Az MNB új monetáris eszköztárának (a 2 hetes betét helyett a 3 hónapos lesz irányadó, amely új instrumentum) köszönhetően a hozamfelár tovább csökkent, amely forintgyengítő hatású. Vagyis a tegnapi lépés olyan, mintha egy újabb monetáris lazítás történt volna, miközben az alapkamat nem változott.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Eseménydús nap volt a tegnapi. Azon túlmenően, hogy a Bloomberg TV-n többször fölvillant, hogy a görögök megegyeztek a hitelezőkkel, egyéb dolgok is izgalomban tartották a befektetőket. A hibásan felvillanó „headline” azt sugallja, hogy nagy a vágy az egyezségre, ráadásul ezt is valószínűsítik a hírcsinálók. Vagyis a nagyobb meglepetés az lenne, ha nem lenne egyezség! Közben a görög CDS felár szépen kúszik fölfelé. A tegnapelőtti 22,7 százalékot követően, tegnap már 23,3 százalékra emelkedett a csődkockázati felár. Mindazonáltal a felár nem elszáll, hanem moderáltan emelkedik. Ez csak félelmet, és nem pánikot jelent. Ma az EB elnökével folytatódnak a tárgyalások a hitelezők és az adós ország között - írja az Erste Panoráma napi kiadása.
Mindeközben elszálltak a német 10 éves hozamok (54 bázispontról 71 bázispontig száguldottak tegnap) a várakozásokat meghaladó európai inflációs adatokra.. Ez nyilván nem segítette a német piacot. A DAX jelentősebb csökkenés mutatott, amit ma kismértékben korrigálhat.
Itthon az MNB új monetáris eszköztárának (a 2 hetes betét helyett a 3 hónapos lesz irányadó, amely új instrumentum) köszönhetően a hozamfelár tovább csökkent, amely forintgyengítő hatású. Vagyis a tegnapi lépés olyan, mintha egy újabb monetáris lazítás történt volna, miközben az alapkamat nem változott. Ráadásul a Magyar Telekommal és az OTP-vel kapcsolatban is jöttek ki jó hírek. Mind a két esetben a különadó csökkentéssel kapcsolatban tudhattuk meg többet, de nem feltétlenül eleget. Így végül a magyar piac a pozitív tartományban zárt annak ellenére, hogy az OTP gyengélkedett. A mai napon további emelkedésre számítunk.
Nemzetközi hírek
USA
- A nap eleji felfutás után megérkezett a fordulat a tengerentúlon, és zárásra enyhe mínuszba fordultak az indexek (Dow -0,16%, Nasdaq -0,12%, S&P500 -0,08%).
- A New York-i ISM index májusi értéke 54 pontra csökkent az elemzők által várt 58 pont helyett. Az ipari rendelésállomány áprilisban 0,4%-kal esett vissza a várt 0,1%-os visszaesés helyett.
- Ma az ADP májusi foglalkoztatottsági adatára fokuszálhatnak a befektetők.
- A Delta Air Lines 4-5% közötti visszaesést vár a második negyedéves bevételekben a korábbi 2-4% közötti visszaesés helyett. A háttérben az alacsonyabb viteldíjak és a külföldről érkező bevételek csökkenése áll, amit negatív irányú devizamozgások okoztak.
- A Wal-Mart az osztályvezetőinek fizetését 9,9 dollárról 10,9 dollárra emeli meg. A februári béremelés után ezzel a lépéssel újabb költségekbe veri magát a cég, aminek a befektetők nem örülnek túlságosan.
Európa
- Az európai piacok végül mínuszban zártak a kedvező görög hírek ellenére is. A FTSE 100 és a CAC 40 index 0,4%-ot, a DAX index 0,95%-ot veszített értékéből.
- Görögország és a nemzetközi hitelezők munkadokumentumokat cseréltek tegnap, mely tartalmazza a reformok listáját. Ez azonban még mindig nem jelenti azt, hogy sikerült megegyezni, ugyanis az Alexisz Ciprasz által átnyújtott lista nem biztos, hogy megegyezik az EB kívánságaival. A mai napon Brüsszelben egyeztet Ciprasz az Európai Bizottság elnökével.
- Egyes források szerint 500 millió euróval, 80,7 milliárd euróra megemeli az EKB a görög bankok ELA keretét, miközben a fedezeti követelményeken nem változtatnak.
- A mai napon eurózónás beszerzési menedzser indexek érkeznek, de a nap fénypontja a délutáni EKB kamatdöntő ülés lesz.
Olaj, arany
- A tegnapi kezdeti emelkedés után esni kezdett a WTI ára, így is 60,8 dollár körül volt ma reggel, ami meghaladta az előző nap reggeli kurzusát. Az OPEC ülés van továbbra is a figyelem középpontjában. A piacon elterjedt szóbeszéd szerint adott esetben még a kvóták növelése mellett is dönthetnek az OPEC tagállamok, ami a túlkínálatos piacon igazi meglepetés lenne. Az USA nyersolajkészlet adatok is érdekesek lehetnek ma, a piac 2,5 millió hordós készletcsökkenésre számít a heti adattól.
- Az arany 1.192 dolláron állt ma reggel, egy hajszállal a tegnapi szint felett. Az erős dollár és a kamatemelési félelmek a partvonalon tartják a befektetőket. Az aranyba fektető ETF-ekben lévő vagyon folyamatosan csökken, ami mutatja, hogy a pénzügyi befektetők elfordulnak az aranytól: az SPRD Gold, a legnagyobb ilyen befektető január óta legalacsonyabb eszközértékkel, mintegy 710 tonna arannyal bír.
Devizák
- A négy napig tartó oldalazást követően erőteljes forintgyengülés indult a tegnapi kereskedésben. A délutáni gyengülő hullám a jegybank bejelentésének volt köszönhető, a régióban csak a török líra tudott a forintnál is erőteljesebben gyengülni. Az árfolyam a délutáni órákban áttörte a 310,5-ös ellenállást és estére a 312,5-ös szintig emelkedett az EUR/HUF. Ez pedig négyhavi forintmélypontot jelent.
- A vártnál magasabb eurózónás inflációs adatot követően az euró erősödni kezdett a dollárral szemben, ezt követően pedig a görög megállapodás közelségéről szóló hírek segítették az EUR/USD emelkedését. Az eurócsoport elnöke cáfolta ugyan ezeket a híreket, de az euró azóta is töretlenül emelkedik. Az árfolyam 1,118-nál jár, és már nem található ellenállás az 1,15-ös szintig.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,4%-ot, a Shanghai index 1,3%-ot esett, a Hang Seng pedig 0,8%-ot emelkedett.
- Várakozásokat felülmúló ütemben növekedett az ausztrál gazdaság az első negyedévben. A GDP a várt 2,1% helyett 2,3%-kal bővült. Volumenét tekintve a szén és vasérc export is jelentősen növekedett. A várakozásokat felülmúló adat másik oka, hogy az üzleti beruházások az előrejelzettnél kisebb mértékben estek.
- A HSBC mérése szerint Kínában a szolgáltató szektorban is kismértékben javult a beszerzési menedzser index értéke. Az áprilisi 52,9 pontról 53,5 pontra emelkedett a mutató.
Határidős piacok
- Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- Varga Mihály a bankadó további csökkentéséről beszélt. A 30%-os bankadó kedvezményt azok a bankok kapnák, amelyek 2009 óta növelték vállalati hitelállományukat. A kedvezmény szektorszinten nem lehet több, mint 10 milliárd forint évente. Az említett időszakban az OTP növelte kis- és középvállalati hitelállományát, ugyanakkor a teljes vállalati hitelállománya csökkent. Mivel részletek egyelőre nem ismertek, a kedvezmény vélhetően megilleti majd az OTP-t. Ha megilleti, akkor az 5,5 milliárd forintos (részvényenként 20 forintos) pozitív hatást jelent. Egyelőre úgy tűnik, hogy a bankadó kedvezmény csak a 2016-os évre vonatkozna. Ha mégis megmaradna utána is, akkor 2017-től 3,7 milliárd forint pozitív hatást jelentene.
- Horvátország 6 kutatási licencet hirdetett meg a Dráva folyó mentén és Kelet-Szlavóniában. Ebből egyet az INA, négyet egy kanadai cég (Vermilion) nyert, míg a hatodikat a nigériai Oando kapta. Meglepetés, hogy az INA csak egy kutatási jogot nyert, annak ellenére, hogy a társaság a fő befektető a térségben. Részben ezt is eredményezheti a horvát állam és a MOL párharca.
- Mától fizeti a MOL a részvényenkénti 485,49 forintos osztalékot.
- A Moody’s két fokozattal, Ba3”-ról, „Ba1”-re javította az FHB által forgalomba hozott jelzáloglevelek hitelbesorolását. A jelen felminősítés hátterében az áll, hogy a Moody’s a jelzáloglevelek ratingjénél új módszertant alkalmaz.
Gazdasági hírek
- Az MNB szeptember 23-tól a jegybanki benchmark betét futamidejét 2 hétről 3 hónapra változtatja. Megmarad a 2 hetes betét is, de annak mértéke limitált lesz. Az MNB arra számít, hogy 5000-5.500 milliárd forintról 1.000 milliárd forintra csökken a kéthetes betét állománya 2015 végére. Likviditási szempontból a három hónapos DKJ kedvezőbb a bankok számára mint a három hónapos jegybanki betét, így sok bank a három hónapos jegybanki betét helyett a három hónapos DKJ-t fogja választani, ami csökkenti a hozamot. A kamatkülönbözet, a carry is csökken, ami gyengíti a forintot.
JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”