miatt nem lesz tetten érhető. A folyó negyedévre a menedzsment 480 millió dolláros veszteségtől a 70 millió dolláros nyerségig határozta meg az eredményt (bázis 544 millió dolláros veszteséget mutatott). A részvény 15%-os pluszba lendült a számokra.
A Starbucks bevétele 18%-kal 4,88 milliárd dollárra emelkedett a folyamatos üzletnyitásoknak köszönhetően. Igaz, hogy a 42 centes tisztított eredmény csak 1 centtel haladta meg a piaci értéket, de a menedzsment a korábbi 1,55-1,57 dollárról 1,57-1,58 dollárra emelte a teljes éves EPS prognózisát, plusz 50 millió részvény visszavásárlását jelentette be, így talán nem meglepő a közel 4%-os árfolyam plusz.
Az Universal Studio kasszasikereinek köszönhetően a Comcast 600 millió dollárral múlta felül az elemzők 18,1 milliárd dolláros árbevétel prognózisát. Az egy részvényre jutó eredmény 84 centes értéke egybeesett a várakozásokkal. A kábel előfizetők száma 69 ezer fővel esett a várt 116 ezer fős csökkenés helyett, ugyanakkor a streaming szolgáltatást igénybevevők száma 198 ezer fő helyett csak 180 ezer fővel bővült.
Európa
Minimális elmozdulást láthattunk az európai tőzsdéktől tegnap. Jens Weidmann, a Bundesbank vezetője arról beszélt, hogy ha Görögország pénzügyi mentőcsomagért folyamodik, akkor az az adósság lejárat automatikus meghosszabbítását vonhatja maga után. A mai napon megkezdődhetnek a tárgyalások a nemzetközi szervezetek és Görögország között egy hároméves hitelprogramról, melynek értéke akár 85 milliárd euró is lehet majd.
Továbbra sem tudni mikor nyithat ki a görög tőzsde, ráadásul a bankrendszer átalakítása miatt igen komoly eladói nyomás bontakozhat majd ki a parketten, kivéve ha felfüggesztik a bankpapírokkal való kereskedést. Makrofronton az eurózónás beszerzési menedzser indexekre lesz érdemes figyelnünk
Olaj, arany
A WTI 48,7 dollár volt ma reggel, vagyis az árfolyam tovább süllyedt lefelé. A volatilitás index 2 hetes csúcsra jutott, ami azt sugallja a pénzügyi befektetőknek, hogy az olaj egyre inkább besszpiaci jeleket mutat. A túlkínálat továbbra is fennáll, a piac legalább 100 millió hordó extra készlettel számol. A határidős árak ráadásul „kontangó” állásban vannak, vagyis jelentősen drágább a későbbi határidő, mint az azonnali ár, ami a jelenlegi túlkínálatot mutatja, és arra készteti a befektetőket, hogy tárolják az energiahordozót. Az arany is 1.084 dollárig süllyedt, ami 5 éves mélypontot jelent. A piac aggódik az amerikai kamatok emelkedése miatt. A tegnapi adat, mely szerint több éves mélypontot ért el az újonnan munkanélküli segélyért folyamodók száma, ismét lejjebb taszította az arany kurzusát.
Devizák
Egyhetes mélypontra gyengült a forint az euróval szemben a régiós devizák leértékelődésével párhuzamosan. Ugyanakkor a másodpiaci állampapírhozamok is emelkedtek. A 311-es szintnél elhelyezkedő 50 napos mozgóátlag leküzdése esetén a 312,8-as szinteket veheti célba a hazai fizetőeszköz.
Az EURUSD kereszt az 1,10-es szintnek próbál újfent nekirugaszkodni. A tegnap publikált, vártnál jobb amerikai munkaerőpiaci adatok és a ma kezdődő újabb görög tárgyalássorozat okán úgy gondoljuk, hogy érdemesebb lehet a dollár láb erősödésére fogadni.
Távol-Kelet
Az ázsiai tőzsdéktől 0,6-0,7%-os mínuszokat láthattunk korán reggel, aminek hátterében a vártnál rosszabb kínai feldolgozóipari adat állt, mely 15 hónapos mélypontot ütött meg. Az IMF szerint jó lenne, ha Japán a jen gyengítése helyett a strukturális reformok irányába mozdulna el, mert így középtávon nem fogja tudni elérni a kitűzött 2%-os inflációs célját. Ennek egyik lehetősége, hogy a munkaerőpiac kínálati oldalát erősítik meg.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.