Vihar előtti csend Európában

Ahogy közeledik a határidő, úgy növekedne (elvileg) a feszültség a piacokon. Ennek ellenére eddig ezt csak a görög CDS felárban látjuk, amely a pénteki 21,7-ről 22,7 százalékra emelkedett tegnap.

Kép: Pixabay

Persze ez sem nevezhető elszállásnak, csak az aggodalom kismértékű növekedésének. Közben a tárgyalások folynak, és Ciprasz állítólag kicsit engedékenyebb, például a nyugdíjrendszer átalakításának terén. Közben a pénteki határidő közeledik.

Mindeközben a DAX index billeg az emelkedő trendvonalon (11.450 pont), viszont egy doji formáció született a tegnapi napon. Így a német index ma megpróbálkozhat egy kis emelkedéssel. Ugyanakkor 11.590 pont környékén a 20 napos mozgóátlag ellenállásként viselkedik. A BUX a 30 napos mozgóátlagon billeg, ahonnan ma megpróbálkozhat egy kis emelkedéssel, ugyanakkor továbbra is a korrekció az úr a piacon.

USA

Emelkedéssel kezdték a kereskedést a vezető tengerentúli indexek, bár záráshoz közeledve csökkent az indexek ereje (Dow 0,16%, Nasdaq 0,26%, S&P500 0,22%). Az ISM feldolgozóipari index a vártnál erősebb lett, 52,8 pontos májusi értéke 0,8 ponttal múlja felül a várakozásokat. A feldolgozóipari beszerzési menedzser index a várakozásokat 0,2 ponttal felülmúlva 54 pontra emelkedett májusban.

A személyes fogyasztások 0,4%-kal emelkedtek 0,1%-kal meghaladva a várakozásokat. Az árindex azonban 0,1% lett 0,2% helyett. ISM New York index és gépjármű értékesítési adatokat publikálnak ma a tengerentúlon. A Global Equities Research szerint az Apple 7 millió darab Apple Watchot adott el április 24-e óta. A cég egyelőre nem kíván értékesítési statisztikákat közölni.

Az Apple tegnap közzétette az 1,6 milliárd dollár értékű japán jenben denominált kötvénykibocsátás előzetes prospektusát. A Bloomberg értesülései szerint az 5 éves kötvény 26-28 bázispontos áron mehet el.

Európa

Minimális pluszokat láthattunk a német és a francia tőzsdéktől tegnap, miközben a brit piac fél százalék körüli mínuszt könyvelt el.

Angela Merkel és Francois Hollande mellé Mario Draghi és Christine Lagarde is csatlakozott a tegnap esti berlini találkozóhoz, ahol Görögország helyzetének rendezése volt a fő téma. A Die Welt értesülései szerint Alexis Ciprasz hajlandóságot mutatott a nyugdíjrendszer átalakítására. A menni vagy maradni („take it or leave it”) ultimátumát nem vetette még be az EU, de jelezték a helléneknek, hogy a gyors megegyezés mindkét fél érdeke. A német munkanélküliségi ráta mellett a májusi eurózónás inflációs statisztikára figyelünk.

Olaj, arany

A WTI ma reggel 60,2 dolláron állt. A piac elsősorban a pénteki OPEC ülésre figyel: a szaúdi kommentek megerősítik, hogy az arab ország nem támogatja a termelés vágását. Az USA nyersolaj készletei 2,5 millió hordóval csökkentek az elmúlt héten. Az iráni tárgyalások egyelőre nem haladnak előre, a szankciók júliusi feloldása egyre kevésbe valószínű.

Az arany 1.187 dollárig süllyedt. A piac az egyre erősödő dollár miatt aggódik az arany árfolyama miatt, és inkább süllyedést vár. A dollárt erősíti a kamatok várható emelkedése és a Fed kamatemelése. A napokban megjelent adatok inkább vegyesek, nem beszélhetünk kiemelkedően erős konjunktúráról, de ez elég lehet a Fed-nek a kamatemeléshez.

Devizák

Nem voltak tegnap izgalmak a devizapiacon, a forint mérsékelt csökkenés után 308,5-nél zárta a kereskedést. Az EUR/HUF alapvetően továbbra is egy szűk sávban mozog a 200 napos mozgóátlag felett. A dollár ismét erősödni kezdett és 1,092-ig süllyedt az EUR/USD árfolyama. A fordulat azonban még nem meggyőző, a következő napokban inkább oldalazás a valószínű.

A vártnak megfelelő ausztrál kamatdöntő ülés után erősödni tudott az ausztrál dollár, az AUD/USD árfolyama 0,76-ról 0,77-ig emelkedett. A devizapár árfolyamának háromhetes mélyrepülés után sikerült megfordulnia a reggeli kereskedésben.

Távol-Kelet

A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot csökkent, miközben a Shanghai index értéke változatlan maradt. Az indiai jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 7,25%-ra csökkentette az alapkamatot. Idén ez már a harmadik kamatvágás volt, januárban és márciusban is 25-25 bázispontos csökkentést láthattunk.

Az ausztrál jegybank is ma döntött a kamatról, azonban itt a várakozásoknak megfelelően nem történt változtatás az alapkamat 2,0%-os értékében. Év végére az elemzők többsége 1,75%-os alapkamatot vár. Így a mostani szinten tartást a piaci szereplők többsége csak rövid megállónak tekinti.

Határidős piacok

Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo