Athént végül nem borították lángba sem a politikusok, sem pedig a tüntetők. A tegnapi tüntetések nemcsak nagyszámú embert mozgattak meg, de az elmúlt évek legagresszívebb, Molotov-koktélokat is felvonultató tüntetése volt. A parlamentet azonban nem zavarták meg az utcán történtek, meglepő erejű többséggel fogadták el a szükséges törvényeket. Nem kellett sokat várni arra, hogy bebizonyosodjon, hogy az EU egysége szempontjából milyen jelentős, hogy a hitelezők a rögösebb utat választották, és kemény megszorításokat követeltek meg Görögországtól. Spanyolországban már így is jelentős méretű szolidaritási tüntetés volt a görög megszorítások ellen. Gondoljunk bele, milyen irányba ment volna a spanyol népakarat és ezzel együtt is a politika, ha Görögországnak megszorítások nélkül további pénzeket nyújtanak. Garantálható, hogy a többi mediterrán ország is megpróbált volna a görögök útjára lépni.
Janet Yellen szenátusi meghallgatása nem hordozott különösebb új információt. Továbbra is az idei kamatemelés lehetőségét hangsúlyozta, és, hogy javuló gazdasági környezetet látnak. Ezt támasztotta alá a bézs könyv is, ami az összes gazdasági térségben növekedésről számolt be, nyelvezete pedig a korábbinál optimistább lett. Fellendülést lát például a fogyasztási cikkekben, az ingatlanpiacon, és mérsékelt béroldali nyomás jeleire hívja fel a figyelmet, a hitelezés terén pedig fokozódó aktivitást lát, vagyis összességében egy javuló gazdaságról számol be, így egyre bizonyosabbak lehetünk benne, hogy jöhet az idei kamatemelés.
USA
A kereskedés nagy részében nem mozdultak a vezető tengerentúli indexek, de záráshoz közeledve az eladók kereskedtek felül, és enyhe mínuszban zárták a napot (Dow -0,02%, Nasdaq -0,12%, S&P500 -0,09%).
Janet Yellen a féléves szenátusi meghallgatásán arról beszélt, hogy jó úton halad az USA afelé, hogy még az idén kamatot tudjon emelni a tengerentúli jegybank. A Fed elnöke szerint a munkaerőpiacon tovább javulhat a helyzet, és a görög szituáció nem fogja negatívan érinteni az USA-t. Az elemzők is idei kamatemelésre számítanak, és a Fed is ezt kommunikálta már korábban, tehát meglepetést nem okozott Yellen tegnapi beszéde, de a piac örült a megerősítésnek.
Közel 10%-ot emelkedett a Netflix árfolyama tegnap. A 7:1 arányú részvényfeldarabolás (stock split) helyett a második negyedéves gyorsjelentés számainak örültek meg ennyire a befektetők. A felhasználói létszám a menedzsment által várt 64,77 millió fő helyett 65,55 millió főre emelkedett. A bevételek ugyan minimálisan elmaradt a várttól, de az egy részvényre jutó eredmény a nemzetközi terjeszkedés költségei ellenére is 2 centtel múlta felül a konszenzusban szereplő 4 centes értéket. A menedzsment ugyanakkor arról tájékoztatta a befektetőket, hogy csupán 2016 után léphet be a cég a kínai piacra.
Az Intel is pozitív meglepetést tartogatott a befektetőknek, hiszen az adatközpont szegmens eredménye ellensúlyozta a PC szegmens visszaesését. Az egy részvényre jutó eredmény 50 cent helyett 55 cent lett. A jelentés sarokpontja, hogy a folyó negyedéves bruttó fedezeti szint 63% körül alakulhat, miközben az elemzők 61%-os értékkel számoltak.
A Delta Airlines bevételei 1%-kal 10,71 milliárd dollárra emelkedtek, miközben az egy részvényre jutó eredmény a várt 1,21 dollár helyett 1,27 dollár lett. A cég szerint a folyó negyedévben a bevételek 4,5-6,5%-kal csökkenhetnek, és az operatív marzs 19-21% között alakulhat.
Európa
A napközbeni hullámvasutazás után nulla környéki szinteken zártak az európai indexek. A kivárás oka egyértelműen a görög parlament számlájára volt írható.
Ma 10 órakor ül össze az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, hogy folytassa az egyeztetést Görögország áthidaló rövid távú finanszírozásáról. Az euróövezeti parlamentek péntektől szavazhatnak a csomagról. Jövő hétfőig pedig át kell utalnia a görögöknek az EKB felé fennálló tartozást, vagy meg kell állapodniuk addig az áthidaló kölcsönről.
Christine Lagarde, az IMF vezetője szerint jöhet a görög adósság átstrukturálása, ami nem haircut-ot jelent, hanem csupán a törlesztési időszak meghosszabbítását. A mai napon a júniusi eurózónás inflációs adat mellett az EKB kamatdöntő ülésére lesz érdemes figyelnünk. Utóbbi esetén sem az alapkamatban, sem a betéti kamatban nem vár elmozdulást a piac.
Olaj, arany
A WTI a csökkenő készletadatoknak köszönhetően négyhavi mélypontjáról 51,8 dollárra emelkedett. Az USA nyersolaj készlete 4,3 millió hordóval 461,4 millió hordóra csökkent, főleg az erős finomítói keresletnek köszönhetően. Az USA finomítói szektora ugyanis napi 229 ezer hordóval több olajat vásárolt az elmúlt héten, hogy kielégítse a komolyan megugró USA benzin keresletet. A Goldman Sachs prognózisa, mely szerint az iráni olaj csak 2016-ban jöhet a piacra, ráadásul kisebb mennyiségben, mint azt korábban várták, szintén emelte az olaj árát.
Az arany 1.147 dollárig süllyedt, miután Janet Yellen tegnap ismét azt jelezte, hogy még az idén lesz USA kamatemelés. A görög parlamenti döntés, mely alapján az görög állam elfogadta a harmadik mentőcsomagot, szintén csökkentette az arany iránti keresletet. Az arany ennek megfelelően az idei évi mélypontja körül maradt.
Devizák
Stabilan erősödik a forint az euróval szemben, tegnap is tartott a jó hangulat, és sikerült az árfolyamnak 309,4-nél zárnia a kereskedést. A hajnali órákban már 309 környékén jár a kurzus, ami azt jelenti, hogy egyhuzamban hat kereskedési napja erősödik a forint. A következő támaszt a 307,8- nál található 200 napos mozgóátlag jelenti.
Tegnap sikerült az EUR/USD devizapárnak elszakadnia az 1,10-es szinttől, és zárásra már 1,094-ig zuhant a kurzus. Janet Yellen beszéde is segítette a dollár erősödését, amely folytatódhat tovább rövidtávon, a következő támasz 1,085-nél húzódik.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,7%-ot, a Shanghai index 0,8%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,2%-ot csökkent. A japán parlament alsóháza megszavazta a hadsereg hatáskörének kibővítését, ezzel Japán 70 éves katonai politikája változott meg. A 2/3-dal elfogadott javaslat meglehetősen heves reakciókat és tüntetéseket váltott ki. A javaslat legfontosabb pontja, hogy a japán katonák külföldön is bevethetők lennének, amire a II. Világháború óta nem ad lehetőséget a szabályozás.
Az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADP) csökkentette 2015-ös és 2016-ös GDP növekedési várakozását is. A növekedési várakozás csökkentése néhány tized százalékpontot jelent az idei és a jövő évre nézve is. A Nikkei újság jelentése szerint a 2016-os japán költségvetésben 4000 milliárd jent (megközelítőleg 32 milliárd dollárt) különítenének el a növekedés támogatására.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott ma reggel a határidős piacokon.