Ha a befektetési kvóta rendszert átláthatóbbá teszi a kínai vezetés, akkor nem feltétlenül vár egy évet az MSCI ezzel a döntéssel, vagyis a bekerülésről szóló döntés a nem túl távoli jövőben várható, hiszen azt látjuk, hogy a tőzsdefelügyelet hónapról-hónapra olyan intézkedéseket hoz, amely egyre piacbarátabbá teszi a kínai tőkepiacot. Így a feltörekvő piaci (köztük magyar) fellélegzése csak átmeneti.
Nincs előrelépés a görög ügyben, és a mai brüsszeli találkozótól sem várnak nagy előrelépést a piaci szereplők. Közben az aggodalom jelentősen növekedett, hiszen az 5 éves CDS felár tegnap zárásra nagyot ugrott 22,9 százalékról 26.9 százalékra. Valószínűleg kismértékű megnyugvás jöhet ma.
A DAX index tegnap eltörte a 11.170 pontos támasz szintet, sőt a 11.000 ponton is átesett, amit nap végére visszatesztelt. Szerintünk az elkövetkező napokban az is benne van, hogy akár a most eltört szintet is visszatesztelje az index.
Itthon a vártnál magasabb infláció okozott meglepetést és forinterősödést. Az ok ugyanakkor prózai: az üzemanyagárak a várakozásoknál nagyobb mértékben emelkedtek. Közben folytatódott a maginfláció január óta tarató emelkedése, de csak a szokásos kis mértékben. Így továbbra is azt gondoljuk, hogy az alapkamat 1,2 százalékra is csökkenhet az elkövetkező hónapokban, vagyis a forint további gyengülésére számítunk. A részvénypiac tekintetében emelkedésre számítunk. A BUX index ma, vagy az elkövetkező napokban visszatesztelheti a 20 napos mozgóátlagot 22.280 pont környékén.
USA
Tegnap sem volt túl izgalmas a kereskedés a tengerentúlon, az indexek hullámvasútra kerültek és végül vegyesen zárták a kereskedést (Dow -0,01%, Nasdaq -0,15%, S&P500 0,03%). Fontos makrogazdasági adatok nem érkeztek a tengerentúlról, viszont az európai állampapírhozamokhoz hasonlóan a tengerentúli 10 éves hozamok is emelkedtek. Tegnap 2,44%-ig emelkedett a 10 éves hozam, amire tavaly októbere óta nem volt példa.
Jóváhagyták a részvényesek a Netflix által kibocsátható részvények számának emelését 170 millió darabról 5 milliárd darabra. Ez az első lépés lehet egy esetleges részvényfeldarabolás előtt, ami újabb vevőket csalhat a piacra.
Európa
Tovább korrigáltak az európai tőzsdék. A CAC 40 index 0,15%-ot, a FTSE 100 index 0,53%-ot, a DAX index pedig 0,58%-ot esett. Ma egyeztet Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia elnökkel a reformcsomag részleteiről. A tegnap benyújtott görög csomagot egyből visszadobták a hitelezők, mivel a nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatban nem tartalmazott érdemi információt. Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter szerint azonban nem várható megegyezés a közeljövőben, ráadásul az adósság elengedésének felvetését is elutasította.
Lemondott a török kormányfő a hétvégi választási eredmények miatt. Erdogan várhatóan jövő héten, a voksolások végeredményének közzététele után kéri majd fel Davutoglut az új kormány megalakítására. A mai napon brit ipari termelési adat és jegybankári kommentár is érkezik.
Olaj, arany
A WTI 61 dollár fölé ugrott, mivel a piac arra spekulált, hogy a fúrófejek csökkenésével az USA kínálata csökkenni fog, ami a mostani erős kereslet mellett az árak emelkedését okozhatja. Az áremelkedés hetek óta a legnagyobb volt. Az áremelkedéshez hozzájárult az a hír is, mely szerint az amerikai finomítók elhalasztják idei leállásaikat, mivel nagyon erősek a finomítói árrések. A WTI finomítói árrés 20 dollár felett van a Mexikói-öböl térségében.
Az arany ára emelkedni kezdett: ma reggel 1.180 dollár volt a kurzus. A piac spekulálni kezdett a görög helyzet súlyosbodására is, mivel ha megtörténik a Grexit, a befektetők egy része az arany felé fordulhat. Az emelkedést ellensúlyozza a Fed kamatok esetleges növelése.
Devizák
Négyhónapos mélypont közelében mozgott a forint tegnap reggel az euróval szemben, majd a várakozásoknál magasabb hazai inflációs adat után erősödni tudott a hazai fizetőeszköz. Estére 312,9-ig esett az EUR/HUF árfolyama, ha folytatódik a korrekció, akkor a 310,5-ös támasz jelentheti a következő megállót.
Az EUR/USD oldalazott tegnap, a kurzust a csökkenő trendvonal állította meg átmenetileg, amelyet sikerült a reggeli kereskedésben áttörnie az árfolyamnak. Rövidtávon folytatódhat tovább az emelkedés, a következő ellenállás 1,15-nél található a devizapárban.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot esett, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 0,6-ot emelkedett. Az MSCI indexszolgáltató most még úgy döntött, hogy feltörekvő piaci indexébe nem veszi be a kínai „A” sorozatú részvényeket. Azonban ennek lehetőségét továbbra is vizsgálni fogják, és amint a mostaninál is nyitottabbá válik a tőkepiac, beemelik az indexcsaládba a kínai „A” részvényeket is. A kínai részvénypiac olyan szempontból is kivételes helyzetben lesz, hogy nem feltétlenül fogják megvárni az egy év múlva esedékes újabb felülvizsgálatot, hanem amikor teljesíti a kritériumokat, soron kívül indexkomponensé válhat. A legjelentősebb kritika a továbbra is limitált tőkepiaci hozzáférést érte, amin a kvótarendszer kibővítésével és az allokációs rendszer megváltoztatásával lehet javítani. Az MSCI együtt fog működni a kínai értékpapír felügyelettel a szükséges reformok kidolgozásán.
Kuroda japán jegybankelnök arról beszélt parlamenti meghallgatásán, hogy nagyon nehéz volt a rendkívül gyenge jent figyelni. Ez verbális intervenciót jelentett a piacok számára, amire a jen erőteljes erősödéssel reagált. A gépipari megrendelések váratlanul bővültek Japánban, áprilisban 3%-kal haladták meg az egy évvel korábbi értéket. A várakozás 1,4%-os visszaesés volt.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.